Podsumowanie wiadomości z Palestyny 31.03.2025 – 06.04.2025

31 marca 2025
UNICEF: 322 dzieci zabitych w Gazie od wznowienia izraelskich ataków 18 marca
Według danych UNICEF, od 18 marca w izraelskich atakach na Strefę Gazy zginęło co najmniej 322 dzieci, a 609 zostało rannych. Większość z nich to przesiedleńcy mieszkający w prowizorycznych namiotach lub uszkodzonych domach – podała agencja ONZ. Część zabitych dzieci była pacjentami szpitala Nasser w Chan Junis, zaatakowanego przez Izrael 23 marca.
UNICEF ostrzegł, że połączenie „bezwzględnych bombardowań” z całkowitą blokadą dostaw pomocy humanitarnej od ponad trzech tygodni stawia cywilów w Gazie, szczególnie milion dzieci, w „poważnym niebezpieczeństwie”. Od początku wojny 18 miesięcy temu zginęło ponad 15 tysięcy palestyńskich dzieci, 34 tysiące zostało rannych, a blisko milion wielokrotnie było zmuszonych do ucieczki. Sytuacja humanitarna w enklawie, zwłaszcza wśród najmłodszych, pogarsza się z godziny na godzinę.
Źródło: Al Jazeera
Ekstremistyczny Izraelski minister finansów Smotricz podaje się do dymisji
Skrajnie prawicowy minister finansów Izraela Becalel Smotricz złożył rezygnację na ręce premiera Benjamina Netanjahu. Jak poinformował rzecznik Smotricza, decyzja jest protestem przeciwko żądaniom byłego sojusznika – szefa partii Żydowska Siła Itamara Ben-Gwira – o dodatkowe stanowiska ministerialne po jego powrocie do rządu.
Dymisja prawdopodobnie nie zagrozi stabilności koalicji Netanjahu, która właśnie przegłosowała budżet na 2025 rok. Ben-Gwir, były minister bezpieczeństwa narodowego, opuścił rząd w styczniu w proteście przeciwko zawieszeniu broni w Gazie, ale zapowiedział powrót po wznowieniu ofensywy.
Choć obu polityków łączy skrajnie prawicowa agenda i postulaty czystek etnicznych w Gazie, w ostatnich tygodniach spierali się o finansowanie policji, a Smotricz krytykował Ben-Gwira za opuszczenie rządu. Rezygnacja Smotricza odzwierciedla narastające napięcia w izraelskiej koalicji rządzącej pomimo wspólnego poparcia dla kontynuacji wojny w Gazie.
Źródło: Al Jazeera
Izrael wydaje nakaz przymusowego przesiedlenia w Rafah
Rzecznik izraelskiej armii Avichay Adraee wydał w poniedziałek nowy nakaz przymusowego wysiedlenia dla większości dzielnic Rafah oraz pobliskich obszarów Nassr i ash-Shawka, nakazując mieszkańcom natychmiastowe przeniesienie się do Al-Mawasi. W komunikacie na platformie X ostrzegł, że wojsko wkrótce „wznowi intensywne operacje bojowe” w tym regionie.
Izraelskie Army Radio określiło ten rozkaz jako „największą operację ewakuacyjną od czasu wznowienia walk”. Decyzja zapada w sytuacji, gdy ponad milion palestyńskich uchodźców – wielu już wielokrotnie przesiedlanych – zgromadzonych jest w Rafah, które Izrael wcześniej określał jako „strefę bezpieczną”. Międzynarodowe organizacje humanitarne ostrzegają przed katastrofalnymi konsekwencjami planowanej ofensywy w tym przeludnionym obszarze przygranicznym z Egiptem.
Źródło: Al Jazeera
Izrael atakuje „bezpieczną strefę” w Al-Mawasi , są dwie ofiary śmiertelne
Dwie osoby zginęły, a kilka zostało rannych w izraelskim nalocie na namiot dla przesiedleńców w rejonie Al-Mawasi na południu Strefy Gazy – donoszą lokalne źródła. To kolejny atak na obszar, który sam Izrael określał jako „strefę humanitarną” i „bezpieczną” dla cywilów.
Incydent miał miejsce wkrótce po tym, jak izraelska armia nakazała mieszkańcom Rafah ewakuację właśnie do Al-Mawasi. Pomimo oficjalnego statusu „bezpiecznej strefy”, Al-Mawasi było wielokrotnie atakowane w trakcie trwającej wojny, co podważa wiarygodność izraelskich zapewnień o ochronie cywilów. Sytuacja w tym przeludnionym rejonie, gdzie tysiące Palestyńczyków szuka schronienia, pozostaje krytyczna.
Źródło: Al Jazeera
Hamas potępia izraelskie nakazy wysiedleń w Rafah jako zbrodnię wojenną
Hamas ostro skrytykował nowe izraelskie nakazy przymusowego wysiedlenia mieszkańców Rafah, określając je w oświadczeniu na Telegramie jako „zbrodnię wojenną i niebezpieczną eskalację agresji”. Organizacja podkreśliła, że „wysiedlanie dziesiątek tysięcy niewinnych ludzi stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego i humanitarnego, będąc w pełni zbrodnią przymusowego przesiedlenia i czystek etnicznych”.
