„The New York Times” podał fałszywe informacje o przemocy seksualnej podczas ataku 7 października

W grudniu ubiegłego roku na łamach „The New York Timesa” pojawiły się artykuły (1) (2) na temat wykorzystania przez członków Hamasu przemocy seksualnej jako broni podczas ataków z 7 października. Jednym ze świadków owych przypadków przemocy seksualnej był anonimowy izraelski ratownik, który oświadczył, że dwie nastolatki zabite w Kibutzu Be’eri w atakach z 7 października padły ofiarą napaści na tle seksualnym dokonanych przez członków Hamasu. Również „The Washington Post” opublikował relacje wojskowego ratownika medycznego.

Jednak 25 marca w NYT ukazał się artykuł mówiący o pojawieniu się w sieci materiału filmowego, który według magazynu „podważa zeznania izraelskiego ratownika”. Wideo zostało nagrane przez izraelskiego żołnierza obecnego w Be’eri 7 października i przedstawia ciała trzech ofiar płci żeńskiej, w pełni ubrane i bez widocznych śladów pobicia czy przemocy na tle seksualnym, znajdujące się w domu, w którym wiele osób sądziło, że doszło do napaści. (New York Times)

Jedną z osób zaangażowanych w oskarżanie członków Hamasu o systemową przemoc seksualną 7 października jest Kokhav Elkayam-Levy, izraelska prawniczka, która niedawno otrzymała od Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie Nagrodę Izraela w kategorii Solidarność (Arvut Hadadit) „za swoją niestrudzoną pracę na rzecz szerzenia świadomości i uznania zbrodni popełnionych przez Hamas 7 października i po 7 października przeciwko izraelskim kobietom, dzieciom, mężczyznom i rodzinom”. (Uniwersytet Hebrajski)

Tymczasem „Yedioth Ahronoth”, telawiwska gazeta, informuje o izraelskich urzędnikach, którzy utrzymują, że Elkayam-Levy przeprowadziła niedokładne badania, rozpowszechniała fałszywe historie o okrucieństwach Hamasu i próbowała zebrać wielomilionowe datki na rzecz tzw. komisji obywatelskiej, której jest przewodniczącą. (Ynetnews)

Podczas prezentacji, którą Elkayam-Levy wygłosiła 11 listopada ubiegłego roku dla Stowarzyszenia Majmonidesa na Uniwersytecie Harvarda, prawniczka wykorzystała drastyczne zdjęcia zabitych kurdyjskich bojowniczek opublikowane w sieci w 2022 roku, a więc rok przed atakiem Hamasu, i opisała je szczegółowo, przedstawiając je jako zdjęcia Izraelek, które miały zostać zabite i zgwałcone przez członków Hamasu podczas festiwalu muzyki elektronicznej Nova 7 października.

Izraelska stacja telewizyjna Channel 13 także podjęła temat kontrowersji nagromadzonych wokół prawniczki. Elkayam-Levy miała być autorką raportu (tzw. „Horrors Report”) przedłożonego ONZ-owi, w którym przedstawiła dowody domniemanej przemocy seksualnej dokonanej 7 października. Dziennikarze Channel 13 twierdzą jednak, że raport nie istnieje. Istnieje natomiast list, który wysłała Elkayam-Levy dwa tygodne po zdarzeniach z 7 października. Składa się on z czterech stron, z których „jedna […] to podpisy, druga […] to ogólne stwierdzenia, a dwie pozostałe to same nagłówki z gazet”. (Electronic Intifada)

Elkayam-Levy jest siostrzenicą Yaakova Berdugo, doradcy Benjamina Netanjahu, a założony przez nią Dvora Institute, którego jest również dyrektorką, ściśle współpracuje z Radą Bezpieczeństwa Narodowego izraelskiego premiera”. (Mondoweiss)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Ahmed Elsaftawy
Ahmed Elsaftawy
Artykuły: 17
Skip to content