„Anatomia ludobójstwa” – przełomowy raport Specjalnej Sprawozdawczyni ONZ

Po pięciu i pół miesiącach operacji wojskowych Izrael prawie całkowicie zniszczył Gazę. Zginęło ponad 30 tys. Palestyńczyków, w tym ponad 13 000 dzieci. Uważa się, że dodatkowo ponad 12 tys. osób nie żyje, a ponad 71 tys. zostało rannych, wiele z nich doznało okaleczeń, które zmienią ich życie na zawsze” – czytamy w raporcie Specjalnej Sprawozdawczyni ds. sytuacji praw człowieka na palestyńskich terytoriach okupowanych od 1967 roku, Franceski Albanese, w sprawie możliwego popełnianego ludobójstwa na Narodzie palestyńskim w Strefie Gazy, opublikowanym w poniedziałek 25 marca 2024 roku.

Dalej raport stwierdza, że 70 procent obszarów mieszkalnych zostało całkowicie zniszczonych. 80 procent całej populacji zostało przymusowo wysiedlonych ze swoich domów. Tysiące rodzin straciło bliskich. Wielu nie mogło pochować i opłakiwać swoich bliskich, zamiast tego zmuszono ich do pozostawienia rozkładających się ciał w domach, na ulicy lub pod gruzami. Tysiące osób zostało zatrzymanych i jest systematycznie poddawanych nieludzkiemu i poniżającemu traktowaniu. Nieobliczalna zbiorowa trauma będzie odczuwana przez przyszłe pokolenia”.

Analizując schematy przemocy i politykę Izraela podczas ataku na Gazę, przedstawiony raport stwierdza, że istnieją uzasadnione podstawy, aby sądzić, że próg wskazujący na popełnienie ludobójstwa przez Izrael został osiągnięty. Jednym z kluczowych wniosków jest to, że izraelskie kierownictwo wykonawcze i wojskowe oraz żołnierze celowo wypaczyli zasady ius in bello, godząc w ich funkcje ochronne podczas próby legitymizowania ludobójczej przemocy wobec narodu palestyńskiego.

(OHCHR)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Ahmed Elsaftawy
Ahmed Elsaftawy
Artykuły: 8
Skip to content