323-329 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (24-30.08.2024) – podsumowanie wydarzeń

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 29.08.2024):
  • Ponad 40 602 ofiary śmiertelne i co najmniej 93 855 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 664 ofiary śmiertelne na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

24 sierpnia:

W izraelskich atakach zginęło ok. 60 osób w południowej Strefie Gazy, w tym Chan Junus, i dwie w obozie dla uchodźców Burajdż (ośmiomiesięczne dziecko z matką). Izraelskie wojsko rozpoczęło wycofywanie się z północnych części Chan Junus, w tym dzielnicy Hamad, w której dokonały ogromnych zniszczeń. (WAFA, Anadolu [1] – nagranie, [2] – nagranie, PRCS – nagranie)

W ciągu dwóch dni w następstwie izraelskich nakazów ewakuacji z Dejr Al-Balah wysiedlonych zostało ok. 100 tys. Palestyńczyków. (New Arab)

Izraelskie wojsko przeprowadziło najazdy na Szukbę (Ramallah), Sindżil (Ramallah), Mardę (Salfit) i Bejt Furik (Nablus), gdzie postrzeliło w obie nogi 16-letniego Palestyńczyka. W guberni Ramallah ustawiło także kilka punktów kontrolnych. (WAFA [1], [2], [3])

Na Zachodnim Brzegu izraelskie siły zatrzymały 10 Palestyńczyków, w tym mężczyznę w Jerozolimie, który postanowił interweniować, zauważywszy napaść żołnierzy na młodą dziewczynę. (WAFA)

Grupa uzbrojonych w pałki osadników napadła na mieszkańców wsi Susija (Hebron), wśród rannych są uderzona kamieniem w głowę 62-letnia kobieta i dotkliwie pobity 52-latek. Inna grupa zaatakowała mieszkańców wsi Rudżajb (Nablus), brak informacji o ofiarach. (WAFA [1], [2], New Arab)

Izraelscy osadnicy podpalili kilkadziesiąt kilkusetletnich drzew oliwnych we wsi Sira (Nablus) i rozbili namioty w Al-Manija (Betlejem) w celu grabieży ziemi. (WAFA [1], [2])

25 sierpnia:

W izraelskich atakach zginęły m.in. dwie osoby w mieście Gaza, dwie w Chan Junus, cztery w Rafah w bombardowaniu samochodu i co najmniej osiem, w tym sześć z jednej rodziny, w Dejr Al-Balah. Co najmniej 28 osób zostało zabitych w godzinach przedpołudniowych. (Al Jazeera, WAFA)

Około godz. 4:30 rano Izrael przeprowadził atak powietrzny na południowy Liban. Jak twierdzi, było to uderzenie wyprzedzające na wyrzutnie rakiet Hezbollahu przygotowane do ataku na Izrael w odwecie za lipcowe zabójstwo jednego z dowódców, Fuada Shukra, w Bejrucie. Hebollah ok. 5:00 wystrzelił kilkaset rakiet w kierunku baz wojskowych Izraela na okupowanych Wzgórzach Golan. (Al Jazeera [1] – nagranie, [2])

Szczepionki przeciwko polio zostały dostarczone do Ramallah na Zachodnim Brzegu, trwają prace nad przetransportowaniem ich do Strefy Gazy – poinformowało palestyńskie Ministerstwo Zdrowia. Nieco ponad tydzień temu ministerstwo w Gazie potwierdziło pierwszy przypadek zachorowania, w zeszły piątek zrobiła to WHO. (WAFA)

W izraelskim szpitalu zmarł 19-letni Palestyńczyk, którego wojsko po postrzeleniu użyło jako żywej tarczy podczas najazdu na Tulkarem 23 lipca. (WAFA, New Arab)

