186 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (9.04.2024)

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r.:
  • Ponad 33 360 ofiar śmiertelnych i co najmniej 75 993 osoby ranne według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 456 ofiar śmiertelnych na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

Pomoc humanitarna

Izraelska organizacja COGAT (Coordinator of Government Activities in the Territories), jednostka izraelskiego ministerstwa obrony, która jest odpowiedzialna za koordynowanie pomocy humanitarnej na terytoriach okupowanych, ogłosiła wjazd 419 ciężarówek do Strefy Gazy w poniedziałek 8 kwietnia. Dzień wcześniej liczba ta miała wynosić 322. (COGAT)

COGAT ubolewa jednak, że produkty z jedynie 267 (z łącznej sumy 741) ciężarówek z dwóch dni zostały rozdysponowane wewnątrz Strefy, nie biorąc pod uwagę, że ciężarówki te nie dostały pozwolenia na wjazd do północnej części, gdzie panuje największy głód. Dystrybucją pomocy humanitarnej zajmuje się UNRWA (Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie), na którą nałożono restrykcje wjazdu do północnej Gazy w związku z oskarżeniami o udział kilku jej pracowników w ataku 7 października. (COGAT, Reuters, Al Jazeera)

Wwieziona pomoc stanowi ułamek potrzeb Palestynek i Palestyńczyków, którzy przez izraelską inwazję zostali pozbawieni dachu nad głową i znajdują się na skraju głodu. Szacuje się, że dziennym minimum powinno być dopuszczenie do wjazdu 500-600 ciężarówek, jednak od 7 października średnia wynosiła 100-150. Izrael zawraca średnio 20-25 ciężarówek, często arbitralnie i z błahych powodów, np. przez znajdujące się w namiotach metalowe części czy obecne w apteczkach medycznych skalpele. Według Philippe Lazzariniego, Komisarza Generalnego UNRWA, dopuszczenia do wjazdu nie uzyskują też m.in. nożyczki chirurgiczne, które są klasyfikowane jako produkty „o podwójnym zastosowaniu”, środki znieczulające, panele słoneczne, butle z tlenem, respiratory, tabletki do czyszczenia wody, leki przeciwnowotworowe i zestawy położnicze. (Associated Press, Al Jazeera, Philippe Lazzarini)

Przypływ humanitaryzmu ze strony Izraela może być reakcją na światową krytykę po zabójstwie siedmiu wolontariuszy World Central Kitchen (o którym więcej pisała Natalia Pitala), a także na opublikowany 3 kwietnia raport Euro-Med Human Rights Monitor, dokumentujący przypadki otwierania ognia do osób czekających na pomoc humanitarną. (Euro-Med)

Bombardowania Strefy Gazy

Bombardowania Strefy Gazy nie ustają. Izraelskie siły zaatakowały wczoraj uprawy rolne w okolicy Al-Zuhur w północnej części Rafah, w wyniku czego zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Inny młody mężczyzna został zastrzelony przez izraelskiego snajpera w pobliżu Shuhada w środkowej Gazie. (WAFA)

Co najmniej 14 osób zginęło, w tym dzieci, a kilka zostało rannych podczas izraelskiego nalotu na obóz dla uchodźców Nusejrat w centralnej Strefie Gazy. (WAFA)

W nocy z 9 na 10 kwietnia izrael przeprowadził bombardowanie domu rodziny Aslia w Rafah, w wyniku którego zginęło pięcioro dzieci Hamzy Aslii. Hamza wraz z żoną został ranny. (Younis Tiraw – nagranie akcji ratunkowej)

Sprzęt do dializ

Szpital Al-Aksa desperacko potrzebuje sprzętu do dializ. Przed inwazją na 22 dostępne urządzenia przypadało 140 pacjentów i pacjentek – obecnie część sprzętu nie funkcjonuje, a w wyniku przymusowych przesiedleń dializy wymaga 460 osób. (Al Jazeera)

Data inwazji na Rafah

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA, stwierdził, że Stanom Zjednoczonym nie jest znana data inwazji na Rafah. „Wręcz przeciwnie, mamy do czynienia z ciągłą rozmową z Izraelem. […] Rozmawiamy z nimi o alternatywnych i naszym zdaniem skutecznych sposobach rozwiązania problemu, który należy rozwiązać w taki sposób, aby nie narażać niewinnych osób” – oznajmił podczas konferencji prasowej.

