170 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (24.03.2024) – podsumowanie dnia

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r.:
  • Ponad 32 223 ofiary śmiertelne i co najmniej 74 518 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 435 ofiar śmiertelnych na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie wedug danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

Atak w oczekiwaniu na pomoc humanitarną

Siły izraelskie zastrzeliły co najmniej 19 osób czekających na pomoc humanitarną w pobliżu Ronda Kuwejckiego (Kuwait Roundabout) w Gazie. Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy podaje, że ranne zostały 23 osoby. (Al JazeeraMiddle East Eye – drastyczne nagranie)

Nie jest to pierwszy tego typu atak. W zeszły wtorek w podobnych okolicznościach w trakcie bombardowań zamordowane zostały 23 osoby, natomiast 29 lutego przy ulicy Harun al-Rashidz w Gazie z rąk izraelskich żołnierzy, którzy otworzyli ogień do tłumu, zginęło 118 osób, a 760 zostało rannych w tzw. „mącznej masakrze” podczas oczekiwania na ciężarówki wiozące mąkę. (Al Jazeera)

Ataki na szpitale

W ciągu ostatnich 24 godzin izraelskie wojsko oblegało dwa szpitale w Chan Junus: szpital Al-Amal i Nasser. Żołnierze blokują wejście, uniemożliwiając personelowi medycznemu i osobom rannym bezpieczną ewakuację. Szpital Al-Amal ​​znajduje się pod ciągłymi bombardowaniami i ostrzałami z czołgów. Wojsko przez głośniki nakazuje osobom przebywającym w szpitalu wychodzić wyłącznie w bieliźnie. (Al Jazeera [1], [2] – nagranie osób opuszczających szpital)

Światowa Organizacja Zdrowia przetransportowała w sobotę dwójkę chorych na nowotwór, niedożywionych dzieci ze szpitala Kamal Adwan w północnej Strefie Gazy do przejścia granicznego w Rafah, w ramach przygotowań do ewakuacji poza Strefę. Jak powiedział Hossam Abu Safia, dyrektor szpitala, transport dwójki małych pacjentów nastąpił po dwóch miesiącach od wystosowania apelu do instytucji międzynarodowych i humanitarnych, organizacji praw dziecka, UNICEF-u i Światowej Organizacji Zdrowia. Szpitale w Strefie Gazy zmagają się obecnie z poważnym niedoborem leków i innych zapasów medycznych wywołanych izraelską inwazją i blokowaniem pomocy humanitarnej. (Middle East Monitor, Middle East Eye – nagranie ewakuacji)

Izrael w sprawie konwojów z żywnością

Philippe Lazzarini, szef UNRWA (Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie), poinformował na swoim profilu na X (dawniej Twitter), że władze Izraela zaprzestaną zatwierdzania konwojów z żywnością do północnej Strefy Gazy, i określił tę decyzję jako „oburzającą”. (Middle East Eye)

Tydzień temu ukazał się raport ONZ ostrzegający o tym, że północnej Strefie Gazy „w każdej chwili” grozi wywołana przez działania Izraela klęska głodu. (ONZ)

Organizacja praw człowieka Human Rights Watch z kolei oskarżyła w grudniu Izrael o wykorzystanie głodu jako broni wojennej. (HRW)

Wezwanie do zawieszenia broni

W sobotę 23 marca Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres, wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni między Izraelem a Hamasem, nazywając wywołany przez działania Izraela głód w Strefie Gazy „moralnie oburzającym”. Podczas wizyty na przejściu granicznym w Rafah w Egipcie Guterres zwrócił uwagę na trudności z dostarczaniem pomocy do Gazy, za co międzynarodowe agencje pomocowe obwiniają Izrael. Około 7 tys. ciężarówek z pomocą humanitarną czeka w północnym Synaju na możliwość wjazdu do Gazy. (Reuters)

