Działalność Al Dżaziry zakazana w Izraelu

W niedzielę 5 maja na terenie Izraela działalność stacji Al Dżazira i wszystkich jej kanałów została zakazana. Blokada dotyczy również strony internetowej. Decyzja zapadła na podstawie uchwalonego na początku kwietnia w Knesecie prawa pozwalającego na zamknięcie zagraniczych mediów, które zostaną uznane za zagrożenie dla Izraela. Według premiera Izraela Benjamina Netanjahu Al Dżazira jest narzędziem propagandowym Hamasu.

Po wprowadzeniu zakazu w życie, 5 maja izraelska policja przeprowadziła nalot na biuro Al Dżaziry w okupowanej Jerozolimie Wschodniej i skonfiskowała sprzęt redakcji. Minister komunikacji Izraela Szlomo Kari umieścił w mediach społecznościowych nagranie z tego nalotu. Dziennikarz Imran Khan, występując w ostatniej transmisji przed blokadą Al Dżaziry, informował, że w związku z zakazem policja ma prawo skonfiskować mu nawet telefon na podstawie podejrzeń, że wykorzystuje go do pracy. Pomimo zakazu jeszcze w poniedziałek niektórzy mieszkańcy Jerozolimy Wschodniej nadal mogli oglądać Al Dżazirę, możliwe było też wejście na profil kanału na Facebooku.

Zamknięty jest zarówno oddział Al Dżaziry w Jerozolimie Wschodniej, jak i biuro główne w Jerozolimie Zachodniej. Nadal działa oddział w Ramallah na okupowanym Zachodnim Brzegu, lecz pracujące w nim osoby obawiają się, że ten oddział również zostanie zamknięty, a dostęp do Al Dżaziry na Zachodnim Brzegu zablokowany. Blokada na terenie Izraela ma na razie trwać 45 dni, lecz może zostać przedłużona.

Zakaz działalności Al Dżaziry na terenie Izraela spotkał się z ostrą krytyką wielu grup prasowych oraz organizacji związanych z prawami człowieka. Decyzja została w większości uznana za bezpodstawną i umotywowaną chęcią uciszenia krytycznych wobec Izraela głosów oraz polityką atakowania arabskich mediów.

Ataki na Al Dżazirę nie są bezprecedensowe. Netanjahu już w 2017 groził jej zamknięciem, a w 2021 izraelski pocisk zniszczył budynek, w którym mieściło się biuro Al Dżaziry w Gazie. W maju 2022 r. wojsko izraelskie zastrzeliło znaną dziennikarkę Al Dżaziry Szirin Abu Akilę. Abu Akila była w trakcie relacjonowania izraelskiego najazdu na Dżenin. Poruszenie na świecie wywołały również zdjęcia z pogrzebu dziennikarki, pokazujące atak sił izraelskich na kondukt pogrzebowy, w tym mężczyzn niosących jej trumnę.

Al Dżazira wydała oświadczenie potępiające decyzję o jej zamknięciu, nazywając ją zbrodnią i działaniem niezgodnym z prawem humanitarnym i międzynarodowym, powołując się m.in. na ograniczanie prawa dostępu do informacji, należącego do praw człowieka. Zarzuty o bycie zagrożeniem dla Izraela nazwała „absurdalnym i niebezpiecznym kłamstwem”. Zapowiedziała również, że podejmie kroki prawne. Stacja zwróciła też uwagę, że blokada jest kolejnym izraelskim atakiem na palestyńskich dziennikarzy – od początku trwającej inwazji na Gazę w wyniku działań wojennych zginęło już 140 dziennikarzy, a Izrael jest oskarżany o celowe atakowanie pracowników mediów. Ze względu na blokowanie przez władze izraelskie wjazdu zagranicznych reporterów do Strefy Gazy dziennikarze tamtejszego oddziału Al Dżaziry są jednymi z nielicznych, którzy relacjonują wydarzenia na miejscu. Według organizacji Reporterzy bez Granic Gaza jest aktualnie dla dziennikarzy najniebezpieczniejszym regionem na świecie.

(Al Jazeera [1], [2], [3], [4], New Arab, BBC, Associated Press)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Ewa Potępa
Ewa Potępa
Artykuły: 20
Skip to content