253-259 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (15-21.06.2024) – podsumowanie wydarzeń

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 20.06.2024):
  • Ponad 37 431 ofiar śmiertelnych i co najmniej 85 653 osoby ranne według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 544 ofiary śmiertelne na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

15 czerwca:

W ciągu 24 godzin Izrael przeprowadził trzy ataki w Strefie Gazy, w wyniku których zabitych zostało 30 osób, a 95 zostało rannych. (WAFA [1], [2], [3], [4])

Co najmniej dziewięć ciał zostało wydobytych spod gruzów w Rafah na południu Strefy Gazy. (Anadolu)

Według UNRWA (Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) ponad 50 tys. dzieci w Strefie Gazy wymaga natychmiastowej pomocy medycznej w związku z niedożywieniem. (Al Jazeera)

Wybudowane przez USA tymczasowe molo w Gazie przeznaczone do dostarczania pomocy humanitarnej zostało ponownie usunięte w związku z pogodą. (Reuters – nagranie)

Izraelskie siły zastrzeliły 16-latka i raniły dwie inne osoby w Bejt Furik, na wschód od Nablusu, a także postrzeliły dwóch Palestyńczyków podczas szturmu na obóz dla uchodźców Dżalazun, na północ od Ramallah. (WAFA [1], [2])

Izraelskie siły zatrzymały pięć osób w różnych częściach Zachodniego Brzegu. (WAFA)

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wyraziła w piątek 14 czerwca zaniepokojenie wzrostem przemocy i atakami na infrastrukturę ochrony zdrowia na Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie. Od 7 października 2023 r. do 28 maja WHO udokumentowała 480 ataków, w wyniku których zginęło 16 osób, a 95 zostało rannych. (WHO)

We Wrocławiu odbył się propalestyński protest. (Vivapalestyna.pl – nagranie)

16 czerwca:

W ciągu 24 godzin Izrael przeprowadził cztery ataki w Strefie Gazy, w wyniku których zabitych zostało 41 osób, a 102 zostały ranne. (WAFA [1], [2])

Izraelskie wojsko zaatakowało ponadto obóz Al-Burajdż w centralnej Strefie Gazy, zabijając sześć osób. (WAFA)

Według dyrektorki naczelnej Oxfam UK, Halimy Begum, wysyłanie Izraelowi broni i pomocy humanitarnej do Strefy Gazy przez Wielką Brytanię jest „intelektualnie i moralnie niespójne”. (Guardian)

Izraelskie siły zatrzymały co najmniej osiem osób w różnych rejonach Zachodniego Brzegu. (WAFA [1], [2], [3])

Izraelscy osadnicy podpalili należącą do Palestyńczyków ziemię w miejscowości Burka, na wschód od Ramallah na Zachodnim Brzegu. (WAFA)

Izraelskie siły pobiły kilkudziesięciu palestyńskich wiernych próbujących wejść do kompleksu Al-Aksa podczas obchodów Eid Al-Adha, muzułmańskiego Święta Ofiarowania. (New Arab)

17 czerwca:

W ciągu 24 godzin izraelskie ataki w Strefie Gazy zabiły 10 osób i raniły 73. (WAFA [1], [2])

Siły izraelskie zabiły wieczorem ponadto co najmniej dziewięć osób w Rafah. (WAFA)

Według Rządowego Biura Informacyjnego Gazy (Government Media Office) od początku izraelskiej inwazji zabitych zostało 151 dziennikarzy. (Palestinian Information Center)

Izraelska armia oznajmiła, że przejęła kontrolę nad ok. 70% miasta Rafah na południu Strefy Gazy. (Anadolu)

Władze Norwegii poinformowały, że zwiększą finansowanie dla UNRWA (Agencji Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) o 9,3 mln dolarów. (New Arab)

Nowy raport jednego z oddziałów izraelskiego wojska wykazał, że zarówno armia, jak i służby bezpieczeństwa otrzymały informacje o planowanym ataku Hamasu 7 października trzy tygodnie przed jego przeprowadzeniem. (Times of Israel)

Grupy izraelskich osadników zajęły działkę należącą do miejscowości Bani Na’im, na wschód od Hebronu, napadły na beduińską społeczność w okolicach Jerycha i obrzuciły kamieniami samochody należące do Palestyńczyków w okolicach Ramallah, raniąc trzy osoby. (WAFA [1], [2], [3])

Izraelskie siły przeprowadziły szturm na Adżdżul, na północ od Ramallah na Zachodnim Brzegu. (WAFA)

Volker Türk, Wysoki Komisarz ONZ ds. praw człowieka stwierdził podczas sesji otwierającej posiedzenie Rady Praw Człowieka ONZ, że „sytuacja na Zachodnim Brzegu, w tym we Wschodniej Jerozolimie, dramatycznie się pogarsza”. (Reuters)

