192 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (15.04.2024)

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r.:
  • Ponad 33 729 ofiar śmiertelnych i co najmniej 76 371 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 466 ofiar śmiertelnych na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

Tragiczny powrót na północ Gazy

Co najmniej pięć osób zostało zastrzelonych przez armię izraelską w niedzielę podczas próby powrotu do domów na północy Strefy Gazy. Wojsko okupacyjne otworzyło ogień i rozpoczęło bombardowania na drodze Salah Al-Din. Mieszkańcy i mieszkanki ruszyli do swoich domów po tym, jak rozeszła się plotka o ponownym otwarciu przez Izrael jednego z punktów kontrolnych. (Middle East Monitor)

Masowy grób w Al-Szifa

Na terenie kompleksu szpitalnego Al-Szifa w mieście Gaza odnaleziony został kolejny masowy grób. Szpital został w trakcie izraelskiego dwutygodniowego oblężenia doszczętnie zniszczony i nie jest w stanie przyjmować żadnych pacjentów i pacjentek. O zbrodniach wojennych dokonywanych przez Izrael na terenie kompleksu pisaliśmy więcej w tym miejscu, natomiast o kompletowaniu szczątków po zakończeniu oblężenia tu. (Al Jazeera – nagranie)

Izraelska agresja na Zachodnim Brzegu

Troje młodych Palestyńczyków zostało rannych podczas konfrontacji z izraelskimi siłami okupacyjnymi podczas najazdu wojska w mieście Nablus. Jeden z nich otrzymał od sił okupacyjnych pięć kul w klatkę piersiową. Mężczyzna zmarł w szpitalu. Drugi Palestyńczyk został trafiony w stopę, natomiast trzeci został zabity strzałami w klatkę piersiową i brzuch. (WAFA)

Na wschód od Ramallah izraelscy osadnicy zaatakowali kamieniami Palestyńczyka, Khaleda Salema Ghunaimata, gdy ten pracował na roli. (WAFA)

Izraelskie władze okupacyjne powiadomiły trzy palestyńskie rodziny o planach ich eksmisji z dzielnicy Szejch Dżarrah w okupowanej Wschodniej Jerozolimie. Rodziny mają czas do połowy lipca na opuszczenie domów. (WAFA)

Uzbrojeni izraelscy osadnicy zaatakowali Palestyńczyków w miejscowości Brukin, na zachód od miasta Salfit, a także zdewastowali ich domy i pojazdy. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala. W Betlejem z kolei izraelscy osadnicy obrzucili kamieniami palestyński pojazd znajdujący się w pobliżu żydowskiej osady Gusz Etzjon, raniąc dwóch pasażerów oraz uszkadzając pojazd. Poszkodowani trafili do szpitala. Izraelscy osadnicy zaatakowali również kilka domów i podpalili pojazd w Szib Al Butum, jednej z wiosek tworzących Masafer Jatta, na południowych wzgórzach Hebronu. (WAFA)

Uwolniony Palestyńczyk

Uprowadzony dwa miesiące temu przez izraelskie siły okupacyjne Sufian Abu Salah, Palestyńczyk z Chan Junus, został wypuszczony w poniedziałek. Mężczyźnie amputowano w trakcie aresztu nogę na skutek tortur i zaniedbań medycznych stosowanych wobec palestyńskich więźniów w izraelskich więzieniach. (Hossam Shabat)

Reakcje na irański odwet

Wielka Brytania i Francja sugerują Izraelowi zaniechanie odpowiedzi na irański odwet, aby zapobiec eskalacji konfliktu. Prezydent USA, Joe Biden, oświadczył Benjaminowi Netanjahu, izraelskiemu premierowi, że Stany nie wezmą udziału w planowanej przez Izrael kontrofensywie. USA zapowiadają jednak Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że będą starały się pociągnąć Iran do odpowiedzialności. Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres, wezwał Izrael i Iran do „maksymalnej powściągliwości”. „Nadszedł czas na łagodzenie i deeskalację sytuacji” – twierdzi Guterres. Izraelskie przygotowania do agresji za irański odwet (będący skutkiem ataku Izraela na placówkę dyplomatyczną Iranu w Syrii) opóźnią plany inwazji lądowej na miasto Rafah na południu Strefy Gazy, w którym m.in. w obozach namiotowych schronienia szuka ok. 1,5 mln przymusowo przesiedlonych osób. Więcej o samym odwecie pisaliśmy w poprzednim zestawieniu wydarzeń. (Ynet [1], [2], Reuters [1], [2])

Portugalia nie uzna Palestyny

Portugalski premier, Luis Montenegro, poinformował Pedro Sáncheza, hiszpańskiego premiera, że nie jest gotów uznać państwa palestyńskiego bez skoordynowanego stanowiska UE. Sánchez wcześniej oznajmił, że Hiszpania uzna państwo palestyńskie jeszcze przed rozpoczęciem lata. Również Irlandia zapowiedziała starania w tym kierunku. W chwili obecnej jedynie osiem z 27 krajów członkowskich UE uznaje istnienie Palestyny jako państwa i są to: Polska, Bułgaria, Rumunia, Węgry, Czechy, Słowacja, Szwecja i Cypr. (Times of Israel, Al Jazeera)

Linie odwołują loty do Izraela

Linia lotnicza EasyJet odwołała loty do Izraela w przyszłym tygodniu i zablokowała możliwość rezerwacji lotów aż do października „w związku z ewoluującą sytuacją”. Pasażerowie korzystający z usług inii WizzAir mogą natomiast spodziewać się zmian w rozkładzie lotów. W niedzielę i poniedziałek loty do Tel Awiwu zawiesiły również Air Canada, Delta, Iberia i Lufthansa. (KAN, Guardian)

Libańsko-izraelskie ataki

Według Projektu Lokalizacji Konfliktów Zbrojnych i Danych o Zdarzeniach (Armed Conflict Location and Event Data Project) Izrael, Hezbollah i inne grupy zbrojne Libanu wymieniły od 7 października do 15 marca niemal 5 tys. ataków, przy czym 83% z nich przeprowadził Izrael. Ataki trwają od momentu, w którym Hezbollah (libańska grupa zbrojna założona w 1982 r. w celu walki z izraelską inwazją na południe kraju) rozpoczęła naloty na Izrael. Więcej o konsekwencjach izraelskich bombardowań na Liban dla ludności cywilnej pisaliśmy w tym miejscu. (Al Jazeera)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 38
Skip to content