Podsumowanie wiadomości z Palestyny 5.05.2025 – 11.05.2025

5 maja
Izraelskie naloty zabiły co najmniej 54 osoby w Strefie Gazy
Jak podają źródła medyczne cytowane przez Al Jazeerę, od świtu w wyniku izraelskich nalotów na Strefę Gazy zginęły co najmniej 54 osoby.
Źródło: Al Jazeera
500 osadników wtargnęło do meczetu Al-Aksa w okupowanej Jerozolimie
500 izraelskich osadników wtargnęło w poniedziałek na teren meczetu Al-Aksa w okupowanej Jerozolimie, pod ochroną izraelskiej policji okupacyjnej.
Gubernatorstwo Jerozolimy poinformowało, że osadnicy wchodzili na teren meczetu w grupach, odbywali prowokacyjne wycieczki po jego dziedzińcach i odprawiali rytuały talmudyczne pod osłoną sił okupacyjnych.
Źródło: WAFA News Agency
USA: Projekt ustawy zakazującej bojkotu Izraela napotyka opór prawicy
Projekt amerykańskiej ustawy mającej rozszerzyć sankcje za bojkot Izraela spotkał się z niespodziewanym sprzeciwem ze strony prawicowych sojuszników Donalda Trumpa. Krytycy, w tym kongresmenka Marjorie Taylor Greene, twierdzą, że przepisy naruszają wolność słowa chronioną przez konstytucję.
Projekt ustawy – IGO Anti-Boycott Act – ma rozszerzyć obowiązujące od 2018 roku przepisy, penalizujące bojkoty inicjowane przez państwa, o te popierane przez organizacje międzynarodowe, jak ONZ. Choć ustawa nie wymienia Izraela, jej autorzy przyznają, że ma ona na celu walkę z ruchem BDS. Krytycy ostrzegają, że nowe przepisy mogą karać osoby i firmy bojkotujące izraelskie osiedla na okupowanym Zachodnim Brzegu.
Źródło: Al Jazeera
Izraelski rząd zatwierdza plan całkowitej okupacji Gazy i przymusowego przesiedlenia ludności na południe
Izraelski gabinet zatwierdził plan wojskowy zakładający przejęcie pełnej kontroli nad Strefą Gazy – już od lat objętą blokadą i okupacją – oraz kontynuację ograniczania dostępu Palestyńczyków do podstawowych zasobów.
Według izraelskich mediów, plan, przedstawiony przez szefa sztabu generalnego Eyala Zamira i jednogłośnie zatwierdzony w niedzielę wieczorem, zakłada trwałą okupację Gazy, przymusowe przesiedlenia ludności cywilnej na południe oraz rozszerzone działania lądowe w kilku fazach.
Premier Benjamin Netanjahu stwierdził, że plan oznacza odejście od dotychczasowych „czasowych operacji” na rzecz stałej obecności wojskowej i osadniczej. Potwierdził również realizację tzw. „Planu Trumpa”, który według niego zakłada „dobrowolne” opuszczenie Gazy przez Palestyńczyków.
Minister finansów Bezalel Smotrich – znany z radykalnie prawicowych poglądów – zapowiedział całkowite wysiedlenie ludności Gazy na południe od tzw. „korytarza Morag” i budowę nowych izraelskich osiedli. Oświadczył, że „Izrael zostaje w Gazie na stałe”, a pomoc humanitarna będzie ograniczona do wyznaczonej strefy.
Źródło: WAFA News Agency
6 maja
Izrael przekształca 70% Strefy Gazy w strefy zakazane – masowe wysiedlenia
Według Biura ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA), Izrael ogłosił aż 70% terytorium Strefy Gazy jako „strefy zakazane”, skutecznie uniemożliwiając dostęp mieszkańcom i zmuszając ich do ucieczki. Obszary takie jak Rafah, niemal cała Gaza Północna oraz pasy przy granicy zostały objęte nakazami ewakuacyjnymi, co zdaniem wielu Palestyńczyków stanowi formę zbiorowego ukarania i próbę zmiany demografii regionu.
Tymczasem Palestyński Czerwony Półksiężyc ostrzega, że Gaza stoi w obliczu „skrajnego ryzyka głodu”. Zasoby żywności dla osób wewnętrznie przesiedlonych są wyczerpane, a izraelska organizacja B’Tselem oskarża władze o celowe używanie głodu jako broni. Ponad połowa ofiar to dzieci, a izraelskie wojsko odcięło pomoc humanitarną, jednocześnie kontynuując działania zbrojne, w których od 18 marca zginęło już ponad 2 400 osób.