Izraelski premier Benjamin Netanjahu rozwiązał sześcioosobowy gabinet wojenny. Decyzja ta nastąpiła po odejściu z gabinetu Beniego Ganca. (Al Jazeera, Ynet)

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaapelowała do władz polskich uczelni, by „działania podejmowane wobec osób uczestniczących w protestach na UW i na innych uczelniach miały charakter proporcjonalny oraz odbywały się z należytym poszanowaniem wolności zgromadzeń” i wezwała do „wycofania wniosków o ściganie za rzekome naruszenie w czasie protestu miru domowego uczelni”. (HFHR)

18 czerwca:

W ciągu 24 godzin Izrael przeprowadził trzy ataki w Strefie Gazy, w wyniku których zabitych zostało co najmniej 25 osób, a 80 zostało rannych. (WAFA [1], [2], [3])

Program Środowiskowy ONZ oszacował w najnowszym raporcie, że izraelska inwazja na Strefę Gazy doprowadziła do powstania 39 mln ton gruzu, tj. ponad 107 kg na metr kwadratowy. (ONZ [1] – pełny raport, [2])

Izraelskie siły zastrzeliły 39-letniego Palestyńczyka w Bejt Fadżdżar, na południe od Betlejem, oraz postrzeliły trzech Palestyńczyków w Bejt Ummar, na południe od Hebronu, i dwóch 15-latków w Salem, na południe od Nablusu. Na punkcie kontrolnym w miejscowości Tajsir, na wschód od Tubasu, pobity został także 46-letni Palestyńczyk. (WAFA [1], [2], [3])

Izraelskie siły ustawiły punkt kontrolny przy wjeździe do Jalbun, na wschód od Dżeninu. (WAFA)

Izraelscy osadnicy pobili dwóch pięćdziesięciokilkuletnich Palestyńczyków w miejscowości Burin, na południe od Nablusu. Ofiary zostały przewiezione do szpitala. (WAFA)

Osadnicy obrzucali również kamieniami palestyńskie pojazdy poruszające się drogą w Jerychu, raniąc kilka osób. (WAFA)

Grupy izraelskich osadników podpaliły pola uprawne w miejscowości Barka, na wschód od Ramallah, oraz zniszczyły studnię w Jasuf, na wschód od Salfitu. (WAFA [1], [2])

19 czerwca:

W ciągu 24 godzin Izrael przeprowadził trzy ataki w Strefie Gazy, w wyniku których zabite zostały co najmniej 24 osoby, a 71 zostało rannych. (WAFA [1], [2], [3])

11 osób zginęło w izraelskim bombardowaniu miasta Gaza. (WAFA)

Raport ze śledztwa Niezależnej Międzynarodowej Komisji Śledczej ONZ ds. okupowanych terytoriów palestyńskich wykazał, że Izrael prawdopodobnie wielokrotnie złamał prawo konfliktów zbrojnych w Strefie Gazy. (ONZ [1] – pełny raport, [2], [3])

W trakcie przedstawiania wyników raportu Chris Sidoti, jeden z członków komisji, oznajmił, że „izraelska armia jest jedną z najbardziej zbrodniczych armii świata”. (Al Jazeera – nagranie)

Izraelska armia zniszczyła przejście graniczne w Rafah na południu Strefy Gazy. (Al Jazeera – nagranie)

Na Zachodnim Brzegu izraelskie siły przeprowadziły najazdy na miejscowości w okolicach Ramallah, Dżeninu, Kalkilii, Tulkarem (gdzie wojsko zniszczyło szklarnie i uprawy) i Nablusu. Co najmniej sześciu nastolatków zostało postrzelonych. (WAFA [1], [2], [3], [4], [5], [6])

Na całym Zachodnim Brzegu izraelskie siły zatrzymały co najmniej 35 osób. Po ataku żydowskich osadników na Masafer Jatta izraelskie siły aresztowały także dwóch Palestyńczyków i zagranicznego aktywistę filmującego zdarzenie. (WAFA [1], [2])

Izraelskie siły ponownie aresztowały przewodniczącego palestyńskiej Rady Legislacyjnej, Aziza ad-Duwajka. Mężczyzna został zwolniony tydzień temu po sześciu miesiącach przetrzymywania w ośrodku detencyjnym na pustyni Nakab (obecnie Negew). (New Arab)

Stowarzyszenie Więźniów Palestyńskich (Palestinian Prisoners’ Club) poinformowało, że izraelska armia zatrzymała ponad 90 Palestyńczyków podczas najazdów na Zachodnim Brzegu podczas Eid al-Adha (muzułmańskiego Święta Ofiarowania). (Anadolu)

