Polak zamordowany przez izraelską armię

Obywatel Polski, Damian Soból, został zamordowany przez wojsko izraelskie podczas ataku rakietowego sił izraelskich na konwój humanitarny dostarczający żywność na terenie Strefy Gazy.

Damian współpracował z organizacją World Central Kitchen, dostarczającą pomoc żywnościową ofiarom konfliktów zbrojnych i kataklizmów. Obecnie, oprócz Strefy Gazy, WCK najbardziej aktywna jest w Ukrainie (są tutaj od początku rosyjskiego ataku na ten kraj) oraz w Haiti.

W ataku na konwój śmierć poniosło łącznie siedem osób. Oprócz Polaka byli to pracownicy WCK z Australii, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady i Palestyny.

Jesteśmy świadomi doniesień, że członkowie zespołu World Central Kitchen zginęli w ataku IDF podczas pracy nad wsparciem naszych działań humanitarnych w zakresie dostarczania żywności do Strefy Gazy. To tragedia. Pracownicy organizacji humanitarnych i cywile NIGDY nie powinni być celem ataku. NIGDY” – takie słowa opublikowała organizacja na swoim profilu na X (dawniej Twitterze).

To nie jest tylko atak na World Central Kitchen, to jest atak na organizacje humanitarne działające w najbardziej tragicznych sytuacjach, w których żywność jest wykorzystywana jako broń wojenna. To niewybaczalne” – oświadczyła Erin Gore, dyrektorka generalna WCK, organizacji humanitarnej, której pracownicy zostali zabici w strefie Gazy.

Więcej o okolicznościach śmierci pracowników World Central Kitchen pisze w felietonie Natalia Pitala

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Daniel Numan
Daniel Numan

Twórca stron internetowych. Prowadził we Wrocławiu wegańskie lokale z kuchnią Lewantu. Od lat zaangażowany w działania na rzecz wolnej Palestyny od morza po rzekę.

Od urodzenia dumny z polsko-palestyńskiego pochodzenia ;)

Artykuły: 7
Skip to content