295-301 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (27.07-02.08.2024) – podsumowanie wydarzeń

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 29.07.2024):

  • Ponad 39 363 ofiar śmiertelnych i co najmniej 90 923 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 592 ofiar śmiertelnych na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

27 lipca:

Wojsko izraelskie zarządziło ewakuację południowej części Chan Junus. Więcej o sytuacji w Chan Junus pisaliśmy tu. (Al Jazeera)

Armia izraelska zbombardowała szkołę Khadija w Dejr Al-Balah, w której schronienia szukali wysiedleni Palestyńczycy. Zginęło 30 osób a 100 jest rannych. Na terenie szkoły działał szpital polowy. W reakcji na atak wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Josep Borrell wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni w Strefie Gazy. (CNN, New Arab, Josep Borrell)

W wyniku izraelskich ataków powietrznych w obozie Al-Maghazi zginęły dwie osoby, kilka jest rannych. W obozie Nusejrat zginęła jedna osoba, jest również kilku rannych. (WAFA)

W szpitalu Al-Aksa w Dejr Al-Balah z powodu niedożywienia i odwodnienia zmarło dziecko. (Middle East Eye)

Wojsko izraelskie postrzeliło dwoje palestyńskich dzieci podczas szturmu na wioskę Al-Mazra’a Al-Garbija w pobliżu Ramallah. (WAFA)

Wojsko izraelskie przeprowadziło atak powietrzny na obóz dla uchodźców Balata w Nablusie. W wyniku ataku zginął 17-latek. Wiadomo o 28 rannych. Atak miał być odpowiedzią na postrzelenie izraelskiego żołnierza w Nablusie. (Middle East Eye)

Na Zachodnim Brzegu wojsko okupacyjne zatrzymało przynajmniej 40 Palestyńczyków, w tym dzieci. Zatrzymania miały miejsce w gubernatorstwach Kalkiliji i Nablusu. W trakcie dokonywania aresztowań wojsko groziło aresztowanym i ich rodzinom, niszczyło domy oraz dokonywało aktów wandalizmu. (WAFA)

Przedstawiciele Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (Association of Southeast Asian Nations, ASEAN) potępili izraelskie ataki na Strefę Gazy i wezwali do zawieszenia broni oraz uwolnienia zakładników. Dyplomaci wyrazili również poparcie dla UNRWA. (Anadolu)

Komisarz generalny UNRWA Philippe Lazzarini napisał na X, że od początku obecnej inwazji na Gazę zginęło blisko 200 pracowników UNRWA. Lazzarini wzywa do pełnej odpowiedzialności za każdą z tych śmierci. To największa liczba zabitego personelu ONZ od początku istnienia organizacji. (Philippe Lazzarini)

W wyniku ataku rakietowego na Madżdal Szams na okupowanych przez Izrael syryjskich Wzgórzach Golan zginęło 12 osób, 30 jest rannych. Większość ofiar to dzieci. Izrael oskarżył o atak Hezbollah, Hezbollah zaprzecza. (Vivapalestyna.pl)

28 lipca:

Zginęło pięć osób w ataku powietrznym na obóz Al-Mawasi, trzy w ataku w środkowej części Chan Junus. Były to „strefy humanitarne”. Na terenie całej Gazy zginęło przynajmniej 19 osób. (Anadolu, CNN)

Palestyńskie Centrum Praw Człowieka (Palestinian Centre for Human Rights, PCHR) poinformowało, że Izrael nadal odmawia pacjentom z Gazy możliwości wyjechania za granicę w celu leczenia, tym samym skazując ich na pewną śmierć. Odmowa możliwości wyjazdu jest równoznaczna z dokonywaniem przez Izrael ludobójstwa. (PCHR)

Premier Izraela Benjamin Netanjahu wycofał pozwolenie na wyjazd 150 chorych palestyńskich dzieci, które miały 30 lipca opuścić Gazę w celu leczenia w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nie ustalono nowej daty wyjazdu. (New Arab)

Wojsko izraelskie po raz czwarty w ciągu doby zaatakowało obóz Balata. Dwie osoby zostały zabite, a kilkadziesiąt rannych. (Anadolu)

Siły izraelskie aresztowały sześć osób na Zachodnim Brzegu. Wśród aresztowanych znalazły się dzieci i byli więźniowie. (WAFA)

