Walid Daqqa zmarł w izraelskim więzieniu

7 kwietnia w Izraelu w wieku 62 lat zmarł Walid Daqqa (Al Jazeera). Był jednym z najsłynniejszych i najdłużej odbywających karę palestyńskich więźniów. Daqqa został aresztowany w 1986 r. i skazany na 37 lat więzienia w związku z zabójstwem izraelskiego żołnierza. Wyrok dobiegł końca w 2023 r., jednak Daqqa nie został zwolniony. W 2018 r. władze izraelskie oskarżyły go o przemycenie telefonów komórkowych dla współwięźniów i skazały na dodatkowe dwa lata, przedłużając jego wyrok do 2025 r. W 2022 r. zdiagnozowano u niego raka szpiku kostnego (Middle East Eye). Od 2023 r. liczne organizacje humanitarne prowadziły kampanię na rzecz jego uwolnienia, powołując się na jego stan zdrowia, brak dostatecznej opieki lekarskiej w izraelskich więzieniach oraz fakt, że Walid Daqqa odbył już karę. Po 7 października Daqqa, jak inni palestyńscy osadzeni, był przenoszony do różnych więzień, w tym niesławnego więzienia Gilboa, znanego z represji, jakim poddawani są tam Palestyńczycy (The New Arab).

„Śmierć Walida Daqqi jest okrutnym przypomnieniem systematycznych zaniedbań medycznych i braku poszanowania praw więźniów palestyńskich w izraelskich więzieniach” – powiedziała Erika Guevara-Rosas z Amnesty International.

Izraelski minister bezpieczeństwa wewnętrznego Itamar Ben Gwir napisał na X (dawniej Twitter): „Niestety życie Walida Daqqi zakończyło się śmiercią naturalną, a nie tak, jak według mnie powinno – karą śmierci za terroryzm”.

Podczas uwięzienia Daqqa ukończył studia, uzyskując tytuł magistra, i zyskał uznanie jako pisarz i myśliciel, stając się jedną z najbardziej znaczących postaci palestyńskiego oporu. „Jest wybitną postacią palestyńskiej literatury więziennej, nazwałbym go nawet filozofem” – mówił o nim w 2023 r. poeta i aktywista Mohammed El-Kurd.

Walid Daqqa jest autorem m.in. „Czasu równoległego” zaadaptowanego jako sztuka teatralna i wystawionego w teatrze Al-Midan w Hajfie oraz nagradzanej książki dla dzieci „Opowieść o tajemnicy oliwy”.

Daqqa pozostawił żonę i czteroletnią córkę, która spotkała się z ojcem tylko raz w życiu, w roku 2022, po wyczerpującej batalii prawnej (Amnesty).

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Natalia Pitala
Natalia Pitala

doktor ekologii, edukuje w kwestii palestyńskiej w mediach społecznościowych. Prowadzi blog "Smutna pomarańcza" i konto na Instagramie @smutna.pomarancza poświęcone literaturze i kinematografii palestyńskiej. Aktualnie pracuje nad książką o ekologicznych aspektach kolonizacji i okupacji Palestyny.

Artykuły: 25
Skip to content