Uwolnieni aktywiści flotylli oskarżają Izrael o tortury i przemoc seksualną

Aktywiści Globalnej Flotylli Sumud, porwani przez izraelskie siły na wodach międzynarodowych, oskarżają izraelskie służby o tortury, brutalne pobicia oraz przemoc seksualną podczas przetrzymywania w izraelskiej niewoli.

Ponad 430 uczestników misji zostało w czwartek odesłanych do Stambułu po kilku dniach zatrzymania. Na nagraniach z lotnisk widać aktywistów ubranych w szare więzienne stroje i kefije, witanych przez rodziny oraz zwolenników.

Po powrocie uczestnicy flotylli zaczęli ujawniać szczegóły traktowania, jakiego doświadczyli w izraelskiej niewoli.

Włoski dziennikarz Alessandro Mantovani powiedział po przylocie do Rzymu, że aktywistów przewieziono na lotnisko Ben Guriona „w kajdankach i z łańcuchami na nogach”.

„Bili nas, kopali i uderzali pięściami, krzycząc: ‘Witamy w Izraelu’” — relacjonował.

Miriam Azem z izraelskiej organizacji praw człowieka Adalah poinformowała, że jeden z aktywistów został zmuszony do rozebrania się do naga i biegania, podczas gdy strażnicy śmiali się i upokarzali zatrzymanych.

Jedna z uczestniczek flotylli opowiedziała, że izraelscy żołnierze ciągnęli ją po ziemi ze związanymi rękami i nogami, a zbyt mocno zaciśnięte kajdanki spowodowały utratę czucia w dłoniach.

„Śmiali się przez cały czas. To było skrajnie sadystyczne. Zdjęli mi koszulkę, robili zdjęcia i maltretowali nas przez całą noc” — powiedziała.

Australijska aktywistka Juliet Lamont oskarżyła izraelskie służby o stosowanie tortur wodnych oraz napaść seksualną.

„Ludziom łamano żebra, rażono ich paralizatorami w twarz i wstrzykiwano nieznane środki uspokajające” — relacjonowała.

Publikowane w sieci zdjęcia pokazują siniaki, obrażenia i ślady pobicia na ciałach aktywistów, które według uczestników misji, są dowodem przemocy stosowanej podczas przetrzymywania.

Brazylijski działacz Thiago Avila twierdzi, że izraelscy żołnierze dopuścili się również gwałtów wobec części zatrzymanych aktywistów. Według niego do przemocy seksualnej dochodziło zarówno na przejętym statku, jak i podczas transportu do portu w Aszdod.

Organizacja Adalah oświadczyła, że cała operacja Izraela — od bezprawnego przejęcia statków na wodach międzynarodowych po systemowe tortury, upokorzenia i arbitralne zatrzymania uczestników flotylli stanowi rażące naruszenie prawa międzynarodowego.

Uwolnienie aktywistów nastąpiło po międzynarodowym oburzeniu wywołanym nagraniem przedstawiającym izraelskiego ministra bezpieczeństwa narodowego Itamara Ben-Gvira nadzorującego upokarzanie zatrzymanych uczestników flotylli.

Nagranie wywołało reakcje wielu państw, w tym Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii i Francji, które wezwały izraelskich dyplomatów do złożenia wyjaśnień. Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa oświadczył, że jest „zszokowany” opublikowanym materiałem.

Źródło: Middle East Eye

Udostępnij:
Przejdź do treści