Wcześniej izraelska armia wydała nakazy natychmiastowej ewakuacji dla większości obszarów Rafah oraz pobliskich rejonów Nassr i ash-Shawka, kierując ludność cywilną w stronę Al-Mawasi. Wojsko zapowiedziało rychłe „wznowienie intensywnych operacji bojowych” w tym regionie. Hamas ostrzegł, że ta decyzja „pogłębi cierpienia bezbronnej ludności i zaostrzy katastrofalne warunki humanitarne”, w jakich się znajdują. Nakazy pojawiają się w kontekście trwającej ofensywy, która od 18 marca pochłonęła życie setek Palestyńczyków w południowej Gazie.
Źródło: Al Jazeera
Amnesty International wzywa Węgry do aresztowania Netanjahu
Amnesty International zaapelowała, by Węgry aresztowały premiera Izraela Benjamina Netanjahu i przekazały go pod sąd Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), jeśli ten odwiedzi Budapeszt. Organizacja zareagowała na doniesienia o zaproszeniu Netanjahu przez węgierskiego premiera Viktora Orbana w tym tygodniu.
„Premier Netanjahu jest oskarżony o zbrodnie wojenne, w tym wykorzystywanie głodu jako metody walki, celowe ataki na cywilów oraz zbrodnie przeciwko ludzkości” – powiedziała Erika Guevara-Rosas z Amnesty International. „Jako państwo członkowskie MTK, Węgry mają obowiązek go aresztować. Każda jego wizyta w kraju MTK, która nie zakończy się aresztowaniem, będzie zachętą do dalszych zbrodni przeciwko Palestyńczykom” – dodała.
Choć MTK wydał nakazy aresztowania Netanjahu i byłego ministra obrony Joawa Galanta w listopadzie za domniemane zbrodnie wojenne w Gazie, kilka europejskich państw członkowskich – w tym Francja, Niemcy, Włochy, Polska i Węgry – zasugerowało, że nie wywiąże się z tego obowiązku. Amnesty określiła zaproszenie Orbana jako „pogardę dla prawa międzynarodowego”.
Źródło: Al Jazeera
Dramatyczne dane o atakach na służby medyczne w Gazie – 1402 zabitych pracowników medycznych
Według danych Biura Mediów Rządowych w Gazie izraelska ofensywa doprowadziła do bezprecedensowych strat wśród personelu medycznego i ratunkowego:
- 1 402 zabitych pracowników medycznych,
- 111 zabitych ratowników,
- 362 zatrzymanych pracowników służby zdrowia, w tym trzech lekarzy zmarłych w wyniku tortur w więzieniach,
- 26 zatrzymanych ratowników.
Infrastruktura medyczna została zdziesiątkowana:
- 34 szpitale spalone lub zaatakowane,
- 80 ośrodków zdrowia wyłączonych z użytku,
- 162 placówki medyczne celowo zaatakowane,
- 15 siedzib i centrów Obrony Cywilnej zbombardowanych,
- 142 karetki pogotowia zniszczone,
- 54 wozy strażackie i ratunkowe zniszczone.
Te liczby potwierdzają systematyczny charakter ataków na służby medyczne, co stanowi jawne pogwałcenie międzynarodowego prawa humanitarnego.
Źródło: Al Jazeera
Piekarnie na północy Strefy Gazy wstrzymają pracę z powodu braku mąki
Według Palestyńskiej Sieci Organizacji Pozarządowych (PNGO) we wtorek wszystkie piekarnie w mieście Gaza i północnej części Strefy Gazy wstrzymają działalność z powodu całkowitego braku mąki. Organizacja ostrzega, że nawet piekarnie wspierane przez Światowy Program Żywnościowy ONZ w południowej Gazie mogą wkrótce zostać zmuszone do zamknięcia.
PNGO wezwała społeczność międzynarodową do natychmiastowego wywarcia presji na Izrael, by ten zaprzestał agresji i powrócił do zawieszenia broni. Sytuacja żywnościowa w Gazie osiągnęła punkt krytyczny – brak podstawowych produktów, w tym mąki niezbędnej do wypieku chleba, pogłębia katastrofę humanitarną wśród wygłodzonej ludności cywilnej. To kolejny skutek trwającej od miesięcy izraelskiej blokady dostaw pomocy.
Źródło: Al Jazeera
Tłumy żegnają zabitych ratowników Czerwonego Półksiężyca w Chan Junis
Tysiące osób zgromadziły się w Chan Junis na południu Strefy Gazy, by oddać hołd 15 ratownikom zabitym przez izraelskie siły podczas misji ratunkowej w Rafah w zeszłym tygodniu. Palestyński Czerwony Półksiężyc określił zabójstwo ratowników, których ciała odnaleziono w niedzielę, jako „zbrodnię wojenną”.
