Izrael znów atakuje szpitale Al-Awda i Kamal Adwan
Dziś (23 maja) rano wojsko izraelskie zajęło szpital Al-Awda. Armia zmusiła do ewakuacji pacjentów i pracowników, z których część nie zgodziła się na opuszczenie szpitala, dopóki nie zostaną zapewnione karetki dla pacjentów. Jeden pracownik został aresztowany. (WAFA, Palestine Chronicle)
W szpitalu Al-Awda w Dżabaliji w północnej Strefie Gazy od zeszłej niedzieli (tj. 19 maja) uwięzionych zostało ok. 148 pracowników i 22 pacjentów. Szpital otoczony został przez czołgi i był ostrzeliwany przez snajperów, atak rakietowy zniszczył piętro budynku. W szpitalu brakowało niezbędnych do przetrwania środków medycznych, wody i paliwa. Nikt nie mógł wydostać się ze szpitala ani do niego wejść – żołnierze strzelali do wszystkich zbliżających się do niego osób. Szpitala nie mogły opuścić również karetki. Placówka była jedynym miejscem, w którym istniała możliwość przeprowadzenia operacji ortopedycznych. Według dyrektora szpitala, Mohammada Salhy, 80 procent próbujących dostać się do budynku rannych właśnie takich operacji potrzebowała. Szpital był też jedynym w północnej części Strefy, który oferował opiekę położniczą. 13 maja szpital ze względu na trwające w okolicy ataki opuściła ekipa medyczna ONZ. (ONZ, WAFA, New Arab, People’s Dispatch, Palestine Chronicle, Middle East Eye)
Nie jest to pierwszy atak na szpital Al-Awda. W listopadzie 2023 r. w wyniku ostrzału zginęło trzech pracowników, a wydolność szpitala spadła o 50 procent. W grudniu 2023 r. zginęło siedmiu pracowników, 12 zostało rannych, a czterech porwano. Ich los jest nieznany. (Palestine Chronicle, Lekarze bez Granic)
W niedzielę 19 maja przestał działać szpital Kamal Adwan w Bejt Lahiji w północnej Strefie Gazy. Okolice szpitala były bombardowane. We wtorek 21 maja z powodu czterokrotnego izraelskiego ostrzału musieli ewakuować się ostatni pozostali w budynku pracownicy i pacjenci szpitala. Przed ewakuacją trafiło tam wiele osób rannych w wyniku nieustających ataków na północy Strefy. (WAFA, Al Jazeera, Anadolu Ajansi , Middle East Eye)
Szpital Kamal Adwan także był intensywnie atakowany już wcześniej. W grudniu 2023 r. armia izraelska zmusiła do opuszczenia szpitala ponad 2 tys. chroniących się w nim osób oraz zabiła i uprowadziła dziesiątki. Opuszczając teren szpitala pod koniec grudnia, wojsko okupacyjne zniszczyło częściowo budynek oraz wykopało buldożerami ciała spoczywające w tymczasowych grobach. (Al-Haq, CNN)
Według danych WHO w Strefie Gazy działa częściowo tylko jedna trzecia szpitali. Większość gazańczyków nie ma dostępu do niezbędnej pomocy medycznej. OCHA (Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej) poinformowała 20 maja, że obecnie częściowo działa 15 szpitali. Od października 2023 r. w Strefie Gazy zginęło około 500 pracowników medycznych. Obecne ataki na szpitale wpisują się w dłuższą historię izraelskich ataków na placówki medyczne. (ONZ, OCHA)
Uniemożliwienie pracy szpitalom Al-Awda i Kamal Adwan oznacza, że w nieustannie atakowanym rejonie północnej Strefy Gazy nie funkcjonuje już żaden szpital.