Izraelskie wojsko otworzyło ogień do trzech Palestyńczyków w samochodzie w pobliżu punktu kontrolnego w Dżeninie. Karetce utrudniano dostęp do poszkodowanych. Jeden z mężczyzn zmarł w wyniku postrzelenia. Podobna sytuacja miała miejsce przy wjeździe do Salfitu, brak informacji na temat ofiar. (WAFA [1], [2])

W Al-Audża (Jerycho) izraelscy żołnierze pobili młodego Palestyńczyka, a następnie wyrzucili go na przejściu kontrolnym Hama w Dolinie Jordanu. Mężczyzna został przewieziony do szpitala. (WAFA)

Izraelskie wojsko przeprowadziło najazd na obóz dla uchodźców Balata, gdzie wyburzyło sklep, niszczyło własność prywatną, prowadziło przeszukania i zatrzymało sześć osób. Wojskowy najazd miał też miejsce w Dejr Istija. (WAFA [1], [2])

Grupa uzbrojonych osadników pod ochroną wojska napadła na Al-Buwajb (Hebron), próbując ukraść owce, a następnie atakując i raniąc mieszkańców. Sześciu Palestyńczyków zostało przewiezionych do szpitali, w tym trzech izraelską karetką po uprzednim aresztowaniu. (WAFA)

Izraelscy osadnicy rozbili namiot w pobliżu Klasztoru Kuszenia w Jerychu w celu zajęcia ziemi pod nową osadę, pobili mieszkańców Bejt Furik (Nablus) i rozstawili namiot w pobliżu cysterny zaopatrującej okolicę w wodę oraz terroryzowali beduińską społeczność w pobliżu Jerycha. (WAFA [1], [2], [3])

Organizacja praw człowieka B’Tselem podała, że czterech izraelskich osadników uzbrojonych w pałki 4 sierpnia br. zastraszało jedną z palestyńskich rodzin w Wadi Al-Rachim (Hebron), grożąc jednemu z mężczyzn gwałtem w ośrodku Sde Teiman; opublikowane zostało nagranie zajścia. Policja, pomimo wezwania, nie przybyła na miejsce zdarzenia. (B’Tselem)

W związku z eskalacją ataków między Izraelem i Hezbollahem 10 linii lotniczych zawiesiło loty do Izraela, wśród nich Air France, Transavia, Wizz Air, Corendon, Ethiopian Airlines, Greek Aegean Airlines, Greek Universal Airlines i Royal Jordanian Airlines. (Anadolu [1], [2])

26 sierpnia:

Izrael przeprowadził w Strefie Gazy ataki m.in. na Dejr Al-Balah, w którym dzień wcześniej zarządził ewakuację (siedem ofiar śmiertelnych), obóz dla uchodźców Burajdż, Nusejrat i Rafah. (New Arab, WAFA)

Izraelskie ataki na infrastrukturę opieki zdrowotnej i dostawy wody oraz blokowanie pomocy humanitarnej mogą doprowadzić do wybuchu epidemii polio w Strefie Gazy – poinformowała organizacja Human Rights Watch. Ministerstwo Zdrowia w Gazie i Światowa Organizacja Zdrowia niezależnie potwierdziły niedawno pierwszy od 25 lat przypadek zachorowania i paraliżu na polio u 10-miesięcznej dziewczynki. (HRW, Associated Press)

Pacjenci i uchodźcy chroniący się w szpitalu Al-Aksa w Dejr Al-Balah masowo uciekają z placówki po zarządzeniu przez Izrael ewakuacji pobliskich obszarów i możliwej inwazji lądowej wojska. Sam szpital nie znalazł się na liście obszarów do ewakuacji. (Al Jazeera)

Szczepionki przeciwko polio dotarły do Strefy Gazy. Według Biura ONZ ds. koordynacji pomocy humanitarnej co najmniej 50 tys. dzieci urodzonych w trakcie izraelskiej inwazji na Gazę prawdopodobnie nie otrzymało żadnego szczepienia, w tym przeciwko polio. Dystrybucja szczepionek będzie utrudniona ze względu na brak gwarancji bezpieczeństwa dla pracowników ochrony zdrowia i organizacji międzynarodowych. (New York Times, OCHA)