Uroczystości pogrzebowe odbywają się w atmosferze głębokiego żalu i gniewu, podkreśla się ryzyko, na jakie narażeni są pracownicy medyczni w Gazie od miesięcy trwającej wojny. To kolejny przykład ataków na służby ratunkowe, które według organizacji humanitarnych stanowią jawne pogwałcenie prawa międzynarodowego.
Źródło: Al Jazeera
Meta zarabia na reklamach promujących nielegalne osiedla izraelskie
Według śledztwa Al Jazeery Meta (właściciel Facebooka) zarabia na ponad 100 płatnych reklamach promujących nielegalne osiedla żydowskie na okupowanym Zachodnim Brzegu. Reklamy obejmują oferty sprzedaży nieruchomości w osiedlach takich jak Ariel czy Ma’ale Adumim, a także zbiórki na broń dla izraelskiej armii w Gazie. Mimo że takie działania naruszają prawo międzynarodowe (osiedla są nielegalne według IV Konwencji Genewskiej), Meta twierdzi, że ma „solidne procesy weryfikacji reklam”.
Al Jazeera ujawniła również 50 reklam grupy Regavim (założonej przez skrajnie prawicowego ministra Smotricza), nawołujących do burzenia palestyńskich szkół i domów. Dodatkowo na Facebooku aktywnych jest 9 zbiórek na sprzęt wojskowy dla jednostek operujących w Gazie, w tym dla snajperów i dronów – co łamie własne zasady Meta dotyczące reklam broni. Eksperci prawni oceniają, że Meta może być współwinna zbrodniom wojennym, czerpiąc zyski z tego typu treści.
Źródło: Al Jazeera
1 kwietnia 2025
Wszystkie piekarnie w Gazie zamknięte z powodu braku mąki i paliwa – efekt izraelskiej blokady
Wszystkie piekarnie w Strefie Gazy przestały dziś działać z powodu krytycznego niedoboru mąki i paliwa, wywołanego trwającą od miesiąca blokadą, uniemożliwiającą dostawy podstawowych produktów.
Przewodniczący Stowarzyszenia Piekarni Gazy, Abd al-Nasser al-Ajrami, poinformował, że zamknięcie piekarni oznacza również zatrzymanie działalności placówek współpracujących ze Światowym Programem Żywnościowym. Al-Ajrami określił sytuację jako „wojnę głodową”, zaznaczając, że kryzys objął już cały region – od południa po północ. Braki dotyczą nie tylko mąki i paliwa, ale też drożdży i gazu do gotowania. W Gazie działało dotąd 140 piekarni, z czego połowa była zautomatyzowana. Wiele z nich, zwłaszcza na północy, zostało zniszczonych przez izraelskie naloty – straty sięgają milionów dolarów.
Źródło: WAFA News Agency
Trwająca agresja na Dżenin i Tulkarm: katastrofalne skutki dla cywilów i infrastruktury
Izraelskie siły okupacyjne już 71. dzień z rzędu prowadzą zbrojną ofensywę na Dżenin i tamtejszy obóz uchodźców. Ofensywa wiąże się z burzeniem i podpalaniem domów oraz przekształcaniem budynków cywilnych w posterunki wojskowe. Zginęły co najmniej 34 osoby, dziesiątki zostały ranne lub aresztowane, a zniszczeniu uległo około 600 domów i niemal cała infrastruktura miejska.
W Tulkarmie i obozie Nur Shams izraelska agresja trwa odpowiednio od 65 i 52 dni. Siły okupacyjne przeprowadzają nocne naloty, przeszukania oraz przymusowe wysiedlenia mieszkańców. W wyniku działań zginęło 13 osób, w tym dziecko i dwie kobiety – jedna z nich była w ósmym miesiącu ciąży. Łącznie zniszczono prawie 400 domów, a ponad 2 500 zostało poważnie uszkodzonych.
Źródło: WAFA News Agency
Dziennikarz i jego rodzina zabici w izraelskim nalocie na Chan Junis
W wyniku izraelskiego nalotu na dzielnicę japońską w Chan Junis na południu Strefy Gazy zginął palestyński dziennikarz Mohammed Saleh al-Bardawil wraz z żoną i trójką dzieci – poinformowała agencja WAFA. Ich dom został trafiony przez drona we wtorkowy poranek.
W tym samym czasie izraelskie siły otworzyły ogień we wschodniej części miasta Gaza i Dżabaliji, a trzy osoby zostały ranne w wyniku ostrzału artyleryjskiego w obozie Nuseirat. Od wznowienia izraelskiej ofensywy 18 marca zginęło co najmniej 1 001 cywilów, głównie kobiety i dzieci, a 2 359 zostało rannych. Łączna liczba ofiar śmiertelnych od 7 października 2023 r. przekroczyła już 50 000 osób.
Źródło: WAFA News Agency
Izrael wydaje rozkazy ewakuacji dla północnej Gazy – brak bezpiecznego schronienia
Armia izraelska we wtorek wydała nowe rozkazy ewakuacyjne dla mieszkańców rozległych obszarów północnej Strefy Gazy, w tym Beit Hanoun, projektu Beit Lahia, dzielnicy Sheikh Zayed, Al-Manashiya i Tel al-Zaatar.
