330-337dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (31.08-07.09.2024) – podsumowanie wydarzeń
Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 08.09.2024):
- Ponad 40 939 ofiar śmiertelnych i co najmniej 94 616 osób rannych według danych Palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia
- Ponad 692 (w tym 158 dzieci) ofiar śmiertelnych i co najmniej 5700 osób rannych na okupowanym Zachodnim Brzegu według danych Palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia
- Nieznana pozostaje liczba ofiar zaginionych oraz pod gruzami.
31 sierpnia:
Reuters podaje, że Robert Wood, zastępca przedstawiciela USA przy ONZ poinformował, iż otrzymał od władz izraelskich informację na temat „błędu w komunikacji”, w wyniku którego doszło do ostrzeliwania pojazdu Światowego Programu Żywieniowego (WFP) w Strefie Gazy. W wyniku ostrzału nikt z pasażerów nie poniósł poważnych obrażeń. WFP tymczasowo zawiesił przemieszczanie się swoich pracowników w Strefie Gazy, podając, że co najmniej 10 kul trafiło w jeden z wyraźnie oznakowanych pojazdów, gdy zbliżał się on do izraelskiego punktu kontrolnego.
Prawie 50 Palestyńczyków zostało zabitych w wyniku izraelskiego bombardowania Gazy w przeddzień przygotowań do wielkiej akcji szczepiennej przeciwko polio. Organizacja Narodów Zjednoczonych przygotowuje się do masowej kampanii szczepiennej ponad 640 000 dzieci w całej Strefie Gazy. Przedstawiciele WHO twierdzą, że co najmniej 90% dzieci musi zostać zaszczepionych dwukrotnie w odstępie 4 tygodni od podania pierwszej dawki.
W wyniku nieustającego nalotu wojsk izraelskich na zachodnim brzegu, w wyniku starć w obozie dla uchodźców w Dżaninie, zginął żołnierz izraelskiej armii – Elkana Navon, a trzech zostało rannych.
Prawie 100 000 protestujących Izraelczyków protestowało w Tel Awiwie, domagając się natychmiastowego zawieszenia broni, wymiany zakładników, porozumienia z Hamasem oraz rezygnacji Netanjahu. W odpowiedzi izraelska policja użyła armatek wodnych przeciwko protestującym.
1 września:
Armia izraelska odzyskała zwłoki sześciorga zakładników w Strefie Gazy. Wśród nich żołnierza IDF, Hersha Goldberga, posiadającego amerykańskie obywatelstwo. Strona izraelska podaje, że zostali oni zamordowani niedługo przed dotarciem do nich. Z drugiej strony zaś wysoki rangą funkcjonariusz Hamasu Izzat al-Risheq poinformował platformę Al-Quds, że sześciu izraelskich zakładników znalezionych martwych w tunelu w południowej części Strefy Gazy zginęło w izraelskich nalotach. (BBC)
Izraelskie wojsko zamieniło meczet Khalid ibn al-Walid w Dżaninie w bazę wojskową podczas trwającej inwazji na miasto. Po tym jak opuścili meczet, udokumentowano dewastację sprzętu i dość duże zaśmiecenie.
Agencja zdrowia przy ONZ i jej partnerzy rozpoczęli kampanię, mającą na celu zaszczepienie 640 000 palestyńskich dzieci w Strefie Gazy przeciwko polio. Kampania jest prowadzona po tym, jak w Gazie odnotowano pierwszy przypadek polio od 25 lat, był nim 10-miesięczny chłopiec, który obecnie jest sparaliżowany w jednej nodze. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że mogą być setki innych osób, które zostały zarażone, ale nie wykazują objawów.
Palestyńscy bojownicy zabili trzech izraelskich policjantów, gdy otworzyli ogień do pojazdu na Okupowanym Zachodnim Brzegu, gdzie Izrael przeprowadził w ostatnich dniach zakrojone na szeroką skalę naloty (The Wall Street Journal).
2 września:
W ciągu ostatnich sześciu dni nieustającej inwazji izraelskiego wojska na Zachodnim Brzegu zginęło 29 Palestyńczyków, a 121 zostało rannych.
Według WSJ władze Izraela twierdzą, że w rękach Hamasu nadal jest przetrzymywanych 103 zakładników, w tym ciała co najmniej 34 z nich.
Agencja Obrony Cywilnej Strefy Gazy podała, że co najmniej 11 Palestyńczyków zginęło, a dziesiątki zostało rannych w wyniku izraelskich bombardowań na szkole Safad w dzielnicy Al-Zajtoun w mieście Gaza. Szkoła została uderzona kilka razy, po pierwszym ataku ratownicy medyczni i zespoły Obrony Cywilnej otrzymały rozkaz ewakuacji, ale obszar został ponownie zbombardowany, co spowodowało kolejne ofiary.
Według „Financial Times” minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii David Lammy ogłosił, iż Wielka Brytania zawiesi niektóre licencje eksportowe do Izraela na broń, wykorzystywaną w operacjach wojskowych w Strefie Gazy. Chodzi o 30 z 350 licencji na eksport broni do Izraela ze względu na „wyraźne ryzyko”, że sprzęt ten mógłby zostać użyty do „poważnych naruszeń międzynarodowego prawa humanitarnego”. Zawieszenie nie obejmuje części do myśliwców F-35, które należą do preferowanych przez Izrael samolotów, używanych podczas inwazji na Gazę. Benjamin Netanjahu nazwał zawieszenie dostaw broni do Izraela przez Wielką Brytanię „haniebnym”.
