Paweł Mościcki: Gaza i kultura eksterminacji

Paweł Mościcki o ludobójstwie w Gazie, europejskich zobowiązaniach wobec historii i wobec Palestyńczyków, oraz o swojej najnowszej książce Gaza. Rzecz o kulturze eksterminacji. Rozmawia Jarosław Pietrzak
Paweł Mościcki o ludobójstwie w Gazie, europejskich zobowiązaniach wobec historii i wobec Palestyńczyków, oraz o swojej najnowszej książce Gaza. Rzecz o kulturze eksterminacji. Rozmawia Jarosław Pietrzak
Hamas, czasem, owszem, zabija gejów – jeżeli akurat są izraelskimi żołnierzami. W walce. Za to, w jakiej armii służą i jakich zbrodni w jej szeregach dokonują. Nie za to, że są gejami.
Izrael bombarduje szkoły, szpitale i punkty pomocy. Ponad 600 osób zginęło przy dystrybucji żywności. ONZ mówi o „apokaliptycznej” sytuacji. Norwegowie wycofują inwestycje z firm zbrojeniowych, ale brytyjski sąd pozwala dalej eksportować części do F-35 dla Izraela. Hamas deklaruje gotowość do zawieszenia broni – ale bombardowania trwają.
Kto nie widział tych memów, nie czytał tych głupich komentarzy? „Geje dla Palestyny to jak kurczaki dla KFC”. Kto nie słyszał opowieści, że Hamas zabija za homoseksualizm przez zrzucenie z dachu? Czy to prawda, że Hamas zabija gejów? Kiedy palestyńskie flagi pojawiły się na zeszłorocznej Paradzie Równości w Warszawie, jeden z polskich aktywistów gejowskich, tych z parciem na szkło, potępiał to na Facebooku, rozciągając nawet odpowiedzialność na wszystkich Palestyńczyków: „Palestyna to organizacja, która zabija gejów”. Rok później trzyma się tego twierdzenia, równie głupio sformułowanego, co nieprawdziwego. Hasbara, pinkwashing i homonacjonalizm Pogłoski, że Hamas zabija gejów pochodzą ze standardowego rozdzielnika hasbary, izraelskiej propagandy. Jej przygotowane z góry…
Izrael w 2025 roku zaatakował Syrię, Iran, Jemen, Liban, Gazę i Zachodni Brzeg, a w ostatnich miesiącach 2024 r. także cele w Iraku. Jedna masakra przykrywa kolejną, wieczorem nie ma czasu na rozmawianie o zbrodniach z rana lub ze wczoraj, ponieważ w międzyczasie wydarzył się już tuzin kolejnych. Nie chodzi tu tylko o fizyczne akty destrukcji, ale też sposób, w jaki sprawca oraz media podają je do wiadomości odbiorców. Jak zmienia nas oglądanie masakr w sieci? I jaki jest cel takiego modelu działania?
Izrael kontynuuje brutalne naloty na Strefę Gazy – tylko w ostatnich dniach zginęły setki osób, w tym dziesiątki cywilów oczekujących na jedzenie. Coraz ostrzejsze oskarżenia padają pod adresem wspieranej przez USA i Izrael Gaza Humanitarian Foundation, nazywanej przez ONZ „pułapką śmierci”.
Za zasłoną bezzębnych sankcji i symbolicznych deklaracji kryje się ostrożnie zarządzane przedstawienie, oburzenie na pokaz – pomyślane tak, by osłaniać, a nie stawiać czoła maszynerii ludobójstwa. To, co na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie moralnego przełomu w europejskim podejściu do Izraela, w rzeczywistości nie jest niczym więcej niż dyplomatycznym kuglarstwem.
ONZ i organizacje humanitarne odmawiają współpracy z GHF, zarzucając jej realizację izraelskich celów wojskowych kosztem cywilów. Izrael nie dopuszcza innych form pomocy i blokuje dostęp do paliwa, grożąc paraliżem resztek szpitali.
Według agencji Associated Press, izraelskie wojsko poinformowało, że rozpoczęło przechwytywanie irańskich dronów w odpowiedzi na wcześniejsze, piątkowe ataki.
Władze na lotnisku w Kairze zatrzymały i deportowały dziesiątki obcokrajowców, którzy przylecieli do Egiptu, by wziąć udział w Globalnym Marszu do Gazy – międzynarodowej inicjatywie mającej na celu przełamanie izraelskiej blokady Strefy Gazy poprzez masowy marsz do granicy egipsko-palestyńskiej.