Rzecznik prasowy izraelskiej armii, Daniel Hagari, uznał w wywiadzie dla stacji Channel 13, że wyeliminowanie Hamasu jest nieosiągalne. Według Hagariego próba osiągnięcia tego celu to „rzucanie opinii publicznej piaskiem w oczy”. (Times of Israel)

Współzałożyciel OpenAI, Ilya Sutskever, ma zamiar założyć nowy startup zajmujący się sztuczną inteligencją, którego centrum badawcze ma powstać w Tel Awiwie. (Times of Israel)

Według ministra spraw zagranicznych, Izraela Katza, Izrael jest gotowy na „wojnę totalną” z Hezbollahem i Libanem. (Al Jazeera)

20 czerwca:

W ciągu 24 godzin Izrael przeprowadził cztery ataki w Strefie Gazy, w wyniku których zabitych zostało co najmniej 35 osób, a 130 zostało rannych. (WAFA [1], [2], [3])

Izraelska armia przeprowadziła po południu i wieczorem również ataki w okolicach miasta Gaza. Co najmniej dziewięć osób nie żyje. (WAFA [1], [2])

Prezenter Al-Aqsa TV, Salim al-Sharafa, został zabity w izraelskim bombardowaniu w Strefie Gazy wieczorem. To 152 dziennikarz zabity w trakcie trwającej od października izraelskiej inwazji. (Anadolu)

Mohammed Saber Arab, 42-letni korespondent stacji Al Araby, uprowadzony w marcu przez izraelskie wojsko ze szpitala Al-Szifa w Strefie Gazy, opisał swojemu prawnikowi podczas widzenia w ośrodku detencyjnym Sde Teiman liczne przypadki tortur, znęcania się i gwałtów wobec przetrzymywanych osób. (Anadolu)

Izraelskie siły zastrzeliły nastolatka w Kalkilii na Zachodnim Brzegu. (WAFA)

Izraelskie wojsko przeprowadziło bombardowanie okolic Tulkarem. Nie zgłoszono żadnych ofiar. (WAFA)

Izraelskie siły zatrzymały 20 Palestyńczyków, w tym osoby nieletnie, w różnych regionach Zachodniego Brzegu. (WAFA)

Kilkudziesięciu izraelskich osadników za przyzwoleniem policji wtargnęło do kompleksu Al-Aksa w Jerozolimie. (WAFA)

Eksperci ONZ ostrzegli państwa i firmy zbrojeniowe oraz spółki w nie inwestujące, że przekazywanie broni do Izraela może stanowić „poważne naruszenie praw człowieka i prawa międzynarodowego oraz grozić […] współudziałem w międzynarodowych zbrodniach, w tym ludobójstwie”. (ONZ)

21 czerwca:

Izraelskie siły zabiły 30 osób w mieście Gaza. Co najmniej 25 osób zginęło także podczas izraelskich ataków w Rafah, 50 osób zostało rannych. (Al Jazeera)

Według śledztwa Forensic Architecture, brytyjskiej agencji analitycznej, Hind Rajab, sześcioletnia palestyńska dziewczynka, którą znaleziono martwą w samochodzie razem z członkami rodziny w północnej Gazie w styczniu, została najprawdopodobniej zastrzelona przez izraelski czołg. (Forensic Architecture)

Izraelska jednostka specjalna ostrzelała w Kalkilii samochód, którym jechali Palestyńczycy. Co najmniej dwóch pasażerów nie żyje. (WAFA [1], [2] – nagranie)

Izraelskie wojsko postrzeliło Palestyńczyka w obozie dla uchodźców Kaddura w Ramallah oraz dwie inne osoby w miejscowości Bejta na południe od Nablusu. (WAFA [1], [2])

Izraelskie siły zatrzymały na Zachodnim Brzegu 19 Palestyńczyków. (WAFA)

Grupy izraelskich osadników obrzuciły kamieniami domy Palestyńczyków w Jatmie, na południe od Nablusu, oraz zablokowały drogę wjazdową do Al-Bira na Zachodnim Brzegu. (WAFA [1], [2])

Armenia uznała państwowość Palestyny. Izraelskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w odpowiedzi ambasadora Armenii, Armana Akopiana, w celu udzielenia mu nagany. (Public Radio of Armenia, Times of Israel)

Sekretarz Generalny ONZ, António Guterres, wyraził zaniepokojenie eskalacją przemocy na libańsko-izraelskiej granicy, mówiąc, że „jeden pochopny ruch […] może wywołać katastrofę, która wykracza daleko poza […] granice wyobraźni” oraz że „mieszkańcy […] nie mogą pozwolić sobie na to, by Liban stał się drugą Gazą”. (ONZ)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 32
Skip to content