Ze względu na trwające „operacje wojskowe” w Dejr Al-Balah, tylko 3 z 18 studni nadal funkcjonuje, co skutkuje 85-procentowym deficytem wody – poinformowała UNRWA. (UNRWA)

Porwani ze Strefy Gazy po 7 października ub.r. i przetrzymywani w izraelskich więzieniach pracownicy ochrony zdrowia doświadczają tortur, w tym gwałtów, wykorzystywania seksualnego, odmowy zapewnienia opieki medycznej, upokarzania, pobić, wymuszania długiego przebywania w jednej pozycji, długotrwałego przetrzymywania w kajdankach i zawiązywania oczu – napisała w swoim oświadczeniu Human Rights Watch na podstawie rozmów z lekarzami, pielęgniarzami i ratownikami medycznymi. (HRW)

Izraelskie siły nie podjęły wszelkich możliwych środków, aby uniknąć lub zminimalizować szkody dla ludności cywilnej chroniącej się w obozach dla uchodźców podczas przeprowadzania dwóch ataków w maju w Tal Al-Sultan (36 ofiar śmiertelnych, w tym sześcioro dzieci) i Al-Mawasi (23 ofiary śmiertelne, w tym 12 dzieci) – stwierdziła Amnesty International. Oba ataki powinny zostać objęte śledztwem pod kątem zbrodni wojennych. (Amnesty)

Na Zachodnim Brzegu izraelskie siły zatrzymały co najmniej 15 Palestyńczyków. (WAFA)

Izraelskie wojsko dokonało najazdu na miejscowość Idhna (Hebron), raniąc dwie osoby, oraz na pastwiska w Dolinie Jordanu, wypędzając z nich pasterzy. (WAFA [1], [2])

Izraelscy żołnierze zastrzelili w pobliżu muru apartheidu 46-letniego Palestyńczyka w Jatta (Hebron) i brutalnie pobili przechodzącego na rondzie 21-letniego Palestyńczyka w Kafel Haris (Salfit). (WAFA [1], [2])

Izraelscy osadnicy obrzucili kamieniami i poszczuli psami pięcioosobową rodzinę w pobliżu źródła Al-Audża (Jerycho), blokowali Palestyńczykom przejazd na drodze w Taku (Betlejem) i wdarli się do opuszczonych domów Palestyńczyków stojących na zagrabionej przez okupacyjne władze gruntach w Dejr Kaddis (Ramallah). (WAFA [1], [2], [3])

Izraelska policja na ok. 10 godzin zamknęła biuro zrzeszającej głównie Arabów partii Hadasz w Hajfie w związku z planowaną przez nią projekcją filmu Jenin, Jenin II (reż. Mohammed Bakri), opowiadającego o atakach armii izraelskiej na Dżenin na Zachodnim Brzegu w 2023 r. (New Arab)

„Gdybym mógł zrobić co tylko chcę, umieściłbym na tym miejscu izraelską flagę” – powiedział w wywiadzie dla Army Radio Itamar Ben-Gewir, odnosząc się do meczetu Al-Aksa. Izraelski minister obrony narodowej potwierdził również dziennikarzom, że chętnie wybudowałby tam synagogę. (AFP)

Około 59% Izraelczyków uważa, że posty wyrażające współczucie dla cywilów w Strefie Gazy nie powinny pojawiać się w mediach społecznościowych – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Pew Research Center. Według badania izraelscy Żydzi i Arabowie mają odmienne zdanie na temat treści i cenzury w mediach społecznościowych związanych z izraelską inwazją, chociaż to Arabowie spotykają się z represjami władz i pracodawców w związku ze swoimi publikacjami. (Pew Research)

Izraelska rządowa agencja reklamowa wykupiła reklamy Google Ads dla wyszukiwania haseł „UNRWA” i „UNRWA USA” w celu przyciągnięcia użytkowników do strony internetowej, która łączy agencję z Hamasem – poinformował raport portalu Wired. (Wired)