Tego samego dnia wiceprezydentka USA, Kamala Harris, oznajmiła w wywiadzie dla stacji ABC News, że atak Izraela na miasto Rafah, znajdujące się na granicy Egiptu ze Strefą Gazy, byłby „ogromnym błędem”. W Rafah, które dotąd przez Izrael określane było mianem „bezpiecznej strefy”, w wyniku przymusowych wysiedleń przebywa obecnie około 1,5 mln osób. (ABC News)

W czwartek 21 marca natomiast sekretarz stanu USA, Antony Blinken, stwierdził, że izraelska inwazja lądowa na Rafah „byłaby błędem” i nie jest konieczna do pokonania Hamasu. W Rafah przed izraelską ofensywną schroniło się około 1,5 mln Palestyńczyków. (Associated Press)

UE potępia grabież ziemi

W niedzielę UE potępiła oświadczenie izraelskiego ministra finansów Becalela Smotricza o zajęciu przez Izrael 800 ha ziemi w Dolinie Jordanu na okupowanym Zachodnim Brzegu, oznajmiając, że jest to największa konfiskata ziem od czasu podpisania Porozumień z Oslo pomiędzy OWP (Organizacją Wyzwolenia Palestyny) a Izraelem z 1994 r. UE stwierdziła, że osady izraelskie stanowią poważne naruszenie międzynarodowego prawa humanitarnego. (Anadolu)

Według Komisji ds. Kolonizacji i Oporu przy Murze (Colonization and Wall Resistance Commission) na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie znajduje się już ponad 720 tys. izraelskich osadników. (CWRC)

Wsparcie od Algierii

Algierski Czerwony Półksiężyc poinformował, że Algieria wyśle do Strefy Gazy 150 ton pomocy humanitarnej. Pomoc zostanie przetransportowana na pokładzie ośmiu samolotów wojskowych na egipskie lotnisko El-Arisz w pobliżu Strefy Gazy. (Anadolu)

Nocny atak na Liban

Trzy osoby zostały ranne w wyniku nocnego izraelskiego nalotu w pobliżu Baalbek w Libanie z soboty na niedzielę. Nalot był odpowiedzią na atak Hezbollahu na izraelski system obronny, tzw. Żelazną Kopułę, który nastąpił kilka godzin wcześniej. W wyniku wcześniejszych izraelskich ataków na miasto Baalbek, 12 marca zginęły dwie osoby, a 20 zostało rannych. Ataki Hezbollahu wzdłuż granicy libańsko-izraelskiej rozpoczęły się w odpowiedzi na izraelską inwazję na Strefę Gazy po 7 października. (Associated Press)

Przesiedlenia

„Izraelska wojna w Strefie Gazy zakończy się wraz z osiedleniem się Żydów na północy Strefy Gazy” – tak oznajmił w telewizji KAN Zvika Fogel, szef Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego izraelskiego Knesetu. Wezwał również Palestyńczyków do „dobrowolnej migracji”. 85% populacji Strefy Gazy jest wewnętrznie przesiedlona na skutek izraelskiej inwazji. (Anadolu)

Protesty

W sobotę odbyły się propalestyńskie protesty w Dublinie, Berlinie i Wiedniu, a w niedzielę miała z kolei miejsce blokada w porcie w Sydney. Protestujący starali się powstrzymać rozładunek izraelskiego statku. (Anadolu, 9 News Australia)

W Polsce także odbyły się w weekend trzy protesty: w sobotę w Krakowie, a w niedzielę w Katowicach i w Warszawie. (Kampania Solidarności z Palestyną, Roman Kozieł, Michał Leśniewski)

W niedzielę zamknięte dla zwiedzających zostało Brytyjskie Muzeum w Londynie w związku z protestem przeciwko współpracy muzeum z firmą BP, której jako jednej z sześciu spółek Izrael w zeszłym roku, niecały miesiąc po rozpoczęciu inwazji na Strefę Gazy, przyznał koncesję na eksploatację gazu na dnie Morza Śródziemnego, do którego dostęp ma Strefa Gazy. (Guardian, Reuters)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 38
Skip to content