Źródło: Al Jazeera
Hamas: „Nie ma sensu rozmawiać o zawieszeniu broni w warunkach wojny głodowej”
Hamas ogłosił, że nie będzie kontynuować rozmów o zawieszeniu broni z Izraelem, dopóki trwa „wojna głodowa i eksterminacyjna” prowadzona przeciwko mieszkańcom Strefy Gazy. Według Basema Naima społeczność międzynarodowa powinna natychmiast interweniować, by zakończyć oblężenie. Wypowiedź ta pojawiła się dzień po zapowiedzi Benjamina Netanjahu o planowanym przesiedleniu ludności Gazy i całkowitym przejęciu kontroli przez izraelskie wojsko.
Źródło: Al Jazeera
22 ofiary śmiertelne izraelskiego ataku na szkołę w obozie dla uchodźców Bureij
Rządowe Biuro Medialne w Gazie informuje, że co najmniej 22 osoby zostały zabite, a 52 ranne w wyniku izraelskiego ataku powietrznego na szkołę, która pełniła rolę schronienia dla osób przesiedlonych w obozie uchodźców Bureij.
Źródło: Al Jazeera
USA łączą biuro ds. Palestyńczyków z ambasadą w Izraelu: kolejny cios dla praw Palestyńczyków
Administracja Trumpa podjęła decyzję o zintegrowaniu biura, które zarządzało relacjami między USA a Palestyńczykami, z ambasadą USA w Jerozolimie. Rzeczniczka Departamentu Stanu, Tammy Bruce, potwierdziła, że biuro zostanie włączone do struktur ambasady, pod przewodnictwem ambasadora Mike’a Huckabee. To krok w stronę całkowitego zignorowania suwerenności Palestyńczyków i ich prawa do niezależnej reprezentacji, zamykając ostatnią instytucję, która miała bezpośrednią linię komunikacyjną z Waszyngtonem.
Działania administracji Trumpa stanowią kontynuację polityki, która zignorowała wolę Palestyńczyków i uznała Jerozolimę za stolicę Izraela, czym spotkała się z powszechnym potępieniem ze strony świata arabskiego i międzynarodowego. Ta decyzja, będąca częścią szerszej strategii osłabiania dążeń Palestyńczyków do samostanowienia, pogłębia jedynie kryzys i marginalizuje ich prawa na arenie międzynarodowej.
Źródło: Reuters
ONZ odrzuca izraelski plan likwidacji obecnego systemu pomocy humanitarnej w Gazie
Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) stanowczo odrzuciło izraelski plan likwidacji obecnego systemu pomocy w Strefie Gazy. Rzecznik OCHA, Jens Laerke, podkreślił, że propozycja ta narusza podstawowe zasady humanitarne – bezstronność, neutralność i niezależność dostarczania pomocy.
„Nie akceptujemy planu, który zaprzecza fundamentalnym zasadom humanitarnym. Izraelski projekt ma na celu jeszcze większą kontrolę i ograniczenie dostaw, a to jest dokładnie odwrotność tego, czego potrzeba w obecnej sytuacji” – powiedział Laerke w Genewie.
Źródło: Reuters
UNRWA: 66 000 dzieci w Gazie cierpi na ciężkie niedożywienie z powodu izraelskiej blokady
Ponad 66 tysięcy dzieci w Strefie Gazy cierpi na ciężkie niedożywienie w wyniku izraelskiej polityki głodzenia ludności – poinformowała we wtorek Agencja Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA). Od ponad dwóch miesięcy izraelskie władze okupacyjne uniemożliwiają wjazd pomocy humanitarnej, żywności, leków i paliwa.
Rzecznik UNRWA, Adnan Abu Hasna, podkreślił, że „setki tysięcy Palestyńczyków jedzą jeden posiłek co dwa lub trzy dni”. Według źródeł medycznych liczba ofiar śmiertelnych z powodu głodu wzrosła do 57 osób, a w obliczu trwającej blokady liczba ta wciąż rośnie.
Organizacje humanitarne i rząd palestyński wielokrotnie ostrzegali przed dramatycznymi skutkami izraelskiego zamknięcia przejść granicznych, które doprowadziło do pogłębienia katastrofy humanitarnej w oblężonej Strefie Gazy.
