211-217 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (4.05-10.05.2024) – podsumowanie wydarzeń

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 9.05.2024 r.):
- Ponad 34 905 ofiar śmiertelnych i co najmniej 78 514 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
- Ponad 497 ofiar śmiertelnych na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)
4 maja:
Co najmniej 32 osoby (w tym jedna dorosła i dwójka dzieci w Rafah) zostały zabite i co najmniej 41 zostało rannych w izraelskich bombardowaniach, eksplozjach i atakach artyleryjskich w różnych częściach Strefy Gazy w ciągu 24 godzin. (WAFA [1], [2])
Zespoły ratunkowe wydobyły ciała siedmiu osób w Chan Junus w Strefie Gazy. (WAFA [1], [2])
Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca (Palestine Red Crescent Society) poinformowało, że szpital Al-Amal w Chan Junus działa częściowo i w ograniczonym zakresie pomimo skali zniszczeń. (PRCS – nagranie okolic szpitala)
Pięciu Palestyńczyków zostało zastrzelonych przez izraelskie siły w miejscowości Deir al-Ghusoun na północ od Tulkarem na Zachodnim Brzegu podczas 12-godzinnego izraelskiego oblężenia jednego z budynków. Izraelski ostrzał uszkodził także kamerę dziennikarzy, którzy relacjonowali oblężenie. (WAFA [1], [2], Issam Rimawi – nagranie uszkodzonej kamery, Al Jazeera – nagranie oblężonego budynku)
Izraelscy osadnicy najechali na beduińską miejscowość na północ od Jerycha na Zachodnim Brzegu i przeszukali cztery domy należące do Palestyńczyków. (WAFA)
Izraelscy osadnicy zniszczyli pompy wodne należące do palestyńskiego rolnika w północnej części Doliny Jordanu na Zachodnim Brzegu. (WAFA)
Izraelskie siły okupacyjne zatrzymały trzech palestyńskich pasterzy, których wcześniej zaatakowali izraelscy osadnicy w Masafer Jatta na południe od Hebronu na Zachodnim Brzegu. (WAFA)
Izraelskie siły zajęły traktor należący do palestyńskiego rolnika pracującego na roli na południe od Nablusu na Zachodnim Brzegu. (WAFA)
Grupy izraelskich osadników zaatakowały samochód należący do Palestyńczyka oraz namioty i podpaliły pola uprawne. Wszystkie wydarzenia miały miejsce w Dolinie Jordanu na Zachodnim Brzegu. (WAFA)
Izraelska policja wzmocniła rozmieszczenie sił przy bramach Starego Miasta w Jerozolimie, a także utrudniała chrześcijanom obrządku wschodniego wejście do Bazyliki Grobu Pańskiego w Wielką Sobotę. Brutalnie aresztowany został ochroniarz greckiego konsula. (WAFA [1], [2], Al Jazeera – nagranie aresztowania)
Urząd ds. Palestyńskich Więźniów wydał oświadczenie, w którym zarzuca izraelskim władzom więziennym wykorzystywanie chorób i obrażeń osadzonych Palestyńczyków oraz stosowanie brutalnych praktyk, m.in. zawiązywania oczu i zakuwania w kajdanki chorych więźniów podczas wizyt prawnika lub rodziny, wstrzymywania zabiegów fizjoterapii dla rannych i diety dla osób z chorobami układu trawiennego oraz konfiskowania więziennego telefonu służącego do kontaktowania się z rodziną. (WAFA)
Brytyjsko-palestyński chirurg dr Ghassan Abu Sitta, rektor Uniwersytetu w Glasgow, który przez 43 dni inwazji leczył Palestyńczyków w Strefie Gazy, spotkał się na paryskim lotnisku z odmową wjazdu do Francji. Lekarz miał przemawiać we francuskim parlamencie, jednak według przecieków z francuskiej policji niemieckie władze wydały zakaz wjazdu chirurga do strefy Schengen. (Ghassan Abu Sitta, Le Monde, Guardian, Al Jazeera)
