218-224 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (11.05-17.05.2024) – podsumowanie wydarzeń

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 16.05.2024 r.):

  • Ponad 35 272 ofiary śmiertelne i co najmniej 79 205 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 503 ofiary śmiertelne na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

11 maja:

Komisarz generalny UNRWA (Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) Philippe Lazzarini podał, że od początku październikowej inwazji na Gazę większość Palestyńczyków musiała się przenosić średnio raz w miesiącu. (Al Jazeera, WAFA)

Z Rafah musieli ewakuować się przebywający w „bezpiecznej strefie” lekarze z amerykańskiej organizacji FAJR Scientific. (Middle East Eye)

Kolejne 80 ciał wydobyto z masowych grobów na terenie szpitala al-Szifa. (Al Jazeera)

Hamas poinformował, że izraelsko-brytyjski zakładnik Nadav Popplewell zmarł miesiąc temu na skutek obrażeń poniesionych w izraelskim ataku powietrznym. (Al Jazeera)

Według raportu CNN Izrael znęca się nad Palestyńczykami w obozie detencyjnym na pustyni Nakab (obecnie Negew). (CNN)

W miasteczku Sinjil na północ od Ramallah doszło do starć pomiędzy armią izraelską a palestyńską młodzieżą podczas najazdu armii na miejscowość. (Al Jazeera)

Według szwedzkiej policji 6-8 tys. osób protestowało w Malmö przeciwko udziałowi Izraela w finale Eurowizji. (Al Jazeera)

W Madrycie i Tokio odbyły się duże propalestyńskie protesty. (Al Monitor, Al Mayadeen)

Prowadzący propalestyński strajk okupacyjny studenci Uniwersytetu Harvarda nazwali budynek na kampusie imieniem Szirin Abu Akli, zabitej dwa lata temu przez wojsko izraelskie dziennikarki Al Dżaziry. 11 maja przypadła druga rocznica jej śmierci. (Middle East Eye)

Joe Biden oznajmił, że w Gazie doszłoby do zawieszenia broni, gdyby Hamas wypuścił zakładników. W zeszłym tygodniu Izrael odrzucił przyjęty przez Hamas plan zawieszenia broni i uwolnienia zakładników. (Times of Israel)

Premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał antysemitą prezydenta Kolumbii Gustavo Petro. Petro w zeszły piątek wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny do wydania nakazu aresztowania Netanjahu. Na początku maja Kolumbia zerwała stosunki dyplomatyczne z Izraelem. (Middle East Eye)

12 maja:

Izraelski atak zniszczył zbiornik z wodą w Tal al-Hawa, pogarszając dodatkowo i tak już ograniczony dostęp do wody w Strefie Gazy. (Middle East Eye)

Pracujący w Szpitalu Indonezyjskim lekarze z organizacji Lekarze bez Granic zostali zmuszeni przez izraelski nakaz ewakuacji do opuszczenia szpitala. Lekarze poinformowali na X (dawniej Twitter), że muszą przenieść 22 pacjentów, ponieważ nie mogą już zagwarantować ich bezpieczeństwa. (Lekarze bez Granic)

Odbył się pogrzeb Samera Rummaneha, który został zabity w izraelskim ataku na obóz Balata na Zachodnim Brzegu. (Qatar Press)

Autonomia Palestyńska poinformowała, że od kwietnia wojsko izraelskie zniszczyło 226 budynków na Zachodnim Brzegu. (Middle East Eye)

Palestyńska grupa zajmująca się prawami więźniów, Addameer, wezwała Międzynarodowy Trybunał Karny do zbadania sprawy torturowanych w więzieniach Palestyńczyków, jako zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. (Addameer)

Egipt dołącza do wytoczonego Izraelowi przez RPA procesu w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości. Izrael oskarżony jest o pogwałcenie konwencji genewskich. Decyzja Egiptu została przez analityków nazwana poważnym ciosem dyplomatycznym dla Izraela. (Reuters, Al Jazeera)

Kolegium Trójcy Świętej w Cambridge wycofuje się z inwestycji we wszystkie firmy produkujące broń, w tym izraelski Elbit Systems. (The Cradle)

Na międzynarodowej konferencji darczyńców w Kuwejcie podjęto decyzję o przyznaniu 2 mld dolarów na pomoc humanitarną w Strefie Gazy. (France24)

Kilka tysięcy osób zebrało się na propalestyńskim proteście w Sydney i Melbourne. (News AU)

Dziennikarze londyńskiego dziennika Al-Araby al-Jadeed zostali zatrzymani podczas protestów w Tel Awiwie pod zarzutem pracowania dla Al Dżaziry, która niedawno została w Izraelu zakazana, o czym więcej pisaliśmy w tym miejscu. (Middle East Eye)