W komunikacie izraelskiego wojska podkreślono, że jest to „ostateczne ostrzeżenie” przed planowanymi nalotami. Należy podkreślić, że w Gazie nie istnieją żadne funkcjonujące bezpieczne schronienia, co oznacza, że dziesiątki tysięcy cywilów są narażone na śmiertelne niebezpieczeństwo bez możliwości ucieczki.
Źródło: WAFA News Agency
2 kwietnia 2025
Izrael rozszerza inwazję lądową w Gazie – rośnie liczba ofiar i przymusowych wysiedleń
Izraelski minister obrony zapowiedział rozszerzenie inwazji lądowej w Strefie Gazy, planując zajęcie „rozległych terenów”, które mają zostać włączone do tzw. stref bezpieczeństwa. Już teraz Izrael utworzył bufor wzdłuż granic enklawy oraz korytarz Netzarim dzielący Gazę na części. Premier Netanjahu ogłosił utworzenie kolejnego – tzw. korytarza Morag – i otwarcie przyznał: „Tniemy Strefę na kawałki”. W praktyce oznacza to brutalne zbrodnie okupacyjne, które nie tylko pozbawiają Palestyńczyków ziemi, ale także prowadzą do masowych wysiedleń ludności cywilnej.
W ciągu ostatnich dni izraelskie ataki zabiły co najmniej 1 000 Palestyńczyków, w tym dziesiątki dzieci i kobiet, a także zniszczyły szpital ONZ w Dżabaliji. Trwająca od 31 dni całkowita blokada sprawiła, że w całej Gazie zamknięto wszystkie piekarnie – również te prowadzone przez Światowy Program Żywnościowy – doprowadzając ludność do głodu. Dziesiątki tysięcy rodzin są ponownie zmuszone do ucieczki – często pod izraelskim ostrzałem – mimo że nie ma już żadnego bezpiecznego miejsca.
Źródło: Al Jazeera
Izraelskie ataki zabijają 77 Palestyńczyków
Co najmniej 77 Palestyńczyków zostało zabitych w wyniku izraelskich nalotów na Strefę Gazy, w tym 22 osoby, które zginęły w ataku na klinikę UNRWA w północnej części Gazy, w Dżabaliji. Jest to kolejny przykład bezprecedensowej przemocy, która dotyka ludność cywilną, w tym pacjentów i personel medyczny, którzy są już wystawieni na niewyobrażalny stres związany z trwającą blokadą i bombardowaniami. Wiele ofiar to dzieci i osoby starsze, a liczba rannych wciąż rośnie.
Źródło: Al Jazeera
Rada Praw Człowieka ONZ przyjmuje rezolucję w sprawie odpowiedzialności i sprawiedliwości w Palestynie
Podczas 58. sesji Rady Praw Człowieka ONZ przyjęto rezolucję dotyczącą sytuacji praw człowieka na okupowanych terytoriach palestyńskich, w tym Wschodniej Jerozolimie, oraz zobowiązania do zapewnienia odpowiedzialności i sprawiedliwości. Rezolucja, którą poparło 27 państw, a 4 były przeciwne, wezwała do zakończenia nielegalnej okupacji Palestyny oraz zniesienia blokady Strefy Gazy. Potępiona została również praktyka przymusowego przesiedlania Palestyńczyków oraz stosowanie głodu jako narzędzia wojennego.
Rezolucja podkreśla konieczność osiągnięcia sprawiedliwości poprzez odpowiedzialność, nawołując społeczność międzynarodową do przestrzegania międzynarodowego prawa, w tym zaprzestania sprzedaży broni państwu okupacyjnemu. Wezwała także do pozwolenia Misji Dochodzeniowej ONZ na wejście na terytorium okupowanej Palestyny, aby mogła wykonać swoje zadanie. Zwrócono również uwagę na konieczność zakończenia polityki religijnej dyskryminacji w dostępie do miejsc świętych oraz sprawiedliwości wobec palestyńskich więźniów, podkreślając potrzebę utworzenia międzynarodowego mechanizmu dochodzeniowego w celu zbierania dowodów i ścigania sprawców zbrodni wojennych.
Źródło: WAFA News Agency
Izraelski atak na klinikę UNRWA w Gazie: 22 cywilów zabitych
W środę izraelski nalot na klinikę UNRWA w Dżabalii na północy Strefy Gazy zabił co najmniej 22 cywilów, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze. Gazański rządowy urząd prasowy określił atak jako „pełnoprawną zbrodnię wojenną”. Świadkowie donoszą, że wybuch wywołał pożar w budynku, w którym spłonęły ciała części ofiar.
Izraelska armia przyznała się do ataku, twierdząc bez przedstawienia dowodów, że w klinice przebywali członkowie Hamasu. Hamas zdementował te zarzuty, podkreślając, że w placówce schronienie znajdowali wyłącznie cywile.