Źródło: WAFA News Agency
7 maja
Masakry w Gazie: ponad 60 zabitych, w tym dzieci i całe rodziny
W ciągu jednego dnia izraelskie siły zbrojne zabiły co najmniej 61 Palestyńczyków w serii zmasowanych ataków na Strefę Gazy. Ofiary to głównie cywile – w tym dzieci, kobiety i osoby starsze. Naloty dotknęły wiele obszarów: od obozu Al-Bureij, przez Khan Younis i Jabalię, po miasto Gaza, gdzie ataki pochłonęły całe rodziny.
W Al-Bureij doszło do masakry w szkole Abu Hamisa, która dwukrotnie została zbombardowana, zabijając 33 osoby i raniąc 73. W mieście Gaza siły izraelskie zaatakowały szkołę Al-Karama, powodując śmierć kolejnych 16 osób. Tego samego dnia dron izraelski uderzył w okolice dwóch restauracji, zabijając i raniąc wielu Palestyńczyków. Od 7 października 2023 roku izraelska ofensywa w Strefie Gazy doprowadziła do śmierci ponad 52 615 osób i ranienia ponad 118 000.
Źródło: WAFA News Agency, Al Jazeera
Liczba zabitych dziennikarzy w Strefie Gazy wzrosła do 212
Palestyński Syndykat Dziennikarzy (PJS) poinformował, że liczba dziennikarzy zabitych przez izraelskie siły od początku agresji na Strefę Gazy wzrosła do 212. W oświadczeniu PJS stanowczo potępił celowe ataki na przedstawicieli mediów jako próbę uciszenia prawdy i wymazania narracji palestyńskiej – szczególnie w czasie, gdy świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Wolności Prasy.
Źródło: WAFA News Agency
Raport: Wielka Brytania nadal eksportuje broń do Izraela mimo zawieszenia licencji
Nowe badanie opublikowane przez Palestinian Youth Movement, Progressive International i Workers for a Free Palestine ujawnia, że Wielka Brytania od września 2024 roku wysłała do Izraela 8 630 jednostek uzbrojenia, mimo rzekomego zawieszenia licencji eksportowych. Dotyczyło to m.in. bomb, pocisków i części do myśliwców F-35, które są wykorzystywane przez izraelskie wojsko w atakach na Gazę.
Raport wskazuje, że rząd Wielkiej Brytanii mógł celowo wprowadzać opinię publiczną i parlament w błąd, a kontynuacja dostaw budzi poważne obawy o współudział w zbrodniach wojennych. Były lider Partii Pracy Jeremy Corbyn oraz były kanclerz cieni John McDonnell wezwali do pełnego ujawnienia informacji oraz ewentualnego pociągnięcia do odpowiedzialności osób zaangażowanych. Mimo zapewnień MSZ, że większość licencji dotyczy celów cywilnych, ujawnione dane podważają wiarygodność oficjalnych stanowisk rządu.
Źródło: Al Jazeera
World Central Kitchen zawiesza działania w Gazie w wyniku izraelskiej blokady
Organizacja charytatywna World Central Kitchen (WCK) ogłosiła 7 maja 2025 r., że wstrzymuje swoje operacje w Strefie Gazy z powodu braku zapasów oraz izraelskich ograniczeń w dostępie do pomocy humanitarnej. Od marca Izrael nasilił blokadę, uniemożliwiając dostarczanie żywności i paliwa. WCK poinformowała, że ich ciężarówki z pomocą stoją od tygodni na granicy, a dodatkowe zasoby czekają w Jordanii i Egipcie. Organizacja rozdała dotąd 130 milionów posiłków i 26 milionów bochenków chleba.
Źródło: Reuters
Izrael niszczy kolejne domy w obozie dla uchodźców Nur Shams
W 87. dniu ciągłej agresji izraelskie siły okupacyjne zburzyły kolejne domy w obozie dla uchodźców Nur Shams w pobliżu Tulkarmu na Zachodnim Brzegu – poinformowała agencja WAFA. Ciężki sprzęt, w tym buldożer D-10, zniszczył budynki mieszkalne w dzielnicy Al-Jami‘ i okolicach. Armia dała Palestyńczykom jedynie kilka godzin na opuszczenie domów.
Według danych lokalnych władz ponad 25 tys. osób zostało już przymusowo przesiedlonych, a setki domów całkowicie zniszczonych lub uszkodzonych. Żołnierze podczas ewakuacji mieszkańców stosowali przemoc, przesłuchiwali i zatrzymywali cywilów.