Władze Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside osiągnęły porozumienie z protestującymi studentami, w ramach którego uczelnia ujawni swoje inwestycje i dokona ich przeglądu. (Anadolu, Times of Israel)
Do protestów studenckich w formie miasteczek namiotowych dołączyły irlandzkie Kolegium Trójcy Świętej i szwajcarski Uniwersytet w Lozannie. Przed University College London odbyła się natomiast propalestyńska demonstracja. (Times of Israel, Anadolu)
Absolwenci Uniwersytetu w Michigan przerwali ceremonię ukończenia studiów, wzywając do zakończenia inwazji na Strefę Gazy i żądając wycofania się uczelni z inwestowania w firmy powiązane z Izraelem. (Al Jazeera – nagranie protestu)
25 osób zostało aresztowanych podczas propalestyńskich protestów studenckich na Uniwersytecie w Wirginii. Uczelnia wezwała policję do stłamszenia protestu i usunięcia namiotów. (CNN – nagranie aresztowań, Times of Israel)
5 maja:
Izrael przeprowadził trzy ataki w różnych częściach Strefy Gazy, zabijając 29 osób i raniąc 110 w ciągu 24 godzin. (WAFA [1], [2])
Palestyńscy chrześcijanie w Gazie (ok. 1200 osób) obchodzili Wielkanoc w zniszczonym kościele pw. św. Porfiriusza. (WAFA)
Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca (Palestinian Red Crescent Society) wydobyło spod gruzów część szczątków pięciu osób zabitych w izraelskim oblężeniu budynku w okolicy Tulkarem na Zachodnim Brzegu. (WAFA)
Izrael zbombardował w Gazie budynek należący do UNRWA (Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie). (Anadolu)
Izraelskie siły okupacyjne przeprowadziły szturm na miejscowość Jatma na południe od Nablusu na Zachodnim Brzegu przy użyciu kul i gazu łzawiącego. (WAFA)
Izraelskie wojsko zatrzymało co najmniej 25 osób na Zachodnim Brzegu, głównie w okolicach Nablusu, Ramallah, Hebronu, Dżeninu, Jerycha, Kalkilii, Jerozolimy i Tulkarem. (WAFA)
Izraelscy osadnicy brutalnie pobili 16-letniego Palestyńczyka w Jerozolimie. (WAFA)
Izraelskie siły okupacyjne przeprowadziły 16 raz z rzędu szturm na miejscowość w okolicach Dżeninu na Zachodnim Brzegu. (WAFA)
Izraelscy osadnicy przeprowadzili ponownie najazd na domy beduińskiej społeczności na północny zachód od Jerycha na Zachodnim Brzegu. (WAFA)
Izraelscy osadnicy zaatakowali palestyńskich rolników w pobliżu Dżeninu na Zachodnim Brzegu. (WAFA)
Izraelscy osadnicy zajęli szczyt wzgórza Tel al-Himma w Dolinie Jordanu na okupowanym Zachodnim Brzegu i wywiesili na nim izraelską flagę. Palestyńscy mieszkańcy obawiają się, że jest to początek nowej izraelskiej osady na ich ziemi. (WAFA)
Izraelskie władze poinformowały mieszkańców beduińskiej społeczności na zachód od Jerycha na okupowanym Zachodnim Brzegu o zamiarze wyburzenia pięciu domów i zagrody dla owiec należących do palestyńskiej rodziny. (WAFA)
Izraelskie siły skonfiskowało dźwig należący do Palestyńczyka w Dolinie Jordanu na okupowanym Zachodnim Brzegu. (WAFA)
Izraelscy osadnicy zaatakowali kamieniami samochody należące do Palestyńczyków. Nie zgłoszono żadnych obrażeń fizycznych. (WAFA)
Izraelski rząd jednomyślnie zatwierdził zamknięcie stacji Al Dżazira na 45 dni z możliwością przedłużenia. Więcej piszemy o tym w tym miejscu. (Kancelaria Premiera, Benjamin Netanjahu, Al Jazeera – nagranie)
