172 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (26.03.2024) – podsumowanie dnia

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r.:
  • Ponad 32 411 ofiar śmiertelnych i co najmniej 74 787 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 448 ofiar śmiertelnych na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

Szpital Al-Amal wyłączony z użytku

Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca (Palestine Red Crescent Society) poinformowało, że szpital Al-Amal w mieście Chan Junus został wyłączony z użytku po tym, jak siły okupacyjne zmusiły personel szpitala i pacjentów do ewakuacji i zamknęły wejścia za pomocą barier. Ten sam los spotkał wcześniej szpital Al-Quds w mieście Gaza, który został wyłączony z użytku kilka miesięcy temu. (PRCS)

Dwa dni wcześniej personel i ranni, podczas przymusowej ewakuacji, napotkali trudności w przemieszczaniu się ze względu na rozległe wykopy i zniszczenia infrastruktury. W trakcie odgruzowania drogi siły okupacyjne otworzyły ogień w stronę dwóch zespołów ratunkowych, zadając im obrażenia. Wojsko izraelskie następnie rozkazało ewakuującym powrót, ponieważ jednak wejście do szpitala zostało zabarykadowane przez siły okupacyjne, personel wraz z pacjentami utknęli na 20 godzin w karetkach. (PRCS)

12 ofiar pomocy humanitarnej

Według Biura Informacyjnego Gazy 18 osób utonęło w poniedziałek 25 marca podczas próby odłowienia pomocy humanitarnej zrzuconej samolotem w pobliżu plaży w Bajt Lahija w północnej Strefie Gazy. Na nagraniach widać moment zrzucenia pakunków, które trafiły do wody. (Middle East Monitor, Global News – nagranie)

Pomoc humanitarna trafia często do morza, bywają również przypadki wadliwych spadochronów. Jedno z takich zdarzeń miało miejsce 8 marca w pobliżu obozu dla uchodźców Al-Szati, kiedy to rozpędzone palety zabiły pięć osób, raniąc 10 innych. Spadającą pomoc z uszkodzonymi spadochronami zarejestrował Ismail Al-Ghoul, jeden z dziennikarzy mieszkających w Gazie. (Guardian, Ismail Al-Ghoul)

Palestyńczycy i organizacje humanitarne alarmują, że sytuacja w Strefie Gazy jest katastrofalna. Gaza mierzy się z wywołanym przez izraelską inwazję głodem, zwłaszcza w północnej części Strefy. Z analizy Integrated Food Security Phase Classification wynika, że w północnych guberniach odsetek niedożywionych dzieci waha się w granicach 12,4%–16,5%, a 1,1 mln osób, czyli połowa ludności Gazy, doświadcza braku bezpieczeństwa żywnościowego (stan na luty). Wśród ofiar głodu znalazł się już m.in. 10-letni Yazan. (OHCHR, UNICEF, WFP, WHO [1], [2] – nagranie, IPC, Al Jazeera – drastyczne nagranie)

Pomoc humanitarną zrzucaną z powietrza organizowały do tej pory Jordania, Francja, Belgia, Holandia i Stany Zjednoczone. USA jest także głównym dostawcą broni dla armii izraelskiej, o czym informowaliśmy nieco szerzej tutaj przy okazji pozwania Niemiec przez Nikaraguę. Stany Zjednoczone co roku przekazują Izraelowi 3,8 mld dolarów na zbrojenia. (Al Jazeera)

Zrzucanie pomocy humanitarnej z samolotów zostało wdrożone w związku z drastycznym ograniczaniem przez Izrael wjazdu ciężarówek z dostawami drogą lądową, co w swoim raporcie ustaliła organizacja Refugees International, która w styczniu 2024 r. przeprowadziła w Egipcie, Jordanii i Izraelu wywiady z osobami zaangażowanymi w udzielanie pomocy, osobami przesiedlonymi wewnątrz Strefy Gazy oraz z osobami, które niedawno się stamtąd ewakuowały. Analiza organizacji stwierdza „rutynową i arbitralną odmowę wwozu legalnych towarów humanitarnych do Gazy; bardzo skomplikowany proces inspekcji i zatwierdzania pomocy po stronie Izraela, bez jasnych i spójnych instrukcji; częste odmowy przepływu pomocy humanitarnej w Gazie […] oraz stałe ataki na infrastrukturę humanitarną, medyczną, energetyczną, system zaopatrzenia w żywność i pozostałą kluczową infrastrukturę […]”. Chociaż Izrael twierdzi, że zwiększył przepływ pomocy humanitarnej, to według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, cytowanych w raporcie Refugees International, średnia liczba ciężarówek dostarczonych w lutym w rzeczywistości spadła o 50% w porównaniu z poprzednim miesiącem. (Refugees International)

Brukselski ban

W poniedziałek 25 marca rada miasta Brukseli przyjęła wniosek o blokowaniu zamówień publicznych na produkty z izraelskich osad na okupowanym Zachodnim Brzegu. Izraelskie osadnictwo jest nielegalne w świetle prawa międzynarodowego, o czym informują organizacje międzynarodowe. W tej chwili nielegalnych osadników jest już ponad 720 tys. (Brussels Times, ONZ, Amnesty, CWRC)

Huti atakują statki

Huti, jemeński ruch o charakterze polityczno-militarnym, poinformowali o przeprowadzeniu w ciągu 72 godzin sześciu ataków na statki w Zatoce Adeńskiej i Morzu Czerwonym przy użyciu dronów i rakiet. Huti od listopada atakują na Morzu Czerwonym statki będące własnością izraelskich firm lub zajmujące się transportem towarów do i z Izraela, co wywołuje z kolei ataki odwetowe Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii na Jemen. (Middle East Monitor)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 38
Skip to content