288-294 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (20-26.07.2024) – podsumowanie wydarzeń

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 25.07.2024):
  • Ponad 39 157 ofiar śmiertelnych i co najmniej 90 403 osoby ranne według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 589 ofiar śmiertelnych na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

20 lipca:

Izrael przeprowadził ataki m.in. na obóz dla uchodźców Dżabalia na północy Strefy Gazy (sześć ofiar śmiertelnych, w tym dziennikarz Muhammad Jasser z żoną i dwojgiem dzieci) i Nusejrat w centrum (12 ofiar śmiertelnych). (WAFA [1], [2], [3], [4], Al Jazeera)

Izraelskie wojsko zastrzeliło 20-letniego Palestyńczyka podczas najazdu na Bejt Ummar (Hebron). (WAFA)

Izraelskie służby specjalne zatrzymały Palestyńczyka w trakcie nalotu na piekarnię w Nablusie. (WAFA)

Izraelskie władze okupacyjne wymusiły na palestyńskiej rodzinie z Jerozolimy rozbiórkę swojego domu we własnym zakresie. (WAFA)

Izrael zbombardował port w Al-Hudajda w Jemenie w odpowiedzi na atak dronowy w Tel Awiwie. Trzy osoby nie żyją, 84 zostały ranne. (Al Jazeera, Reuters – nagranie)

W piątek 19 lipca pakistański rząd uznał izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu za terrorystę i zapowiedział bojkot izraelskich produktów i firm. (India Today)

21 lipca:

Izrael przeprowadził ataki m.in. na obóz dla uchodźców Burajdż w centralnej Strefie Gazy (11 ofiar śmiertelnych). (WAFA [1], [2], [3], [4], [5], Middle East Eye – nagranie)

Izraelscy żołnierze postrzelili Palestyńczyka na przejściu kontrolnym w okolicy Betlejem. (WAFA)

Izraelscy osadnicy zaatakowali metalowymi rurami i kijami grupę Palestyńczyków i zagranicznych wolontariuszy pracujących w gaju oliwnym w miejscowości Kusra (Nablus) oraz podpalili drzewa oliwne w Madamie (Nablus). (Middle East Eye – nagranie, WAFA [1], [2])

Wskaźnik cen hurtowych w Palestynie wzrósł o 18% od początku izraelskiej agresji na Strefę Gazy – podało Palestyńskie Centralne Biuro Statystyczne. (PCBS)

22 lipca:

Izrael przeprowadził m.in. bombardowania Chan Junus, gdzie zabitych zostało co najmniej 80 osób, a 200 zostało rannych, i na namiot dziennikarzy w pobliżu szpitala Al-Aksa w centralnej części Strefy (zabity został dziennikarz Haydar Ibrahim al-Msaddar). (Vivapalestyna.pl, WAFA [1], [2], [3], PRCS – nagranie, Middle East Eye – nagranie, Al Jazeera, [2] – nagranie, [3] – nagranie)

Izraelskie wojsko ostrzelało konwój ONZ jadący do miasta Gaza. (UNRWA)

Z powodu izraelskich ataków na Chan Junus z użytku wyłączone zostały dwie kliniki prowadzone przez Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca. (PRCS)

Wojsko odnalazło w Chan Junus ciała dwóch izraelskich zakładników, którzy zginęli kilka miesięcy temu. Według informacji podanych przez Hamas w marcu jeden z nich zmarł w wyniku braku leków i żywności, drugi w izraelskim ostrzale. (Al Jazeera)

Według szacunków UNICEF-u na Zachodnim Brzegu i w Jerozolimie od października zabitych zostało 143 palestyńskich dzieci, a 440 zostało rannych. (UNICEF)

Izraelskie wojsko przeprowadziło najazdy na okolice Dżeninu i Tulkarem (postrzelone zostały dwie osoby) oraz zatrzymało mężczyznę z Nur Szams, wracającego ze szpitala do domu. (WAFA [1], [2], [3])

Izraelscy osadnicy zaatakowali 60-letniego Palestyńczyka i wycięli należące do niego winorośle. (WAFA)

Izraelskie władze okupacyjne przeprowadziły rozbiórkę domu, sali weselnej i kilku obiektów komercyjnych w pobliżu Jerozolimy, wymusiły na mieszkańcu Bejt Haniny (Jerozolima) wyburzenie dwóch pięter swojego domu, wstrzymały prace budowlane w Bejt Awa (Hebron) i wyrwały drzewa oliwne w okolicy Betlejem, a następnie zrównały teren. (WAFA [1], [2], [3], [4])

