182 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (5.04.2024)
Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r.:
- Ponad 33 091 ofiar śmiertelnych i co najmniej 75 750 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
- Ponad 456 ofiar śmiertelnych na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)
Pracownicy humanitarni
Rzecznik Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. praw człowieka, Jeremy Laurence, poinformował, że do tej pory w Gazie zginęło prawie 200 pracowników i pracownic organizacji humanitarnych, w tym blisko 180 pracujących w ONZ. (ONZ – fragment nagrania) (ONZ – oświadczenie)
ONZ i eksport broni
Rada Praw Człowieka ONZ poparła wezwanie do zaprzestania przekazywania broni izraelskim władzom okupacyjnym. Przeciw rezolucji głosowały Stany Zjednoczone, Niemcy, Argentyna, Bułgaria, Paragwaj i Malawi. Wstrzymało się 13 państw, w tym m.in. Francja, Holandia, Japonia i Litwa. (ONZ)
AI w Strefie Gazy
Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres, wyraził zaniepokojenie doniesieniami o wykorzystywaniu przez wojsko okupacyjne sztucznej inteligencji do namierzania celów w gęsto zaludnionej Strefie Gazy. Śledztwa magazynu +972mag i Local Call oparte na rozmowach z izraelskimi żołnierzami wykazały zastosowanie dwóch systemów AI do oznaczania celów: Gospel (przeznaczony do typowania budynków) i nowszy Lavender (przeznaczony do typowania osób). Na zweryfikowanie przez człowieka oznaczonych przez sztuczną inteligencję celów przeznacza się przed zbombardowaniem „20 sekund”, aby „mieć pewność, że wybranym przez Lavender celem jest mężczyzna”. Do bombardowań używa się pocisków niekontrolowanych, które są tańsze od bombardowania precyzyjnego i mają szersze pole rażenia, ponieważ, według źródeł wojskowych, nie warto „marnować drogich bomb na nieistotnych ludzi”. Poza oznaczonym celem dopuszczalne jest również zbombardowanie do 15-20 osób znajdujących się w pobliżu. Armia izraelska atakuje wybrane osoby, gdy te przebywają w domach, a nie w trakcie działań wojskowych, zwykle nocą, gdy przebywają razem z rodziną. (ONZ, +972mag)
Izrael „uporczywie” nie przestrzega prawa
Izrael „uporczywie odmawia” wypełniania swoich zobowiązań wynikających z międzynarodowego prawa humanitarnego – tak agencji Anadolu przekazał w rozmowie Ben Saul, Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. zwalczania terroryzmu i praw człowieka. Twierdzi również, że sam fakt nałożenia 28 marca kolejnego nakazu na Izrael przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości jest dowodem na to, że sędziowie nie wierzą w respektowanie przez okupanta tych zobowiązań. (Anadolu)
Osadnicza przemoc
Liczba prześladowań osadników żydowskich wobec społeczności palestyńskiej na Zachodnim Brzegu w strefie C wzrosła po 7 października z dwóch przypadków dziennie w 2023 r. do siedmiu. W 2022 r. odnotowywano średnio jeden atak osadniczy dziennie. Prześladowania przybierają różne formy, w tym nękanie, zastraszanie, napady, kradzieże bydła, czy ataki fizyczne (również na dzieci). Wobec Palestyńczyków i Palestynek mieszkających w Wadi Siq, na wschód od Ramallah, izraelscy osadnicy zastosowali w październiku ultimatum, w którym zażądali wyprowadzenia się w ciągu 24 godzin całej społeczności liczącej 144 osoby. Po odmowie mieszkańcy zostali zmuszeni do wyburzenia swoich domostw, gdy „zawitali” do nich uzbrojeni osadnicy w asyście rezerwistów wojskowych, strzelając w powietrze ostrą amunicją i wywołując panikę wśród dzieci. Osadnicy przez kilka dni wdzierali się do palestyńskich domów, niszczyli lokalną szkołę, plądrowali budynki i zabraniali mieszkańcom pozbierania swoich rzeczy. Społeczność przeniosła się do Taybeh i Rammun, gdzie brakuje podstawowej infrastruktury energetycznej, źródła wody, a dzieci tymczasowo przestały uczęszczać do szkoły w związku z koniecznością zmiany placówki edukacyjnej. (UNRWA)
Zastrzelony Palestyńczyk
W trakcie najazdu na obóz dla uchodźców Nur Shams na Zachodnim Brzegu siły okupacyjne zabiły Palestyńczyka o imieniu Sa’id Abu ‘Aliwa, raniąc przy tym dwie inne osoby. Młody mężczyzna trafił do szpitala z ranami postrzałowymi, jednak zmarł w wyniku poniesionych obrażeń. Dom Sa’ida został wcześniej oblężony i ostrzelany przez wojsko. Naloty sił okupacyjnych miały miejsce w nocy również w innych miejscowościach na Zachodnim Brzegu: Dżeninie, Nablusie, Tulkarm, Qalqilyi, Ramallah i miejscowościach znajdujących się w guberni Betlejem. (Middle East Monitor)
Relacja lekarza
