„Pomarańcza z Jaffy” nagrodzona na Krakowskim Festiwalu Filmowym

„Pomarańcza z Jaffy” zdobyła nagrodę dla najlepszego filmu europejskiego w międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym, który zakończył się wczoraj. Film jest polsko-francuską koprodukcją z 2023 r. w reżyserii i według scenariusza Mohammeda Almughanniego. Palestyński reżyser, scenarzysta i operator urodzony w Gazie w r. 1994 jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, którą ukończył w 2020 r. na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej.

Światowa premiera filmu odbyła się 3 lutego br. na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand, gdzie „Pomarańcza z Jaffy” otrzymała grand prix, a na zakończonym 19 maja Festiwalu Filmowym Le Cri du Court we francuskiej miejscowości La Ciotat uhonorowano ją nagrodą publiczności. Nagrodę dla najlepszego aktora zdobył tam również Kamel El Basha, wcielający się w rolę taksówkarza.

Bohaterem „Pomarańczy z Jaffy” jest Mohammed, młody Palestyńczyk posiadający polską kartę pobytu, a fabuła zarysowana jest wokół motywu często powracającego w kinie palestyńskim (i nieodłącznego elementu życia Palestyńczyków) – przekraczania izraelskiego punktu kontrolnego. Mohammed próbuje przedostać się się przez tzw. zieloną linię (granicę okupowanego Zachodniego Brzegu z Izraelem), żeby razem z matką, która już czeka na niego po izraelskiej stronie, pojechać do Jafy. Taksówkarz Farouk zgadza się zawieźć go do Hizmy, nie wiedząc, że chłopaka nie przepuszczono przez przejście w Kalkiljii.

„Pomarańczę Jaffy” jeszcze do 16 czerwca można obejrzeć w edycji online festiwalu.

Film jest kandydatem Krakowskiego Festiwalu Filmowego do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego. W czterech konkursach festiwalu wzięło udział w sumie 100 filmów.

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Natalia Pitala
Natalia Pitala

doktor ekologii, edukuje w kwestii palestyńskiej w mediach społecznościowych. Prowadzi blog "Smutna pomarańcza" i konto na Instagramie @smutna.pomarancza poświęcone literaturze i kinematografii palestyńskiej. Aktualnie pracuje nad książką o ekologicznych aspektach kolonizacji i okupacji Palestyny.

Artykuły: 33
Skip to content