Odezwa ruchu BDS (Boycott, Divestment, Sanctions)

9 lipca 2005

Palestyńskie społeczeństwo obywatelskie wzywa do bojkotu, wycofania inwestycji i sankcji przeciwko Izraelowi, dopóki nie zacznie on przestrzegać prawa międzynarodowego i uniwersalnych zasad praw człowieka.


Artykuł powstał na podstawie tekstu angielskiego zamieszczonego w książce The Case for Sanctions Against Israel pod redakcją Audrei Lim, Londyn-Nowy Jork: Verso 2012, ss. 23-24.


W rok po historycznej opinii doradczej Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS, ICJ)[1], który orzekł, że mur wznoszony przez Izrael na okupowanym terytorium palestyńskim jest nielegalny, Izrael kontynuuje budowę tego kolonialnego muru, całkowicie lekceważąc decyzję Trybunału. Trzydzieści osiem lat od rozpoczęcia okupacji palestyńskiego Zachodniego Brzegu (włącznie z Wschodnią Jerozolimą), Strefy Gazy oraz syryjskich Wzgórz Golan, Izrael nieprzerwanie rozwija tam żydowskie kolonie. Dokonał jednostronnej aneksji Wschodniej Jerozolimy i Wzgórz Golan, a teraz dokonuje de facto aneksji znacznej części Zachodniego Brzegu – za pomocą swojego muru. Izrael przygotowuje się też – w cieniu planowanego wycofania ze Strefy Gazy[2] – do dalszej rozbudowy kolonii na Zachodnim Brzegu. Pięćdziesiąt siedem lat, odkąd Państwo Izrael zostało postawione głównie na ziemiach etnicznie wyczyszczonych z jej palestyńskich właścicieli, większość Palestyńczyków to uchodźcy, a pośród nich większość jest bezpaństwowcami. Do tego wszystkiego zainstalowany w Izraelu system rasowej dyskryminacji przeciwko jego własnym arabsko-palestyńskim obywatelom trwa nienaruszony.

W świetle nieustających pogwałceń prawa międzynarodowego przez Izrael;

Wobec faktu, że od 1948 r. setki rezolucji ONZ potępiły kolonialne i dyskryminujące praktyki Izraela, uznając je za nielegalne i wzywając do natychmiastowych, adekwatnych i skutecznych rozwiązań;

Wobec faktu, że wszelkie formy międzynarodowych interwencji i wysiłków pokojowych jak dotąd ani nie przekonały, ani nie zmusiły Izraela do przestrzegania prawa humanitarnego, do respektowania fundamentalnych praw człowieka, do zakończenia okupacji i opresji ludu Palestyny;

Mając na względzie fakt, że w społeczności międzynarodowej ludzie sumienia historycznie zwykli przyjmować odpowiedzialność za walkę z niesprawiedliwością, jak poświadczył o tym przykład walki o zniesienie apartheidu w Republice Południowej Afryki poprzez rozmaite formy bojkotu, wycofywania inwestycji i sankcji;

Zainspirowani walką Afrykańczyków w RPA przeciwko apartheidowi, w duchu międzynarodowej solidarności, moralnej konsekwencji i oporu wobec niesprawiedliwości i opresji;

Jako reprezentanci palestyńskiego społeczeństwa obywatelskiego, wzywamy organizacje międzynarodowego społeczeństwa obywatelskiego oraz ludzi sumienia na całym świecie do zastosowania przeciwko Izraelowi szeroko zakrojonych bojkotów oraz wdrożenia inicjatyw wycofywania inwestycji podobnych do tych, które miały miejsce wobec Republiki Południowej Afryki w epoce apartheidu. Wzywamy was do wywierania presji na wasze państwa, by nałożyły na Izrael embarga i sankcje. Zachęcamy również ludzi sumienia pośród Izraelczyków do popierania tej odezwy, na rzecz sprawiedliwości i prawdziwego pokoju.

Środki takie, pokojowe a dotkliwe, powinny być utrzymywane, dopóki Izrael nie wywiąże się ze swojego obowiązku uznania niezbywalnego prawa Palestyńczyków do samostanowienia i nie zacznie stosować się do wymagań prawa międzynarodowego, a więc do momentu:

  1. Zakończenia okupacji i kolonizacji wszystkich ziem arabskich oraz demontażu Muru;
  2. Uznania fundamentalnego prawa arabsko-palestyńskich obywateli Izraela do pełnej równości; oraz
  3. Respektowania, ochrony i wspierania prawa uchodźców palestyńskich do powrotu do ich domów i nieruchomości, zgodnie z postanowieniami rezolucji Narodów Zjednoczonych nr 194.

Partie polityczne, związki zawodowe, stowarzyszenia i koalicje reprezentujące wszystkie trzy integralne części narodu palestyńskiego: Palestyńczyków na uchodźctwie, Palestyńczyków pod okupacją i palestyńskich obywateli Izraela.

Tłumaczenie: Jarosław Pietrzak


[1] Mowa o opinii nr 616 wydanej przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości 9 lipca 2004 r. Określiła ona nie tylko budowę izraelskiego „Muru Apartheidu” jako nielegalną, ale też po raz pierwszy orzekła jednoznacznie, że Izrael nie dysponuje w odniesieniu do Palestyńczyków „prawem do obrony” w rozumieniu prawa międzynarodowego, gdyż prowadzi militarną okupację ich ziem. Wszystkie wyliczenia lat w niniejszym tekście wynikają z jego datowania: został on ogłoszony w roku 2005.

[2] Militarne wycofanie się Izraela ze Strefy Gazy miało miejsce miesiąc po ogłoszeniu niniejszego dokumentu, 15 sierpnia 2005 r. Wkrótce okazało się jednak, że oznaczało ono nie koniec okupacji enklawy a jedynie wymianę jej metod (na mniej kosztowną dla Izraela kontrolę z zewnątrz, z morza i z powietrza, a niebawem także jej bezwzględną blokadę).

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Ruch BDS
Ruch BDS
Artykuły: 1
Skip to content