27 sierpnia:

Izrael przeprowadził w Strefie Gazy ataki m.in. Dejr Al-Balah (co najmniej siedem ofiar śmiertelnych), Chan Junus, Nusejrat, miasto Gaza, obóz dla uchodźców Burajdż (dwie ofiary śmiertelne) i Rafah. (Al Jazeera – nagranie, WAFA [1], [2], [3], PRCS – nagranie)

Izraelskie władze okupacyjne wciąż przetrzymują ciała 253 Palestyńczyków w miejscach, które Izrael określa „cmentarzami bojowników wroga” i nie zwróciły ich rodzinom poległych – poinformowała Narodowa Kampania Na Rzecz Odzyskania Ciał Palestyńskich i Arabskich Ofiar Wojny. (Masader)

Izraelska armia odnalazła w gazańskim tunelu jednego z zakładników – 52-letnego Beduina z izraelskim obywatelstwem. Mężczyzna został przewieziony do szpitala na badania, jest w dobrym stanie fizycznym. (Al Jazeera)

W nocy z poniedziałku na wtorek izraelskie siły przeprowadziły ataki powietrzne na obóz dla uchodźców Nur Szams na Zachodnim Brzegu. Ofiarami padło pięciu Palestyńczyków, w tym trzech nastolatków. Celem mieli być członkowie ruchu oporu na Zachodnim Brzegu. Od początku izraelskiej inwazji na Strefę Gazy w październiku 2023 r. armia przeprowadziła 50 ataków z powietrza na Zachodnim Brzegu, głównie w Tulkarem, Dżeninie i Nablusie. (Al Jazeera)

Izraelscy żołnierze pobili pracującego palestyńskiego rolnika w Al-Zawija (Salfit). (WAFA)

Uzbrojeni izraelscy osadnicy zastrzelili 40-letniego Palestyńczyka i ranili sześciu innych podczas napaści na wieś Wadi Al-Rahal (Betlejem). W tym samym regionie grupa ok. 150 osadników otworzyła ogień do rolników w Al-Manija. (Al Jazeera [1], [2] – nagranie, WAFA, +972)

W okolicy punktu kontrolnego na południe od Nablusu osadnicy obrzucali kamieniami palestyńskie pojazdy, ranny w głowę został jeden Palestyńczyk, natomiast w pobliżu beduińskiej wsi Chan Al-Ahmar rozstawili namiot i generatory prądu, zapoczątkowując nową osadę. (WAFA [1], [2])

Na wolność wyszła aresztowana przez izraelską policję palestyńska aktywistka Alice Kisiya. Solidaryzujący się z nią aktywiści protestowali pod sądem w Jerozolimie, w którym odbywało się jej przesłuchanie. Alice i jej matka Michelle zostały zatrzymane w niedzielę w trakcie pokojowego protestu przeciwko grabieży należącej do ich rodziny ziemi we wpisanej na listę UNESCO dolinie Al-Machrur (Betlejem). (Vivapalestyna.pl)

Izraelskie władze okupacyjne rozpoczęły rozbiórkę domu w Jerozolimie, uzasadniając ją budowaniem bez pozwolenia. (WAFA)

Izraelski rząd będzie finansować wycieczki osadników do meczetu Al-Aksa – poinformowała izraelska stacja KAN. Minister dziedzictwa narodowego Amichai Eliyahu przeznaczy na ten cel równowartość 545 tys. dolarów. Projekt został skonsultowany z ministrem bezpieczeństwa narodowego Itamarem Ben-Gewirem w celu uzyskania pozwolenia izraelskiej policji. (Anadolu)