Czwórka libańskich cywili (kobieta, mężczyzna i ich dwójka dzieci, jedno 12-letnie, drugie 21-letnie) została zabita w izraelskim bombardowaniu miejscowości Majs al-Dżabal w południowym Libanie. Hezbollah poinformował, że w odwecie wystrzelił rakiety na miejscowość Kirjat Szemona w północnym Izraelu. (Al Monitor, National News Agency, Associated Press)
Izrael zamknął przejście graniczne Karam Abu Salem w Rafah po tym, jak palestyński ruch oporu wystrzelił 10 rakiet w stronę bazy wojskowej w południowym Izraelu, zabijając trzech żołnierzy. (Associated Press, Al Arabiya, Al Jazeera, Times of Israel [1], [2])
Liczba pracowników UNRWA zabitych od początku inwazji na Strefę Gazy wzrosła do 188. (UNRWA)
Philippe’owi Lazzariniemu, Komisarzowi Generalnemu UNRWA Izrael po raz drugi odmówił wjazdu do Strefy Gazy. (Philippe Lazzarini, UNRWA)
6 maja:
Izraelska armia zbombardowała o świcie 11 domów w Rafah na południu Strefy Gazy, zabijając 22 osoby, w tym 8 dzieci. (WAFA)
Izraelskie siły zintensyfikowały bombardowania w mieście Gaza i Rafah. W jednym z ataków dronem zabity został dziennikarz, Mustafa Ayyad. (WAFA)
Późnym wieczorem Izrael przeprowadził tzw. ataki dywanowe i zwiadowcze przeloty dronami na wschód od Rafah w Strefie Gazy. Pojawiły się także doniesienia o pojazdach wojskowych zbliżających się do wschodniej granicy Rafah. Więcej o rozpoczęciu izraelskiej inwazji na Rafah piszemy w tym miejscu. (WAFA)
Izraelskie siły okupacyjne otworzyły ogień do 8-letniego chłopca w obozie dla uchodźców w Jerychu na Zachodnim Brzegu, po czym go aresztowały. (WAFA)
Izraelskie wojsko przeprowadziło najazd na obóz dla uchodźców Tulkarem (w ataku użyto 50 pojazdów wojskowych), podczas którego zamknięto drogi wyjazdowe, rozmieszczono na dachach snajperów i przeszukiwano domy Palestyńczyków. Podczas najazdu na Tulkarem postrzelony został młody Palestyńczyk, który w stanie krytycznym trafił do szpitala, i 28-letnia kobieta. Siły okupacyjne wysadziły także w powietrze punkt medyczny Palestyńskiego Towarzystwa Czerwonego Półksiężyca. (WAFA [1], [2], [3], [4], [5], [6])
Trzech Palestyńczyków zostało rannych po wtargnięciu izraelskiego wojska do miejscowości Beit Furik na wschód od Nablusu na Zachodnim Brzegu. Armia użyła ostrej amunicji, granatów hukowych i gazu łzawiącego. (WAFA)
Izraelska armia przeprowadziła najazd na miejscowość na wschód od Dżeninu, podczas którego dokonała przeszukania palestyńskich domów oraz ustanowiła w niej militarny punkt obserwacyjny. Żołnierze w trakcie patrolu ostrzeliwali domy i używali gazu łzawiącego. (WAFA)
Izraelskie siły wyburzyły jedno z pięter domu należącego do palestyńskiej rodziny w okolicach Ramallah na okupowanym Zachodnim Brzegu, tłumacząc decyzję brakiem pozwolenia na budowę. (WAFA)
Co najmniej 15 Palestyńczyków zostało zatrzymanych przez izraelskie siły na okupowanym Zachodnim Brzegu, głównie w okolicach Hebronu, Ramallah, Betlejem, Kalkilii i Jerycha. (WAFA)
Izraelscy osadnicy założyli nową żydowską osadę na północ od Jerycha na okupowanym Zachodnim Brzegu. (WAFA)
W okolicach Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, w którym odbywała się Met Gala, przeszedł protest propalestyński. Kilkadziesiąt osób zostało aresztowanych. (Reuters [1] – nagranie, [2] – nagranie aresztowań, Anadolu, Al Jazeera – nagranie)
