401-407 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (10.11-16.11.2024) – podsumowanie wydarzeń

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 17.11.2024):

  • Ponad 43 712 ofiar śmiertelnych i co najmniej 103 258 osób rannych według danych Palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia
  • Ponad 775 (w tym 166 dzieci, 18 kobiet i 10 mężczyzn w podeszłym wieku) ofiar śmiertelnych i co najmniej 6254 osób rannych na okupowanym Zachodnim Brzegu według danych Palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia
  • Nieznana pozostaje liczba ofiar zaginionych oraz pod gruzami.
  • Liczba zatrzymanych Palestyńczyków z Zachodniego Brzegu i okupowanej Wschodniej Jerozolimy od 7 października w izraelskich centrach  detencyjnych to co najmniej 11 300 Palestyńczyków.
  • Ponad 3 445 ofiar śmiertelnych w Libanie i co najmniej 14 599 rannych wg. libańskiego Ministerstwa Zdrowia.

10 listopada:

Co najmniej 40 Palestyńczyków zginęło w niedzielnych atakach izraelskich w Strefie Gazy, w tym 20 w wyniku uderzenia w budynek mieszkalny w północnym mieście Dżabalia – podali palestyńscy urzędnicy ds. zdrowia i grupa praw człowieka. (Reuters)

Biuro Netanjahu jest podejrzewane o próbę zmiany protokołów ze spotkań gabinetu bezpieczeństwa w sprawie brutalnej wojny Izraela ze Strefą Gazy. Jego pracownicy są również podejrzewani o szantażowanie wysokiego rangą oficera w sekretariacie wojskowym w celu uzyskania dostępu do protokołów. Jak podał w poniedziałek izraelski dziennik Haaretz: „Przecieki dotyczące bezpieczeństwa w biurze premiera Benjamina Netanjahu mogą konkurować z przestępstwami popełnianymi przez mafię”. (Anadolu Ajansi)

11 listopada:

Jak podali w oświadczeniu IDF i Szin Bet, zginął najwyższy rangą dowódca palestyńskiego Islamskiego Dżihadu – Muhammad Abu Sakhil. Szef operacyjny grupy terrorystycznej miał zostać zamordowany w sobotnim nalocie przeprowadzonym przez myśliwce na pomieszczenie dowodzenia znajdujące się w byłej szkole w północnej Gazie. Abu Sakhil był „centralnym działaczem” Islamskiego Dżihadu i był zaangażowany w „opracowywanie ocen sytuacji i koordynowanie operacji terrorystycznych” z Hamasem – podano w oświadczeniu. Na razie brak potwierdzenia tej informacji w innych, nieizraelskich mediach. (Times of Israel)

Izraelskie media poinformowały w niedzielę, że Stany Zjednoczone wstrzymały dostawę 130 buldożerów do Izraela z powodu ich wykorzystywania do wyburzania domów w Strefie Gazy. Jak donosi izraelski dziennik Yedioth Ahronoth, Ministerstwo Obrony Izraela podpisało kontrakt na zakup około 130 buldożerów D9 od amerykańskiej firmy Caterpillar.

Stany Zjednoczone wstrzymały dostawę 130 buldożerów do Izraela w związku z wyburzeniami domów w Strefie Gazy. Według gazety, powołującej się na źródła związane z izraelskim sektorem bezpieczeństwa, USA zamroziły realizację umowy w związku z krytyką, jaką w Ameryce wywołało użycie tych maszyn w Strefie Gazy. Źródła te zaznaczają, że Izrael już dokonał płatności za buldożery i obecnie oczekuje na zgodę Departamentu Stanu USA na ich eksport. (Anadolu Ajansi)

12 listopada:

Arabscy i muzułmańscy przywódcy wezwali w poniedziałek, aby okupowany przez Izrael Zachodni Brzeg, Strefa Gazy i zaanektowana wschodnia Jerozolima stały się Zjednoczonym Państwem Palestyńskim. W oświadczeniu wydanym na zakończenie szczytu w Arabii Saudyjskiej przywódcy stwierdzili również, że Izrael musi całkowicie wycofać się z terytoriów arabskich, które okupował od 1967 r., aby umożliwić „kompleksowy” pokój w regionie. (France 24)

Administracja Bidena na razie nie zmieni swojej polityki. „W tej chwili nie dokonaliśmy oceny, czy Izraelczycy naruszają prawo USA” – powiedział we wtorek zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel, zapewniając, że rząd Izraela podjął niektóre ze środków opisanych w liście dzięki presji ze strony USA. „Widzieliśmy pewien postęp” – przyznał na briefingu prasowym, dodając: „Chcielibyśmy zobaczyć więcej zmian”. W zeszłym miesiącu sekretarz stanu USA Antony Blinken i sekretarz obrony Lloyd Austin wyznaczyli 30-dniowy termin dla izraelskiego rządu na podjęcie działań w zakresie kilkunastu konkretnych środków mających na celu poprawę „pogarszającej się sytuacji humanitarnej w Strefie Gazy”. We wtorek grupa ośmiu organizacji humanitarnych wspólnie stwierdziła, że izraelski rząd „nie tylko nie spełnił amerykańskich kryteriów, które wskazywałyby na wsparcie pomocy humanitarnej, ale jednocześnie podjął działania, które dramatycznie pogorszyły sytuację na miejscu, szczególnie w północnej Gazie”. (Edition)