Wypowiedź ta stoi w sprzeczności z twierdzeniami izraelskiego premiera, Benjamina Netanjahu, który od dwóch dni utrzymuje, że data jest już znana. Pęknięcia w izraelskiej narracji ujawnia również minister obrony Joaw Galant, który oznajmił podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej z sekretarzem obrony USA, Lloydem Austinem, że Izrael nie ustalił jeszcze daty „operacji” w Rafah, utrzymując, że musi ona zostać poprzedzona ewakuacją ludności cywilnej i zwiększeniem pomocy humanitarnej. (Barak Ravid, Al Jazeera)

„Pod ostrzałem”

Orit Struck, ministra ds. osadnictwa i misji krajowych, w rozmowie dla KAN News oznajmiła: „Im bardziej będziemy podążać w kierunku ustępstw, tym dalej będziemy od powrotu uprowadzonych. Negocjacje powinny być prowadzone wyłącznie pod ostrzałem”. (KAN)

Tureckie embargo

Turcja nakłada ograniczenia na eksport 54 grup produktów do Izraela. Restrykcje mają obowiązywać tylko do czasu zawieszenia broni. Na liście znajdują się m.in. produkty ze stali, marmuru, żelaza czy ceramiki. Izrael Katz, izraelski minister spraw zagranicznych, twierdzi, że Turcja narusza w ten sposób umowy handlowe. (Cradle)

Niemcy przed MTS

W Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości zakończyły się przesłuchania w sprawie wniosku Nikaragui o nałożenie na Niemcy środków nadzwyczajnych. Nikaragua oskarża Niemcy o to, że wspierają popełnianie przez Izrael ludobójstwa, wysyłając sprzęt wojskowy i wstrzymując finansowanie dla UNRWA (Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie), która zapewnia niezbędne wsparcie ludności cywilnej. Niemcy podczas przesłuchania odrzuciły zarzuty, twierdząc, że „nie mają [one] podstaw faktycznych ani prawnych”. Dzień wcześniej zarzuty przedstawiała Nikaragua. (Associated Press, Al Jazeera)

Głód jako broń wojenna

Organizacja Human Rights Watch wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że dzieci w Stefie Gazy umierają z powodu głodu wykorzystywanego przez Izrael jako broń wojenna. Organizacja sugeruje nałożenie sankcji i zatrzymanie eksportu broni do Izraela. Ministerstwo Zdrowia Gazy podało na podstawie danych ze szpitali, że do 1 kwietnia w północnej Gazie z powodu niedożywienia i odwodnienia zmarły 32 osoby, w tym 28 dzieci. Organizacja Save the Children potwierdziła 2 kwietnia śmierć 27 dzieci. (HRW)

Dokumentowanie zbrodni

Szef Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka na okupowanym terytorium Palestyny, Ajith Songai, powiedział, że „dokumentowanie naruszeń jest niezwykle istotne z punktu widzenia pociągania do odpowiedzialności […]. Uważam […], że mogą zostać podjęte [przez państwa członkowskie] lepsze decyzje, zwłaszcza te podejmowane przez Radę Bezpieczeństwa”. (ONZ)

Hiszpania mobilizuje Europę

Hiszpański premier, Pedro Sánchez, chce wyruszyć w tournée, mające na celu zachęcenie krajów europejskich do uznania państwa palestyńskiego. Sánchez kilka dni temu oznajmił, że Hiszpania uzna Palestynę za państwo przed rozpoczęciem lata. (Reuters)

Francuskie sankcje

Minister spraw zagranicznych Francji, Stephane Sejourne, uważa, że na Izrael należy wywierać presję i nałożyć sankcje, aby ten otworzył przejścia graniczne dla pomocy humanitarnej w Strefie Gazy. (Reuters)

Australia i rozwiązanie dwupaństwowe

Ministra spraw zagranicznych Australii, Penny Wong, rozważy uznanie państwa palestyńskiego, twierdząc, że tzw. „rozwiązanie dwupaństwowe” to „jedyna nadzieja na przerwanie niekończącego się kręgu przemocy”. (Reuters)

Aresztowanie w Maroku

Władze Maroka skazały na pięć lat więzienia i 5 tys. dolarów grzywny Abdula Rahmana Zankada, aktywistę, który w marcu opublikował na Facebooku swój sprzeciw wobec normalizacji stosunków Maroka z Izraelem. Maroko było jednym z czterech krajów arabskich, które nawiązały stosunki z Izraelem w 2020 r. w ramach wynegocjowanych przez USA tzw. „Porozumień Abrahamowych”, które doprowadziły do uznania przez Stany Zjednoczone i Izrael roszczeń Maroka do okupowanej Sahary Zachodniej. Maroko, poza kilkoma wyjątkami, zezwoliło na liczne propalestyńskie demonstracje, jednak nie wykazało do tej pory woli zerwania stosunków z Izraelem. (Associated Press)

Straty w Libanie

Izraelskie ataki na Liban niszczą lasy cedrowe i drzewa oliwne. Według danych libańskiego Ministerstwa Rolnictwa w 386 pożarach spowodowanych izraelskimi bombardowaniami, które miały miejsce po 7 października, zniszczonych zostało 50 tys. drzew oliwnych. Dane Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (International Organization for Migration) z 2 kwietnia pokazują natomiast, że w związku z izraelskimi atakami ponad 93 tys. osób zostało wewnętrznie przesiedlonych, co stanowi dwuprocentowy wzrost w stosunku do 26 marca. 37% uchodźców to dzieci. (Cradle, Oils and Fats International, Save the Children, IOM)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 38
Skip to content