Światło dzienne ujrzał list 12 amerykańskich senatorów z Partii Republikańskiej wysłany 24 kwietnia do prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego Karima Khana, w którym senatorowie grożą – w przypadku nałożenia sankcji na izraelskich oficjeli – zakończeniem amerykańskiego wsparcia dla MTK, sankcjami na pracowników tej instytucji i zakazem wjazdu do USA dla nich oraz ich rodzin. (Politico)
Republikański senator Mitt Romney podczas wystąpienia z Sekretarzem Stanu USA Anthonym Blinkenem w ramach wydarzenia organizowanego przez McCain Institute powiedział, że polityczne poparcie dla ogólnokrajowego wprowadzenia blokady TikToka w USA jest związane z „przytłaczającą” liczbą „wzmianek o Palestyńczykach” na platformie. (Axios, New Arab)
7 maja:
Co najmniej 54 osoby zostały zabite i ponad 96 zostało rannych w izraelskich atakach w różnych częściach Strefy Gazy, w tym w Rafah, w ciągu 24 godzin. (WAFA [1], [2], PRCS – nagranie bombardowania)
Izraelskie siły przejęły kontrolę nad przejściem granicznym Strefy Gazy z Egiptem w Rafah. (Associated Press)
Dyrektor Szpitala Kuwejckiego w Rafah na południu Strefy Gazy, Suhaib Al-Hams, poinformował, że kondycja systemu ochrony zdrowia w Rafah jest katastrofalna. (WAFA)
Siły izraelskie zatrzymały około 22 Palestyńczyków w różnych miejscach na Zachodnim Brzegu, w tym 8-letnie dziecko, studenta Uniwersytetu Birzeit, byłych więźniów i osoby jadące do pracy. (WAFA)
Grupa izraelskich osadników najechała obszar al-Mu’rajat i Chan al-Ahmar, zdemontowała beduińskie szałasy i domy oraz zajęła uprawy rolne. Mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia terenu w wyniku niemal codziennych ataków i przemocy ze strony osadników. (WAFA)
Izraelskie buldożery wyburzyły dom należący do Palestyńczyków we wsi Al-Jawaya w Masafer Jatta, na południe od Hebronu. (WAFA)
Izraelska armia skonfiskowała w prowincji Salfit na Zachodnim Brzegu buldożer należący do Palestyńczyka i aresztowała operatora sprzętu pod pretekstem pracy na terenie sklasyfikowanym jako Strefa C (znajdująca się pod kontrolą izraelską). (WAFA)
Według Ministerstwa Finansów Autonomii Palestyńskiej Izrael w dalszym ciągu wstrzymuje prawie 1,6 mld dolarów funduszy palestyńskich. (WAFA)
Organizacja Human Rights Watch oświadczyła, że Izrael poprzez utrudnianie wjazdu pomocy humanitarnej do Gazy narusza postanowienia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości pomimo dwukrotnego zarządzenia przez MTS środków tymczasowych. (HRW)
Przewodniczący Komisji Unii Afrykańskiej, J.E. Moussa Faki Mahamat, potępił rozszerzenie inwazji na przejście w Rafah i wezwał społeczność międzynarodową do podjęcia wspólnych działań w celu powstrzymania eskalacji. (African Union)
Organizacja Human Rights Watch poinformowała, że amerykańska broń została użyta w izraelskim ataku na centrum ratunkowe 24 marca, w którym zabitych zostało siedmiu wolontariuszy. Organizacja określiła atak „bezprawnym”, wezwała do zbadania go jako „oczywistej zbrodni wojennej” i zaapelowała do Stanów Zjednoczonych, by te nie wysyłały broni do Izraela. (HRW)
Policja użyła siły do stłumienia studenckiego protestów m.in. przed Wolnym Uniwersytetem Berlińskim, gdzie aresztowanych zostało ok. 125 osób. Podobna sytuacja miała miejsce przed Uniwersytetem Amsterdamskim, gdzie policja aresztowała ok. 140 osób, oraz przed Uniwersytetem Chicagowskim. (Al Jazeera, Associated Press – nagranie z Amsterdamu, Anadolu, Reuters – nagranie z Berlina, Associated Press – nagranie z Chicago)