W izraelskim więzieniu Ofer siedmiu palestyńskich więźniów próbowało popełnić samobójstwo z powodu panujących w więzieniu brutalnych warunków. (AOHR)

Odbył się pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku rakietowym w Madżdal Szams. Członkowie lokalnej społeczności wystosowali wcześniej list do izraelskich ministrów, w którym prosili, aby ci nie pojawiali się na pogrzebie i żeby nie robiono z tragedii „wydarzenia politycznego”. Obecność na pogrzebie m.in. ministra finansów Becalela Smotricza spotkała się z protestami uczestników pogrzebu. (BBC)

Krytyczny wobec Netanjahu i inwazji na Gazę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan powiedział, że Turcja „może wejść do Izraela”. (Reuters)

Dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus napisał na X, że trwają prace nad przywróceniem działania oddziałów opieki doraźnej i podstawowej oraz utrzymaniem możliwości wykonywania hemodializy w szpitalu Al-Szifa w północnej Gazie. Prace mają zakończyć się w przeciągu dwu tygodni. (Tedros Adhanom Ghebreyesus)

29 lipca:

Przez ostatnią dobę w Gazie zginęło 66 Palestyńczyków, większość w atakach na Chan Junus i okolice. (Al Jazeera)

Wojsko okupacyjne kontynuuje od pięciu dni ataki artyleryjski w południowo-zachodniej części przedmieść miasta Gaza, szczególnie w Tal Al-Hawa i Sabrze. Atakowane są budynki mieszkalne, kilka domów spłonęło. Na razie wiadomo o trzech ofiarach śmiertelnych. (Anadolu)

Kolejne pięć osób zginęło w „strefie humanitarnej” Al-Mawasi, siedem zostało rannych. (New Arab)

Wojsko wydało nakaz ewakuacji obozów Nusejrat i Burajdż. (New Arab)

Phillipe Lazzarini, dyrektor UNRWA, powiedział, że obecnie 86% terytorium Gazy objęte jest izraelskimi nakazami ewakuacji. (Al Jazeera)

Największa działająca obecnie w południowej Gazie placówka medyczna, szpital Nasera, jest zagrożona, w okolicy toczą się intensywne walki. Lekarze bez Granic wzywają do zapewnienia bezpiecznego dostępu do szpitala. W szpitalu przebywa około 550 pacjentów – według Lekarzy bez Granic ewakuowanie ich w tym momencie nie jest możliwe. (ReliefWeb)

Wojsko izraelskie wysadziło w powietrze zbiornik wodny w Rafah. Biuro Praw Człowieka ONZ oceniło działanie jako niezgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym. (Anadolu [1], [2])

Ministerstwo Zdrowia w Gazie ogłosiło, że w Strefie Gazy panuje epidemia polio. (Al Jazeera)

Osadnicy pobili i spryskali gazem pieprzowym 62-letniego Palestyńczyka w okolicach Nablusu. Mężczyzna trafił do szpitala. (WAFA)

Izraelskie drony zabiły dwie osoby w południowym Libanie. Są to pierwsze ofiary śmiertelne konfliktu Izrael-Hezbollah od sobotniego ataku na okupowane przez Izrael syryjskie Wzgórza Golan. (Al Jazeera)

Na lotnisku w Bejrucie w obawie przed atakiem w związku eskalacją konfliktu pomiędzy Izraelem a Hezbollahem część lotów została odwołana lub opóźniona. (Al Jazeera)

Netanjahu odwiedził Madżal Szams, co spotkało się z ostrą reakcją lokalnych mieszkańców, którzy protestowali, nazywając go zabójcą i zbrodniarzem wojennym. (New Arab)

Zatrzymano dziewięciu izraelskich żołnierzy podejrzanych o dokonanie brutalnego gwałtu na Palestyńczyku w więzieniu Sde Tejman. Aresztowanie żołnierzy spotkało się z ostrymi protestami Izraelczyków. Doszło do zamieszek pomiędzy policją wojskową a demonstrantami, wśród których znajdowali się również członkowie Knesetu. Setki domagających się uwolnienia żołnierzy protestujących przeprowadziły szturm na bazę wojskową i sąd wojskowy Bejt Lid. Wojsko wezwało do Bejt Lid oddziały, które przygotowywały się wejścia do Gazy, żołnierzy stacjonujących na terenie Zachodniego Brzegu oraz rezerwistów. Więcej na ten temat pisze Natalia Pitala w piątkowym felietonie. (BBC, Palestine Chronicle)