Setki aktywistów z Algierii i Tunezji dotarły we wtorek do libijskiego miasta Zawiya w ramach konwoju zmierzającego do Strefy Gazy. Celem tej inicjatywy jest zakwestionowanie izraelskiej blokady, która uniemożliwia swobodny dostęp pomocy humanitarnej do tego oblężonego terytorium.
Kontrowersyjna Gaza Humanitarian Foundation, wspierana przez Izrael i USA, poinformowała o czasowym zamknięciu swoich ośrodków dystrybucji żywności z powodu „niezbędnych prac remontowych”. Decyzja zapadła pomimo katastrofalnej sytuacji głodowej wśród palestyńskiej ludności cywilnej.
Niezależni eksperci Rady Praw Człowieka ONZ wyrazili głębokie zaniepokojenie nowym izraelskim prawem, które umożliwia skazywanie dzieci w wieku od 12 lat na karę dożywotniego więzienia. Zdaniem ekspertów ustawa ta może naruszać Konwencję o prawach dziecka, którą Izrael ratyfikował w 1991 roku.
Wśród eksploatowanych przez izraelską propagandę motywów poczesne miejsce zajmują „żywe tarcze”. Hamas osłania się jakoby cywilami jako „żywymi tarczami” i sam przez to odpowiada za to, ilu ich ginie. Problem w tym, że to kolejny przypadek, w którym Izrael oskarża Palestyńczyków o to, co sam im robi.
Przez cały poniedziałek 26 maja z różnych stron napływały niejasne i nierzadko wzajemnie sprzeczne doniesienia na temat potencjalnego zawieszenia broni, które miałoby trwać dwa miesiące. Miejscem negocjacji pozostaje stolica Kataru Doha (Ad-Dauha). Rozmowy toczą się bezpośrednio między Stanami Zjednoczonymi a palestyńskim Hamasem.
Według raportu inicjatywy IPC (Integrated Food Security Phase Classification) cała populacja Strefy Gazy – około 2,1 mln osób – znajduje się w krytycznym zagrożeniu, jeśli izraelska blokada będzie kontynuowana. Pół miliona ludzi (czyli co piąty mieszkaniec) stoi w obliczu śmierci głodowej. Od 70 dni do Gazy nie docierają żadne dostawy żywności, wody, leków ani innych niezbędnych do przeżycia środków. 93% mieszkańców doświadcza ostrego braku żywności, a ceny mąki wzrosły o 3000%.
Według raportu inicjatywy IPC (Integrated Food Security Phase Classification) cała populacja Strefy Gazy – około 2,1 mln osób – znajduje się w krytycznym zagrożeniu, jeśli izraelska blokada będzie kontynuowana. Pół miliona ludzi (czyli co piąty mieszkaniec) stoi w obliczu śmierci głodowej. Od 70 dni do Gazy nie docierają żadne dostawy żywności, wody, leków ani innych niezbędnych do przeżycia środków. 93% mieszkańców doświadcza ostrego braku żywności, a ceny mąki wzrosły o 3000%.
Gaza Freedom Flotilla – co można tłumaczyć jako „Flotylla Wolności dla Gazy” – to inicjatywa, którą tworzą dziś organizacje humanitarne i propalestyńskie z Kanady, Włoch, Malezji, Nowej Zelandii, Norwegii, RPA, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, USA, Irlandii, Brazylii, Australii i Francji. Razem tworzą one koalicję pod nazwą Freedom Flotilla Coalition (FFC, Koalicja Flotylli Wolności).
Maj jest tradycyjnie miesiącem jednych z największych wydarzeń kulturalnych na świecie – choć różniących się bardzo rodzajem swojego znaczenia i prestiżu: Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes i Konkursu Piosenki Eurowizji.
Wstrząsające dane z Gazy ujawniają dramatyczny stan opieki okulistycznej w wyniku trwającej izraelskiej agresji. Według źródeł medycznych, już 1500 Palestyńczyków całkowicie straciło wzrok, a kolejne 4000 znajduje się w bezpośrednim zagrożeniu ślepotą z powodu braku dostępu do specjalistycznego leczenia. Główny szpital okulistyczny w Gazie funkcjonuje w stanie kryzysowym – lekarze wykonują skomplikowane operacje przy użyciu zaledwie trzech wielokrotnie sterylizowanych nożyczek chirurgicznych.