Studenci i studentki Uniwersytetu Oksfordzkiego, a także uniwersytetów w Edynburgu i Cambridge dołączyli do ogólnoświatowej akcji zakładania propalestyńskich miasteczek namiotowych, żądając wycofania się uczelni z inwestycji w firmy izraelskie. (Reuters – nagranie z Oksfordu, Middle East Eye)
8 maja:
W Rafah na południu Strefy Gazy izraelskie ataki zabiły co najmniej 35 osób, raniąc przy tym co najmniej 125 innych. Zespoły ratunkowe miały trudności z dotarciem do ofiar z powodu ostrzałów. Zbombardowany został także szpital polowy. (WAFA [1], [2], Reuters – nagranie, New Arab)
Siedem osób (piątka dzieci i ich rodzice) zostało zabitych o świcie w izraelskim bombardowaniu Al-Zaytoun na wschód od miasta Gaza. (WAFA)
Na terenie szpitala Al Szifa w Gazie odnaleziono trzy kolejne masowe groby, w których znajdowało się 49 ciał. W całej Strefie wydobyto już z tego typu miejsc 520 zwłok. Prace nad szukaniem kolejnych ciał trwają. (WAFA, Middle East Eye)
Przejście graniczne Karam Abu Salem między Strefą Gazy a Izraelem zostało ponownie zamknięte po przepuszczeniu jednej ciężarówki z paliwem dla UNRWA (Agencji Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie). Izrael planuje przekazać kontrolę nad przejściem z Egiptem w Rafah prywatnej amerykańskiej firmie. (WAFA, Reuters – nagranie, Times of Israel, New Arab)
Dyrektor Generalny Światowej Organizacji Zdrowia, Tedros Adhanom Ghebreyesus, poinformował, że szpitalom na południu Strefy pozostało paliwa do zasilania prądu jedynie na trzy dni. (Tedros Adhanom Ghebreyesus)
Siły izraelskie zrównały z ziemią całą, nieuznawaną przez Izrael, beduińską miejscowość Wadi al-Chalil na pustyni Nakab (obecnie Negew). W wyniku rozbiórek przeprowadzonych w celu rozbudowy autostrady ponad 300 mieszkańców pozostało bez dachu nad głową. (Amnesty International, +972 mag)
Izraelskie wojsko przeprowadziło najazdy na różne miejscowości na Zachodnim Brzegu i zatrzymało 34 Palestyńczyków. W ramach najazdów siły okupacyjne dopuszczają się na masową skalę tortur, pobić oraz niszczenia i konfiskaty mienia Palestyńczyków. (WAFA)
Izraelskie siły zaatakowały palestyńskich pasterzy w okolicach Betlejem na Zachodnim Brzegu. (WAFA)
Na południu od Betlejem izraelskie wojsko wystrzeliło granaty hukowe i bomby gazowe w stronę uczniów idących do domów i zatrzymały 16-letniego chłopca, uprzednio go pobiwszy. (WAFA)
Izraelskie siły wyburzyły w pobliżu Betlejem dom należący do palestyńskiej rodziny, za powód podając budowę bez zezwolenia, oraz cztery lokalne sklepy. Podobna sytuacja miała miejsce w okolicach Nablusu i Jerycha, gdzie wyburzono odpowiednio jeden i cztery domy. (WAFA [1], [2], [3], [4])
Izraelskie siły zamknęły stary budynek gminy w Hebronie na Zachodnim Brzegu w ramach przygotowań do jego przejęcia. Gmina złożyła w tej sprawie pozew do izraelskich sądów. (WAFA)
Organizacja Human Rights Watch ustaliła na podstawie dokumentacji ze spraw toczących się od 2022 r., że siły izraelskie dokonują bezprawnych zabójstw i egzekucji na Palestyńczykach na Zachodnim Brzegu. Organizacja zaznaczyła, że obecnie tego rodzaju zabójstwa odbywają się na bezprecedensową skalę i wezwała rządy do wsparcia dochodzenia w Międzynarodowym Trybunale Karnym. (HRW)
Bahamy dołączają do innych krajów CARICOM (Karaibskiej Wspólnoty i Wspólnego Rynku) w uznaniu państwowości Palestyny. (Caribbean National Weekly)
Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił, że jego administracja wstrzymała co najmniej jedną dostawę 3500 bomb i pocisków artyleryjskich do Izraela. Nie wpłynie to jednak na pomoc dla Izraela o wartości 26 mld dolarów, zatwierdzoną przez Kongres USA w kwietniu. (HRW, Al Jazeera)
Szwajcarski rząd zdecydował o przekazaniu UNRWA 11 mln dolarów. (Swiss Info)
Izraelska spółka Elbit Systems zajmująca się technologiami do systemów militarnych, podpisała kontrakt na 53 mln dolarów z „europejskim klientem”. (Elbit Systems)
Vrije Universiteit Brussel ogłosił zamiar zakończenia współpracy z dwiema izraelskimi instytucjami w ramach projektu badań naukowych nad sztuczną inteligencją. (Belga News Agency)
Policja aresztowała 33 osoby na studenckim proteście przed Uniwersytetem George’a Washingtona i zdemontowała miasteczko namiotowe. (Associated Press)
Po pięciu dniach studenckich protestów władze Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie podjęły decyzję o wycofaniu inwestycji z izraelskich spółek. (Guardian)
9 maja:
Izrael przeprowadził ataki na różne części Strefy Gazy, m.in. na okolice meczetu Al-Banna i Uniwersytetu w Gazie oraz w Rafah, zabijając co najmniej 60 i raniąc ponad 110 osób w ciągu 24 godzin. (WAFA [1], [2], [3], [4], [5], [6])
ONZ poinformowała, że z Rafah przed izraelską inwazją uciekło ponad 100 tys. osób. (Guardian)
Izraelskie siły podczas najazdu na miejscowość na północ od Ramallah na Zachodnim Brzegu postrzeliły dwójkę dzieci (14- i 17-letnie). (WAFA)
Izraelskie wojsko wdarło się do kilku budynków w miejscowości Kabatija w okolicy Dżeninu na Zachodnim Brzegu, wewnątrz budunków i na dachach rozmieściło snajperów, a następnie otworzyło ogień do mieszkańców, raniąc młodego Palestyńczyka w brzuch. (WAFA)
Izraelskie siły najechały obóz dla uchodźców Szuafat, na północ od Jerozolimy, a następnie zdetonowały dom rodziny zastrzelonego w lutym ub.r. młodego Palestyńczyka. (WAFA)
Podczas nalotu na miejscowość w okolicach Kalkilii na Zachodnim Brzegu siły okupacyjne otworzyły w kierunku mieszkańców ostrą amunicję, raniąc w nogę 15-latka. Chłopiec został przewieziony do szpitala, jego stan jest stabilny. (WAFA)
Izraelscy żołnierze pobili kierowcę samochodu na jednym z tzw. „latających” punktów kontrolnych, tj. niezapowiedzianych, prowizorycznych blokad drogowych ustawianych przez izraelskie wojsko. (WAFA)
Izraelskie siły zatrzymały ponad 25 osób na całym Zachodnim Brzegu, m.in. w rejonie Betlejem, Ramallah, Hebronu i Dżeninu. (WAFA [1], [2])
Izraelskie siły wyburzyły pozostałość pawilonu handlowego w mieście Nahalin, na zachód od Betlejem na Zachodnim Brzegu. Dzień wcześniej właściciel został przymuszony do jego samodzielnej rozbiórki. (WAFA)
Izraelskie siły dokonały najazdu na kilka palestyńskich domów w wiosce Al-Minja, na południowy wschód od Betlejem. (WAFA)
Grupa Izraelczyków podpaliła dwukrotnie drzewa i trawniki na terenie UNRWA (Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) w dzielnicy Szejch Dżarrah w Jerozolimie. (UNRWA, Phlippe Lazzarini – nagranie)
Kilkudziesięciu żydowskich ekstremistów, przy wsparciu izraelskiej policji, wtargnęło na teren meczetu Al Aksa w Jerozolimie. (WAFA)