W Krakowie i Warszawie odbyły się propalestyńskie protesty. (Gazeta Krakowska, Biały Orzeł 24)

13 maja:

Z Rafah uciekło 360 tys. Palestyńczyków. W całej Strefie Gazy, szczególnie w Rafah i Dżabalii, trwała izraelska ofensywa, są dziesiątki ofiar. (Al Jazeera)

Wojsko izraelskie ostrzelało samochód ONZ w Rafah i zabiło zagranicznego pracownika ONZ. Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wzywa do śledztwa i potępia atak. (ONZ)

Armia izraelska wydała nakaz ewakuacji Szpitala Kuwejckiego w Rafah. (New Arab)

Hezbollah poinformował o przeprowadzeniu siedmiu ataków na izraelskie cele w odwecie za ataki w południowym Libanie. Grupa poinformowała o zniszczonym czołgu i ofiarach śmiertelnych. (Al Jazeera)

Hamas podał, że stracił kontakt ze swoimi członkami pilnującymi czterech izraelskich zakładników. (Reuters)

Ministerstwo Zdrowia w Gazie ostrzegło, że brak dostaw paliwa spowoduje załamanie się całego systemu ochrony zdrowia w ciągu kilku godzin. (Al Arabiya)

Członkowie skrajnie prawicowej izraelskiej grupy Tzav 9 zaatakowali w punkcie kontrolnym Tarkumija w Hebronie ciężarówki z jadącym do Gazy jedzeniem. W wyniku ataku ciężarówki nie dojechały do celu. (BBC)

Policja izraelska zakazała mających się odbyć w środę 15 maja w Tel Awiwie palestyńskich obchodów 76. rocznicy Nakby. Jest to pierwszy taki zakaz w ciągu 12 lat. Nie podano oficjalnej przyczyny. (Haaretz)

Na Zachodnim Brzegu w okolicach Betlejem izraelscy osadnicy zaatakowali palestyńskich rolników i ukradli duże ilości zboża i jęczmienia. W okolicy Nablusu i Hebronu aresztowano kilkunastu młodych Palestyńczyków. (WAFA)

Uniwersytet Amsterdamski został na dwa dni zamknięty w związku z brutalnym tłumieniem trwających na kampusie pokojowych propalestyńskich protestów, w których udział brali również pracownicy uczelni. Studenci protestowali nadal na uniwersytetach w Groningen i Eindhoven. (Al Jazeera)

Władze nowojorskiego uniwersytetu CUNY zagroziły propalestyńskim protestującym studentom zawieszeniem w przypadku kontynuacji protestów. Na początku maja w związku z protestami na kampusie aresztowano kilkaset osób. (NY Daily News)

Mury Uniwersytetu w Manchesterze zostały spryskane czerwoną farbą mającą symbolizować udział uniwersytetu w „rozlewie Palestyńskiej krwi”. Aktywiści żądają wycofania inwestycji z izraelskich firm. (Manchester Evening News)

Malediwy dołączyły do procesu RPA przeciwko Izraelowi w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości. (PressTV)

Globalna Konferencja Przeciwko Apartheidowi (Global Anti-Apartheid Conference) potępiła izraelski kolonializm i ludobójstwo. Wśród uczestników konferencji był Mustafa Barghouti, palestyński polityk i działacz na rzecz praw człowieka. (New Arab)

Rozpoczęła się akcja Blockout 2024. Użytkownicy mediów społecznościowych blokują masowo celebrytów, którzy milczą w sprawie izraelskiego ataku na Strefę Gazy lub go popierają. (Al Jazeera)

14 maja:

Ok. 550 tys. Palestyńczyków zostało w ostatnich dniach przesiedlonych w wyniku postępującej izraelskiej inwazji. (Al Jazeera)

Czerwony Krzyż otworzył tymczasowy szpital polowy w Rafah. (ICRC)

Na południu Libanu w izraelskim ataku zginęły dwie osoby, w tym dowódca Hezbollahu. (Reuters)

ONZ poinformowała Izrael, że w wyniku jego ataku na oznakowany pojazd ONZ zginął Waibhav Kale, pracownik ONZ i były oficer indyjskiej armii. (BBC)

Organizacja Human Rights Watch podała w nowym raporcie, że od początku październikowego ataku na Gazę Izrael zabił bronią pochodzącą z USA i Wielkiej Brytanii 31 pracowników humanitarnych. Według HRW Izrael ani razu nie wystosował ostrzeżenia przed przeprowadzeniem ataków. (HRW)

Wefaq, lokalny partner dostarczającej pomoc humanitarną organizacji ActionAid w Rafah ogłosił, że musi zawiesić swoją działalność ze względu na zbyt duże niebezpieczeństwo. (ActionAid)