Źródło: WAFA News Agency
8 maja
Izraelskie ludobójstwo w Gazie: 106 Palestyńczyków zabitych w ciągu 24 godzin
W ciągu ostatnich 24 godzin co najmniej 106 Palestyńczyków zostało zabitych, a 367 innych zostało rannych w wyniku trwającej izraelskiej agresji w tym regionie, podały źródła medyczne.
Lokalne władze zdrowia potwierdziły, że liczba ofiar śmiertelnych w wyniku izraelskich ataków od października 2023 roku wzrosła do 52 760, a liczba rannych przekroczyła 119 000. Większość ofiar to kobiety i dzieci. Od wznowienia ofensywy przez Izrael 18 marca, po dwumiesięcznym zawarciu rozejmu, zginęło dodatkowo 2 651 osób, a 7 223 zostały ranne. Służby ratunkowe nie są w stanie dotrzeć do wielu ofiar uwięzionych pod gruzami lub leżących na drogach, ponieważ izraelskie siły kontynuują atakowanie karetek i ekip ratunkowych.
Źródło: WAFA News Agency
Eksperci ONZ ostrzegają przed zagładą Palestyńczyków w Gazie,
Eksperci ONZ wezwali do działań mających na celu zapobieżenie „zagłady” Palestyńczyków w Gazie. Planowana przez Izrael eskalacja ofensywy spotkała się z międzynarodowym potępieniem. Zgodnie z zapowiedziami, ofensywa ma na celu przejęcie pełnej kontroli nad Gazą, przymusowe przesiedlenie mieszkańców na południową część terytorium i przejęcie dystrybucji pomocy humanitarnej.
Źródło: Al Jazeera
Dziesiątki kuchni społecznych w Gazie zamknięte z powodu braku zapasów
W wyniku izraelskiej blokady, dziesiątki kuchni społecznych w Gazie zostały zmuszone do zamknięcia, co pogłębia kryzys żywnościowy w tym regionie. Amjad al-Shawa, dyrektor Palestyńskiej Sieci Organizacji Pozarządowych (PNGO), poinformował, że większość z 170 kuchni w Gazie wstrzymała działalność po wyczerpaniu zapasów. Oznacza to utratę od 400 000 do 500 000 posiłków dziennie, które zapewniały pomoc dla 2,3 miliona mieszkańców.
Źródło: Reuters
Izraelskie siły zamykają szkoły UNRWA: Atak na dzieci i edukację
8 maja 2025 roku izraelskie siły okupacyjne zamknęły sześć szkół UNRWA w obozie uchodźców Shuafat, na północny wschód od Jerozolimy, zmuszając uczniów i personel do natychmiastowego opuszczenia terenu. Decyzja o zamknięciu szkół była częścią izraelskiej polityki skierowanej przeciwko palestyńskim instytucjom edukacyjnym. Zgodnie z rozkazem wojskowym, który wszedł w życie tego dnia, dostęp do budynków szkolnych został zakazany wszystkim, w tym dyrektorom, nauczycielom i rodzicom.
Philippe Lazzarini, komisarz generalny UNRWA, potępił te działania, określając je jako „atak na dzieci i edukację” oraz „rażące naruszenie prawa międzynarodowego”. W swoim oświadczeniu Lazzarini stwierdził, że zamknięcie szkół jest „bezprawnym działaniem” i naruszeniem statusu szkół jako „nietykalnych obiektów ONZ”. Tego dnia izraelskie siły zdetonowały drzwi trzech szkół UNRWA w obozie, zmuszając ponad 550 uczniów do opuszczenia klas. W wyniku akcji aresztowano jednego pracownika UNRWA.
Decyzja o zamknięciu szkół wpłynie na 800 dzieci, pozbawiając je podstawowego prawa do edukacji, co stanowi pogwałcenie zobowiązań Izraela na mocy prawa międzynarodowego. Dodatkowo, w październiku 2024 roku Kneset Izraela uchwalił ustawę zakazującą działalności UNRWA w Izraelu, co tylko pogłębia napięcia i utrudnia dostęp do podstawowych usług dla palestyńskich uchodźców.
