Pożar na targu w Ramallah – okupacja wyniszcza ekonomię Zachodniego Brzegu
Nad ranem w czwartek 30 maja w Ramallah na Zachodnim Brzegu doszło do pożaru na targu warzywnym, spłonęło w sumie ponad 100 straganów i sklepów w pobliskim centrum handlowym Al-Maliki. W wielu przypadkach były one jedynym źródłem utrzymania dla ich właścicieli, straty finansowe sięgają milionów szekli.
Pożar wybuchł w trakcie najazdu armii izraelskiej na Ramallah i sąsiadujące z nim Al-Bira, w którym siły okupacyjne użyły gazu łzawiącego, granatów hukowych i ostrej amunicji. Przez prawie godzinę armia nie pozwalała strażakom dotrzeć na miejsce pożaru, co przyczyniło się do rozprzestrzenienia ognia na pobliskie budynki komercyjne. Jedna osoba została ranna.
W trakcie tego najazdu żołnierze izraelscy wtargnęli również do kantorów, skonfiskowali pieniądze i sprzęt oraz aresztowali kilku pracowników. Takie najazdy na kantory na Zachodnim Brzegu zdarzały się wielokrotnie od 7 października. W połowie maja armia skonfiskowała 4 mln szekli (1 mln dolarów) z 11 kantorów tej samej firmy, a w grudniu kantory kilku firm straciły w ten sposób 300 tys. dolarów.
Sytuacja ekonomiczna na uzależnionym od Izraela Zachodnim Brzegu jest katastrofalna. Bank Światowy przewiduje, że niedługo może dojść do kompletnej zapaści finansowej. Izrael od miesięcy wstrzymuje transfer wpływów z podatków do Autonomii Palestyńskiej, przez co w sektorze publicznym wypłacane jest tylko 50-70% pensji. Chodzi o podatki płacone przez Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu, które na mocy tzw. protokołu paryskiego z 1994 r. w imieniu Autonomii Palestyńskiej pobiera Izrael, a obecnie ich zamrożenie stosuje jako element wojny w Strefie Gazy. Część tych pieniędzy finansuje pracowników publicznych również w Gazie, chociaż faktycznie Autonomia Palestyńska nie sprawuje tam władzy. Jeśli sytuacja się nie zmieni, sektor publiczny na Zachodnim Brzegu upadnie całkowicie.
Od 1 czerwca w życie wchodzą nowe przepisy, które umożliwią izraelskim ofiarom „ataków terrorystycznych” domaganie się rekompensaty finansowej od Autonomii Palestyńskiej. Kwoty odszkodowań mogą łącznie sięgać milionów dolarów.
Od początku lipca banki izraelskie prawdopodobnie nie będą mogły kontynuować transferu pieniędzy na konta palestyńskie. Palestyńczycy pracujący w izraelskich firmach na terenie Zachodniego Brzegu nie będą otrzymywać wypłat, zmniejszy się też prawdopodobnie możliwość importu żywności, wody i energii elektrycznej z Izraela.
Od października 2023 około 170 tys. pracowników z Zachodniego Brzegu wycofano pozwolenia na pracę w Izraelu. Dla wielu Palestyńczyków jest to jedyna możliwość zarobkowania. Około 150 tys. osób straciło pracę na terenie samego Zachodniego Brzegu.
(Palestine Chronicle, WAFA, Middle East Eye [1], [2], nagranie pożaru na targu w Ramallah – Euro News, Washington Institute, Financial Times, Bank Światowy, Al Jazeera)