Francuski lekarz, Khaled Benboutrif, udzielający się w Szpitalu Europejskim w Chan Junus w Strefie Gazy, opowiedział o swoich doświadczeniach po powrocie z dwutygodniowej misji. Lekarz był świadkiem zabijania, bicia i poniżania palestyńskiej ludności. Określa sytuację jako ludobójstwo i wzywa do zawieszenia broni i zatrzymania dozbrajania Izraela. Doktor Benboutrif wspomina wielokilometrowe kolejki konwojów z pomocą humanitarną na granicy w Rafah, stały nadzór izraelskich dronów, samoloty bojowe i częste strzelaniny w pobliżu szpitala. „Jest tak wiele osób, że nie jesteśmy w stanie sprzątać. Unosi się pył. W szpitalu je się, gotuje i gra w gry. To już nie jest szpital” – dodaje lekarz. W szpitalu i jego bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się około 25 tys. osób. (Anadolu)
Pozwy od prawników
Freedom From Torture and Redress, brytyjska organizacja prawnicza, wystosowała do premiera Rishiego Sunaka list otwarty, w którym wyraziła obawy związane z doniesieniami o tym, że decyzja o zawieszeniu finansowania dla UNRWA (Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) została oparta na dowodach uzyskanych w wyniku tortur stosowanych przez siły izraelskie. Więcej o wstrzymaniu finansowania dla UNRWA pisaliśmy tu. (Reliefweb)
Inna koalicja prawnicza, tym razem z Niemiec, również wystosowała do swojego rządu wezwanie do zaprzestania eksportu broni i sprzętu wojskowego Izraelowi, argumentując to tym, że działania takie stoją w sprzeczności zarówno z prawem międzynarodowym, jak i krajowym. Według niedawno opublikowanego raportu SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) 30% izraelskiej broni zakupionej w 2023 r. pochodzi z Niemiec, 69% ze Stanów Zjednoczonych, a z Włoch – 0,9%. (Palestine Chronicle)
Izrael zabija zakładniczkę
Według nowego izraelskiego śledztwa wewnętrznego Izrael prawdopodobnie zabił 7 października podczas ostrzału z helikoptera bojowego swoją własną zakładniczkę, Efrat Katz. Szef izraelskich sił powietrznych, Tomer Bar, określił to w swoim oświadczeniu jako „tragiczne i niefortunne”. Więcej o ofiarach 7 października i tzw. „Dyrektywie Hannibala” pisaliśmy w tym artykule. (Al Jazeera)
Kolumbia pozwie Izrael
Kolumbia złożyła wniosek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości o możliwość dołączenia do oskarżenia o ludobójstwo, wystosowanego przez Republikę Południowej Afryki przeciwko Izraelowi. (MTS)
Jordania potępia zajęcie ormiańskiej dzielnicy
Jordańskie ministerstwo spraw zagranicznych potępia zajęcie przez Izrael dzielnicy ormiańskiej w Jerozolimie, o którym pisaliśmy więcej w poprzednim zestawieniu wydarzeń. „Konfiskując ziemię Patriarchatu Ormiańskiego i kontynuując nękanie chrześcijan w Jerozolimie, Izrael próbuje zmienić tożsamość Świętego Miasta” – tak na swoim oficjalnym profilu na platformie X (wcześniej Twitter) napisał jordański minister, Ayman Safadi. (Ayman Safadi)
Huti w Jemenie
Przywódca jemeńskiej grupy Huti, Abdulmalik al-Houthi, zakomunikował na antenie telewizji Al-Masirah w czwartek, że od stycznia w trakcie 424 brytyjskich i amerykańskich nalotów na Jemen zabitych zostało 37 osób, a 30 zostało rannych. W tym samym czasie organizacja Huti przeprowadziła 90 ataków na izraelskie, amerykańskie i brytyjskie statki na Morzu Czerwonym i Morzu Arabskim. (Anadolu)
McDonald’s w czasach bojkotu
McDonald’s odkupuje 225 izraelskich restauracji swojej sieci od dotychczasowego franczyzobiorcy, izraelskiej spółki Alonyal. Wszystko przez spadek sprzedaży w regionie spowodowany bojkotem firmy. McDonald’s w październiku ubiegłego roku opublikował w swoich mediach społecznościowych informację o tym, że dostarczył 100 tys. darmowych posiłków armii okupacyjnej i zapewnia im 50-procentową zniżkę. „McDonald’s podtrzymuje swoje zaangażowanie w rynek izraelski oraz w zapewnianie pracownikom i klientom pozytywnych doświadczeń” – oświadczył Jo Sempels, jeden z prezesów spółki. Więcej o bojkocie firm wspierających Izrael piszemy tu. (ABC News)
Kanada potępia słowa Netanjahu
Kanadyjski premier, Justin Trudeau potępia słowa Benjamina Netanjahu, dotyczące izraelskiego ataku konwojów z pomocą humanitarną. Izraelski premier stwierdził, że takie sytuacje po prostu „się zdarzają w czasie wojny”. Podczas zamachu zginęło 7 pracowników organizacji World Central Kitchen, w tym obywatel Kanady, 33-letni weteran Jacob Flickinger. Więcej o spóźnionych reakcjach polityków i mediów światowych, w tym polskich, na ludobójstwo dokonywane przez Izrael w Palestynie pisaliśmy w tym miejscu. (CBC)
Spodziewany kontratak Iranu
Amerykański wywiad ostrzega Izrael przed „znacznym” i „nieuchronnym” odwetem Iranu. Ma on nastąpić w odpowiedzi na poniedziałkowy izraelski atak na irańską placówkę dyplomatyczną w stolicy Syrii, o którym wspominaliśmy tu. (CNN)