Kneset zatwierdził wstępnie trzy projekty ustaw uznające UNRWA (Agencję Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) za organizację terrorystyczną. Działanie to potępiła m.in. Jordania i Liga Arabska. (Reuters, Anadolu, Peninsula Qatar)

23 lipca:

Izrael przeprowadził ataki m.in. na obóz dla uchodźców Burajdż w centralnej Strefie Gazy (sześć ofiar śmiertelnych, 10 osób rannych) i obozie dla uchodźców Dżabalia na północy (cztery ofiary śmiertelne). (WAFA [1], [2])

Według Rządowego Biura Informacyjnego Gazy 16 tys. z 39 tys. osób zabitych przez Izrael w Strefie Gazy to dzieci. (New Arab)

Izraelscy żołnierze publikują zdjęcia i filmy przedstawiające przetrzymywanych Palestyńczyków, w tym dzieci, których zmuszają do rozbierania się, co stanowi zbrodnię wojenną – poinformowała organizacja Human Rights Watch. (HRW)

Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła zaniepokojenie możliwością wybuchu epidemii polio w Strefie Gazy. Obecność wirusa znaleziono miesiąc temu w ściekach. Kilka dni wcześniej Izrael rozpoczął kampanię szczepień żołnierzy. (BBC, Politico)

Izraelskie wojsko przeprowadziło wielogodzinny najazd na Tulkarem (pięć osób zostało zastrzelonych) i dwie miejscowości w rejonie Hebronu (zastrzelonych zostało dwóch Palestyńczyków). (New Arab)

Zmarł 13-latek postrzelony w klatkę piersiową dwa tygodnie temu przez izraelskich żołnierzy w Majsalun (Dżenin). (WAFA)

Izraelscy osadnicy podpalili gaje oliwne we wsi Burin (Nablus). (WAFA, Al Jazeera – nagranie)

Hamas, Fatah i 12 innych palestyńskich frakcji politycznych podpisało w Pekinie porozumienie o utworzeniu tymczasowego „rządu pojednania” po wycofaniu się izraelskich wojsk ze Strefy Gazy. (Al Jazeera)

Przed hotelem Watergate, w którym przebywał izraelski premier Benjamin Netanjahu podczas swojej wizyty w Waszyngtonie, odbył się propalestyński protest. Wewnątrz Cannon House Building przed Kapitolem miał również miejsce protest organizacji zrzeszającej amerykańskich Żydów, Jewish Voice for Peace. Około 400 osób, w tym ponad 12 rabinów, zostało aresztowanych. (DC News Now, Al Jazeera, Associated Press, JVP)

24 lipca:

Izrael przeprowadził m.in. atak w Al-Dżarn w północnej Strefie Gazy (pięć ofiar śmiertelnych) i zastrzelił dwie osoby, w tym dziecko, na rondzie w Chan Junus. (WAFA [1], [2], [3], [4])

Siedem z 27 schronisk prowadzonych przez Palestyńskie Towarzystwo Czerwonego Półksiężyca w Strefie Gazy zostało wyłączonych z użytku w związku z izraelskimi atakami i nakazami ewakuacji. (PRCS)

Stany Zjednoczone są świadome bezprawnego użycia przez Izrael broni pochodzącej z USA przy popełnianiu zbrodni wojennych i będą współwinne dalszych naruszeń dokonanych przy jej użyciu – oświadczyła Amnesty International. (Amnesty)

Izraelskie wojsko przeprowadziło najazdy na Tubas (zastrzelony palestyński celnik, drugi ranny), obóz dla uchodźców Kalandia w rejonie Jerozolimy (jedna ofiara śmiertelna, osiem osób rannych), Bejt Dadżan w okolicy Nablusu (postrzelona jedna osoba) i Artas w guberni Betlejem. (WAFA [1], [2], [3], [4])

Izraelskie siły ponownie najechały na Tulkarem, dziewięć godzin po zakończeniu poprzedniego szturmu. W trakcie najazdu izraelscy żołnierze m.in. dokonali zatrzymań (w tym rannych osób), wozili jednego z Palestyńczyków na masce wojskowego pojazdu i zbombardowali budynek mieszkalny. (WAFA)

Zmarł Palestyńczyk postrzelony dzień wcześniej przez izraelskie siły podczas najazdu na Tulkarem. (WAFA)