Źródło: Anadolu Agency
3 kwietnia 2025
Izraelskie ataki na szkoły w Gazie zabijają 33 osoby
W wyniku izraelskich nalotów na szkoły pełniące funkcję schronów dla uchodźców w Gazie zginęło co najmniej 33 Palestyńczyków, w tym 18 dzieci. Ataki miały miejsce na Dar al-Arqam, Fahd oraz Shaaban Alrayyes, gdzie setki osób szukały schronienia przed bombardowaniami. Zginęło wielu cywilów, a ponad 100 osób zostało rannych. Izraelskie wojsko twierdzi, że zaatakowało centrum dowodzenia Hamasu, jednak nie podano, czy chodzi o ten sam atak, który trafił w szkołę. W wyniku intensywnych bombardowań w Gazie od czwartku zginęło co najmniej 112 osób, a sytuacja humanitarna pogarsza się z dnia na dzień.
Źródło: Al Jazeera
Ponad 39 000 dzieci straciło jedno lub oboje rodziców w wyniku izraelskiej agresji na Strefę Gazy – największy kryzys sierot w historii współczesnej
Jak wynika z najnowszego raportu Palestyńskiego Centralnego Biura Statystycznego, od początku wojny w październiku 2023 r. 39 384 dzieci w Gazie straciło jedno lub oboje rodziców. Konflikt trwa już 534 dni, a Strefa Gazy, w której mieszka 2,3 miliona osób, została całkowicie zniszczona, a większość jej ludności została wysiedlona.
W raporcie podano, że wśród tych dzieci około 17 000 zostało pozbawionych obojga rodziców, a wiele z nich jest zmuszonych do życia w tragicznych warunkach, szukając schronienia w zniszczonych domach lub namiotach, pozbawionych opieki społecznej i psychologicznej. Gaza stoi w obliczu największego kryzysu sierot w nowoczesnej historii.
Równocześnie Biuro Statystyczne podało, że w wyniku izraelskich ataków na Gazę zginęło co najmniej 17 954 dzieci, w tym 274 noworodków i 876 niemowląt poniżej pierwszego roku życia. Ponadto 17 dzieci zamarzło na śmierć w namiotach, a 52 zginęły z powodu głodu i niedożywienia.
Raport wskazuje, że 60 000 dzieci jest zagrożonych śmiercią z powodu skrajnego niedożywienia i nadciągającej klęski głodu.
Źródło: Al Jazeera
Węgry ogłaszają wyjście z Międzynarodowego Trybunału Karnego, tuż przed wizytą Netanjahu
Rząd Węgier ogłosił decyzję o wycofaniu się z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w przeddzień wizyty premiera Izraela Benjamina Netanjahu, który jest objęty nakazem aresztowania MTK.
W czwartek szef kancelarii premiera Węgier, Gergely Gulyas, poinformował na Facebooku, że rząd rozpoczyna procedurę wycofania się z MTK, argumentując, że Trybunał stał się zbyt upolityczniony, powołując się na jego decyzje dotyczące Izraela.
Decyzja ta spotkała się z krytyką ze strony samego MTK, który wyraził żal, że każde wyjście z Trybunału osłabia wspólną walkę o sprawiedliwość i walkę z bezkarnością. Netanjahu odwiedził Budapeszt w czwartek, dziękując Orbanowi za jego „odważną i zasadniczą” postawę wobec MTK, zarzucając Trybunałowi motywację polityczną i antysemityzm.
Źródło: Al Jazeera
Co najmniej 112 Palestyńczyków zabitych w Gazie
Izraelskie ataki powietrzne w Gazie zabiły co najmniej 112 osób, z czego 71 ofiar pochodzi z miasta Gaza na północy, jak podają źródła medyczne.
Źródło: Al Jazeera
17-letni Palestyńczyk zmarł z głodu w izraelskim więzieniu, ujawnia sekcja zwłok
17-letni Walid Khaled Abdullah Ahmed zmarł w izraelskim więzieniu Megiddo z powodu głodu, co zostało potwierdzone przez sekcję zwłok. Palestyńska Komisja ds. Więźniów i Palestyńskie Towarzystwo Więźniów potępiły izraelskie władze za tę zbrodnię, podkreślając, że Walid był regularnie badany pod kątem świerzbu i niedożywienia, a jego stan zdrowia pogarszał się przez brak odpowiedniego leczenia. 22 marca 2025 r. stracił przytomność i mimo przewiezienia do więziennej kliniki, zmarł.
Autopsja ujawniła poważne uszkodzenia wewnętrzne ciała, w tym opuchliznę w okolicach serca, brzucha i jelit oraz zanik mięśni. Dodatkowo raport wskazuje na odwodnienie i poważną utratę wagi spowodowaną brakiem odpowiedniego jedzenia oraz nieleczonymi problemami zdrowotnymi. Walid Ahmed stał się 63. Palestyńczykiem, który zginął w izraelskich więzieniach od początku bieżącego konfliktu w październiku 2023 r.