Artykuły publikowane w dziale OPINIE wyrażają poglądy ich autorów i nie muszą odzwierciedlać stanowiska redakcji. Kilka dni temu „Gazeta Wyborcza” opublikowała wywiad z izraelskim dziennikarzem, Mattim Friedmanem, pryncypialnie krytykującym media piszące o konflikcie w Gazie. Główną tezą tekstu jest to, że media poświęcają wojnie w Gazie nieproporcjonalnie dużo uwagi w porównaniu do innych konfliktów, a autorzy piszący na ten temat nie posiadają wystarczających kompetencji. W tekście niestety, obok poglądów rozmówcy – które można uznać za obrzydliwe czy po prostu się z nimi nie zgadzać – znalazło się kilka błędów rzeczowych, które powinny zostać zweryfikowane na etapie redakcji. Artykuł jest przykładem sytuacji, kiedy…
„Plan odbudowy Gazy” ogłoszony przez Donalda Trumpa 4 lutego br. wywołał burzę zasłużonej krytyki, którą wkrótce spotęgowała publikacja przez amerykańskiego prezydenta skandalicznego materiału wideo. Stworzona narzędziami sztucznej inteligencji kiczowata wizualizacja odbudowanej Gazy wyglądała jak skrzyżowanie Dubaju z Las Vegas, gdzie Trump i Netanjahu piją piwo na plaży, po której hasają półnagie tancerki, co najmniej jedna z nich nawet z brodą.
Wbrew temu, co sugerowały wczoraj niektóre polskie media, Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze nie wycofał ani nie zawiesił nakazów aresztowania Binjamina Netanjahu i Joawa Galanta.
Według organizacji Addameer, w izraelskich więzieniach przebywa obecnie 9500 palestyńskich więźniów politycznych, w tym 350 dzieci i 21 kobiet. Około 3405 osób przetrzymywanych jest w „areszcie administracyjnym” bez postawienia zarzutów. W ciągu ostatnich 50 lat ponad 800 000 Palestyńczyków zostało uwięzionych przez Izrael, co dotyka prawie każdej palestyńskiej rodziny.
Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. praw człowieka w Palestynie, stwierdziła, że odcięcie przez Izrael dostaw prądu do Gazy oznacza m.in. brak funkcjonujących stacji odsalania wody, a co za tym idzie – brak dostępu do czystej wody. W poście na platformie X określiła to jako „ostrzeżenie przed ludobójstwem”.
Kolejne działania administracji Donalda Trumpa testują granice tolerancji Amerykanów na łamanie praw obywatelskich. Aktywiści propalestyńscy są idealnym narzędziem do takich działań – to grupa, która części starszych obywateli może kojarzyć się z traumą 11 września i lękiem przed arabskim terroryzmem. Ich krytykowanie Izraela może być odbierane z niechęcią z powodu współczucia, jakie nadal wzbudza pamięć o Holocauście.
Mohammed El-Kurd w rozmowie dla New Arab powiedział coś, co oddaje chyba myśli większości osób patrzących na to dziwne zawieszenie broni, które widzimy w Gazie. „Przez kilka miesięcy szczytem moich marzeń było zawieszenie broni. Chciałem tylko, aby rozlew krwi się skończył. Teraz wiemy, że zawieszenie broni zostało ogłoszone, a mimo to rozlew krwi nie ustał”. Od zawieszenie broni między Izraelem a Hamasem w Gazie, 19 stycznia, minęło półtora miesiąca. 2 marca Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od tego czasu przynajmniej 116 osób zginęło, a ponad 490 zostało rannych w Gazie. Część osób to ofiary min i niewybuchów czy ran z czasu aktywnego…
Sacco spędzał miesiące, a niekiedy lata w terenie, prowadząc rozmowy z mieszkańcami regionu, obserwując codzienne życie i zbierając opowieści o cierpieniu, nadziejach i niezłomności ludzi żyjących pod okupacją. […] Świadomie przyjmuje rolę zachodniego dziennikarza, który udaje się na Bliski Wschód, by skonfrontować rzeczywistość, niezrozumiałą dla jego amerykańskiej czy zachodniej publiczności. Wie, że historie, które są mu opowiadane, są w jakiś sposób filtrowane.
