Izrael rozpoczął uwalnianie porwanych na Morzu Śródziemnym aktywistów Globalnej Flotylli Sumud

Większość uczestników flotylli została już uwolniona i odesłana do Turcji. Ponad 420 aktywistów z 44 krajów, w tym 78 obywateli Turcji, przewieziono z więzienia Ketziot na lotnisko Ramon na południu Izraela, skąd odlecieli do Stambułu.

Według źródeł cytowanych przez Anadolu aktywiści byli przetrzymywani w więzieniu Ketziot na pustyni Negew. Pierwszy samolot odleciał już do Stambułu, a kolejne loty mają dotrzeć do Turcji jeszcze w czwartek.

Izraelskie MSZ potwierdziło zamiar uwolnienia uczestników flotylli, twierdząc jednocześnie, że Izrael „nie pozwoli na naruszenie legalnej blokady morskiej Gazy”, mimo że konwój działał na wodach międzynarodowych i przewoził pomoc humanitarną.

Nie wszyscy odzyskali wolność. Zohar Regev – urodzona w Izraelu muzułmańska wolontariuszka uczestnicząca w misji Sumud – została postawiona przed izraelskim sądem. Regev została zatrzymana po przejęciu flotylli mimo że, jak podkreślają jej prawnicy, doszło do tego na wodach międzynarodowych z naruszeniem prawa międzynarodowego.

Izraelska policja domagała się objęcia aktywistki dodatkowymi restrykcjami, w tym zakazem wjazdu do Gazy i obowiązkiem stawiania się na przesłuchania. Ostatecznie sąd zdecydował o jej uwolnieniu, jednocześnie nakładając czasowy zakaz wjazdu do Strefy Gazy.

Zdjęcia, na których widać siniaki, obrażenia i ślady przemocy na ciałach aktywistów Flotylli Wolności,.
Udostępnij:
Przejdź do treści