Nagroda Wolności dla Motaza Azaizy

Motaz Azaiza, palestyński fotoreporter, otrzymał 4 czerwca Nagrodę Wolności (Freedom Prize) regionu Normandii. Azaiza zdobył w zeszłym roku międzynarodową sławę ze względu na dokumentowanie izraelskiego ataku na Strefę Gazy. Pod koniec stycznia 2024 r. Azaiza ewakuował się do Kataru, obecnie stara się podnosić świadomość światowej opinii publicznej w kwestii sytuacji w Palestynie.

Nagroda Wolności przyznawana jest osobom lub organizacjom szczególnie zaangażowanym w walkę o wolność. Kandydaci są nominowani, a następnie wybierani, przez młode osoby z całego świata (w wieku 15-25 lat). Obradom jury, które wyłoniło finałową trójkę nominowanych (oprócz Motaza Azaizy były to Noura Ghazi z Syrii i Maria Kolesnikova z Białorusi), przewodniczył słynny francuski fotoreporter Patrick Chauvel. (Région Normandie)

Po otrzymaniu nagrody Azaiza zamieścił post na Instagramie, w którym napisał, że życzyłby sobie otrzymać nagrodę w momencie, kiedy Palestyna będzie wolna od izraelskiej okupacji. Przypomniał o historycznym kontekście okupacji Palestyny: „My – Palestyńczycy – cierpimy z powodu okrucieństw popełnianych przez izraelską okupację od 1948 r.” – napisał, odnosząc się do utworzenia Izraela na ziemiach, z których wygnano Palestyńczyków. Podkreślił też, że dotychczas w Strefie Gazy 136 dziennikarzy zginęło tylko dlatego, że wykonywało swoją pracę. Azaiza wezwał do ochrony dziennikarzy, zaznaczając przy tym, że sam wielokrotnie bał się o życie, kiedy dokumentował izraelskie ludobójstwo w Strefie Gazy. Dodał, że nikt nie jest wolny, dopóki wolna nie jest Palestyna. Tu można zobaczyć nagranie wręczenia nagrody.

Przyznanie Azaizie nagrody spotkało się z ostrą reakcją środowisk izraelskich i proizraelskich. Ambasada Izraela we Francji zażądała odebrania mu nagrody, twierdząc, że wspiera on terroryzm i propaguje w mediach społecznościowych treści antyizraelskie i antysemickie. We Francji 30 deputowanych podpisało list, w którym domagano się wycofania nagrody dla Azaizy, powołując się m.in. na to, że nie potępił on akcji Hamasu z 7 października 2023 r. Belgijski rabin Menachem Margolin był szczególnie wzburzony tym, że nagroda dla Azaizy zbiega się blisko z rocznicą lądowania w Normandii, która symbolizuje pokonanie nazizmu w Europie. Margolin nazwał Azaizę „dżihadystą”. W związku z otrzymaniem nagrody, „The Times of Israel” zaatakował Motaza Azaizę w obszernym artykule. (DayFR Euro, Le Figaro, Times of Israel)

Syndykat Dziennikarzy Palestyńskich (Palestinian Journalists’ Syndicate, PJS) mocno potępił izraelskie oskarżenia. Syndykat podkreślił ogromną rolę, którą Azaiza odegrał w ujawnieniu izraelskiego ludobójstwa w Gazie i w udostępnianiu wiedzy na jego temat na całym świecie. Syndykat przypomniał również o palestyńskich dziennikarzach zabitych przez izraelski terroryzm i pogratulował Azaizie otrzymania nagrody. (WAFA)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Ewa Potępa
Ewa Potępa
Artykuły: 16
Skip to content