Źródło: WAFA News Agency
4 kwietnia 2025
Izrael blokuje dwie trzecie Strefy Gazy, wprowadzając strefy zamknięte
Izrael ogłosił, że dwie trzecie Gazy zostało objęte zakazem dostępu dla Palestyńczyków w wyniku wprowadzenia stref zakazanych lub wydania nakazów przymusowego przesiedlenia. Wśród miejsc objętych zakazem znalazła się południowa część Rafah, gdzie 31 marca 2025 r. wydano nowy nakaz przesiedlenia, oraz niektóre rejony Gazy, gdzie izraelska armia kontynuuje ofensywę lądową.
Eskalacja działań zbrojnych doprowadziła do jednej z największych fal przymusowych przesiedleń od początku wojny. Setki tysięcy Palestyńczyków, którzy już wcześniej wielokrotnie musieli uciekać, zostało ponownie zmuszonych do opuszczenia swoich domów.
Źródło: Al Jazeera
Pracownicy pomocy humanitarnej zabici przez izraelskie siły – egzekucje w Rafah
Nowe dowody wskazują, że część z 15 palestyńskich pracowników pomocy zabitych przez izraelskie siły w Rafah mogła zostać zastrzelona z bliskiej odległości, co sugeruje egzekucje. Palestyński Czerwony Półksiężyc (PRCS) określił te zabójstwa jako „jedną z najciemniejszych chwil” wojny.
Według analityka kryminalistycznego Ahmada Dhahera, który osobiście badał pięć ciał w szpitalu Nasser w Khan Younis, dowody wskazują na strzały oddane z bliskiej odległości. Dhaher stwierdził, że rany postrzałowe były precyzyjne, z kulami skierowanymi w głowy, serca i torsy ofiar. Pracownicy pomocy zniknęli 23 marca podczas akcji ratunkowej w dzielnicy Tal as-Sultan w Rafah, po tym jak obszar został zaatakowany przez izraelskie siły. Po tygodniu odnaleziono ich ciała w masowym grobie. Rzecznicy PRCS i ONZ wezwali do międzynarodowego śledztwa w tej sprawie, wskazując na możliwe zbrodnie wojenne popełnione przez izraelskie wojsko.
Źródło: Al Jazeera
Rada Praw Człowieka ONZ przyjmuje dwie rezolucje na rzecz Palestyny
Podczas zakończenia 58. sesji Rady Praw Człowieka ONZ w piątek, przyjęto dwie rezolucje przedstawione przez Państwo Palestyny, które potwierdzają nielegalność izraelskich praktyk kolonialnych na terytoriach okupowanych, w tym Wschodniej Jerozolimie, oraz podkreślają niezbywalne prawo narodu palestyńskiego do samostanowienia.
Pierwsza rezolucja, dotycząca nielegalności ekspansji kolonialnej, uzyskała poparcie 34 krajów, 10 państw wstrzymało się od głosu, a 3 były przeciwne. Rezolucja ta stwierdza, że izraelskie praktyki kolonialne na okupowanych terytoriach palestyńskich, w tym Wschodniej Jerozolimie, są niezgodne z prawem międzynarodowym i stanowią poważną przeszkodę w realizacji sprawiedliwego pokoju oraz rozwiązania dwupaństwowego. Postuluje natychmiastowe i bezwarunkowe zakończenie wszystkich działań kolonialnych, rozbiórkę istniejących osiedli, usunięcie muru apartheidu oraz zaprzestanie polityki dyskryminacji rasowej i przymusowego wysiedlania Palestyńczyków.
Druga rezolucja, dotycząca prawa Palestyńczyków do samostanowienia, zyskała poparcie 43 krajów, z dwoma państwami przeciwko i dwoma wstrzymującymi się. Rezolucja ta potwierdza niezbywalne prawo Palestyńczyków do określania swojej przyszłości, w tym prawo do utworzenia niepodległego państwa i życia w wolności, sprawiedliwości oraz godności.
Źródło: WAFA News Agency
86 Palestyńczyków zabitych przez Izrael w ciągu 24 godzin
Izraelskie siły okupacyjne dokonały wielu masakr rodzin w Strefie Gazy w ciągu ostatnich 24 godzin, w wyniku czego według raportów medycznych zginęło co najmniej 86 Palestyńczyków, a 89 innych zostało rannych.
Lokalne władze zdrowia potwierdziły, że liczba ofiar śmiertelnych od 7 października 2023 roku wzrosła do 50 609, a liczba rannych wynosi 115 063. Większość ofiar stanowią kobiety i dzieci. Według tych samych źródeł służby ratunkowe wciąż nie mogą dotrzeć do wielu ofiar i ciał uwięzionych pod gruzami lub rozsianych po drogach w zniszczonej enklawie, ponieważ siły okupacyjne Izraela nadal utrudniają ruch ambulansów i ekip ratunkowych.
