281-287 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (13-19.07.2024) – podsumowanie wydarzeń

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 18.07.2024):
  • Ponad 38 848 ofiar śmiertelnych i co najmniej 89 459 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 576 ofiar śmiertelnych na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

13 lipca:

Izrael przeprowadził m.in. bombardowanie Al-Mawasi w południowej części Strefy Gazy (ponad 90 ofiar śmiertelnych i 300 rannych), Dejr Al-Balah w środkowej Strefie (pięć ofiar śmiertelnych, w tym dwoje dzieci) i obozu dla uchodźców Asz-Szati (17 ofiar śmiertelnych). (Vivapalestyna.pl, WAFA [1], [2], [3])

Izraelskie wojsko postrzeliło Palestyńczyka na punkcie kontrolnym w Dżalamie na Zachodnim Brzegu. (WAFA)

Izraelscy osadnicy zaatakowali Palestynkę jadącą samochodem w pobliżu Al-Funduk, na wschód od Kalkilii. Kobieta została przewieziona do szpitala. (WAFA)

Izraelskie władze okupacyjne zamknęły punkt kontrolny na drodze do Bir Zajt (gubernia Ramallah) i skonfiskowały koparkę w Jatmie (Nablus). (WAFA [1], [2])

Około 46 tys. przedsiębiorstw zostało w Izraelu zamkniętych od 7 października ub.r. – poinformowała izraelska gazeta „Maariv”. Kryzys dotknął wszystkich sektorów gospodarki. (New Arab)

Algierska Ministra Kultury Soraya Mouloudji poinformowała w piątek 12 lipca o zawieszeniu głównych letnich festiwali w ramach solidarności ze Strefą Gazy. (Anadolu)

Władze Uniwersytetu Columbia wszczęły postępowanie w sprawie profesor prawa Katherine Franke. Profesor w styczniowym wywiadzie dla amerykańskiej stacji Democracy Now! wyraziła zaniepokojenie współpracą uczelni ze studentami z Izraela, którzy po zakończeniu służby wojskowej przyjeżdżają na wymianę i którym zarzuca się nękanie palestyńskich, arabskich i muzułmańskich studentów. (Intercept)

14 lipca:

Izrael zbombardował m.in. prowadzoną przez UNRWA (Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) szkołę Abu Oreiban w obozie dla uchodźców Nusejrat w centralnej Strefie Gazy. Łączna liczba ofiar śmiertelnych to 22 osoby. 102 osoby zostały ranne. To piąty atak Izraela na szkoły w Gazie w ciągu ośmiu dni. (Anadolu, New Arab, Al Jazeera – nagranie, WAFA [1], [2], [3], [4])

Pacjenci leczeni na podłodze bez środków dezynfekujących, dzieci z obustronnymi amputacjami kończyn i „powietrze przesiąknięte zapachem krwi” – tak przedstawił swoje doświadczenia z wizyty w szpitalu Nassera w Strefie Gazy Scott Anderson, zastępca koordynatora pomocy humanitarnej i dyrektora UNRWA w Gazie. (OCHA)

Izraelskie siły przeprowadziły najazdy na Bejt Dżala (Betlejem), Nabi Elias (Kalkilia), raniąc dwie osoby, Al-Mudżajjir (Ramallah), konfiskując dwa samochody, oraz Silwad (Ramallah), aresztując dwóch Palestyńczyków. (WAFA [1], [2], [3], [4])

Izraelscy osadnicy włamali się na teren palestyńskiej posiadłości w Dżabal Sabih (Nablus), żądając od domowników wyprowadzki, napadli na beduińską społeczność w pobliżu Jerycha, obrzucali kamieniami pojazdy z palestyńskimi rejestracjami na obrzeżach Al-Mudżajjir (Ramallah) oraz rozstawili przyczepy kempingowe w rejonie Masafer Jatta w celu powiększenia pobliskiej osady żydowskiej. (WAFA [1], [2], [3], [4])

Izraelskie siły okupacyjne wyburzyły dwa palestyńskie domy w okolicy Jerycha, odcięły prąd mieszkańcowi domu przeznaczonego do rozbiórki w Jerozolimie oraz wymusiły na Palestynce wyburzenie własnego domu w Silwan. (WAFA [1], [2], [3])