Skala zniszczeń środowiska naturalnego w Strefie Gazy jest olbrzymia, ale przede wszystkim – niemożliwa do naprawy w krótkim czasie. W 2023 roku, jeszcze przed wybuchem wojny, w Gazie znajdowało się około 170 km2 ziemi rolnej. Było to około 47% powierzchni Strefy Gazy, pokrytych polami, sadami i gajami drzew oliwnych, które dawały Gazańczykom namiastkę bezpieczeństwa żywnościowego.
Obecnie ponad 70% tych pól i sadów jest zniszczona.
W maju 2019 r., kiedy wyborcy skrajnie prawicowych niemieckich partii zebrali się w Dreźnie, wykrzykując slogany o niemieckich cnotach, jeden z przywódców wiecu miał na sobie błękitny kwiat kukurydzy, kiedyś noszony przez sympatyków partii nazistowskiej, podczas gdy inni powiewali sporymi flagami Izraela. Był to znak czasów: odrodzenia antysemickiego syjonizmu.
Pamięć Holokaustu i zagłada Gazy. Rocznica wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau (27 stycznia) od dawna obchodzona jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z okazji tegorocznej 80. rocznicy na terenie dawnego obozu odbyła się orwellowska uroczystość, na którą celem uczczenia ofiar ludobójstwa historycznego zaproszono delegację państwa, które prowadzi ludobójstwo dzisiaj, oraz delegacje państw, które je w tym wspomagają. Trudno o lepszy moment, by zacząć stawiać pytania o naturę i cele ideologicznego projektu „pamięci Holokaustu”.
Izraelskie media informują, że rząd Izraela nakazał służbom więziennym wstrzymanie planowanego na dziś zwolnienia przetrzymywanych Palestynek i Palestyńczyków więźniów „do odwołania”. Autobusy z zatrzymanymi wracają do więzienia Ofer. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Izrael miał dziś zwolnić 110 osób, w tym 30 dzieci, w zamian za zwolnienie 8 osób przez Hamas.
Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła dziś (23 stycznia 2025 r.) listę nominowanych do przyznawanej przez nią corocznej nagrody wyróżniającej dokonania roku ubiegłego. Tradycyjnie nazywana Oscarem, przyznana zostanie po raz 97. Z powodu historycznie wielkich pożarów nękających Los Angeles, czas głosowania był dwukrotnie wydłużany.
W późnych latach 70. i wczesnych latach 80. Gilles Deleuze opublikował serię artykułów, w których zastanawiał się nad powstaniem państwa Izrael, jego późniejszym wywłaszczeniem i kolonizacją Palestyny oraz narodu palestyńskiego. Nazywając państwo Izrael państwem kolonialnym, Deleuze porównuje kolonizację Izraela z powstaniem Stanów Zjednoczonych oraz brutalnym wywłaszczeniem ludów rdzennych.
Hamas i Izrael osiągnęły porozumienie w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy. W środę, 15 stycznia 2025 roku, wieczorem, USA i Katar poinformowały o podpisaniu umowy, która ma zakończyć trwające ponad 460 dni ludobójstwo w Palestynie.
Premier Kataru, Sheikh Mohammed bin Abdulrahman bin Jassim Al Thani, ogłosił, że zawieszenie broni wejdzie w życie w niedzielę, 19 stycznia 2025 roku.
Rok 2024 żegnamy z ponurą świadomością, że izraelskie ludobójstwo dokonywane na Palestyńczykach trwało w tym czasie nieprzerwanie – i jego końca wciąż nie widać. Weszliśmy w ten rok w cieniu tego ludobójstwa i tam też pozostajemy, rok ten zamykając. Czy za dwanaście miesięcy będziemy musieli powiedzieć to samo? Jakie kolejne eskalacje w regionie będą towarzyszyć następnym odsłonom ludobójstwa Palestyńczyków?
Co najmniej 15 Palestyńczyków zginęło po tym, jak siły izraelskie wtargnęły do szkoły w Khan Younis, głównym mieście południowej Gazy, gdzie schronili się wysiedleńcy. W fali ataków na oblężonym terytorium Palestyny w ciągu nocy zginęło co najmniej 48 kolejnych osób, w tym dwóch dziennikarzy i ratownicy.