Źródło: WAFA News Agency
5 kwietnia 2025
„Bezprecedensowe zabójstwo ratowników w Rafah: nagranie ujawnia ostatnie chwile przed izraelskim atakiem”
Nagranie odnalezione w telefonie jednego z ratowników, Rifata Radwana, pokazuje ostatnie chwile życia 15 pracowników służb ratowniczych, w tym ośmiu z Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca (PRCS), zabitych 23 marca przez izraelskie siły w Rafah, na południu Strefy Gazy. Widać na nim wyraźnie oznaczone ambulanse i ratowników w odblaskowych mundurach. Po krótkim postoju pojazdów następuje intensywny ostrzał. Ratownik rejestrujący wydarzenie, recytując szahadę, prosi matkę o przebaczenie za wybraną drogę pomocy innym i oddaje się Bogu jako męczennik.
Izraelskie wojsko twierdziło, że atakowano „terrorystów” poruszających się „podejrzanymi pojazdami” bez świateł i sygnałów. Jednak materiał wideo oraz stan odnalezionych ciał – niektóre z zawiązanymi kończynami i ranami postrzałowymi w głowę – sugerują, że ofiary zostały rozstrzelane z bliska po rozpoznaniu ich jako pracowników humanitarnych. Według UNRWA i OCHA ciała znaleziono w masowym grobie. Organizacje palestyńskie i ONZ domagają się międzynarodowego śledztwa i oskarżają Izrael o zbrodnie wojenne. Władze Gazy określiły masakrę jako „brutalną i bezprecedensową egzekucję”.
Źródło: Al Jazeera
Premier Izraela Benjamin Netanjahu spotka się z prezydentem USA Donaldem Trumpem
Izraelski premier Benjamin Netanyahu uda się do Waszyngtonu na rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem, które mają dotyczyć wielu kwestii, w tym taryf celnych, Iranu oraz wojny Izraela z Gazą. Spotkanie odbędzie się w Białym Domu w poniedziałek.
Podczas wizyty omawiane będą także relacje Turcja–Izrael, zagrożenie ze strony Iranu, walka z Międzynarodowym Trybunałem Karnym oraz kontynuacja ataków Izraela na Gazę. Netanjahu poruszy również kwestie taryf celnych, które Izrael ponosi w ramach polityki „wzajemnych taryf” Trumpa. Oba kraje mają umowę o wolnym handlu, która zapewnia bezcłowy wjazd około 98% towarów amerykańskich do Izraela.
Premier Izraela przebywa obecnie na Węgrzech, gdzie spotkał się z premierem Viktorem Orbanem, który ogłosił wycofanie Węgier z Międzynarodowego Trybunału Karnego
Źródło: Al Jazeera
Izraelskie ataki na Gazę: co najmniej 30 ofiar śmiertelnych w wyniku wzmożonego ostrzału
Co najmniej 30 Palestyńczyków zginęło w wyniku izraelskich ataków na Gazę, a kolejne osoby zostały ranne, gdy izraelska armia kontynuowała swoją ofensywę w regionie. Najwięcej ofiar pochodzi z Chan Junis na południu Gazy, gdzie w wyniku nalotu zginęło sześć osób, oraz z Beit Hanoon na północy, gdzie kolejne sześć osób zginęło w wyniku izraelskiej operacji lądowej.
Izrael kontynuuje intensyfikację swoich ataków w Gazie, twierdząc, że ma na celu zmuszenie palestyńskiego Hamasu do uwolnienia izraelskich jeńców porwanych podczas ataku z 7 października 2023 roku. Izraelska armia rozmieściła nowe oddziały w południowej części Gazy, tworząc tzw. korytarz bezpieczeństwa, który miał na celu odcięcie miasta Rafah od reszty terytorium Gazy. Mimo niejasności co do szczegółów tej operacji, jej celem jest eskalacja agresji i kontrolowanie większego obszaru Gazy.
Źródło: Al Jazeera
ONZ: 100 dzieci dziennie zabijanych lub rannych w Gazie od wznowienia wojny
Od wznowienia izraelskich ataków na Gazę 18 marca 2025 roku, co najmniej 100 dzieci codziennie ginie lub zostaje rannych, poinformowały organizacje międzynarodowe. Sytuacja dzieci w Gazie, szczególnie od momentu zerwania zawieszenia ognia, stała się tragiczną konsekwencją nieustającej przemocy. Zgodnie z raportem UNICEF od wznowienia ofensywy Izraela 322 dzieci straciło życie.
Palestyńskie Ministerstwo Edukacji obchodziło Dzień Dzieci Palestyńskich 5 kwietnia, podkreślając, że od października 2023 roku ponad 17 000 dzieci zginęło w wyniku izraelskich ataków. W tym kontekście Hamas oskarżył Izrael o „celowe zabijanie, zatrzymywanie i torturowanie dzieci”, podkreślając brutalność wobec najmłodszych ofiar wojny.
Dzieci w Gazie nie tylko giną w bombardowaniach, ale także są ofiarami systematycznej przemocy, w tym zatrzymań, głodzenia oraz braku dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej. Ponadto, według danych organizacji praw człowieka, ponad 1 100 dzieci zostało zatrzymanych przez izraelskie władze w Zachodnim Brzegu od października 2023 roku.