Indonezja postanowiła zwiększyć coroczną wpłatę dla UNRWA do 1,2 mln dolarów i przekazać dodatkowe 2 mln dolarów na pomoc w realizacji do końca br. celów wyszczególnionych przez agencję. (Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indonezji)

15 lipca:

Izrael przeprowadził m.in. bombardowanie dzielnicy Sżudżaja w Gazie, obozu dla uchodźców Nusejrat i ostrzał w dzielnicy Tal al-Hawa. (WAFA [1], [2], [3], [4], [5])

Usunięcie z Gazy 40 mln ton gruzu zajęłoby ok. 15 lat  i kosztowałaby 500-600 milionów dolarów – oszacowała ONZ. (Guardian)

Palestyńczycy przetrzymywani w izraelskim ośrodku detencyjnym Sde Tejman doświadczają różnych form przemocy, w tym gwałtów i porażeń prądem – poinformował na konferencji prasowej w Ramallah prawnik Komisji ds. Osób Zatrzymanych i Byłych Więźniów (Commission of Detainees and Ex-Detainees Affairs). (CDA)

Izraelskie siły przeprowadziły najazd na Al-Szujuk Al-Arroub w pobliżu Hebronu (postrzelony w klatkę piersiową został chłopiec), zniszczyły stację benzynową w miejscowości Hizma (Jerozolima), zrównały tereny w guberni Salfit w celu rozbudowy wodociągów dla żydowskiej osady oraz wyburzyły dom należący do Palestyńczyka w okolicy Betlejem i cztery inne w Jerozolimie. (WAFA [1], [2], [3], [4], Anadolu)

Izraelskie wojsko zatrzymało 15 Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. (WAFA, New Arab)

Izraelscy osadnicy zaatakowali beduińską społeczność w Wadi Jasuf (Nablus), próbując ukraść owce, obrzucając mieszkańców kamieniami i podpalając uprawy drzew oliwnych oraz rozbili namioty na terenie należącym do miejscowości Burka (Ramallah), zapoczątkowując nową osadę. (WAFA, Anadolu)

Unia Europejska poinformowała o nałożeniu sankcji na pięciu izraelskich osadników, m.in. założyciela skrajnie prawicowej Lehawy, i trzy organizacje, w tym Tzav 9, odpowiedzialnej za blokowanie dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. (Reuters)

Indie przekazały UNRWA 2,5 z 5 mln dolarów planowanych na lata 2024-2025. (Greater Kashmir)

16 lipca:

Izrael przeprowadził m.in. bombardowanie w Chan Junus (17 ofiar śmiertelnych, 26 osób rannych), prowadzonej przez UNRWA szkoły Al-Razi w obozie dla uchodźców Nusejrat (25 ofiar śmiertelnych), Al-Mawasi w mieście Gaza (17 ofiar śmiertelnych) i Bejt Lahija (pięć ofiar śmiertelnych). Ponad 70 Palestyńczyków zostało łącznie zabitych w 40 różnych atakach Izraela. (Al Jazeera, Guardian)

W Strefie Gazy funkcjonuje tylko 10 z 26 placówek medycznych UNRWA – poinformowała agencja. (UNRWA)

Izraelskie wojsko przeprowadziło najazdy na Al-Bira w okolicach Ramallah (zastrzelona została jedna osoba), obóz dla uchodźców Balata w guberni Nablus (dwie osoby zostały postrzelone), Ramin w okolicy Tulkarem i Tubas oraz kantory wymiany walut w rejonie Jerycha i Betlejem. (WAFA [1], [2], [3], [4], [5], New Arab)

Izraelskie siły zatrzymały 20 Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu. (WAFA)

Izraelscy osadnicy włamali się i wprowadzili do domu należącego do palestyńskiej rodziny z Jerozolimy, która tydzień wcześniej otrzymała nakaz eksmisji i obrzucali kamieniami pojazdy z palestyńskimi rejestracjami na drodze między Tulkarem i Nablusem. (WAFA [1], [2])

Izraelskie władze okupacyjne wyburzyły dom i studnię na zachód od Hebronu i dwa pomieszczenia gospodarcze na południe od Betlejem oraz zajęły ok. 44 ha terenu należącego do palestyńskich wsi w rejonie Ramallah. (WAFA [1], [2], [3])

Izraelski minister finansów Becalel Smotricz wezwał premiera Benjamina Netanjahu do aneksji Zachodniego Brzegu w przypadku uznania przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości izraelskich osiedli za nielegalne. (Al Jazeera)

