Rośnie ryzyko eskalacji między Izraelem a Hezbollahem po ataku na Madżdal Szams

Wieczorem w sobotę 27 lipca w boisko do gry w zamieszkanej przez Druzów miejscowości Madżdal Szams na okupowanych przez Izrael syryjskich Wzgórzach Golan uderzyła rakieta, zabijając 12 osób, w tym co najmniej dziesięcioro dzieci w wieku od 10 do 16 lat, i raniąc około 30. W niedzielę tysiące osób zgromadziły się na pogrzebie zabitych. Izrael wini za atak Hezbollah, a premier Netanjahu zapowiada odwet, mówiąc, że Hezbollah „zapłaci wysoką cenę”. Hezbollah „kategorycznie” zaprzecza, że jest odpowiedzialny za ten atak, co rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari nazwał kłamstwem i wypieraniem się odpowiedzialności. Wcześniej w sobotę Izrael zabił czterech bojowników na południu Libanu, w tym przynajmniej jednego członka Hezbollahu, a Hezbollah wziął odpowiedzialność za cztery inne ataki wymierzone w Izrael.

Biały Dom w oficjalnym oświadczeniu stwierdził, że ataku na boisko w Madżdal Szams dokonał Hezbollah: „To była ich rakieta, wystrzelona z terenu, który kontrolują”. Jednocześnie zapewnił, że jego „wsparcie dla kwestii bezpieczeństwa Izraela jest żelazne i niewzruszone przeciwko wszelkim zagrożeniom związanym z Iranem, w tym Hezbollahem”. W oświadczeniu Biały Dom nazwał zdarzenie „straszliwym atakiem w północnym Izraelu”.

Rząd Libanu wydał oświadczenie, w którym potępił wszystkie akty przemocy przeciwko cywilom i wezwał do natychmiastowego przerwania ataków. Minister spraw zagranicznych Libanu Abdallah Buhabib powiedział stacji BBC, że nie uważa, żeby winnym ataku był Hezbollah. Dodał jednak, że mógł to być błąd Izraelczyków lub Hezbollahu.

Od 8 października na pograniczu libańsko-izraelskim trwa wymiana ognia między Hezbollahem, który solidaryzuje się ze Strefą Gazy, a armią izraelską. Należy zaznaczyć, że według danych Armed Conflict Location & Event Data Project do 21 czerwca Izrael przeprowadził pięć razy więcej ataków na Liban, w sumie ponad 6 tys., niż Hezbollah i inne ugrupowania na Izrael. Po ataku w Majdżdal Szams rosną obawy, że ta sytuacja może się przerodzić w otwartą wojnę. W niedzielę i w poniedziałek niektóre linie lotnicze, m.in. Lufthansa, wstrzymały loty na lotnisko w Bejrucie z powodu zwiększonego ryzyka dla ubezpieczycieli. Lotnisko było już celem ataku w ostatniej wojnie między Hezbollahem a Izraelem w 2006 r.

Izrael zajął Wzgórza Golan podczas tzw. wojny sześciodniowej 1967 r. i okupuje je od tamtej pory, a w 1981 r. niezgodnie z prawem międzynarodowym dokonał ich aneksji. W 2019 r. podczas prezydentury Donalda Trumpa Stany Zjednoczone oficjalnie uznały Wzgórza Golan za terytorium Izraela, pozostają w tym jednak odosobnione wśród społeczności międzynarodowej; według ONZ status prawny Wzgórz Golan nie uległ zmianie. Począwszy od 1967 r. Izrael zbudował 32 osiedla na okupowanych Wzgórzach Golan, które obecnie zamieszkuje około 25 tys. osadników, a pod koniec 2021 r. zapowiedział podwojenie liczby osadników do 2027 r. Niedawno Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, badając na wniosek Zgromadzenia Ogólnego ONZ konsekwencje prawne obecności Izraela na Okupowanym Terytorium Palestyńskim, zajętym również w wyniku wojny 1967 r., potwierdził, że okupacja tego terytorium jest nielegalna. (Zgromadzenie nie wnioskowało o zbadanie legalności obecności Izraela na Wzgórzach Golan).

Druzowie to licząca około miliona osób grupa etnoreligijna zamieszkująca tereny Libanu, Syrii oraz Palestyny/Izraela. Wyznają własną religię wywodzącą się z islamu. Obecnie Wzgórza Golan zamieszkuje ponad 20 tys. Druzów. Większość z nich identyfikuje się jako Syryjczycy, chociaż po aneksji Izrael zaoferował obywatelstwo miejscowej ludności. Jeszcze w pierwszej dekadzie XXI w. mniej niż 10% Druzów ze Wzgórz Golan posiadało obywatelstwo izraelskie. Po wybuchu wojny domowej w Syrii liczba osób z tej społeczności przyjmujących izraelskie obywatelstwo wzrasta, jednak nadal pozostaje niska. Komitet ds. Likwidacji Dyskryminacji Rasowej ONZ informował, że Druzowie ze Wzgórz Golan są ofiarami dyskryminującej polityki, szczególnie związanej z dostępem do ziemi i wody. Żadna z ofiar sobotniego ataku nie miała obywatelstwa izraelskiego, jak poinformowała Rada Regionalna Madżdal Szams.

(Al Jazeera [1], [2], [3], BBC, CNN, whitehouse.gov)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Natalia Pitala
Natalia Pitala

doktor ekologii, edukuje w kwestii palestyńskiej w mediach społecznościowych. Prowadzi blog "Smutna pomarańcza" i konto na Instagramie @smutna.pomarancza poświęcone literaturze i kinematografii palestyńskiej. Aktualnie pracuje nad książką o ekologicznych aspektach kolonizacji i okupacji Palestyny.

Artykuły: 33
Skip to content