Media: USA zaatakowały porty w Iranie. Teheran grzmi o naruszeniu rozejmu

Siły USA przeprowadziły ataki na irańskie porty Keszm i Bandar Abbas – podała telewizja Fox News, powołując się na przedstawiciela administracji USA. Urzędnik podkreślił, że ataki te nie stanowią wznowienia wojny. Innego zdania są jednak przedstawiciele irańskiej armii, cytowani przez Reutersa. Najwyższe dowództwo wojskowe kraju zapowiedziało bowiem, że odpowie „silnie i bez najmniejszego wahania na każdy atak”.

Telewizja Fox News, powołując się na przedstawiciela administracji USA, poinformowała, że wojska USA zaatakowały porty używane do eksportu ropy naftowej na wyspie Keszm oraz w Bandar Abbas. Oba obiekty leżą nad cieśniną Ormuz.

Irańskie media państwowe podały, że siły USA zaatakowały również irański tankowiec, a wojsko Iranu w odpowiedzi uderzyło w trzy amerykańskie niszczyciele w cieśninie Ormuz. Amerykańskie Dowództwo Centralne (CENTCOM) stwierdziło, że ataki na jednostki były „niesprowokowane” i doszło do nich, gdy przepływały one przez cieśninę.

„Dowództwo Centralne USA (CENTCOM) wyeliminowało zagrożenia z zewnątrz i zaatakowało irańskie obiekty wojskowe odpowiedzialne za ataki na siły amerykańskie, w tym wyrzutnie rakiet i dronów, miejsca dowodzenia i kontroli oraz węzły wywiadu, nadzoru i rozpoznania” – poinformowało wojsko USA w oświadczeniu.

Cytowany przez Fox News urzędnik zaznaczył, że uderzenia nie mają oznaczać wznowienia wojny z Iranem. Telewizja sugeruje jednak, że jest to odwet za poniedziałkowe ataki Iranu na porty w Omanie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Źródło: Interia.pl

Udostępnij:
Przejdź do treści