200 tys. dolarów przekazali amerykańscy i izraelscy darczyńcy trzem grupom blokującym dostawy pomocy humanitarnej do Strefy Gazy (Mother’s March, Torat Lechima i Tzav 9) – wykazało śledztwo dziennikarskie agencji prasowej Associated Press i izraelskiego portalu Shomrim. (Associated Press)

Izraelski atak na południu Libanu zabił pięciu Syryjczyków, w tym troje dzieci. Izrael i Hezbollah wymieniły od października ub.r. łącznie 7 400 ataków. Za 6 142 z nich odpowiedzialny jest Izrael. W wyniku ataków na Liban zabite zostały 543 osoby (w Izraelu natomiast 21), a ponad 98 tys. Libańczyków zostało wysiedlonych. (Al Jazeera, IOM)

17 lipca:

Izrael przeprowadził ataki m.in. na obóz dla uchodźców Nusejrat w centralnej Strefie Gazy (10 ofiar śmiertelnych) i Chan Junus (cztery ofiary śmiertelne, w tym troje dzieci). (WAFA, Anadolu [1], [2])

Co najmniej 292 Palestyńczyków, pacjentów czekających na ewakuację, zmarło w wyniku zamknięcia przez Izrael przejścia granicznego w Rafah w południowej Strefie Gazy – poinformowało Rządowe Biuro Informacji w Gazie (Gaza’s Government Media Office). (Anadolu)

Trzynaście osób uprowadzonych przez izraelskie wojsko ze Strefy Gazy zostało wypuszczonych na wolność na przejściu granicznym w Kissufim. (PRCS – nagranie)

Izraelskie wojsko przeprowadziło najazd na Bejt Dadżan (gubernia Nablus), podczas którego postrzeliło 19-letniego Palestyńczyka. (WAFA)

Od początku roku izraelskie władze okupacyjne przejęły ok. 4 tys. hektarów prywatnych działek Palestyńczyków – poinformował na konferencji prasowej w Ramallah Moayad Shaaban, przewodniczący Komisji ds. Kolonizacji i Oporu Przeciwko Murowi (Colonization and Wall Resistance Commission). (CWRC)

Izraelskie władze okupacyjne wyburzyły palestyński dom w Jerozolimie, zlikwidowały studnię, pomieszczenie gospodarcze i pola uprawne w okolicach Hebronu, wymusiły na mieszkańcu Jerozolimy rozbiórkę domu we własnym zakresie oraz skonfiskowały buldożer i aresztowały jego właściciela w rejonie Dżeninu. (WAFA [1], [2], [3], [4])

Organizacja Human Rights Watch opublikowała raport dotyczący działań palestyńskich zbrojnych ugrupowań podczas ataku 7 października, w tym brania zakładników, ataków na ludność cywilną, wymuszania rozbierania się i publikowania zdjęć rozebranych osób bez ich zgody. (HRW)

Pracownik administracji Uniwersytetu Wrocławskiego wezwał policję do studentów prowadzących propalestyński strajk okupacyjny. Policjanci przyjechali na miejsce, ale nie interweniowali. (SolidarnościówkaWro)

18 lipca:

Izrael przeprowadził ataki m.in. na obóz dla uchodźców Al-Burajdż (pięć ofiar śmiertelnych), Dejr al-Balah w centralnej Strefie Gazy, Chan Junus i szkołę Al-Falah w mieście Gaza (dwie ofiary śmiertelne i pięć osób rannych). (WAFA [1], [2], [3], [4])

Amnesty International wezwała Izrael do zaprzestania praktykowania bezterminowych aresztów Palestyńczyków w Strefie Gazy bez postawienia zarzutów, procesu i dostępu do prawników oraz do zaprzestania stosowania tortur wobec uprowadzonych. (Amnesty)

Oxfam opublikowała raport na temat systemowego wykorzystania przez Izrael dostępu do wody przeciwko Palestyńczykom podczas trwającej agresji na Strefę Gazy. Według organizacji dostępność wody spadła o 94%. (Oxfam)

Izraelskie wojsko przeprowadziło najazdy na miejscowość Asira al-Kiblijja w pobliżu Nablusu (postrzelony został 19-latek) i obóz dla uchodźców Dżalazun (Ramallah). (WAFA [1], [2])