Izraelski minister spraw zagranicznych Izrael Kac wezwał do wydalenia Turcji z NATO w związku z wypowiedzią prezydenta Turcji Erdoğana, w której ten stwierdził, że Turcja może „wejść do Izraela”. (Reuters)

30 lipca:

Wojsko izraelskie wycofało się z Chan Junus, a na miejsce wracają tysiące Palestyńczyków. Według Ministerstwa Zdrowia w Gazie w trakcie ośmiodniowego nalotu zginęło przynajmniej 255 Palestyńczyków, ponad 300 osób zostało rannych, a przynajmniej 30 uznawanych jest za zaginione. (Reuters)

Przynajmniej 10 osób zginęło w ataku na obóz Nusejrat. (Middle East Eye [1], [2])

Po izraelskim ataku odkryto ciała dziewięciu mężczyzn, którzy zostali zabici podczas transportowania na wózku ciał zmarłych z obozu Burejdż do Nusejrat w Strefie Gazy. (Middle East Eye)

Za pośrednictwem Światowej Organizacji Zdrowia ewakuowano 85 chorych i poważnie rannych pacjentów z Gazy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jest to największa ewakuacja medyczna od początku obecnej inwazji na Gazę. (WHO)

Według raportu ONZ w Gazie zupełnie upadł system gospodarki odpadami, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i środowiska. (Middle East Eye)

UNRWA podaje, że od początku obecnej inwazji na Gazę w Gazie zarejestrowano około 40 tys. przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu A. Cotygodniowo pojawia się 800-1000 nowych przypadków. (UNRWA)

W Gazie jest obecnie 103 tys. przypadków wszy i świerzbu i 65 tys. przypadków wysypek z powodu tragicznych warunków sanitarnych. (Associated Press)

Palestyński Czerwony Półksiężyc pracuje nad ponownym uruchomieniem oddziału w Dżablii. (PRCS)

Na terenie Zachodniego Brzegu wojsko dokonało kolejnych 15 aresztowań, zniszczono również ponad 20 domów. (WAFA)

Siły izraelskie zastrzeliły 16-letniego Palestyńczyka w Bejt Ejnun okolicy Hebronu. Chłopak rzekomo próbował dźgnąć izraelskiego żołnierza. Armia przetrzymuje jego ciało. (OCHA)

Według najnowszego raportu OCHA (Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej) na temat sytuacji humanitarnej na okupowanym Zachodnim Brzegu przez ostatni tydzień zabito sześciu Palestyńczyków, a 78 raniono. Od 7 października 2023 siły izraelskie zniszczyły lub skonfiskowały 109 struktur wodno-sanitarnych. Od 7 października wysiedlono przymusowo 173 osoby. (OCHA)

Grupa 38 niezależnych ekspertów ds. praw człowieka ONZ ogłosiła, że w jej ocenie wszystkie państwa członkowskie ONZ muszą natychmiast zastosować się do opinii doradczej Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie nielegalności izraelskiej obecności na Palestyńskich Terytoriach Okupowanych. Więcej o skutkach wydanej przez MTS opinii pisali w felietonach Natalia Pitala i Jarosław Pietrzak. (ONZ)

Izraelski minister finansów Becalel Smotricz wzywa do wojny i ponownej okupacji południowego Libanu. (New Arab)

Izrael zbombardował Bejrut, nie żyją przynajmniej trzy osoby. Wiadomo o 74 rannych. Celem ataku miało być wyeliminowanie jednego z kluczowych dowódców Hezbollahu, Fuada Szukra. Nie wiadomo, czy Szukr żyje. (Al Jazeera)

Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy wzywa obywateli brytyjskich do natychmiastowego opuszczenia Libanu. Również Niemcy wzywają do tego swoich obywateli. (BBC, Euronews)

Dziesiątki osób, żydów i chrześcijan, protestowały w trakcie trwania konferencji Chrześcijan Zjednoczonych dla Izraela (Christians United for Israel) w Waszyngtonie. (New Arab)