Źródło: WAFA News Agency, WAFA News Agency
Dokument o zabójstwie Shireen Abu Akleh ujawnia tożsamość izraelskiego żołnierza
Dokument Who Killed Shireen? ujawnia tożsamość izraelskiego żołnierza, który zabił dziennikarkę Al Jazeery Shireen Abu Akleh podczas relacjonowania izraelskiej operacji w obozie uchodźców w Jenin w 2022 roku. Film wskazuje, że żołnierz miał zaledwie 20 lat i był na swojej pierwszej misji bojowej. Twórcy dokumentu zarzucają zarówno Izraelowi, jak i administracji Joe Bidena, próbę tuszowania sprawy i uniknięcia odpowiedzialności za śmierć dziennikarki.
Abu Akleh, nosząca kamizelkę prasową i hełm, została zabita 11 maja 2022 roku, podczas gdy relacjonowała izraelską operację wojskową. Początkowo Izrael twierdził, że to Palestyńczycy mogli być odpowiedzialni za jej śmierć, ale później przyznał, że to jego żołnierze byli sprawcami, uznając to za „nieszczęśliwy wypadek”. Pomimo przeprosin, Izrael nie podjął działań ścigających odpowiedzialnych żołnierzy. Dokument stanowi ważny element walki rodziny Abu Akleh o sprawiedliwość.
Źródło: Al Jazeera
Protestujący propalestyńscy studenci aresztowani na Uniwersytecie Columbia
Dziesiątki propalestyńskich aktywistów zorganizowało protest w głównej bibliotece Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Demonstranci, którzy stali na stołach, śpiewali i bili w bębny, zajęli przestrzeń, by wyrazić sprzeciw wobec powiązań uczelni z Izraelem. Grupa studencka, Columbia University Apartheid Divest, ogłosiła, że akcja była formą protestu przeciwko finansowaniu przez uczelnię „imperialistycznej przemocy”.
Uniwersytet potępił demonstrację, uznając ją za „całkowicie nieakceptowalną”. Władze uczelni wezwały policję po tym, jak protestujący odmówili opuszczenia budynku. W wyniku starć z funkcjonariuszami aresztowano około 80 osób.
Źródło: Al Jazeera
Czerwony Krzyż apeluje do rządów na całym świecie o natychmiastowe działania w sprawie „horroru” w Gazie
Dyrektor generalny Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (ICRC), Pierre Kraehenbuehl, zaapelował do rządów na całym świecie, aby podjęły natychmiastowe działania w celu zatrzymania cierpień w Gazie, które osiągnęły punkt, w którym „kwestionują podstawy naszej ludzkości”. Od 2 marca w wyniku złamania zawieszenia broni przez Izrael Gaza znalazła się pod całkowitą blokadą, a pomoc humanitarna staje w obliczu załamania.
Setki tysięcy osób w Gazie zostały pozbawione dostępu do podstawowych potrzeb żywnościowych, a wiele kuchni społecznych musiało zamknąć swoje podwoje z powodu braku zaopatrzenia, co zwiększa ryzyko zgonów związanych z niedożywieniem. Kraehenbuehl podkreślił, że nadchodzące dni będą „absolutnie decydujące” dla dalszego funkcjonowania pomocy humanitarnej.
Źródło: Reuters
Norwegia i Islandia: Plany Izraela dotyczące ewakuacji Gazy byłyby nielegalnym przymusowym przesiedleniem
Plany Izraela dotyczące przymusowej ewakuacji Palestyńczyków z Gazy, które obejmują przesiedlenie ludności z północy na południe enklawy, a nawet wywóz poza terytorium, zostały uznane przez Norwegię i Islandię za nielegalne. Oba kraje, razem z innymi państwami zachodnioeuropejskimi, ostro skrytykowały decyzję Izraela o eskalacji wojskowych operacji w Gazie, wskazując na fakt, że takie działania prowadzą do masowych przymusowych przesiedleń i eskalują cierpienie ludzkie, które już teraz osiągnęło niewyobrażalne rozmiary.
W obliczu kryzysu humanitarnego, który zagraża życiu milionów Palestyńczyków, Norwegia i Islandia wezwały do natychmiastowego zakończenia ofensywy, wznowienia zawarcia rozejmu, a także umożliwienia nieograniczonego dostępu pomocy humanitarnej. Izrael, zamiast kontynuować brutalną okupację, powinien zaprzestać działań, które nie tylko łamią prawo międzynarodowe, ale także pogłębiają już i tak tragiczne konsekwencje wojny.