Izraelskie siły przeszukały w Hebronie biuro Komisji ds. Kolonizacji i Oporu Przeciwko Murowi (Colonization and Wall Resistance Commission) i przesłuchały jej pracowników. (CWRC)

Izraelskie siły zatrzymały na Zachodnim Brzegu co najmniej 18 Palestyńczyków. (WAFA [1], [2])

Izraelscy osadnicy po raz drugi z rzędu rozbili namioty i wznieśli izraelskie flagi w Kafr Al-Dik w rejonie Salfitu w celu ekspansji pobliskiej osady żydowskiej Beduel. (WAFA)

Kneset przegłosował rezolucję odrzucającą możliwość powstania państwa palestyńskiego. (Vivapalestyna.pl)

Na teren meczetu Al-Aksa w Jerozolimie wszedł izraelski minister bezpieczeństwa narodowego Itamar Ben-Gewir pod pretekstem „modlitwy za powrót zakładników”. Posunięcie to zostało uznane za próbę prowokacji i eskalacji napięć w trakcie rozmów negocjacyjnych. (Guardian, Al Jazeera)

Izraelskie władze okupacyjne wyburzyły cztery przeznaczone dla turystów wille w okolicy Jerycha i powiadomiły mieszkańców domu w Jerozolimie o planowanej rozbiórce budynku. (WAFA [1], [2])

Jordańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało ambasadora Holandii Harry’ego Verweija, chcąc wyrazić sprzeciw wobec komentarzy prawicowego holenderskiego posła Geerta Wildersa, w których polityk odmawiał Palestyńczykom prawa do niepodległego, suwerennego państwa. (Anadolu)

19 lipca:

Izrael zaatakował m.in. obóz dla uchodźców Nusejrat w centralnej Strefie Gazy (15 ofiar śmiertelnych) i Chan Junus (trzy ofiary śmiertelne). (WAFA [1], [2], [3], [4])

Zmarł 22-letni Palestyńczyk postrzelony w trakcie izraelskiego najazdu na Dżenin w styczniu br. (WAFA)

Kilka osób, w tym dziennikarz, zostało rannych podczas tłumienia przez izraelskie wojsko protestu przeciwko osadnictwu w miejscowości Bejta (Nablus). Żołnierze użyli ostrej amunicji i gazu łzawiącego. (WAFA)

Izraelskie siły przeprowadziły najazdy na kilka palestyńskich miejscowości w okolicach Betlejem, zamknęły dwa punkty kontrolne w pobliżu Nablusu i zawaliły gruzem drogę wjazdową do Szufy (Tulkarem). (WAFA [1], [2], [3])

Izraelscy osadnicy zaatakowali mieszkańców Huwary (Nablus), Karmy (Hebron), gdzie dokonali zniszczeń własności fizycznej, okolic Masafer Jatta (ranna została 55-letnia kobieta i 38-letni mężczyzna) oraz obrzucili kamieniami samochody Palestyńczyków w okolicach Nablusu. (WAFA [1], [2], [3], [4])

Obecność Izraela na okupowanych terytoriach palestyńskich (na Zachodnim Brzegu, we Wschodniej Jerozolimie i w Strefie Gazy) ​​jest nielegalna – orzekł Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w niewiążącej opinii doradczej wydanej na wniosek Zgromadzenia Ogólnego ONZ. MTS nakazał Izraelowi m.in. zaprzestanie ekspansji, wycofanie osadników, zadośćuczynienie pokrzywdzonym oraz określił politykę Izraela względem terytoriów okupowanych mianem apartheidu i segregacji rasowej. (MTS)

Komisja Europejska zapewni w ciągu nadchodzących dwóch miesięcy wsparcie finansowe dla Autonomii Palestyńskiej w wysokości 400 mln euro. (Reuters)

Wielka Brytania wznowi finansowanie UNRWA, zawieszone w styczniu przez poprzedni rząd. (Gov.uk)

Organizacja Human Rights Watch wezwała rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii do wznowienia finansowania UNRWA. (HRW)

Jemeńska grupa Huti przyznała się do ataku dronowego na Tel Awiw, w którym zginęła jedna osoba, a co najmniej 10 zostało rannych. (Al Jazeera [1] – nagranie, [2], [3])

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 38
Skip to content