Brytyjski Interim Orders Tribunal stwierdził, że nie ma podstaw, aby zawiesić uprawnienia do wykonywania zawodu Ghassanowi Abu Sitcie, brytyjsko-palestyńskiemu chirurgowi i aktywiście, który pracował w Strefie Gazy podczas inwazji. Skarga na Abu Sittę została złożona przez brytyjską organizację UK Lawyers for Israel (Brytyjscy Prawnicy Na Rzecz Izraela) z powodu postów lekarza w mediach społecznościowych. Interim Orders Tribunal uznał oskarżenia proizraelskiej grupy za bezzasadne. (New Arab)

Władze Namibii odmówiły płynącemu z Wietnamu statku podejrzewanemu o przewożenie ładunku wojskowego do Izraela możliwości dokowania w swoich portach. (BBC)

28 sierpnia:

W izraelskich atakach na Strefę Gazy zginęło m.in. osiem osób w szkole Al-Manfalouti w Dejr Al-Balah, cztery w obozie dla uchodźców Dżabalia, trzy w Al-Zawajda i pięć w Chan Junus. (WAFA [1], [2])

Izrael rozpoczął szeroko zakrojoną kampanię ataków na Zachodnim Brzegu. To największa taka akcja Izraela na Zachodnim Brzegu od 20 lat. Według Amnesty International kampania jest „następstwem eskalacji bezprawnych zabójstw dokonywanych przez siły izraelskie w ostatnich miesiącach” na Zachodnim Brzegu. (Vivapalestyna.pl, Al Jazeera, Amnesty)

Światowy Program Żywnościowy poinformował o wstrzymaniu przemieszczania się swoich pracowników w Strefie Gazy do odwołania po tym, jak poprzedniego wieczora zespół organizacji znalazł się pod izraelskim ostrzałem. Doszło do tego kilka metrów od izraelskiego punktu kontrolnego na moście Wadi Gaza, pomimo wyraźnego oznakowania pojazdu i otrzymania od władz izraelskich wielokrotnych zezwoleń na przejazd. Pojazd został bezpośrednio trafiony 10 kulami, żaden z pracowników nie odniósł obrażeń fizycznych. (WFP)

Izraelscy osadnicy pod ochroną armii napadli na miejscowość Al-Buwajb i rozebrali sześć znajdujących się w niej blaszanych domów i chat. Inna grupa, również w towarzystwie wojska, uniemożliwiała palestyńskiej ludności korzystanie ze źródła Al-Audża do nawadniania pól. (WAFA [1], [2])

Izraelskie władze okupacyjne przedłużyły lub wydały nowe nakazy aresztu administracyjnego (tj. bez postawienia zarzutów i procesu) wobec 42 Palestyńczyków, w tym studentki. (WAFA)

Izraelska policja zatrzymała 62 osoby z Zachodniego Brzegu pracujące w Izraelu bez zezwolenia. Izrael cofnął pozwolenia na pracę Palestyńczykom z Zachodniego Brzegu po wybuchu agresji na Strefę Gazy w ub.r., uniemożliwiając podjęcie pracy ok. 150-200 tys. osób. (WAFA)

W Jerozolimie izraelskie władze okupacyjne wymusiły na Palestyńczyku rozbiórkę własnego domu pod groźbą nałożenia grzywny w wysokości 120 tys. szekli, tj. ponad 327 tys. dolarów. (WAFA)

USA nałożyły sankcje na Haszomer Josz (izraelską organizację zapewniającą bezpieczeństwo nielegalnym osadom) i Icchaka Lewiego Filanta (koordynatora ds. bezpieczeństwa jednej z osad). (State.gov, +972)

29 sierpnia:

Izrael w Strefie Gazy przeprowadził bombardowania m.in. w Rafah (cztery ofiary śmiertelne), Abasan Al-Kabira (pięć osób nie żyje), Al-Zajtun (trzy osoby nie żyją) i otworzył z morza ogień w stronę plaż w Chan Junus i Gazie. (WAFA [1], [2], [3])