Stowarzyszenie zrzeszające 77 hiszpańskich uniwersytetów (Conferencia de Rectores y Rectoras de las Universidades Españolas) zobowiązało się zawiesić współpracę z izraelskimi uniwersytetami i ośrodkami badawczymi, które „nie wyraziły zdecydowanego zaangażowania na rzecz pokoju i przestrzegania międzynarodowego prawa humanitarnego” oraz zacieśnić współpracę z palestyńskim szkolnictwem wyższym i rozwijać programy dla wolontariuszy i uchodźców. (CRUE)
Związki zawodowe belgijskiej stacji VRT na krótko przerwały transmisję drugiego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji i wyemitowały krótki komunikat potępiający działania Izraela w Palestynie. W Eurowizji, mimo licznych nacisków na organizatorów, bierze udział izraelska piosenkarka. (Belga News Agency)
10 maja:
39 osób zostało zabitych, a 58 rannych w sześciu atakach przeprowadzonych w ciągu 24 godzin przez Izrael w Strefie Gazy. (WAFA [1], [2], [3], [4])
Mieszkańcy beduińskiej społeczności Bir al-Maskoub, na wschód od Jerozolimy, wydalili izraelskich osadników po trwającej kilka dni bezprawnej okupacji. (WAFA)
Izraelscy żołnierze i osadnicy wtargnęli na teren uprawny na zachód od Ramallah na Zachodnim Brzegu, aresztowali palestyńskiego rolnika i skonfiskowali jego traktor. (WAFA)
Izraelskie siły okupacyjne zaatakowały palestyńskich pasterzy w Masafer Jatta, na południe od Hebronu na Zachodnim Brzegu. (WAFA)
UNRWA tymczasowo zamknęła swoją siedzibę we Wschodniej Jerozolimie w związku z podpaleniami poprzedniego dnia. (Reuters – nagranie, New Arab)
Unia Europejska potępiła podpalenia siedziby UNRWA w Jerozolimie. (UE)
ONZ potępiła listowne groźby wystosowane 24 kwietnia przez amerykańskich senatorów wobec Międzynarodowego Trybunału Karnego i jego pracowników, uznając za „szokujące, że kraje, które uważają się za orędowników praworządności, próbują zastraszyć niezależny i bezstronny międzynarodowy trybunał, aby udaremnić pociągnięcie do odpowiedzialności”. (ONZ)
RPA złożyła do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości nowy wniosek o zastosowanie dodatkowych środków tymczasowych w sprawie o ludobójstwo przeciwko Izraelowi, argumentując, że środki wydane poprzednio przez MTS nie uwzględniają już zaistniałych okoliczności. (MTS)
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło na nadzwyczajnej sesji poświęconej kryzysowi w Gazie rezolucję, która rozszerza prawa Palestyny jako państwa-obserwatora bez jednoczesnego posiadania pełnego członkostwa. Nowy status umożliwi Palestynie m.in. zgłaszanie wniosków i poprawek czy wygłaszanie oświadczeń w imieniu poszczególnych grup ONZ. (ONZ)
Organizacja Human Rights Watch wezwała niemieckie władze do publicznego wyjaśnienia powodów, dla których nałożyła na doktora Ghassana Abu Sittę zakaz wjazdu do strefy Schengen. (HRW)
Administracja Bidena wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że użycie przez Izrael broni dostarczonej przez USA mogło naruszyć międzynarodowe prawo humanitarne podczas inwazji na Strefę Gazy, jednak ze względu na „chaos wojny” nie jest w stanie zweryfikować konkretnych przypadków. (Reuters)
W szwedzkim Malmö przeciwko udziałowi Izraela w Eurowizji w okolicach ratusza protestowało według szacunków policji 10-12 tys. osób, wśród nich aktywistka Greta Thunberg. (Al Jazeera, Reuters – nagranie)
Podobny protest odbył się przed budynkiem brukselskiej giełdy. Według danych policji w proteście wzięło udział ok. 250 osób. (Belga News Agency)