Źródło: Al Jazeera
UNRWA: Prawie 1,9 miliona osób w Gazie doświadczyło wielokrotnych przymusowych przesiedleń
Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Palestyńskich (UNRWA) poinformowała, że około 1,9 miliona osób w Strefie Gazy, w tym tysiące dzieci, zostało zmuszonych do wielokrotnych przesiedleń w wyniku trwających ataków powietrznych i poczucia zagrożenia od początku izraelskiej ofensywy. UNRWA zaznaczyła, że zerwanie zawieszenia broni w Gazie wywołało kolejną falę przymusowych przesiedleń, która dotknęła ponad 142 000 osób.
Agencja ostrzegła, że sytuacja humanitarna w regionie pogarsza się, a kontynuacja bombardowań stawia ludzkie życie w jeszcze większym niebezpieczeństwie.
Źródło: WAFA News Agency
6 kwietnia 2025
Izraelscy żołnierze zabili 14-letniego Palestyńczyka z obywatelstwem USA na Zachodnim Brzegu
W niedzielę izraelscy żołnierze otworzyli ogień do grupy dzieci w pobliżu miasta Turmus Aya na okupowanym Zachodnim Brzegu, zabijając 14-letniego Omara Mohammeda Rabeę – obywatela USA – i raniąc dwóch innych nastolatków (również posiadających amerykańskie paszporty). Palestyńskie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że Rabea został zastrzelony przez Izraelczyków, którzy następnie ogłosili jego zgon i zatrzymali ciało.
Izraelska armia twierdzi, że żołnierze strzelali do „terrorystów rzucających kamieniami”, jednak gubernator Ramalli Laila Ghanem określiła incydent jako „element zorganizowanego terroru” państwa izraelskiego wobec palestyńskich dzieci. To kolejny przypadek zabicia obywatela USA przez izraelskie siły – w 2022 roku zginęła dziennikarka Al Jazeery Shireen Abu Akleh, a w 2024 roku turecko-amerykańska aktywistka Aysenur Ezgi Eygi.
Atak jest częścią eskalacji przemocy na Zachodnim Brzegu, gdzie od początku roku izraelskie operacje zabiły już 99 osób, w tym 17 dzieci. Palestyńskie MSZ potępiło zabójstwo jako „egzekucję bez sądu”, wskazując na bezkarność izraelskich sił.
Źródło: Al Jazeera
Izrael deportuje brytyjskie posłanki, zakazując im wjazdu do kraju za solidarność z Palestyńczykami
Izrael zatrzymał i deportował dwie brytyjskie posłanki, Yuan Yang oraz Abtisam Mohamed, odmawiając im wstępu jako członkiniom delegacji parlamentarnej udającej się na okupowany Zachodni Brzeg. Jak podała stacja Sky News, izraelskie ministerstwo imigracji oskarżyło je o zamiar „dokumentowania działań sił bezpieczeństwa i szerzenia nienawiści wobec Izraela”. Decyzja wywołała falę krytyki – szef brytyjskiej dyplomacji David Lammy nazwał ją „głęboko niepokojącą i kontrproduktywną”, domagając się wyjaśnień od izraelskich władz.
Same posłanki wyraziły oburzenie i zapowiedziały, że nie przestaną mówić prawdy o łamaniu prawa międzynarodowego w Palestynie. Podkreśliły, że ich celem była obserwacja sytuacji humanitarnej oraz egzekwowanie międzynarodowego prawa, do czego mają prawo jako parlamentarzystki.
Źródło: Al Jazeera
Izrael zabija co najmniej 43 Palestyńczyków, atakuje także prowizoryczne namioty uchodźców
Co najmniej 43 Palestyńczyków zginęło w wyniku izraelskich ataków na całej długości Strefy Gazy. Wśród celów znalazły się także prowizoryczne namioty, w których schronienia szukały przymusowo przesiedlone rodziny. Ofiarami są głównie cywile, których domy i miejsca schronienia zostały już wcześniej zniszczone lub uznane przez izraelską armię za „niebezpieczne”.
Źródło: Al Jazeera
Gaza głodzona na śmierć: Światowy Program Żywnościowy zamyka kuchnie z powodu braku mąki i paliwa
Światowy Program Żywnościowy ogłosił zamknięcie wszystkich 25 wspieranych przez siebie kuchni w Strefie Gazy. Jak poinformowała agencja w komunikacie, decyzja ta jest związana z dramatycznymi brakami mąki i paliwa spowodowanymi trwającą izraelską blokadą. Zapasów wystarczy zaledwie na kilkanaście dni, a jedna gorąca porcja posiłku i tak pokrywa mniej niż 25% dziennego zapotrzebowania żywieniowego człowieka.
To kolejny akt systematycznego wyniszczania ludności palestyńskiej poprzez głód. Minister finansów Izraela Becalel Smotricz przyznał niedawno wprost: „Do Gazy nie trafi ani jedno ziarenko pszenicy”, jasno wskazując, że głodzenie ludności cywilnej jest częścią izraelskiej strategii wojennej. Tymczasem ponad 90% kobiet w ciąży i karmiących w Gazie cierpi na ciężkie niedożywienie – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia.
Źródło: WAFA News Agency