Po raz pierwszy w historii elity rządzące Izraela oraz nadchodząca administracja w Stanach Zjednoczonych mogą połączyć siły przeciwko meczetowi Al-Aksa. Tekst ukazał się pierwotnie 6 grudnia 2024 r. pt. Is the al-Aqsa Mosque in Danger? na łamach serwisu Palestine Nexus. Dziękujemy Autorowi za zgodę na publikację przekładu. Nominowany przez Donalda Trumpa na stanowisko Sekretarza Stanu Pete Hegseth w wystąpieniu wygłoszonym w Jerozolimie w 2018 r. wzywał do budowy trzeciej świątyni żydowskiej na miejscu meczetu Al-Aksa. Były gospodarz programu telewizyjnego „Fox & Friends” zadeklarował, że ważnym krokiem na drodze do ustanowienia trzeciej świątyni jest „uzmysłowienie sobie, że fakty dokonane mają ogromne znaczenie”.…
Od rzeki do morza. Od Jordanu do Morza Śródziemnego. A może od rzeki do rzeki? Od Nilu do Eufratu? Gdzie są granice hybris i terytorialnego apetytu Izraela? Czy są nimi – uważane do niedawna za ekstremistyczne i marginalne – fantazje o tzw. Wielkim Izraelu? Artykuły publikowane w dziale OPINIE wyrażają poglądy ich autorów i nie muszą odzwierciedlać stanowiska redakcji. Państwo Izrael oraz promotorzy jego narracji i ideologii na Zachodzie nie przestają stawiać wszystkiego na głowie. Prowadząc i usprawiedliwiając kampanię ludobójstwa na Palestyńczykach w Gazie, oskarżają o ludobójczą żądzę krwi każdego, kto domaga się sprawiedliwości dla prześladowanych, wolności dla ciemiężonych i prawa do życia dla masowo mordowanych – popularnym okrzykiem „From the river to the…
Ponad 44 930 ofiar śmiertelnych i co najmniej 106 624 osoby ranne w Gazie oraz 799 ofiar śmiertelnych i co najmniej 6254 osoby ranne na okupowanym Zachodnim Brzegu
Wojna w Libanie pokazała daleko posuniętą dowolność, z jaką Izrael żongluje uzasadnieniami dla swoich kolejnych zbrojnych inwazji. W Libanie nie ma ani Hamasu, ani przetrzymywanych przez jego siły zakładników. Artykuły publikowane w dziale OPINIE wyrażają poglądy ich autorów i nie muszą odzwierciedlać stanowiska redakcji. Pełnoskalowa zbrojna napaść Izraela na Liban – póki co, przerwana 27 listopada kruchym i złamanym już przez Izrael ponad setką incydentów zawieszeniem broni – prowadzona była za zasłoną dyskursu o wojnie nie z Libanem jako państwem, a z Hezbollahem jako organizacją (jakby dało się robić drugie, nie robiąc pierwszego). Hezbollah w tej narracji określany jest, „organizacją terrorystyczną”, choć jest…
Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 07.12.2024): 1 grudnia: W izraelskich atakach na Gazę zginęło co najmniej 47 osób. (Al Jazeera) Amerykańska organizacja charytatywna World Central Kitchen oświadczyła w sobotę (30 listopada), że „wstrzymuje działalność w Gazie” po tym, jak w izraelskim nalocie zginęło trzech jej pracowników. (France 24) Szef agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich Philippe Lazzarini powiedział w niedzielę, że agencja wstrzymała dostarczanie pomocy przez przejście Kerem Shalom między Izraelem a Gazą ze względu na zagrożenie ze strony uzbrojonych gangów, które splądrowały konwoje. (France 24) 2 grudnia: Hamas twierdzi, że w wyniku braku rozmów i ciągłych izraelskich ataków…
9 lipca 2005 Palestyńskie społeczeństwo obywatelskie wzywa do bojkotu, wycofania inwestycji i sankcji przeciwko Izraelowi, dopóki nie zacznie on przestrzegać prawa międzynarodowego i uniwersalnych zasad praw człowieka. Artykuł powstał na podstawie tekstu angielskiego zamieszczonego w książce The Case for Sanctions Against Israel pod redakcją Audrei Lim, Londyn-Nowy Jork: Verso 2012, ss. 23-24. W rok po historycznej opinii doradczej Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS, ICJ)[1], który orzekł, że mur wznoszony przez Izrael na okupowanym terytorium palestyńskim jest nielegalny, Izrael kontynuuje budowę tego kolonialnego muru, całkowicie lekceważąc decyzję Trybunału. Trzydzieści osiem lat od rozpoczęcia okupacji palestyńskiego Zachodniego Brzegu…
Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 30.11.2024): 24 listopada: Izraelskie wojsko nakazało ewakuację nowych obszarów północnej Gazy, rozpoczynając w niedzielę nową falę przesiedleń ludności cywilnej i intensywnych nalotów na większości terytorium. (The Guardian) Co najmniej sześć osób zginęło w izraelskich atakach w Strefie Gazy w wyniku nowego, tak zwanego nakazu ewakuacji wydanego przez siły izraelskie na przedmieściach miasta Gaza. (Al Jazeera) Izrael twierdzi, że prowadzi dochodzenie po tym, jak Hamas opublikował zdjęcia rzekomo przedstawiające ciało zakładniczki w Gazie, która miała zginąć w wyniku izraelskich nalotów na strefę Gazy. (CNN) Zaginiony rabin Zvi Kogan w Zjednoczonych Emiratach Arabskich…
Z okazji Dnia Dziecka (20 listopada) Komisja ds. Osób Pozbawionych Wolności i Stowarzyszenie Więźniów Palestyńskich opublikowały raport poświęcony sytuacji palestyńskich dzieci, które – jak wynika z dokumentu – doświadczają cierpienia bezprecedensowego w znanej nam historii. Poniższy tekst jest streszczeniem tłumaczenia autorstwa Łukasza Wojtysko. Treść raportu dostępna jest na stronie The Commission of Detainees’ Affairs. Tocząca się wojna i systematyczne operacje eksterminacyjne doprowadziły do męczeńskiej śmierci tysięcy nieletnich. Tysiące odniosło obrażenia, a kolejne tysiące straciły swoich bliskich lub całe rodziny. To okrucieństwo jest konsekwencją trwającej od ponad 400 dni wojny oraz dziesięcioleci ataków…
Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 23.11.2024): 17 listopada: Według lokalnych władz co najmniej 96 Palestyńczyków zginęło, a 60 innych zostało rannych w niedzielnych izraelskich nalotach w północnej i środkowej Strefie Gazy. (Anadolu Ajansi) Podczas 78. nieformalnego posiedzenia plenarnego Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy, Olof Skooga, Szef Delegacji Unii Europejskiej przy ONZ wygłosił oświadczenie w imieniu Unii Europejskiej i jej państw członkowskich. Można w nim przeczytać, że: „Unia Europejska i jej państwa członkowskie podzielają głębokie obawy sprawozdawców dotyczące wyniszczającego kryzysu humanitarnego w Gazie. Sytuacja…
Ponad rok od rozpoczęcia wojny w Gazie nowe raporty i analizy, przeprowadzone przy użyciu najnowszych technologii, ujawniają skalę dokonanych zbrodni wojennych. Czy badania, finansowane przez RPA w celu udokumentowania ludobójstwa przekonają zachodnią opinię publiczną?
Telewizja kłamie. 7 listopada kłamała, opowiadając nam, że w Amsterdamie miał właśnie miejsce „pogrom Żydów”. Artykuły publikowane w dziale OPINIE wyrażają poglądy ich autorów i nie muszą odzwierciedlać stanowiska redakcji. Światowe media obiegły alarmujące wieści. W czwartkowy wieczór, 7 listopada 2024 r., w Amsterdamie miała jakoby miejsce „druga Noc Kryształowa”, kolejny Holokaust, „antysemicki pogrom”. Oburzenie wyrazili prawicowy polityk Geert Wilders i premier Dick Schoof, który potępił antysemityzm. Król Willem-Alexander powiedział: „Nasz kraj zawiódł właśnie Żydów tak samo, jak w czasie II wojny światowej”. Przypomnijmy, że w czasie hitlerowskiej okupacji eksterminowano trzy czwarte niderlandzkich Żydów. Dość grube więc porównanie.…
Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 9.11.2024): 3 października: Trzy szpitale w północnej Gazie po raz kolejny są otoczone przez wojska izraelskie, znajdując się pod ich ostrzałem. Placówki Kamal Adwan, al-Awda i Indonesian zostały oblężone i zaatakowane przez wojska izraelskie około 10 miesięcy temu. Mimo że nadal nie podniosły się po wcześniejszych zniszczeniach, to wciąż personel stara się otoczyć tam opieką najbardziej rannych. Szpitale te są jedynymi działającymi w okolicy. (AP News) Co najmniej 27 Palestyńczyków zginęło w izraelskich atakach w Strefie Gazy. Lekceważąc rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającą do natychmiastowego zawieszenia broni, Izrael kontynuuje brutalną ofensywę na Strefę…
„Znicz dla Palestyny” – pod tym hasłem mieszkanki i mieszkańcy Warszawy uczcili pamięć ofiar izraelskiego ludobójstwa w Palestynie. Początek listopada to wyjątkowy czas w polskiej kulturze, gdy miliony osób wspominają swoich bliskich. Te pierwsze dni miesiąca są momentem zadumy, zwolnienia tempa, aby myślami być z tymi, którzy odeszli. „Znicz dla Palestyny” zorganizowany przez Solidarnie z Palestyną, Inicjatywę WSCHÓD, kolektyw kefija oraz Forum Palestyńskie w Polsce, zgromadził około 200 osób, które przeszły ulicami Warszawy wieczorem 3 listopada 2024 roku. Celem wydarzenia było przede wszystkim upamiętnienie ofiar ludobójstwa toczącego się w Strefie Gazy. Według oficjalnych danych śmierć…
Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 02.11.2024): 27 października: Iran obiecał w niedzielę odpowiedzieć na izraelskie ataki, w wyniku których według Teheranu zginęło w ten weekend pięć osób, ale stwierdził, że nie chce eskalacji: „Nie dążymy do wojny, ale będziemy bronić praw ludzi i narodu oraz udzielimy odpowiedniej odpowiedzi na agresję syjonistycznej jednostki” – powiedział prezydent Iranu Masoud Pezeshkian. Ostrzegł on, że napięcia będą eskalować, jeśli Izrael „będzie kontynuował swoją agresję i zbrodnie”, a także oskarżył Stany Zjednoczone o „prowokowanie reżimu do popełniania tych zbrodni”. (CNN) W izraelskich atakach w Strefie Gazy w niecały dzień zginęło ponad 50 Palestyńczyków, większość…
„Nie ma w Strefie Gazy niewinnych ludzi” – to słowa izraelskiego ministra obrony z 2018 r. Tekst ukazał się pierwotnie 23 października 2024 r. na łamach Palestine Nexus pod oryginalnym tytułem A Brief History of Gencidal Rhetoric in Israel Before Oct. 7th. Dziękujemy Autorowi za zgodę na publikację przekładu. Stulecie ludobójczych haseł i poglądów przywódców ruchu syjonistycznego Przez niemal sto lat przywódcy syjonistów i Izraela wygłaszali ludobójcze tezy o Arabach i Palestyńczykach. Zaczęło się od oskarżania Palestyńczyków o to, że to oni mają ludobójcze intencje, przyrównując ich do zwierząt, nazistów i Amalekitów. „Nie ma niewinnych Palestyńczyków w Gazie” – by użyć frazy, której używano na długo przed 7 października.…
Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 26.10.2024): 20 października: Co najmniej 87 osób zginęło, a ponad 40 (100 według najnowszych doniesień) zostało rannych w sobotnim izraelskim nalocie na miasto Beit Lahia w północnej części enklawy palestyńskiej. Jest to największa masakra w północnej Gazie od miesięcy. Ministerstwo zdrowia w Gazie stwierdziło, że po uderzeniu w dzielnicę mieszkaniową pod gruzami nadal przebywa wiele osób. (BBC) W sobotę siły izraelskie zbombardowały dzielnicę Tel al-Zaatar w Dżabalii, zabijając 33 Palestyńczyków, w tym 21 kobiet, i raniąc ponad 85. (Mondoweiss) Izrael poinformował, że podczas ostatnich ataków na stolicę Libanu w niedzielę, uderzył w siedzibę wywiadu…
Gdy początkiem maja w naszych głowach zaczęły kiełkować myśli o okupacji uniwersytetu, izraelska ofensywa na Strefę Gazy trwała od ośmiu miesięcy, a ludobójcza fala dosięgała Rafah. Nigdy byśmy nie przypuszczali, że nasz strajk okupacyjny potrwa cztery miesiące.