Wojsko izraelskie wjechało do Sinjil na północ od Ramallah i dokonało aresztowań. (Al Jazeera)

Tysiące Palestyńczyków wzięło udział w corocznym marszu upamiętniającym Nakbę. Głównym sloganem był „Wasz dzień niepodległości to nasza katastrofa”. Demonstracja przeszła przez zniszczone i opuszczone wioski palestyńskie al-Kassayer i al-Husha. Uczestnicy trzymali transparenty z nazwami innymi zniszczonych obszarów i nazwiskami członków przesiedlonych rodzin. (+972)

W Sderot, blisko granicy z Gazą, odbył się izraelski marsz z okazji dnia niepodległości. Minister komunikacji Szlomo Kari i minister obrony narodowej Itamar Ben-Gewir wzywali do osadnictwa izraelskiego w Gazie. (Jerusalem Post)

Około 500 Izraelczyków wtargnęło z izraelskimi flagami do meczetu Al-Aksa. (New Arab)

Wycofano zakaz wjazdu do strefy Schengen dla Ghassana Abu Sitty, palestyńskiego chirurga, którego wcześniej władze Niemiec deportowały i objęły zakazem. (Middle East Eye)

Propalestyńcy studenci na Uniwersytecie Harvarda rozwiązali miasteczko namiotowe po tym, jak uczelnia zgodziła się na przystąpienie do dialogu o stosunkach z Izraelem. Studenci zapowiadają, że będą protestować, dopóki uniwersytet nie wycofa się z inwestycji. (Reuters)

Rząd Norwegii zaproponował przekazanie w tym roku miliarda koron norweskich (ok. 92,5 mln dolarów) na pomoc humanitarną dla gazańczyków. Propozycja nie została jeszcze przegłosowana. (Al Arabiya)

15 maja:

Liczba przymusowo przesiedlonych z Rafah wzrosła do 600 tys. (Al Jazeera)

Hezbollah skutecznie zaatakował za pomocą dronów bazę wojskową w Izraelu. (Al Jazeera)

Ratownicy z International Rescue Committee (Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego) i Medical Aid for Palestinians (Pomocy Medycznej dla Palestyńczyków) od 13 maja nie mogą przekroczyć granicy w Rafah. (IRC)

W Palestyńskich miastach w celu upamiętnienia Nakby przez 76 sekund wyły syreny. W Ramallah wielu ludzi na ulicach uczciło pamięć o Nakbie chwilą ciszy. (Al Jazeera)

Paryscy studenci przeprowadzili protest mający na celu upamiętnienie Nakby. (Yeni Safak)

Policja usunęła na prośbę uczelni studentów okupujących budynki kampusu Uniwersytetu w Bernie. Studenci żądają zerwania wszelkich stosunków z Izraelem. (Swiss Info)

Propalestyński strajk okupacyjny rozpoczęli studenci London School of Economics. (National News)

Studenci protestujący na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkley zakończyli okupowanie uczelni w związku z decyzją administracji o podjęciu rozmów z demonstrantami. (LA Times)

Członkowie grupy Palestine Action demonstrowali pod kilkoma fabrykami dostarczającymi broń do Izraela, blokując do nich wejście. W Shipley demonstranci zerwali dach fabryki Teledyne. Policja aresztowała sześć osób. (Telegraph and Argus)

Ponad 200 autorów, w tym Naomi Klein, podpisało list mający wywrzeć presję na firmę Baillie Gifford (sponsora nagrody literackiej Baillie Gifford) i skłonić ją do wycofania inwestycji ze spółek wspierających Izrael. Autorzy listu zaznaczają, że będą eskalować działania, dopóki ich żądania nie zostaną spełnione. (Guardian)

USA mają wysłać do Izraela miliard dolarów pomocy wojskowej. (Al Jazeera)

Belgia stara się o całkowity zakaz eksportu broni do Izraela, lecz spotyka się z oporem innych członków Unii Europejskiej, przede wszystkim Niemiec. Jednocześnie UE wzywa Izrael do zaprzestania ofensywy na Rafah. (The National)

W trakcie propalestyńskiego marszu w Atenach doszło do starć z policją pod ambasadą Izraela. (Swiss Info)

Irlandia postanowiła jeszcze w maju oficjalnie uznać państwowość Palestyny. (Reuters)

Specjalna sprawozdawczyni ONZ Francesca Albanese oświadczyła, że język międzynarodowego prawa humanitarnego używany przez Izrael w związku z sytuacją w Gazie ma na celu tworzenie iluzji zapewniania bezpiecznych warunków dla ludności cywilnej. Albanese określiła to „humanitarnym kamuflażem”. (Jerusalem Post)

