173 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (27.03.2024) – podsumowanie dnia

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r.:
  • Ponad 32 490 ofiar śmiertelnych i co najmniej 74 889 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 449 ofiar śmiertelnych na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

Izrael nie zważa na rezolucję ONZ

Pomimo przegłosowania przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji o zawieszeniu broni Izrael nie zaprzestał bombardowań w Strefie Gazy. Palestyńczycy obawiają się, że jest to zapowiedź inwazji lądowej na Rafah, w którym schronienia szuka obecnie 1,5 mln osób. (Reuters [1], [2])

Telewizja Al Dżazira opublikowała nagranie, na którym armia izraelska strzela do osób próbujących wrócić do swoich domów w północnej Strefie Gazy, a następnie zakopuje ich zwłoki w piasku i śmieciach przy pomocy koparki. Jeden z mężczyzn przed śmiercią machał niewielką białą flagą. Świadkami sceny jest grupa Palestyńczyków, których los dotąd pozostaje nieznany. (Al Jazeera)

Agresja ta wydaje się spójna z zapowiedziami przedstawicieli izraelskiego rządu po głosowaniu ONZ. Premier Benjamin Netanjahu oznajmił między innymi, że odwołanie planowanej w tym tygodniu delegacji w Waszyngtonie miało na celu pokazanie Hamasowi, że Izrael nie ugnie się pod rosnącą międzynarodową presją. (Reuters)

Badanie poparcia dla Izraela

Większość Amerykanów (55%) nie zgadza się z działaniami Izraela w Gazie – tak wynika z badania opublikowanego w środę 27 marca przez Gallup Poll. Aprobatę wyraża natomiast 36% respondentów. Poparcie dla izraelskich działań od listopada spadło z 50% do 36%. Zmiana ta jest widoczna wśród kandydatów wszystkich głównych partii politycznych. Działania izraelskie popiera obecnie 64% republikanów (spadek z 71%), 29% elektoratu kandydatów niezależnych (spadek z 47%) i 18% demokratów (spadek z 36%). (Gallup Poll)

13 dzieci nie żyje

Organizacja Euro-Med Human Rights Monitor poinformowała, że armia izraelska w ciągu tygodnia dokonała egzekucji na 13 dzieciach w wieku od 4 do 16 lat w kompleksie medycznym Al-Szifa i okolicach miasta Gaza, co stanowi „zbrodnię wojenną” i jest „częścią ludobójstwa, którego naród palestyński w Strefie Gazy doświadcza od sześciu miesięcy”. Do części zabójstw doszło, gdy rodziny ofiar przebywały w swoich domach, do innych natomiast, gdy ofiary próbowały uciekać drogami, które armia izraelska określiła uprzednio jako bezpieczne.

Jednymi z ofiar są dziewięcioletni Ali i sześcioletni Saeed Muhammad Sheikha, synowie Islama Aliego Salouhy, który zrelacjonował Euro-Medowi moment zabójstwa. Według jego opisu w niedzielę 24 marca po południu armia izraelska nakazała przez głośniki natychmiastowe opuszczenie dzielnicy, zapowiadając bombardowania terenu. Mężczyzna twierdzi, że jego rodzina zdążyła przejść zaledwie 10 metrów, gdy rozległy się intensywne ostrzały, w których zginęły jego dzieci. W trakcie próby ratowania synów wojsko ponownie otworzyło ogień, zmuszając rodzinę do pozostawienia ciał i kontynuowania ucieczki. Islam podkreśla, że wcześniej przez wiele dni byli pozbawieni jedzenia z powodu izraelskiego oblężenia.

Aktualna liczba ofiar dziecięcych w Strefie Gazy wynosi już łącznie 14 405. (Euro-Med)

Śmierć libańskich ratowników

Podczas izraelskiego nalotu na pogotowie zginęło siedmiu ratowników medycznych w mieście Habbariyeh w południowym Libanie.

Sytuacja wzdłuż granicy libańsko-izraelskiej eskaluje od chwili, w której Hezbollah rozpoczął ataki w odpowiedzi na izraelską inwazję na Strefę Gazy po 7 października. Jest to największa intensyfikacja napięć między siłami izraelskimi a Hezbollahem od czasów pełnoskalowej wojny (tzw. wojny lipcowej) w 2006 r. (Anadolu)

Blokada paszy dla zwierząt

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. żywności poinformowała we wtorek 26 marca, że dostawy paszy dla krów mlecznych są od miesięcy blokowane na granicy ze Strefą Gazy. Jak twierdzi Abdul Hakim Elwaer, Zastępca Dyrektora Generalnego ONZ ds. wyżywienia i rolnictwa, jęczmień dla rolników i pasterzy, głównie w północnej części Strefy „wystarczyłby do produkcji mleka dla wszystkich dzieci w Gazie przez ponad miesiąc”. Blokada została już zniesiona, jednak dostawy jeszcze nie dotarły. Kontrole na przejściu granicznym w Rafah przeprowadza Izrael. Izraelska agencja ministerstwa obrony COGAT, która koordynuje pomoc dla Strefy Gazy, nie udzieliła komentarza w tej sprawie. Dostawy były przetrzymywane na granicy przez dwa miesiące od momentu otrzymania wstępnej zgody Izraela. Nie wiadomo, w jakim stanie znajdują się obecnie krowy. (Reuters, AbdulHakim Elwaer)

UK nie chce eksportu broni

Ponad 130 brytyjskich parlamentarzystów i parlamentarzystek podpisało list do ministra spraw zagranicznych Davida Camerona, w którym wzywają do wstrzymania eksportu broni do Izraela. Sygnatariusze argumentują w liście, że eksport broni jest „nie do przyjęcia”. W Strefie Gazy wykorzystywana jest broń wyprodukowana w Wielkiej Brytanii, a niedawne postępowanie ONZ wykazało, że myśliwiec F-16 wykonany z brytyjskich części był prawdopodobnie odpowiedzialny za bombardowania brytyjskich lekarzy. W piśmie zaznaczono, że podczas dwóch poprzednich eskalacji „konfliktu” Wielka Brytania zawiesiła sprzedaż broni do Izraela, jednak teraz, gdy „skala przemocy popełnianej przez izraelskie wojsko jest o wiele bardziej krwawa, […] rząd Wielkiej Brytanii nie podjął żadnych działań”. (Guardian)

W zeszłym tygodniu decyzję o zawieszeniu dostaw broni podjęła Kanada. (Guardian)

Komunikat polskiego MSZ

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało komunikat, w którym „potępia plany władz Izraela dotyczące konfiskaty 800 ha ziemi na okupowanym Zachodnim Brzegu. To największe przejęcie ziemi przez Izrael od czasu Porozumień z Oslo. Działania te są sprzeczne nie tylko z prawem międzynarodowym, ale także z wysiłkami na rzecz deeskalacji obecnej sytuacji”. (MSZ)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 38
Skip to content