Kanadyjscy protestujący zablokowali dojazd do fabryki Roshel Armored Vehicles w Brampton, która zaopatruje w broń Izrael. Protestujący domagają się zaprzestania wysyłania broni do Izraela. (PressTV)

31 lipca:

Przywódca Hamasu Ismail Hanija został zabity w zamachu w Teheranie. (Vivapalestyna.pl)

Ukazał się nowy raport OCHA dokumentujący systemową przemoc wobec palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach. (ONZ)

Dziennikarz Al-Dżaziry Ismail Al-Ghoul i jego operator Rami Al-Rifi zginęli w izraelskim ataku powietrznym w obozie dla uchodźców Szati. (Al Jazeera)

Palestyńczycy w Gazie wyrażają „złość, strach i rozpacz” z powodu śmierci Haniji. (Al Jazeera)

W Ramallah, Hebronie, Betlejem, Nablusie, Dżeninie, Tulkarem, Tubasie i Kalkiliji odbyły się demonstracje po zamachu na Ismaila Haniję. (Al Jazeera [1], [2])

Tysiące ludzi wyszło na ulice w Istambule w proteście z powodu zabicia lidera Hamasu. Protesty odbyły się również w Tunezji, Maroku i Iranie. (Reuters, Middle East Eye)

Hezbollah potwierdził, że jeden z jego głównych dowódców, Fuad Szukr, zginął w izraelskim bombardowaniu Bejrutu. (Al Jazeera)

Sekretarz generalny ONZ António Guterres potępił ataki Izraela na Bejrut i Teheran, nazywając je niebezpieczną eskalacją. (Reuters)

W związku z zabójstwem Haniji oraz atakiem na Bejrut odbyło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Rada domaga się deeskalacji konfliktu. Ambasador Iranu powiedział, że Iran zastrzega sobie prawo do odpowiedzi na atak Izraela. (ONZ, Al Jazeera)

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken twierdzi, że USA nie były świadome planowania, ani nie miały udziału w zabójstwie Ismaila Haniji. (Al Jazeera)

USA wzywają swoich obywateli do niepodróżowania do Libanu w obliczu regionalnych eskalacji Izrael-Hezbollah. (Reuters)

1 sierpnia:

Wojsko izraelskie poinformowało, że w ataku na Chan Junus 13 lipca zabity został dowódca Hamasu Mohammed Deif. (Associated Press)

W ataku na szkołę, w której schronienia szukali wysiedleni Palestyńczycy w Szudżajji w mieście Gaza, zginęło przynajmniej 15 osób, a kilka zostało rannych. (WAFA)

Izraelski atak z powietrza zabił osiem osób w okolicy obózu al-Maghazi. Dziesiątki osób są ranne. (WAFA)

Kolejne cztery osoby zginęły w ataku z powietrza w pobliżu obozu Nusejrat. (Anadolu)

Wypuszczono 15 Palestyńskich więźniów, przebywają aktualnie w szpitalu Al-Aksa w Dejr Al-Balah. Więźniowie opisywali tortury, którym byli poddawani. (WAFA)

Dwie organizacje na rzecz więźniów palestyńskich, Komisja ds. Zatrzymanych i Palestyńskie Stowarzyszenie Więźniów (Commission of Detainees’ Affairs, Palestinian Prisoners Society) potwierdziły, że śmierć Islama Al-Sarsawiego z Gazy, który zmarł w marcu w więzieniu Sde Tejman, nastąpiła w wyniku tortur. Al-Sarsawi został zatrzymany nalocie na szpital Al-Szifa. (Anadolu)

Dziennikarze w Gazie zdjęli kamizelki prasowe w ramach protestu po śmierci dziennikarzy Al-Dżaziry Ismaila Al-Ghoula i Ramiego Al-Rifiego, zaznaczając, że noszenie kamizelek wcale ich nie chroni. (Al Jazeera)

Dziennikarze zebrali się również w głównej siedzibie Al-Dżaziry w Dosze, potępili zabicie Al-Ghoula i Al-Rifiego oraz domagali się pociągnięcia do odpowiedzialności winnych ich śmierci. (Middle East Eye)

Specjalna Sprawozdawczyni ONZ ds. Okupowanych Terytoriów Palestyńskich Francesca Albanese napisała na X w reakcji na śmierć Ismaila Al-Ghoula, że media, które milczą na temat ludobójstwa w Gazie, ignorują lub podają wątpliwość relacje dziennikarzy palestyńskich, powinny się wstydzić. (Francesca Albanese)