8 listopada Biuro Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka opublikowało sześciomiesięczny raport aktualizowany na temat sytuacji w zakresie praw człowieka w Gazie, obejmujący okres od 1 listopada 2023 r. do 30 kwietnia 2024 r. W raporcie szeroko omówiono zabójstwa ludności cywilnej i naruszenia prawa międzynarodowego, co w wielu przypadkach mogłoby równać się zbrodniom wojennym. Z liczby zabójstw zweryfikowanej przez OHCHR do dnia 2 września 2024 r. wynika, że prawie 70 % osób zabitych w Gazie w wyniku strajków, ostrzału i innych działań wojennych to dzieci i kobiety.

13 listopada:

Dzieci przywiezione z Gazy do Libanu w celu leczenia ran powojennych zostały wciągnięte w kolejną wojnę w Libanie. W zeszłym tygodniu libańskie Ministerstwo Zdrowia Publicznego podało, że od października 2023 r. zginęło 192 dzieci, a co najmniej 1 255 zostało rannych. Według Ministerstwa Zdrowia Gazy w Strefie Gazy zginęło ponad 13 000 dzieci, a tysiące zostało rannych. Dr Ghassan Abu Sitta – brytyjsko-palestyński chirurg, inicjator programu leczenia palestyńskich dzieci w Libanie – powiedział, że rany dzieci w Libanie są „identyczne z obrażeniami palestyńskich dzieci ze Strefy Gazy”. Większość z nich została ranna w domu. Doznali „obrażeń kończyn w wyniku zmiażdżenia, obrażeń twarzy w wyniku wybuchu”, a często „wielu członków rodziny zostało zabitych w tym samym czasie” – powiedział. „Podobnie jak w Gazie, ta wojna zbiera żniwo wśród dzieci” – powiedział. „Wszystkie wojny są prowadzone na dzieciach”. (AP)

14 listopada:

W dniach 5-11 listopada siły izraelskie na Zachodnim Brzegu zabiły 11 Palestyńczyków, w tym trzech podczas nalotów. 50 Palestyńczyków, w tym 23 dzieci, zostało wysiedlonych w wyniku wyburzenia dziewięciu budynków mieszkalnych we Wschodniej Jerozolimie. (OCHA)

Działania wojenne Izraela w Strefie Gazy mają znamiona ludobójstwa, stwierdził komitet ONZ, oskarżając kraj o „stosowanie głodu jako metody wojny”. W opublikowanym w czwartek raporcie Specjalny Komitet ONZ do badania praktyk izraelskich oskarżył ten kraj o „stosowanie głodu jako metody wojny”, co skutkuje „masowymi ofiarami cywilnymi i stanami zagrożenia życia” dla Palestyńczyków. (Al Jazeera)

15 listopada:

Nieustające naloty zmusiły co najmniej 100 tys. ludzi do opuszczenia północnej Gazy, a pracownicy ONZ na miejscu donoszą o pogarszających się warunkach i ciągłym odrzucaniu przez Izrael próśb o dostarczenie pomocy niezbędnej przy takim wzroście wysiedleń i tylu ofiarach śmiertelnych w Libanie.

Źródła medyczne podały, że od świtu w Gazie zginęło co najmniej 37 Palestyńczyków. (Al Jazeera)

Co najmniej sześć osób, w tym czterech ratowników medycznych, zginęło w izraelskim ataku na miasto Arabsalim w południowym Libanie, poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Krajowa Agencja Informacyjna poinformowała o kilku atakach w południowym Libanie, w tym jednym w centrum Nabatieh, który zniszczył kompleks handlowy. (Al Jazeera)

Mężczyźni, kobiety i dzieci przetrzymywani jako zakładnicy przez Hamas spotkali się z papieżem Franciszkiem w Watykanie w czwartek 14 listopada. Ambasada Izraela przy Stolicy Apostolskiej określiła spotkanie jako „poruszające”, twierdząc, że „pokazało bliskość Papieża z ofiarami”. (L’Osservatore Romano)

16 listopada:

Jemeńskie siły Houthi zaatakowały „ważny cel” w izraelskim mieście portowym Ejlat nad Morzem Czerwonym przy użyciu kilku dronów – powiedział w sobotę rzecznik wojskowy grupy sprzymierzonej z Iranem Yahya Saree. (Reuters)

W sobotę medycy podali, że w izraelskim ataku zginęło 10 Palestyńczyków, a co najmniej 20 innych zostało rannych w szkole w obozie dla uchodźców Shati w mieście Gaza, w której obecnie udziela się schronienia wysiedlonym rodzinom. Służby zdrowia podają, że w kierowanej przez ONZ szkole Abu Assi, w której trwają akcje ratunkowe, ludzie nadal mogą być uwięzieni pod gruzami. (Reuters)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Ahmed Elsaftawy
Ahmed Elsaftawy
Artykuły: 29
Skip to content