Źródło: Reuters
9 maja
Liczba ofiar w Gazie wzrosła do 52 787
Medyczne źródła w Gazie poinformowały o wzroście liczby ofiar izraelskiej agresji, która od rozpoczęcia 7 października 2023 roku pochłonęła życie 52787 osób, a liczba rannych wzrosła do 119349.
Ponadto, około 10000 osób uznawanych jest za zaginione, prawdopodobnie martwe, pod gruzami swoich domów. Agresja Izraela spowodowała również masowe przesiedlenie niemal dwóch milionów Palestyńczyków.
Źródło: WAFA News Agency
UNICEF: Nowe plany dystrybucji pomocy w Gazie pogłębią cierpienie dzieci
UNICEF skrytykował plany przejęcia dystrybucji pomocy humanitarnej w Gazie, które zostały zaprezentowane przez Izrael i Stany Zjednoczone. Organizacja ostrzegła, że te propozycje zwiększą cierpienie dzieci i rodzin w Strefie Gazy. Zgodnie z planem, nowo utworzona Gaza Humanitarian Foundation miałaby ustanowić cztery „bezpieczne miejsca dystrybucji”, z których każde miałoby obsługiwać 300 000 osób.
James Elder, rzecznik UNICEF, podkreślił, że taki system dystrybucji może prowadzić do dalszego przesiedlenia ludności i zwiększyć ryzyko dla dzieci, które będą zmuszone udać się do punktów odbioru pomocy. Zamiast tego, UNICEF wzywał do zniesienia blokady Izraela na pomoc humanitarną, co mogłoby złagodzić głód i zapobiec dalszym ofiarom śmiertelnym wśród ludności Gazy.
Źródło: Reuters
Norweska Federacja Związków Zawodowych głosuje za bojkotu Izraela
Norweska Federacja Związków Zawodowych (LO) przegłosowała zdecydowaną większością głosów (88%) decyzję o kompleksowym bojkocie Izraela, obejmującym zakaz handlu i inwestycji w izraelskie firmy. Decyzja zapadła podczas kongresu LO w Oslo. Sekretarz Generalny Palestyńskiej Generalnej Federacji Związków Zawodowych (PGFTU), Shaher Saad, powitał tę decyzję i zaapelował o zaprzestanie wykorzystywania funduszy norweskiego Funduszu Naftowego na wspieranie izraelskich osiedli.
Saad podkreślił tragiczne warunki, w jakich żyją palestyńscy pracownicy, wskazując na 56% bezrobocie oraz utratę 7 miliardów euro w ciągu ostatnich 17 miesięcy. Zwrócił uwagę na trwającą przemoc i wykorzystywanie siły przez izraelskie wojska oraz systematyczne niszczenie palestyńskiej gospodarki przez okupację. Wezwał do międzynarodowej solidarności z palestyńskimi pracownikami i potępił trwającą agresję, zaznaczając, że nieustępliwa opór narodu palestyńskiego w końcu odniesie zwycięstwo.
Źródło: WAFA News Agency
10 maja
23 Palestyńczyków zabitych w izraelskich atakach w ciągu 24 godzin
Co najmniej 23 Palestyńczyków zginęło, a 124 zostało rannych w Strefie Gazy w ciągu ostatniej doby w wyniku trwającego izraelskiego ludobójstwa w regionie – podają lokalne źródła medyczne.
Władze zdrowotne potwierdziły, że liczba ofiar śmiertelnych izraelskiej agresji od października 2023 roku wzrosła do 52 810, a liczba rannych przekroczyła 119 473. Większość ofiar to kobiety i dzieci.
Od wznowienia ludobójczej operacji 18 marca br., po dwumiesięcznym zawieszeniu broni, zginęło już 2 701 Palestyńczyków, a 7 432 zostało rannych.
Służby ratunkowe nadal nie mogą dotrzeć do wielu poszkodowanych i ciał pozostających pod gruzami lub na ulicach zniszczonej enklawy, ponieważ izraelskie siły okupacyjne celowo atakują zespoły medyczne i obrony cywilnej – alarmują władze zdrowotne.
Źródło: WAFA News Agency
Komitet ONZ: Praktyki Izraela mogą doprowadzić do kolejnej katastrofy dla Palestyńczyków
Komitet ONZ ostrzegł przed kolejną „Nakbą” (arab. „katastrofą”), podobną do wysiedlenia Palestyńczyków w 1948 roku, z powodu „niewyobrażalnego cierpienia” spowodowanego działaniami Izraela.