16 października 2024 w Rafah na południu Strefy Gazy, w bezpośredniej walce z izraelskimi siłami okupacyjnymi zginął przywódca Hamasu, Jahja Sinwar. Artykuły publikowane w dziale OPINIE wyrażają poglądy ich autorów i nie muszą odzwierciedlać stanowiska redakcji. Władze Hamasu oficjalnie potwierdziły w piątek 18 października śmierć Jahji Sinwara, przewodniczącego biura politycznego Hamasu, poniesioną z rąk izraelskiej armii. Funkcję przywódcy Islamskiego Ruchu Oporu (Hamas to arabski skrótowiec od tej nazwy) Sinwar zdołał pełnić dwa miesiące, po śmierci – w przeprowadzonym przez Izrael 31 lipca zamachu terrorystycznym w Teheranie – jego poprzednika Ismaila Haniji. W przeciwieństwie do Haniji, operującego z oddali azylu udzielanego mu przez emira…
Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 19.10.2024): 13 października: Według świadków i źródeł medycznych liczba ofiar śmiertelnych w północnej Gazie w dalszym ciągu rośnie, gdy izraelskie ataki powietrzne i artyleryjskie wycelowały w obszary mieszkalne w Dżabalii, Beit Lahia i Beit Hanoun, w wyniku czego wielu palestyńskich cywilów zginęło lub zostało rannych. Naoczni świadkowie opisali sceny zniszczeń, ciała rozrzucone po ulicach i ciągłe bombardowania utrudniające odzyskanie zmarłych spod gruzów i pomoc rannym. Źródła medyczne podają, że działania ratownicze są poważnie utrudnione z powodu narzuconego przez Izrael oblężenia, które odizolowało północną Strefę Gazy i utrudniło dostęp służbom ratunkowym.…
Oficjalne statystyki dotyczące liczby zamordowanych w Gazie przekroczyły już 42400 osób. Raport opublikowany w lipcu w renomowanym naukowym czasopiśmie medycznym „The Lancet” podaje jednak w wątpliwość te dane – według niego liczba zabitych osób może wynosić nawet 186 0001. Ale to było w lipcu. A teraz New York Times, dziennik uważany raczej za sprzyjający izraelskiej narracji, opublikował swój raport dotyczący świadectw personelu medycznego2. Raport powstał we współpracy z Dr Feroze Sidhwa, który przez dwa tygodnie pracował jako wolontariusz w Szpitalu Europejskim w Khan Younis. Szczegółowe relacje 65 osób mówią o dzieciach postrzelonych w głowę lub klatkę piersiową. Raport jest oparty…
Nie chcemy przekraczać granicy i stać się tabloidem z groźnymi i przerysowanymi nagłówkami. Niestety nie da się ominąć brutalności, gdy trzeba opisać działania Izraela względem ludności cywilnej w Strefie Gazy. Niedawno świat obiegło nagranie, które przedstawia młodego Palestyńczyka ginącego w płomieniach. Bezsilność obserwatorów przeradzała się w niekontrolowaną histerię. Jak pomóc komuś, kto umiera na twoich oczach w ogromnym pożarze? Słychać krzyk Shaabana Ahmeda al-Dalou, uwięzionego pod palącymi się gruzami. Do tego tragicznego zdarzenia doszło w mieście Deir al-Balah, z niedzieli na poniedziałek, w środku nocy, jak podaje młodszy brat Shaabana: „O 1:30 nasz namiot został trafiony. Spałem w namiocie…
Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 12.10.2024): Ponad 42 175 ofiar śmiertelnych i co najmniej 98 336 osób rannych według danych Palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia Ponad 748 (w tym 161 dzieci, 10 kobiet i 9 mężczyzn w podeszłym wieku) ofiar śmiertelnych i co najmniej 6254 osób rannych na okupowanym Zachodnim Brzegu według danych Palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia Nieznana pozostaje liczba ofiar zaginionych oraz pod gruzami. Liczba zatrzymanych Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu i okupowanej Wschodniej Jerozolimy od 7 października w izraelskich centrach detencyjnych to co najmniej 11 000 Palestyńczyków. 6 października: Co najmniej 30 Palestyńczyków zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych w izraelskich nalotach…
Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 05.10.2024): 29 września: Izrael przeprowadził nalot w pobliżu skrzyżowania Kola w centrum Bejrutu w poniedziałek we wczesnych godzinach porannych. Był to pierwszy od 2006 roku atak powietrzny na Bejrut. Odgłos eksplozji było słychać w całym mieście. Skrzyżowanie Kola jest popularnym punktem odniesienia w Bejrucie, gdzie gromadzą się taksówki i autobusy, aby odebrać oczekujących pasażerów. Wstępne zdjęcia z miejsca nalotów pokazywały dwa piętra całkowicie zniszczonego budynku mieszkalnego. Na nagraniu widać gapiów biegnących w stronę budynku oraz leżące na chodniku przed budynkiem zmasakrowane, wyrzucone siłą wybuchu ciało. Przed poniedziałkowym porannym bombardowaniem lotniczym…