Dwunastu zabitych w 40-godzinnym oblężeniu Dżeninu przez siły izraelskie

Po 40 godzinach zakończyło się trwające od wtorku 21 maja izraelskie oblężenie położonego na okupowanym Zachodnim Brzegu palestyńskiego miasta Dżenin i znajdującego się w nim obozu dla uchodźców.

Liczba osób zabitych w trakcie najazdu wyniosła 12, rannych zostało 25 osób. Wśród zabitych znaleźli się m.in. dwaj nastolatkowie (16- i 18-letni chłopcy) oraz 30-letni mężczyzna, którzy zmarli w miejscowym szpitalu na skutek ran postrzałowych zadanych przez izraelskich żołnierzy. Ofiarami izraelskich snajperów padli także 51-letni chirurg (Usaeed Jabareen) z pobliskiego szpitala, 48-letni nauczyciel (Allam Jaradat), który w chwili zastrzelenia jechał do pracy samochodem, i 15-latek wracający do domu na rowerze.

Dziś, tj. 23 maja, odbył się pogrzeb wszystkich zabitych podczas najazdu. Kondukt pogrzebowy liczył kilka tysięcy Palestyńczyków.

Według Mohameda Al-Sabbagha, przewodniczącego Komitetu Społecznego na Rzecz Usług dla Obozu w Dżeninie (Popular Committee for Jenin Camp Services), od 7 października ub. r. izraelskie wojsko zaatakowało Dżenin łącznie aż 72 razy, zabijając 63 osoby.

Obóz dla uchodźców w Dżeninie powstał w 1948 r. (odbudowano go w 1952 r. po zniszczeniach spowodowanych śnieżycą) dla Palestyńczyków przymusowo wysiedlonych w trakcie Nakby z terytoriów zajmowanych obecnie przez państwo Izrael. W obozie mieszka niemal 24 tys. osób (stan na 2022).

Siły izraelskie przeprowadzają na Dżenin regularne najazdy, które są próbą tłumienia grup ruchu oporu przeciwko izraelskiej okupacji w mieście.

(WAFA [1], [2], [3], [4], [5], [6], [7], [8], [9], Associated Press, Times of Israel, New Arab, UNRWA, Al Jazeera)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 32
Skip to content