193 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (16.04.2024)

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r.:
  • Ponad 33 843 ofiary śmiertelne i co najmniej 76 575 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 466 ofiar śmiertelnych na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

Inwazja w Strefie Gazy

W poniedziałek wieczorem izraelskie siły najechały miasto Bejt Hanun i wschodnią Dżabaliję w północnej Strefie Gazy, otoczyły szkołę Mahdia al-Szawwa, otworzyły ogień i rozpoczęły oblężenie oraz wysiedlenia. Według świadków, z którymi rozmawiał Hossam Shabat, dziennikarz przebywający obecnie w północnej Strefie Gazy, podczas oblężenia, które trwało ponad 15 godzin, izraelscy żołnierze dopuścili się szeregu aktów przemocy na tle fizycznym, seksualnym i psychicznym. Okupanci zmuszali kobiety i dziewczynki do rozbierania się, a wiele osób, w tym nieletnich i ciężarnych, zostało uprowadzonych. (Palestine Chronicle, Hossam Shabat)

Izraelskie siły okupacyjne we wtorek wieczorem przeprowadziły również masakrę w obozie dla uchodźców Al-Maghazi w środkowej Strefie Gazy, w wyniku której zabitych zostało 11 osób. Wiele zostało rannych, w tym w większości dzieci. Armia izraelska dokonała we wtorek szeregu innych bombardowań i ostrzeliwań w różnych częściach północnej i centralnej Strefy Gazy, w tym w Chan Junus. (WAFA [1], WAFA [2])

Zachodni Brzeg

Izraelskie siły okupacyjne zatrzymały co najmniej 25 Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu, w tym dziecko i byłych więźniów, w guberniach Kalkilii, Hebronu, Dżaninu, Betlejem i Jerozolimy. Izrael kontynuuje naloty, tortury, ciężkie pobicia i groźby wobec zatrzymanych i ich rodzin, a także akty wandalizmu i niszczenie domów. Komisja ds. Więźniów i Byłych Więźniów (Detainees’ and Ex-Detainees’ Affairs Commission) oraz Palestyńskie Towarzystwo Więźniów (Palestinian Prisoners’ Society) poinformowały, że łączna liczba aresztowań po rozpoczęciu agresji na Strefę Gazy 7 października wyniosła ponad 8270, wliczając w to aresztowania w domach i na punktach kontrolnych. (WAFA)

Jak informuje Munther Isaac, pastor z Betlejem, izraelski sąd wojskowy umieścił aresztowaną w zeszłym tygodniu palestyńską chrześcijankę, Layan Nasir, w areszcie administracyjnym na cztery miesiące z możliwością przedłużenia. Nie przedstawione zostały żadne zarzuty, co jest charakterystyczne dla tego rodzaju aresztu, który Izrael rutynowo stosuje wobec Palestyńczyków i Palestynek. (Munther Isaac)

Izraelskie władze wydały decyzję o zajęciu ok. 6,4 ha terenów należących do Palestyńczyków w Al-Buira na północ od miasta Hebron. Teren ma zostać przeznaczony na nową izraelską osadę mieszkalną i przemysłową. Decyzja ta jest wstępem do wysiedlenia mieszkańców z obszaru, na którym żyje ok. 8 tys. osób. We wtorek burmistrz Hebronu, Tayseer Abu Sneineh, i rada miejska zwołali nadzwyczajne spotkanie z mieszkańcami i mieszkankami zajętego terenu. Uczestnicy spotkania potępili decyzję i wezwali instytucje międzynarodowe do szybkiej interwencji, ostrzegając, że jest to kontynuacja izraelskich naruszeń i ataków. (WAFA)

Izrael rozpoczął prace przygotowawcze pod budowę nowej nielegalnej osady w pobliżu miejscowości Ain Al-Hilweh w północnej części Doliny Jordanu. Izraelskie działania kolonizacyjne na okupowanym Zachodnim Brzegu są nielegalne w świetle prawa międzynarodowego, w tym Czwartej Konwencji Genewskiej, która wyraźnie zabrania przesiedlania ludności cywilnej okupanta na ziemie okupowane. (WAFA)

Pomoc humanitarna

Według organizacji Euro-Med Human Rights Watch Izrael nadal utrudnia wjazd i dystrybucję pomocy humanitarnej do Strefy Gazy, zwłaszcza do miasta Gaza i północnej części Strefy. Na obszarze tym, według szacunków ONZ, mieszka obecnie przynajmniej 300 tys. osób. Siły okupacyjne utrudniają wjazd pomocy przejściami lądowymi i nakładają ograniczenia na proces dystrybucji, zwłaszcza w północnych obszarach Strefy. Jest to szczególnie problematyczne w świetle trwającego ataku izraelskiego wojska na obóz dla uchodźców Nusejrat, który rozpoczął się kilka dni temu, oraz potencjalnego ataku na Rafah. (Euro-Med)