3 września:
Pozarządowa organizacja Peace Now podała, że od 7 października Izrael wybudował na okupowanym Zachodnim Brzegu co najmniej 25 nowych, nielegalnych osiedli żydowskich. (Haaretz)
Izraelski dziennik „Haaretz” twierdzi, że od początku inwazji Izraela na Strefę Gazy samoloty bojowe zrzuciły tam ponad 50 tys. bomb i rakiet, z czego dwie trzecie bomb ważyło tonę.
W wyniku izraelskich bombardowań zabito 48 osoby, 70 zostało rannych. Liczby te dotyczą jedynie przypadków przetransportowanych do szpitali i zarejestrowanych przez Ministerstwo Zdrowia w Gazie.
4 września:
W wyniku izraelskich ataków zginęło 42 Palestyńczyków i 107 zostało rannych.
Izraelska administracja więzienna na czas nieokreślony odwołała wszystkie wizyty prawników w więzieniach Ramon i Nafha, powołując się na poważny wybuch świerzbu wśród więźniów. Palestyński Klub Więźniów informuje, że decyzja ta jest częścią szerszego wzorca zaniedbań i surowego traktowania, pozostawiając więźniów bez kluczowego wsparcia prawnego i rodzinnego w miarę pogarszania się ich stanu zdrowia.
Tysiące Izraelczyków zebrało się w Tel Awiwie, kolejny dzień z rzędu, domagając się, aby rząd Netanjahu zawarł porozumienie w sprawie zakładników.
Rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning zaapelowała, że: „Pilną potrzebą jest pełne wdrożenie stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i doprowadzenie do natychmiastowego zawieszenia broni”.
Liczna grupa studentów Uniwersytetu Columbia zebrała się przy bramie uczelni pierwszego dnia semestru, wznawiając protesty, rozpoczęte w zeszłym roku akademickim, sprzeciwiające się trwającemu ludobójstwu w Strefie Gazy. Nowojorska policja skonfrontowała się ze studentami propalestyńskimi, aresztując dużą część protestujących.
Byli członkowie izraelskiego gabinetu wojennego Gadi Eisenkot i Benny Gantz zorganizowali konferencję prasową, aby podważyć twierdzenia Netanjahu, dotyczące umowy wymiany zakładników i wycofania się z Gazy. Stwierdzili, że Netanjahu doprowadził Izrael do „najniższego punktu”, nie osiągnął żadnego ze swoich celów wojennych po jedenastu miesiącach wojny i wezwali do jego rezygnacji i zorganizowania nowych wyborów. (The Jerusalem Post)
5 września:
Od początku inwazji na Zachodni Brzeg w zeszłym tygodniu zginęło 33 Palestyńczyków, w tym 22 w samym Dżaninie.
Ponad 17 tys. Potwierdzonych zgonów u dzieci w wyniku działań wojennych Izraela w ciągu ostatnich 11 miesięcy.
„Al-Hadath” podaje, że palestyński więzień został wielokrotnie zgwałcony przez kilku izraelskich strażników więziennych i strażniczek. W raporcie opisano również drugi przypadek gwałtu z udziałem dwóch innych więźniów, którego świadkami byli oficer Dima, dowódca Doron, oficer ochrony Raz, oficer Walid i strażnik Adam (Quds News Network).
Palestyńskie rodziny ustawiły się w długich kolejkach po szczepionkę przeciwko polio w Chan Junus.
Lekarze bez granic donoszą, że wojsko izraelskie zaatakowało kilka karetek, odcięło wodę i prąd od szpitala w Dżaninie. Ponad 70% infrastruktury w obozie w Dżaninie zostało zniszczonych w wyniku izraelskiej inwazji wojskowej.
6 września:
Liczba zabitych w Strefie Gazy wzrosła o 17 ofiar, 56 Palestyńczyków zostało rannych.
Po dziesięciodniowym izraelskim ataku wojskowym w Dżaninie, rozpoczęło się usuwanie gruzów po wycofaniu się izraelskich sił. W sumie w tym czasie w Zachodnim Brzegu zostało zabitych 39 Palestyńczyków.
26-letnia aktywistka Aysenur Ezgi Eygi obywatelka USA oraz Turcji została zastrzelona w głowę przez izraelskiego snajpera na Zachodnim Brzegu. (The Times of Israel)
7 września:
Karim Khan, główny prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) twierdzi, że kilku przywódców i osób trzecich przestrzegało go przed ubieganiem się o nakazy aresztowania izraelskich przywódców. Khan wyraził dodatkowo zaniepokojenie presją, jakiej MTK jest poddawany ze strony Stanów Zjednoczonych w związku z dochodzeniami w sprawie ataków Izraela na Gazę. W wywiadzie dla japońskiego „Yomiuri Shimbun” Karim Khan ujawnił, że urzędnicy Międzynarodowego Trybunału Karnego otrzymywali osobiste „groźby” od zwolenników zarówno Rosji, jak i Izraela.
Szef UNRWA Philippe Lazzarini powtórzył swoje wezwanie do zawieszenia broni w Gazie, pisząc na platformie X: „Nikt nie może tego dłużej znieść” oraz dodając: „Ludzkość musi zwyciężyć”.
W ciągu ostatnich 48 godzin, w wyniku działań wojska izraelskiego odnotowano 61 zgonów i 162 rannych w Strefie Gazy.