Specjalny Komitet ds. Badania Izraelskich Praktyk Wpływających na Prawa Człowieka Palestyńczyków i Innych Arabów na Terytoriach Okupowanych w oświadczeniu opublikowanym w nocy stwierdził, że „Izrael nadal powoduje niewyobrażalne cierpienie wśród ludności pod okupacją, jednocześnie przyspieszając przejmowanie ziemi w ramach szerszych ambicji kolonialnych”.
Komitet dodał: „To, czego jesteśmy świadkami, może być kolejną Nakbą”*. W skład grupy, powołanej przez ONZ w 1968 roku, wchodzą obecnie ambasadorowie Sri Lanki, Malezji i Senegalu przy organizacji.
Członkowie komitetu podkreślili, że „to, co obserwuje świat, może równać się drugiej Nakbie, a jasne jest, że priorytetem rządu Izraela jest szersza ekspansja kolonialna”, dodali także: „Operacje bezpieczeństwa służą jako przykrywka dla szybkiego przejmowania ziemi, masowych wysiedleń, burzenia domów, przymusowych eksmisji i czystek etnicznych, aby zastąpić palestyńskie społeczności żydowskimi osadnikami”.
Źródło: WAFA News Agency
11 maja
19 Palestyńczyków zabitych w izraelskich atakach w ciągu doby, a 10 osób, w tym czworo dzieci, zginęło w ataku na namioty
W ciągu ostatnich 24 godzin izraelska machina wojenna pochłonęła kolejne ofiary w Strefie Gazy. Według lokalnych źródeł medycznych, co najmniej 19 Palestyńczyków zginęło, a 81 zostało rannych
Według lokalnych źródeł, izraelskie drony zaatakowały w nocy namioty dla przesiedleńców w różnych częściach Chan Junis na południu Strefy Gazy. Wśród ofiar śmiertelnych jest cała czteroosobowa rodzina Al-Alami oraz czterech członków rodziny Al-Agha.
Źródło: WAFA News Agency, WAFA News Agency
Katastrofa okulistyczna w Gazie: 1500 osób straciło wzrok, 4000 zagrożonych ślepotą
Wstrząsające dane z Gazy ujawniają dramatyczny stan opieki okulistycznej w wyniku trwającej izraelskiej agresji. Według źródeł medycznych, już 1500 Palestyńczyków całkowicie straciło wzrok, a kolejne 4000 znajduje się w bezpośrednim zagrożeniu ślepotą z powodu braku dostępu do specjalistycznego leczenia. Główny szpital okulistyczny w Gazie funkcjonuje w stanie kryzysowym – lekarze wykonują skomplikowane operacje przy użyciu zaledwie trzech wielokrotnie sterylizowanych nożyczek chirurgicznych.
Sytuację pogarsza całkowite wyczerpanie zapasów kluczowych leków i materiałów medycznych, w tym kwasu hialuronowego i specjalistycznych nici chirurgicznych, niezbędnych do ratowania wzroku ofiar bombardowań. Personel medyczny alarmuje, że bez natychmiastowej międzynarodowej pomocy humanitarnej wkrótce nie będzie możliwe przeprowadzanie jakichkolwiek operacji okulistycznych. „Dzieci, osoby starsze i chorzy na cukrzycę tracą wzrok, który moglibyśmy uratować, gdyby nie blokada dostaw medycznych” – podkreślają lekarze, wzywając świat do pilnej interwencji.
Źródło: WAFA News Agency
Papież Leon XIV wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie
W swoim pierwszym przemówieniu po objęciu urzędu papież Leon XIV zaapelował w niedzielę o natychmiastowe zawieszenie broni w Strefie Gazy, wyrażając głęboki smutek z powodu katastrofy humanitarnej w regionie.
Nowy papież, który w czwartek objął urząd po śmierci Franciszka 21 kwietnia, zwrócił się do wiernych podczas modlitwy na placu św. Piotra w Watykanie. W swoim przemówieniu nawiązał do 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej, przypominając, że konflikt ten pochłonął 60 milionów istnień.
Odnosząc się bezpośrednio do sytuacji w Gazie, papież wyraził ból z powodu trwającej tam tragedii i zaapelował o natychmiastowe wstrzymanie walk oraz dostawy pomocy humanitarnej dla wyczerpanej ludności cywilnej.
Źródło: WAFA News Agency