Palestyńczycy z Zachodniego Brzegu przetrzymywani w izraelskich ośrodkach detencyjnych Ecjon i Ofer są poddawani torturom w trakcie przesłuchań – poinformowali prawnicy Komisji ds. Osób Zatrzymanych i Byłych Więźniów. (CDA [1], [2])

Izraelskie władze okupacyjne wyburzyły część domu i dwa biura handlowe w Jerozolimie należące do Palestyńczyków. (WAFA)

Całkowity eksport towarów z Palestyny spadł w maju br. o 12% w porównaniu z majem 2023 r., natomiast całkowity import – o 24%. (PCBS)

Izraelski premier Benjamin Netanjahu wygłosił w USA swoje czwarte przemówienie na sesji Kongresu. Wystąpieniu towarzyszył wielotysięczny protest przed Kapitolem. (Vivapalestyna.pl, Al Jazeera)

Propalestyński protest zorganizowany przez Workers for a Free Palestine (brytyjską organizację zrzeszającą pracowników i związki zawodowe wspierające Palestynę) zablokował wejścia do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Londynie, domagając się od nowego rządu bardziej zdecydowanych działań. Sześć osób zostało aresztowanych. (Guardian)

25 lipca:

W Strefie Gazy Izrael przeprowadził ataki m.in. w Chan Junus (siedem ofiar śmiertelnych). (WAFA [1], [2], [3])

Izrael ostrzelał karetkę Palestyńskiego Towarzystwa Czerwonego Półksiężyca w Chan Junus w trakcie transportowania rannej osoby. (PRCS)

Siedem osób uprowadzonych przez izraelskie wojsko ze Strefy Gazy zostało wypuszczonych na wolność na przejściu granicznym w Kissufim. Wypuszczeni zostali przewiezieni do szpitala Al-Aksa. Dwie osoby poinformowały o torturach, którym były poddawane podczas zatrzymania. (PRCS – nagranie, WAFA)

Uznanie UNRWA za organizację terrorystyczną to „nonsens” oraz „mierzenie w stabilność regionu i ludzką godność” – oznajmił Wysoki Przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. (Josep Borrell)

Izraelscy żołnierze postrzelili Palestyńczyka zbierającego metal w pobliżu szkoły średniej w Dejr Al-Hatab (Nablus). (WAFA)

Izraelskie wojsko przeprowadziło najazdy na Silwad, Azzun i Kalkilię (dwie osoby postrzelone, dziesięć zatrzymanych). (WAFA [1], [2], [3])

Izraelscy osadnicy podpalili drzewa oliwne w regionie Ramallah. (WAFA)

Izraelskie siły zamknęły przejścia kontrolne w Bejt Furik i Kalkilii. (WAFA [1], [2])

Izraelskie władze okupacyjne przeprowadziły rozbiórki pięciu budynków mieszkalnych w Dolinie Jordanu, Hebronie i okolicach Betlejem. (WAFA [1], [2], [3])

Amerykańscy i brytyjscy lekarze, którzy pracowali w Strefie Gazy, wystosowali do Joe Bidena i pierwszej damy USA Jill Biden oraz kandydatki na prezydenta Stanów Zjednoczonych Kamali Harris list, w którym napisali m.in., że według nich liczba ofiar jest wyższa niż podawana i domagali się od USA wycofania dyplomatycznego i wojskowego wsparcia dla Izraela. (Guardian)

Australia nałożyła sankcje na siedmiu izraelskich osadników i jedną organizację. (Reuters)

Katar przekaże UNRWA 25 mln dolarów. (UNRWA)

26 lipca:

Izrael przeprowadził ataki m.in. w mieście Gaza (pięć ofiar śmiertelnych) i Chan Junus (18 ofiar śmiertelnych). (WAFA [1], [2], [3], [4], Al Jazeera)

Izraelskie siły przeprowadziły najazd na Hebron (trzy osoby zatrzymane), Nablus (siedem aresztowań). (WAFA [1], [2])

Zmarł 63-letni Mustafa Muhammad Abu Arra, jeden z liderów Hamasu, który od października ub.r. przebywał w izraelskim więzieniu Ramon, gdzie był poddawany torturom. (Al Jazeera)

Wielka Brytania poinformowała, że wycofuje swój sprzeciw wobec wydania międzynarodowego nakazu aresztowania dla izraelskiego premiera Benajmina Netanjahu. (Associated Press)

Australia, Nowa Zelandia i Kanada wydały wspólne oświadczenie wzywające do zawieszenia broni w strefie Gazy. (Gov.au)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 38
Skip to content