174 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (28.03.2024) – podsumowanie dnia

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r.:
  • Ponad 32 552 ofiary śmiertelne i co najmniej 74 918 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 450 ofiar śmiertelnych na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości zarządził dodatkowe środki tymczasowe, nakazując Izraelowi w „związku z pogarszającymi się warunkami życia Palestyńczyków w Strefie Gazy” zapewnienie „niezbędnych podstawowych usług i pomocy humanitarnej, w tym żywności, wody, energii elektrycznej, paliwa, schronienia, odzieży, środków higienicznych, artykułów medycznych i opieki medycznej, w tym poprzez zwiększenie przepustowości i liczby lądowych przejść granicznych oraz pozostawienie ich otwartych tak długo, jak to konieczne”.

Izrael ponadto ma dopilnować, aby „wojsko nie popełniło czynów, które stanowią naruszenie jakichkolwiek praw Palestyńczyków w Strefie Gazy […], w tym poprzez […] utrudnianie w jakikolwiek sposób dostarczenia pilnie potrzebnej pomocy humanitarnej”. (MTS)

Relacje lekarzy

„Większość czasu spędzam tutaj na resuscytowaniu dzieci” – tak po kolejnej 10-godzinnej zmianie relacjonuje swój pobyt w szpitalu Al-Aksa w Dejr Al-Balah w centralnej Strefie Gazy Tanya Haj-Hassan, jordańska lekarka specjalizująca się w intensywnej terapii pediatrycznej, jedna z członkiń międzynarodowego zespołu medycznego przybyłego do Strefy. Medycy opisali część swoich doświadczeń agencji prasowej Associated Press.

Według ich relacji jedno z dzieci zmarło przez uraz mózgu w wyniku izraelskiego ataku, który uszkodził mu czaszkę. Jego kuzynka, jeszcze niemowlę, wciąż walczy o życie – brakuje jej części twarzy, którą oderwało to samo uderzenie.

Inny chłopiec, 10-latek, wołał z bólu za swoimi rodzicami. Nie wiedział jeszcze, że zginęli w wyniku bombardowania. Obok stała jego siostra, jednak nie był w stanie jej rozpoznać przez pokrywające niemal całe jej ciało oparzenia.

W szpitalach brakuje łóżek, pacjenci stłoczeni są w korytarzach na materacach lub bezpośrednio na podłogach. (Associated Press)

Według Euro-Med Human Rights Monitor od rozpoczęcia izraelskiej inwazji na Strefę Gazy do 14 marca 2024 r. zginęło już 331 pracowników i pracownic ochrony zdrowa, a 440 zostało rannych. (Euro-Med)

Nagranie z bombardowania

W środę naocznemu świadkowi udało się uchwycić telefonem moment zbombardowania jednego z domów w rejonie Al-Zawayda w środkowej Strefie Gazy. (Middle East Monitor)

Do sieci trafił także film nagrany przez izraelskiego żołnierza ukazujący palestyńskich mężczyzn rozebranych do naga na placu szkoły dla uchodźców, którzy zostali następnie zabrani w nieznane miejsca. Osoba wypowiadająca się na nagraniu to najprawdopodobniej jeden z porwanych mężczyzn, który ma pełnić funkcję tłumacza. (Middle East Monitor)

W styczniu br. organizacja Euro-Med Human Rights Monitor opublikowała oświadczenie, w którym wyraziła zaniepokojenie doniesieniami o torturach i poniżaniu. Raport wspomina o setkach głównie mężczyzn zatrzymanych przez izraelskich żołnierzy, którzy byli bici, rozbierani do naga i wiązani. Zakładnikom rozkazywano godzinami klęczeć na ulicy w zimnie. Mężczyźni byli później przewożeni do nieznanych lokalizacji. Organizacja udokumentowała m.in. śmierć Mansoura Nabhana Muhammada Warsha, który zaledwie 24 godziny po porwaniu przez siły izraelskie został odnaleziony martwy, pokryty siniakami. Jego ciało nosiło ślady po w kajdankach. Mężczyzna prawdopodobnie zmarł na zawał serca. (Euro-Med)

Palestyńskie banki zagrożone

Izraelski minister finansów, Becalel Smotricz, po raz kolejny grozi odcięciem w przyszłym tygodniu palestyńskich banków od izraelskiego systemu bankowego.

Izraelski rząd co roku wydaje odstąpienie od ochrony dla banków, które jest następnie podpisywane przez ministra finansów. Ma ono na celu ochronę banków przed procesami sądowymi za „przekazywanie funduszy grupom terrorystycznym”. Smotricz chce odmówić odnowienia takiego właśnie odstąpienia. Bez tej ochrony palestyńskie banki zostaną pozbawione immunitetu, a izraelskie będą narażone na procesy sądowe i prawdopodobnie zerwą stosunki z bankami palestyńskimi.