Siły izraelskie aresztowały dziewięciu Palestyńczyków w Hebronie i okolicach. (Middle East Eye)

Wojsko izraelskie aresztowało kolejnych 24 Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu. Wojsko twierdzi, że wszyscy aresztowani powiązani są z palestyńskimi grupami oporu. (Middle East Eye)

Władze Izraela ogłosiły przejęcie 0,8 ha (osiem dunamów) ziemi należącej do wioski Iskaka na okupowanym Zachodnim Brzegu. Władze wioski powiedziały również, że Izrael już zagrabił podobną ilość ziemi na północny wschód od Iskaki (Al-Kanija) w celu poszerzenia nielegalnego izraelskiego osiedla Nofim Hanija. (Middle East Eye)

Izraelskie siły okupacyjne i osadnicy zniszczyli będący w budowie dom i studnię w wiosce Al-Rajhija na południe od Hebronu. (WAFA)

W ataku na Bejrut zginął również irański doradca wojskowy Milad Bidi. Liczba śmiertelnych ofiar cywilnych wzrosła do pięciu osób. (France24)

Przywódca Hezbollahu Hassan Nasrallah powiedział, że konflikt z Izraelem wszedł w nową fazę po zabójstwie Haniji i Szukra. (Guardian)

W Teherenie tysiące ludzi wyszły na ulice, aby uczestniczyć w procesji pogrzebowej Ismaila Haniji. (Al Jazeera)

W Pakistanie ogłoszono dzień żałoby narodowej w związku ze śmiercią Ismaila Haniji. (Anadolu)

Rząd Australii zaleca swoim obywatelom opuszczenie Libanu w związku z eskalacją konfliktu Izrael-Hezbollah. (ABC)

Lufthansa odwołała wszystkie loty do Izraela do 8 sierpnia w związku z sytuacją w regionie. (Reuters)

Francja ostrzega swoich obywateli przed podróżowaniem do Izraela, Libanu i do Palestyny. (Anadolu)

2 sierpnia:

W Lusajlu w Katarze odbył się pogrzeb Ismaila Haniji. W pogrzebie wziął udział m.in należący do Fatahu Mahmud al-Alul. Uroczystości upamiętniające Haniję miały również miejsce w Turcji, Libanie, Jemenie, Pakistanie, Malezji i Indonezji. (Al Jazeera, Middle East Eye)

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że zabójstwo Ismaila Haniji „nie pomoże” w osiągnięciu zawieszenia broni w Gazie. Izrael nadal nie skomentował śmierci Haniji. (BBC)

Hosejn Salami, dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, zapowiedział, że Izrael ma spodziewać się zemsty za śmierć Ismaila Haniji i Fuada Szukra. (New Arab)

Siły izraelskie aresztowały imama meczetu Al-Aksa, Ekrema Sabriego. Rzekomym powodem było wygłoszone przez Sabriego kazanie ku pamięci Ismaila Haniji, które miało być „podburzające”. Sabri i jego prawnik mówią, że w kazaniu nie było żadnych tego typu treści. (New Arab)

Cztery osoby zginęły, a kilka zostało rannych w ataku na Chan Junus. (WAFA)

Wojsko izraelskie raniło trzech Palestyńczyków w trakcie nalotu na Al-Bira na Zachodnim Brzegu. (WAFA)

Obozy Nur Szams i Tulkarm na Zachodnim brzegu cierpią z powodu niedoboru wody i przerw w dostawach prądu. (UNRWA)

Szwecja i Słowenia odradzają podróżowanie do Izraela i Palestyny. (Anadolu)

Włoskie linie lotnicze ITA zawiesiły loty z i do Tel Awiwu do 6 sierpnia. (Reuters)

Francja zaleca swoim obywatelom opuszczenie Iranu. (Le Monde)

Turcja zablokowała dostęp do Instagrama ze względu na to, że platforma „cenzoruje” treści dotyczące Hamasu. Chodziło konkretnie o posty zawierające kondolencje w związku ze śmiercią Ismaila Haniji. (Al Jazeera)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Ewa Potępa
Ewa Potępa
Artykuły: 20
Skip to content