Masakra w szkole Al-Tabin w Gazie: 100 zabitych, w tym 11 dzieci

Co najmniej 100 osób, w tym 11 dzieci, zostało zabitych w izraelskim bombardowaniu szkoły Al-Tabin w dzielnicy Al-Daradż miasta Gaza. Placówka dawała schronienie ok. 6 tys. Palestyńczyków. Według organizacji Save the Children to najbardziej krwawy atak na szkołę od rozpoczęcia przez Izrael inwazji na Strefę Gazy w październiku ub.r.

Do bombardowania doszło o świcie w sobotę 10 sierpnia podczas przygotowań do porannej modlitwy fadżr na dolnym piętrze budynku. Biuro Informacyjne Gazy powiadomiło, że atak przeprowadzono przy użyciu trzech 900-kilogramowych pocisków.

W wyniku nalotu wybuchł pożar. Korespondent Al Dżaziry, Hossam Shabat, przekazał, że ratownicy nie byli w stanie pomóc uwięzionym w płomieniach ofiarom z powodu odcięcia w rejonie przez Izrael dostępu do wody.

Według relacji świadków ciała zostały rozerwane do tego stopnia, że rodziny mają trudności z identyfikacją swoich bliskich.

Izrael regularnie atakuje szkoły, w których chronią się uchodźcy wysiedleni z różnych części Strefy Gazy, każdorazowo usprawiedliwiając masakry obecnością baz lub członków Hamasu. Tylko w ostatnim tygodniu Izrael przeprowadził ataki na cztery szkoły, z których trzy zostały trafione w ciągu 48 godzin. Według danych ONZ od października Izrael zaatakował 477 z 564 znajdujących się w Strefie Gazy szkół.

IDF utrzymuje, że w szkole Al-Tabin znajdowało się 20 członków Hamasu i Palestyńskiego Dżihadu, a atak przeprowadzony został „precyzyjnymi pociskami”. Według armii liczba ofiar jest przesadzona, a na zbombardowanym obszarze znajdowali się wyłącznie mężczyźni.

Hamas zaprzecza oskarżeniom i twierdzi, że nie prowadzi swoich operacji ze szkół ani szpitali. Ugrupowanie nazwało masakrę „straszliwą zbrodnią i poważną eskalacją”.

Atak potępiła dotychczas m.in. organizacja Save the Children, Komisarz Generalny UNRWA Philippe Lazzarini, Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. praw człowieka na okupowanym terytorium palestyńskim Francesca Albanese, Wysoki Przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell, palestyńska frakcja Fatah oraz przywódcy niektórych państw, m.in. Jordanii, Libanu, Egiptu, Iranu, Turcji, Arabii Saudyjskiej i Kataru.

AKTUALIZACJA 14.08.2024:

Wstępne dochodzenie przeprowadzone na podstawie rozmów ze świadkami przez organizację Euro-Med Human Rights Monitor nie znalazło żadnych dowodów na obecność operacji ani członków Hamasu w szkole, a ciasny układ budynku i wąskie przestrzenie sprawiają, że szkoła nie nadaje się do prowadzenia działań zbrojnych.

Zdaniem organizacji atak na szkołę rażąco naruszył międzynarodowe prawo humanitarne, budynek służył za schronienie dla Palestyńczyków. Izraelskie bombardowanie było wymierzone w salę modlitewną, w której przesiedleńcy modlili się o świcie, oraz w górną salę modlitewną przeznaczoną dla kobiet i dzieci.

Raporty wskazują, że w ataku użyte zostały trzy bomby wyprodukowane w USA. Zabite zostały całe rodziny, a także wybitne osobistości akademickie, m.in. profesor arabskiego Youssef Al-Kahlout.

Wyniki Euro-Med potwierdzają sami Palestyńczycy w rozmowach z mediami, m.in. dla stacji Al Dżazira i portalu Mondoweiss. Ze względu na stopień zmasakrowania ciał Palestyńczycy odbierali swoich bliskich w plastikowych workach.

Jeden z ocalałych, Hossam Ahmad, ojciec 6-letniego chłopca opisał moment odebrania jego ciała ze Szpitala Baptystów po samodzielnych wielogodzinnych poszukiwaniach następująco: „Nie wiem, czy to mój syn czy nie, nie wiem, co niosę w tej torbie. Powiedziano mi, że to on, a ja […] nie widzę niczego, co by go przypominało”.

Dwudziestoczteroletnia Sajida al-Kafarna, której ojciec udał się do szkoły na modlitwę, tak opisała moment przybycia z rodziną na miejsce: „Szkoła się paliła, wszyscy krzyczeli histerycznie. […] Jedna osoba wciąż płonęła i wołała o pomoc, ale nikt nie był w stanie jej uratować. Ten człowiek spalił się na naszych oczach i nikt nie mógł mu pomóc”.

(Al Jazeera [1], [2], [3] – nagranie, [4] – nagranie, [5] – nagranie, [6], Reuters, Guardian, Save the Children, ONZ, Euro-Med, Anadolu, Mondoweiss)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 38
Skip to content