Izraelski pocisk zabił czterech Palestyńczyków z lokalnej firmy transportowej przewożących zaopatrzenie medyczne i paliwo do Szpitala Emirackiego w Gazie. Konwój był koordynowany przez amerykańską organizację pomocową Anera i otrzymał wcześniej zezwolenie od Izraela na przejazd. (Al Jazeera)

Drugi dzień największych od drugiej intifady izraelskich ataków na Zachodni Brzeg. Od początku nalotów zabitych zostało co najmniej 18 Palestyńczyków. Poza szeroko zakrojoną kampanią ataków na Tubas, Dżenin i Tulkarem wojsko przeprowadziło najazdy na Al-Chadr (Betlejem) oraz Jatta i Samu (Hebron). (Al Jazeera, WAFA [1], [2])

Na punktach kontrolnych w Hebronie coraz częściej dochodzi do molestowania seksualnego Palestynek przez izraelskich żołnierzy – stwierdził raport gazety „Haaretz”. (Haaretz, Middle East Eye)

Izraelscy osadnicy zajęli i ogrodzili ok. 15 hektarów ziem w Al-Farisija w północnej Dolinie Jordanu, na której wcześniej rozstawili swoje namioty. Zwykle oznacza to zaczątek nowej osady żydowskiej na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu. (WAFA)

30 sierpnia:

W izraelskich atakach na Strefę Gazy zabite zostały m.in. trzy osoby w Abasan Al-Kabira, sześć, w tym dziecko, w obozie dla uchodźców Dżabalia i jedno dziecko w Al-Maghazi. Izraelskie wojska wycofały się z części Chan Junus i Dejr Al-Balah, pozostawiając ogromne zniszczenia. (WAFA [1], [2], Al Jazeera)

Izrael zatwierdził dalszą obecność armii w korytarzu filadelfijskim wzdłuż granicy między Strefą Gazy a Egiptem. (Anadolu)

Tylko 17 z 36 szpitali w Strefie Gazy nadal funkcjonuje, wszystkie w niepełnym zakresie – poinformowało Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej. (Reliefweb)

Kampania szczepień przeciwko polio w Strefie Gazy rozpocznie się 1 września – poinformowało Ministerstwo Zdrowia w Gazie. W planach jest zaszczepienie ok. 640 tys. dzieci poniżej 10-tego roku życia. (New Arab)

Trzeci dzień największej od 20 lat serii ataków Izraela na Zachodni Brzeg. Wojsko wycofało się z Tulkarem, lecz w dalszym ciągu trwała inwazja na Dżenin, gdzie w ataku dronem zabitych zostało trzech Palestyńczyków. Izraelscy żołnierze wysadzili w powietrze jeden z domów, otworzyli ogień do grupy dziennikarzy dokumentujących najazd na miasto oraz do karetki, raniąc lekarza i dwóch ratowników. Wieczorem zastrzelony został 82-letni Palestyńczyk. (Al Jazeera, WAFA [1], [2], [3], [4], [5])

Izraelskie wojsko przeprowadziło też najazdy na Sa’ir (Hebron), Jatmę (Nablus), Kalkilię, gdzie żołnierze postrzelili14-latka, Kafr Kaddum (Kalkilia), tłumiąc cotygodniowy marsz przeciwko okupacji i Ramallah, raniąc dwie osoby. (WAFA [1], [2], [3], [4])

W Chirbet Tana izraelscy osadnicy zajęli teren wokół źródła i zmusili mieszkańców okolicy do opuszczenia terenu oraz podpalili pola uprawne w miejscowości Burka (Ramallah). (WAFA [1], [2])

Twierdzenie przez Izrael, że ataki na Zachodni Brzeg są uzasadnionym prawem do obrony nie ma racji bytu – stwierdziła Francesca Albanese, Specjalna Sprawozdawczyni ONZ. Obecność muru apartheidu oraz Izraela na Okupowanym Terytorium Palestyńskim jest nielegalna według orzeczeń Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości. (Francesca Albanese)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 38
Skip to content