184 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (7.04.2024)

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r.:
  • Ponad 33 175 ofiar śmiertelnych i co najmniej 75 886 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy (Qatar News Agency)
  • Ponad 456 ofiar śmiertelnych na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Al Jazeera)

Wycofanie wojsk

Izrael wycofał swoje wojska z Chan Junus w środkowej części Strefy Gazy. Dwie brygady mają pozostać w północnej części Strefy i nowoutworzonej strefie buforowej w Wadi Gaza. Izraelski minister obrony, Joaw Galant, twierdzi, że armia przygotowuje się do inwazji lądowej na Rafah, w którym znajduje się obecnie ponad połowa populacji Strefy Gazy. Jak podaje izraelska stacja Channel 13, w ciągu tygodnia ma rozpocząć się ewakuacja ludności, a cały proces może potrwać nawet kilka miesięcy. (Times of Israel, Guardian, Associated Press)

Powrót do Chan Junus

„Nie mamy już miasta – tylko gruzy. […] Nie mogłam powstrzymać łez, gdy szłam ulicami” – tak swój powrót do Chan Junus po wycofaniu się wojsk izraelskich relacjonuje Maha Thaer, mama czwórki dzieci. Mieszkańcy i mieszkanki zaczęli masowo wracać do miasta, niosąc ze sobą materace i dobytek, który udało im się zachować. Choć Chan Junus jest prawie doszczętnie zniszczone i „nie nadaje się do zamieszkania”, to jest „lepsze niż namioty”, w których dotychczas żyły przymusowo wysiedlone osoby. Przed 7 października w Chan Junus i jego okolicach mieszkało prawie 400 tys. osób. (Al Monitor)

Zamordowany ratownik

Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca (Palestine Red Crescent Society) po wycofaniu się sił okupacyjnych z Chan Junus odkryło ciało jednego ze swoich ratowników, Mohammada Mahera Khalila Abeda. Mohammad został zastrzelony przez izraelskich żołnierzy podczas ewakuacji szpitala Al-Amal. PCRS odnalazło również przed szpitalem karetkę zniszczoną przez siły izraelskie. Według danych Euro-Med Human Rights Monitor już 349 pracowników i pracownic ochrony zdrowia zostało zabitych w trakcie inwazji, a 520 zostało rannych. (PRCS [1], [2], Euro-Med)

Napięcia na linii Iran-Izrael

Według ministra obrony, Joawa Galanta, Izrael jest „gotowy stawić czoła każdemu scenariuszowi”, który przygotował Iran w związku z odwetem za izraelski atak na irańską placówkę dyplomatyczną w Damaszku. Natomiast irański generał, Jahja Rahim Safawi, podczas niedzielnej uroczystości upamiętniającej zabitych w poniedziałkowym ataku w stolicy Syrii oznajmił, że „żadna izraelska ambasada nie jest już bezpieczna”. (Middle East Eye, Teheran Times)

Aresztowanie egipskich demonstrujących

Prokuratura egipska postawiła 16 aktywistom i aktywistkom biorącym udział w propalestyńskim proteście 3 kwietnia w Kairze zarzut „przyłączenia się do grupy terrorystycznej” i „rozpowszechniania fałszywych informacji”. Prawdopodobną przyczyną aresztowań były nieprzychylne prezydentowi Abdelowi Fattahowi al-Sisiemu hasła protestujących. 14 osób zostało już zwolnionych z aresztu. (Egyptian Commission for Rights and Freedoms [1], [2], New Arab)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 32
Skip to content