Przed Uniwersytetem Jagiellońskim odbył się studencki protest. Protestujący wręczyli rektorowi podpisany przez około 3 tys. osób list, w którym żądają m.in. zerwania współpracy akademickiej z Izraelem. (Wyborcza)

16 maja:

Zakończono budowę amerykańskiego tymczasowego portu morskiego w Gazie, przez który ma być dostarczana pomoc humanitarna do Strefy Gazy. ONZ jest krytyczna wobec projektu. (Guardian)

Pięciu izraelskich żołnierzy zginęło od tzw. „przyjaznego ognia”, siedmiu zostało rannych. (Times of Israel)

Izraelski minister obrony Jo’aw Galant zapowiedział, że do Rafah wkroczy jeszcze więcej wojska. (Times of Israel)

Organizacja Euro-Med Human Rights Monitor poinformowała, że Izrael celowo niszczy szkoły i placówki medyczne podczas aktualnych ataków na północną Strefę Gazę. Jest to działanie niezgodne z prawem międzynarodowym. (Euro-Med)

Organizacja Lekarze Bez Granic granic poinformowała, że Palestyńczycy na Zachodnim Brzegu mają w wyniku izraelskich ataków i blokad drogowych coraz większe trudności w dostępie do usług medycznych, szczególnie w Tulkarm, Dżeninie i Hebronie. (Lekarze bez Granic)

Policja aresztowała studentów, którzy rozbili propalestyńskie miasteczko namiotowe przed Uniwersytetem Kalifornijskim w Irvine. Na Uniwersytecie Kalifornijskim związek zawodowy przegłosował zezwolenie na strajk wymierzony przeciwko represjom, z którymi studenci spotykają się na uniwersytecie. (LA Times, ABC News)

Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości RPA postulowało wprowadzenie dodatkowych środków tymczasowych, wskazując na potrzebę natychmiastowego zakończenia przez Izrael operacji wojskowych, otworzenia przejścia w Rafah i wpuszczenia do Strefy Gazy pomocy humanitarnej oraz międzynarodowych dziennikarzy i śledczych. (Al Jazeera)

Minister finansów Izraela Becalel Smotricz stwierdził, że Izrael zniesie porozumienia o wolnym handlu z Turcją w odpowiedzi na turecką decyzję o zaprzestaniu eksportu do Izraela. Prezydent Turcji Erdoğan wielokrotnie potępiał również działania Izraela wobec Palestyny i wzywał do podobnej postawy przedstawicieli innych krajów. (Reuters)

Hiszpania nie pozwoliła wpłynąć do portu w Kartagenie płynącemu do Izraela statkowi z bronią. Minister spraw zagranicznych José Manuel Albares ogłosił, że Hiszpania będzie tak samo postępowała z innymi płynącymi do Izraela statkami z bronią. (RTE)

Władze szwedzkiego miasta Göteborg zaproponowały zakaz importu produktów z Izraela, który miałby obejmować również Rosję i Maroko. (Islam Times)

Kanada nałożyła sankcje na czterech osadników oskarżonych o przemoc wobec Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. (Global Affairs Canada)

17 maja:

W wyniku nasilających się ataków w północnej Strefie Gazy w ostatnich dniach przesiedlonych zostało 100 tys. osób. Liczba przesiedlonych z Rafah wzrosła do 630 tys. Co najmniej sześć osób zostało zabitych przez izraelskie wojsko w Dżabalii. (Al Jazeera)

Przez tymczasowy port morski zaczęła do Strefy Gazy docierać pomoc humanitarna, lecz jest ona niedostateczna i nie jest w stanie zastąpić otwarcia dróg lądowych. (Guardian)

USA ewakuowało 17 amerykańskich lekarzy, którzy byli uwięzieni w Strefie Gazy po zamknięciu przejścia granicznego w Rafah. (Middle East Eye)

Wojsko izraelskie zabiło w południowym Libanie dowódcę Hamasu Sharhabila al-Sayeda. (Al Monitor)

Jemeńscy Huti zestrzelili czwarty od początku październikowej inwazji na Strefę Gazy amerykańskich dron szpiegowski. (ABC News)

Armia izraelska odzyskała ciała trzech zakładników. (BBC)

W The Washington Post ukazał się raport wskazujący, że proizraelscy miliarderzy wywierali presję na burmistrza Nowego Jorku Erica Adamsa, aby ten użył siły przeciwko pokojowo protestującym przed Uniwersytetem Columbia. (Washington Post)

Na Uniwersytecie Warszawskim studenci wręczyli rektorowi list, w którym wyrazili m.in. oczekiwania potępienia działań Izraela w Gazie oraz zaprzestania współpracy z Izraelem. Wydarzeniu towarzyszył protest. (East News)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Ewa Potępa
Ewa Potępa
Artykuły: 20
Skip to content