Palestyńska gospodarka opiera się na izraelskiej walucie, szeklu, co czyni ją zależną od państwa Izrael. Również transakcje międzynarodowe muszą przechodzić przez banki izraelskie. Odcięcie od izraelskiego systemu wiązałoby się także z niemożliwością wypłacania wynagrodzeń osobom pracującym za tzw. „zieloną granicą” (tj. na terenach zajętych przez Izrael) inaczej niż w gotówce.

Poprzednim razem minister Smotricz zagroził sparaliżowaniem gospodarki palestyńskiej w odpowiedzi na nałożenie przez Stany Zjednoczone sankcji na czterech osadników z Zachodniego Brzegu oskarżonych o przemoc wobec Palestyńczyków. Izraelskie banki zastosowały się do sankcji pomimo wezwań ministra do ich nieprzestrzegania. (Haaretz)

Izraelscy żołnierze upokarzają Palestynki

Izraelscy żołnierze bawią się damską bielizną znalezioną w domach w Strefie Gazy i regularnie wrzucają do sieci zdjęcia i nagrania. Część takich wpisów zweryfikowała agencja Reuters i przekazała wojsku izraelskiemu z prośbą o komentarz. Armia nie odniosła się do sprawy, a zidentyfikowani na zdjęciach i filmach żołnierze również nie zabrali w niej głosu. Nie wiadomo, czy wojsko ukarało publikujących te treści żołnierzy lub czy ma taki zamiar. (Reuters – nagranie ze zweryfikowanymi przez agencję materiałami żołnierzy)

Sytuacja na Zachodnim Brzegu

Najnowszy raport Global Protection Cluster stwierdza, że Palestyńczycy i Palestynki na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie są narażeni na coraz większe ryzyko utraty bezpieczeństwa, będące skutkiem eskalacji agresji izraelskiej po inwazji na Strefę Gazy i efektem lat wcześniejszej okupacji.

Raport ujawnia alarmujące statystyki: 291 Palestyńczyków i Palestynek zabitych przez siły izraelskie, 4785 aresztowanych osób, 1208 osób przesiedlonych w wyniku przemocy osadników i 79 dzieci zabitych w okresie tylko od 7 października do 27 grudnia 2023 r.

Ataki osadników, często akceptowane przez siły izraelskie, nasiliły się, powodując wysiedlenie ponad 900 osób, w tym wielu dzieci, ze społeczności beduińskich i pasterskich w strefie C Zachodniego Brzegu.

Zagrożenia wymienione w raporcie to między innymi: eksmisje, groźby wysiedleń, rozbiórka budynków, nasilona obecność wojska, ograniczenia w przemieszczaniu się, ograniczenia w dostępie do pastwisk, najścia osadników, bezprawne aresztowania, arbitralne zatrzymania, złe traktowanie, odmowa dostępu do pomocy prawnej, czy izolacja więzienna. (GPC)

Zamknięcie fabryki broni

Działania aktywistów z Palestine Action przyczyniły się do sprzedaży przez firmę Elbit Systems do fabryki Elite KL w Tamworth w Wielkiej Brytanii.

Elbit Systems jest jednym z największych producentów elektroniki obronnej i robotów bezzałogowych. Firma dostarcza izraelskiemu wojsku 85% dronów, lądowego sprzętu wojskowego i amunicji. Dyrektor generalny, Bazhalel Machlis, twierdzi, że izraelskie wojsko złożyło firmie podziękowania za jej „kluczowe” zasługi podczas trwającej inwazji na Strefę Gazy.

Fabryka Elite KL w Tamworth zajmowała się wcześniej produkcją systemów chłodzenia i zarządzania energią do pojazdów wojskowych. Akcje bezpośrednie organizowane przez grupę Palestine Action przyczyniły się do spadku zysków i wzrostu kosztów ochrony fabryki.

Po sfinalizowaniu sprzedaży w zeszłym miesiącu nowi właściciele Elite KL, spółka Griffin Newco Ltd, potwierdzili brak powiązań z poprzednimi właścicielami i zaniechanie produkcji broni.

Działania, które wdrażali aktywiści od 2021 r. to pokrywanie budynku fabryki czerwoną farbą, okupowanie dachu i usuwanie z niego dachówek czy demontaż monitoringu – wszystkie te działania utrudniały fabryce funkcjonowanie i zmuszały firmę do ponoszenia kosztów napraw i dalszej ochrony przed aktywistami. (Palestine Action)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 38
Skip to content