189-191 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (12-14.04.2024)

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r.:
  • Ponad 33 686 ofiar śmiertelnych i co najmniej 76 309 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 462 ofiary śmiertelne na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

Odwet Iranu

W sobotę późnym wieczorem Iran wystrzelił około 250-300 dronów i rakiet w stronę Izraela. Atak nastąpił w odwecie za izraelską agresję na irańską ambasadę w Syrii, w której zginęło 14 osób. W zestrzeliwaniu irańskich pocisków Izrael był wspierany przez Francję, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Jordanię. Jedna osoba została ranna – 10-letnie dziecko z beduińskiej miejscowości na pustyni Nakab (obecnie Negew). Pustynię zamieszkuje ok. 200 tys. Beduinów, z czego połowa w miejscowościach nieuznawanych przez Izrael i niechronionych Żelazną Kopułą. (MondoweissShanghai DailyForwardSyrian Observatory for Human Rights)

Masakry w Strefie Gazy

12 kwietnia w obozie Nusejrat w centralnej Strefie Gazy w wyniku izraelskiego ataku zostało zabitych sześć osób, a rannych zostało dwóch dziennikarzy. Jeden z nich musiał przejść amputację nogi. W niedzielę 14 kwietnia w obozie w izraelskiej agresji zabitych zostało pięć osób, a kilkadziesiąt odniosło rany. W sumie w Strefie Gazy Izrael przeprowadził w ciągu 24 godzin (stan na 14 kwietnia) cztery masakry, w których zginęły co najmniej 43 osoby, a 62 zostały ranne. (Al JazeeraWAFA [1], [2])

Ataki na Zachodnim Brzegu

Na Zachodnim Brzegu nie ustają ataki osadników. O pogromach izraelskich mających tam miejsce od kilku dni pisała więcej Natalia Pitala tutaj.

Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca (Palestine Red Crescent Society) poinformowało 12 kwietnia, że w Al-Far’a ostrzelany został ambulans udzielający pierwszej pomocy jednej z rannych osób, natomiast 13 kwietnia zaatakowana została karetka w Nablusie. (PRCS [1], [2])

Śmierć noworodków

Dr Ahmed Al-Shaer, zastępca kierownika Oddziału Opieki Inkubacyjnej w szpitalu Al-Emirati w Rafah na południu Strefy Gazy, informuje, że noworodki umierają z braku dostępności do respiratorów. Przed izraelską inwazją na oddziale znajdowało się miejsce dla 10 noworodków. W tej chwili przebywa ich tu prawie 70. W jednym inkubatorze przebywają po cztery noworodki. „Doszliśmy do etapu, w którym musimy decydować o tym, które dziecko przeżyje” – mówi dr Al-Shaer. (UNFPA)

Nieludzkie warunki w obozie dla uchodźców

Przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia odbyli 11 kwietnia wizytę w obozie dla uchodźców Al-Fachchari we wschodnim Chan Junus w Strefie Gazy. W obozie znajduje się ponad 116 tys. przymusowo przesiedlonych osób, a codziennie przybywa ponad 200. Na każde 1400 osób przypada jedna toaleta. W okolicy znajdują się dwie placówki medyczne, które zmagają się z przytłaczającą liczbą przypadków zapalenia wątroby, biegunki i chorób skóry. Zgłoszonych zostało co najmniej 10 przypadków niedożywienia. (WHO)

Indonezja znormalizuje stosunki z Izraelem?

Indonezja chce znormalizować stosunki z Izraelem po trzech miesiącach negocjacji. Normalizacja ma nastąpić w zamian za zatwierdzenie wniosku Indonezji o przystąpienie do Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Indonezja zaprzecza tym doniesieniom. W Indonezji od 7 października odbywają się wielotysięczne, propalestyńskie demonstracje. (YnetMiddle East Eye)

Samsung wycofuje się z Izraela

Samsung Next (oddział Samsunga ds. innowacji) zamyka swoją działalność w Izraelu w wyniku spadków izraelskiej gospodarki. Spółka do tej pory inwestowała w 70 izraelskich start-upów. „Izrael pozostaje atrakcyjnym rynkiem dla Samsung Next, a istniejące relacje z partnerami i spółkami portfelowymi pozostaną niezmienione” – napisał w e-mailu do pracowników informującym o zamknięciu działalności Eyal Miller, wiceprezes i dyrektor zarządzający. (CTechBDS)

Areszty w Jordanii

Amnesty International wezwała Jordanię do zaprzestania tłumienia propalestyńskich demonstracji i natychmiastowego uwolnienia osób, które wyrażały krytykę wobec rządu i jego relacji z Izraelem. Od 7 października jordańskie władze zatrzymały 1500 protestujących osób. 30 marca aresztowany został również 25-letni fotoreporter Ahmed Mohsen, który relacjonował protesty pod izraelską ambasadą w Ammanie. (Amnesty InternationalNew Arab)

Palestyna wymyka się definicjom PTSD

Według dr Samah Jabr, przewodniczącej Wydziału Zdrowia Psychicznego w palestyńskim Ministerstwie Zdrowia, kliniczna definicja zespołu stresu pourazowego (PTSD) nie odpowiada rzeczywistości w Palestynie. „Kliniczny opis PTSD oddaje doświadczenie, na przykład, żołnierza powracającego do domu… Trauma w Palestynie jest zbiorowa i ciągła. PTSD występuje wtedy, gdy umysł utknie w traumatycznej pętli. W Palestynie ta pętla jest rzeczywistością. Zagrożenie wciąż istnieje” – mówi dr Jabr. „Jedną z kar zbiorowych nałożonych przez Izrael było zamknięcie punktów kontrolnych, w wyniku czego palestyńscy pracownicy stracili pracę. Młodzi mężczyźni skarżyli się na bóle głowy, kołatanie serca i bóle pleców… Wszystkie te objawy były niewyjaśnione z medycznego punktu widzenia i zrozumiałem, że mają podłoże psychiczne”. W okupowanej Wschodniej Jerozolimie i na Zachodnim Brzegu rasizm i poniżanie na punktach kontrolnych, najazdy armii izraelskiej, burzenie domów i areszt administracyjny bez stawiania zarzutów są na porządku dziennym. (Guardian)

Protesty

Ulicami Rzymu przeszła kilkutysięczna, propalestyńska demonstracja. Również w Warszawie w niedzielę odbył się protest. Mimo że trasa przemarszu była zgłoszona i uzgodniona zgodnie z obowiązującymi przepisami, policja próbowała nie dopuścić demonstrantów pod ambasadę Izraela. Dopiero po około 40 min. protestujący zostali przepuszczeni. Pod ambasadą domagali się odwołania ambasadora i tańczyli dabke – tradycyjny palestyński taniec. (Middle East MonitorKampania Solidarności z Palestyną)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 32
Skip to content