Do utrudniania wjazdu pomocy humanitarnej przyczyniają się również regularne blokady organizowane przez Izraelczyków. Tym razem rodziny zakładników postanowiły zablokować na sześć godzin ok. 100 ciężarówek z Jordanii przy przejściu Allenby. W rezultacie teren ten został uznany za zamknięty obszar wojskowy. Yael Sabriago, siostrzenica jednego z izraelskich zakładników stwierdziła, że to „jedyny humanitarny czyn, jakiego można dokonać – wywrzeć presję na Hamas”. (KAN)

Izrael utrudnia śledztwo

„Rząd Izraela nie tylko nie współpracuje z nami, ale aktywnie utrudnia nasze wysiłki zmierzające do zgromadzenia dowodów od izraelskich świadków i ofiar wydarzeń, które miały miejsce w południowym Izraelu. Mamy kontakt z wieloma, jednak chcielibyśmy dotrzeć do większej liczby” – poinformował Chris Sidoti, jeden z trzech członków komisji śledczej ds. nadużyć popełnianych w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich, która zajmuje się m.in. badaniem zdarzeń z 7 października. Poza dowodami fizycznymi, takimi jak dokumentacja i dowody cyfrowe w formowaniu „finalnych wniosków i zaleceń” konieczne są według Sidotiego także osobiste zeznania świadków i ofiar. (Global News)

Australia i wnioski wizowe Palestyńczyków

W pierwszych trzech miesiącach izraelskiej inwazji na Strefę Gazy Australia odmówiła przyznania wiz ok. 160 Palestyńczykom i Palestynkom. W uzasadnieniu, które część senatorów określiła mianem „bezlitosnego” i „okrutnego”, podano, że osoby te „nie wykazały szczerego zamiaru pozostania w Australii tymczasowo”. Adam Aljaro, inżynier, który do Australii przyjechał w 1996 r., ma rodzeństwo, które chciał ewakuować z Gazy. „Dlaczego Palestyńczycy są odrzucani… Myślą, że już tu zostaną i nie wrócą. Przecież będę ich wspierać, radzę sobie finansowo, jestem w stanie się nimi zaopiekować” – mówi mężczyzna. Jak zauważa prezes organizacji Australia Palestine Advocacy Network, Nasser Mashni, w trakcie rosyjskiej inwazji na Ukrainę odrzucania wniosków wizowych na podobnej podstawie jak obecnie w przypadku osób z Palestyny nie odnotowano. (Guardian)

Stronniczość i przecieki z New York Timesa

Dzięki kilku osobom pracującym dla magazynu „New York Times” wyciekł wewnętrzny dokument instruujący dziennikarzy i dziennikarki, jak pisać o izraelskiej inwazji na Strefę Gazy. Notatka miała zawierać „wskazówki dotyczące niektórych terminów i innych kwestii, z którymi zmagaliśmy się od początku konfliktu w październiku”. Redakcja sugeruje w niej ograniczanie używania terminów „ludobójstwo” i „czystki etniczne” oraz unikanie przy opisywaniu palestyńskich ziem wyrażenia „terytorium okupowane”, „Palestyna” („z wyjątkiem bardzo rzadkich przypadków”) i „obozy dla uchodźców” przy opisywaniu obszarów Gazy zamieszkałych przez przesiedlonych przez Izrael Palestyńczyków i Palestynki. (Intercept)

Izraelski atak na Liban

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w wyniku izraelskiego ataku dronem na samochód w mieście Ein Baal w dystrykcie Tyre w południowym Libanie. Hezbollah i izraelska armia potwierdzają, że zabitym mężczyzną był dowódca Hezbollahu, Ismail Yusaf Baz. (WAFA, Al Jazeera)

Protesty w USA

W poniedziałek odbyły się w Stanach Zjednoczonych propalestyńskie protesty. Jeden z nich miał miejsce w Chicago, gdzie demonstrujące solidarność z Palestyną osoby utworzyły kordon, blokując o siódmej rano pas prowadzący do lotniska O’Hare.

Kilkadziesiąt osób zgromadziło się również we Fremont w Kalifornii, przed fabryką Tesli, jednak policja użyła wobec protestujących gazu pieprzowego.

W Miami policja aresztowała siedem osób podczas demonstracji na jednym ze skrzyżowań za „utrudnianie ruchu i odmowę pozostania na wyznaczonym obszarze”.

Inny protest odbył się także na moście Golden Bay w San Francisco, gdzie uczestnicy i uczestniczki wysiedli z samochodów o wpół do ósmej rano, blokując ruch i domagając się zaprzestania finansowania Izraela przez USA.

W Oakland protestujący zablokowali pas drogi, przykuwając się łańcuchami do betonowych beczek. W San Francisco i Oakland policja aresztowała w sumie ok. 28 osób.

Z kolei na Uniwersytecie Yale 14 studentek i studentów rozpoczęło strajk głodowy w proteście przeciwko powiązaniom uczelni z producentami broni. Grupa żąda od uniwersytetu zbycia udziałów w firmach zbrojeniowych. (Associated Press, Al Jazeera, NBC Bay Area, NBC Miami, Jerusalem Post, Mondoweiss)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 38
Skip to content