181 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (4.04.2024) – podsumowanie dnia
Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r.:
- Ponad 33 037 ofiar śmiertelnych i co najmniej 75 668 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
- Ponad 454 ofiary śmiertelne na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)
Pomoc humanitarna
Izrael postanowił wyrazić zgodę na ułatwienie przepływu pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Jest to wynik rozmów telefonicznych pomiędzy prezydentem Bidenem a premierem Netanjahu. Decyzja ta podważa wcześniejsze twierdzenia Izraela o nieutrudnianiu wjazdu pomocy humanitarnej. Nie jest jeszcze pewne, kiedy dokładnie ma nastąpić realizacja planu, który zakłada otwarcie dla pomocy punktów granicznych Aszdod, Erez i Kerem Szalom. (Sky News)
Ataki na Strefę Gazy
W ciągu ostatnich 24 godzin (stan na 4 kwietnia) izraelska armia okupacyjna przeprowadziła sześć ataków w Strefie Gazy, w wyniku czego zginęły 62 osoby, a rannych zostało 91. (Palestinian Information Centre)
Nie ustają ponadto bombardowania w Rafah pomimo przegłosowania rezolucji o zawieszeniu broni przez Radę ONZ, a także wcześniejszych zapewnień Izraela, że leżące na granicy z Egiptem Rafah, w którym schronienia szuka obecnie 1,5 mln osób, jest bezpieczną strefą (Anas Fteiha – nagranie bombardowania jednego z domów)
Raport o zniszczeniach w Strefie Gazy
Bank Światowy oszacował zniszczenia infrastruktury krytycznej w Strefie Gazy na 18,5 mld dolarów (stan na koniec stycznia br.), co stanowi 97% PKB Zachodniego Brzegu i Gazy łącznie z 2022 r. Zniszczenia uderzyły w każdy sektor gospodarki. Najwięcej z nich koncentruje się wokół sektora mieszkalnictwa (72%). System szkolnictwa zapadł się całkowicie, a szkoły służą obecnie za schroniska. Według UNICEF-u 17 tys. dzieci zostało odłączone od swoich rodzin lub jest bez opieki. 74% osób jest bezrobotnych. Odbudowa Strefy Gazy będzie wymagała długoletnich wysiłków i wsparcia humanitarnego. (Bank Światowy, UNICEF)
Tak wygląda w tej chwili Strefa Gazy: nagranie wideo od Reuters.
Nie żyje dwóch dziennikarzy
Dwóch dziennikarzy, Mohammad Al-Sayyed Abu Skheil i Tareq Abu Skheil, z lokalnego radia Al-Quds Voice, zostało zabitych podczas 14-dniowego izraelskiego oblężenia szpitala Al-Szifa w mieście Gaza. Liczba ofiar śmiertelnych od 7 października wśród dziennikarzy wzrosła już do 140. (Anadolu)
Palestyńscy Ormianie
Izraelscy osadnicy chcą przejąć przy wsparciu izraelskich służb ormiańskie nieruchomości w okupowanej Jerozolimie. Napięcia wzrosły w ciągu ostatniego miesiąca po tym, jak australijsko-izraelski deweloper wydzierżawił od ormiańskiego patriarchy 25% powierzchni dzielnicy wbrew woli społeczności. Dzielnicę zamieszkuje około 2 tys. ormiańskich chrześcijan. Deweloper ma zamiar wybudować w niej luksusowy kompleks hotelowy. (Middle East Monitor)
Puszka fasoli dziennie
Ostatni raport międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam International informuje, że Palestyńczycy i Palestynki w północnej Gazie przyjmują mniej niż 12% zalecanego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, czyli jedynie około 245 kalorii. Szacuje się, że w północnej Gazie przebywa obecnie około 300 tys. osób. Według Amitabha Behara, dyrektora wykonawczego Oxfam International „Izrael świadomie podejmuje decyzje o głodzeniu ludności cywilnej”. (Oxfam)
Organizacja praw człowieka wzywa do sankcji
Organizacja praw człowieka Human Rights Watch wezwała kraje do zaprzestania wysyłania broni Izraelowi, wsparcia postępowania przeciwko niemu w Międzynarodowym Trybunale Karnym i nałożenia sankcji na izraelskich urzędników odpowiedzialnych za łamanie prawa międzynarodowego. (HRW)
Wojsko „robi, co chce”
Według wojskowego przecieku izraelskiej armii brakuje dyscypliny i kontroli. Jak twierdzi źródło ze służb wywiadowczych, „w Gazie każdy robi, co chce. Każdy dowódca ustala własne zasady” i interpretuje je według własnego uznania. (Haaretz)
Członkostwo w ONZ
Autonomia Palestyńska ponownie zwróciła się z wnioskiem o przyznanie członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych. We wrześniu 2011 r. ONZ odrzuciło wniosek Palestyny. Od 2012 r. Palestyna jest państwem nieczłonkowskim o statusie obserwatora, podobnie jak Watykan. (CNN)
Brytyjska broń
Brytyjscy politycy, Richard Burgon i Humza Yousaf, wezwali rząd do wszczęcia dochodzenia mającego na celu zweryfikowanie, czy brytyjska broń została użyta w ataku na wolontariuszy World Central Kitchen. Według badań z marca br. 56% Brytyjczyków i Brytyjek popiera zakaz eksportu broni do Izraela, a 59% uważa, że Izrael łamie prawa człowieka. (Anadolu [1], [2], YouGov)
Protest brytyjskiego personelu medycznego
W środę rano kilkudziesięciu pracowników ochrony zdrowia zablokowało wejście do siedziby brytyjskiego odpowiednika ZUS-u, tj. NHS England w Londynie, żądając zerwania kontraktu z amerykańską firmą Palantir, dostarczającą technologię szpiegowską izraelskiej armii. W listopadzie 2023 r. NHS podpisał ze wspomnianą firmą umowę o wartości 330 mln funtów na oprogramowanie do zarządzania danymi medycznymi pacjentów. (Middle East Eye)
Aktywiści kontra fabryki broni
Aktywiści i aktywistki z grupy Palestine Action kontynuują utrudnianie funkcjonowania fabrykom należącym do firmy Elbit (największego producenta broni dla Izraela) i radzie miasta Somerset w Wielkiej Brytanii, która wynajmuje firmie budynki. O poprzednich akcjach Palestine Action wspominaliśmy tu. (Palestine Action)
Protesty w Izraelu
Antyrządowe protesty w Izraelu stają się coraz intensywniejsze, a swój dotychczasowy zenit osiągnęły, gdy osoby w nich uczestniczące przełamały bariery policyjne ustawione na drodze prowadzącej do rezydencji premiera Netanjahu w Zachodniej Jerozolimie, wzywając do dymisji rządu, przedterminowych wyborów i porozumienia o wymianie zakładników. Izraelski minister bezpieczeństwa narodowego, Itamar Ben-Gewir skrytykował we wtorek Szin Bet (agencję bezpieczeństwa wewnętrznego), żądając, aby służby „poważnie” potraktowały bezpieczeństwo premiera. Prasa izraelska nie jest zachwycona uwagą, jaką poza Izraelem ściągają na siebie protesty, zauważając, że sprawy wewnętrzne „nie pozostają […] w granicach Izraela. Ich echo rozchodzi się daleko i szeroko”, a „wewnętrzny podział ma wpływ na postrzeganie izraelskich sił w czasach wojny”. (Anadolu, Cradle, Ynet)