309-315 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (10-16.08.2024) – podsumowanie wydarzeń

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 15.08.2024):
  • Ponad 40 005 ofiar śmiertelnych i co najmniej 92 401 osób rannych według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 632 ofiary śmiertelne na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

10 sierpnia:

Ponad 100 osób zostało o świcie zabitych w izraelskim bombardowaniu szkoły Al-Tabin w jednej z dzielnic miasta Gaza, Al-Daradż, podczas przygotowań do porannej modlitwy na dolnym piętrze budynku. (Vivapalestyna.pl, Al Jazeera)

W pozostałych izraelskich atakach na Strefę Gazy zginęło m.in. co najmniej siedem osób w Chan Junus, cztery w obozie dla uchodźców Nusejrat i Dejr Al-Balah, dwie w Rafah. (WAFA [1], [2], [3])

Izraelskie wojsko najechało na Bejt Furik (Nablus) i Hebron. Kilka osób zostało rannych, w tym co najmniej dwoje dzieci. (WAFA [1], [2])

Trzech Palestyńczyków zostało postrzelonych przez izraelskich żołnierzy w Bejt Marsam (Hebron). (WAFA)

Na Zachodnim Brzegu izraelskie wojsko zatrzymało łącznie 40 Palestyńczyków. (WAFA)

Izraelscy osadnicy podpalili pola uprawne w Nilin, obrzucali kamieniami pojazdy przejeżdżające drogą do Al-Bira i zablokowali drogę prowadzącą z Al-Mudżajjir do Abu Falah. (WAFA [1], [2], [3])

Likud, partia kierowana przez premiera Benjamina Netanjahu, byłaby największą partią w Knesecie, gdyby wybory odbyły się dzisiaj – wykazały w piątek wyniki sondażu przeprowadzonego przez izraelską gazetę Maariv. Według respondentów Netanjahu najbardziej ze wszystkich kandydatów nadaje się do pełnienia funkcji premiera. (Times of Israel)

Kanada cofnęła status umożliwiający zwolnienia podatkowe dwóm organizacjom powiązanym z żydowskimi osiedlami na Zachodnim Brzegu: Jewish National Fund i Ne’eman Foundation. Kanadyjski Urząd Skarbowy nie podał przyczyny cofnięcia statusu. (Canadian Charity Law, New Arab)

11 sierpnia:

W izraelskich atakach na Strefę Gazy zabite zostały m.in. dwie osoby w Chan Junus, dwie w Rafah i dwie w obozie dla uchodźców Nusejrat. (WAFA [1], [2])

Izrael wydał nakaz ewakuacji ludności z kolejnych dzielnic Chan Junus w Strefie Gazy, w tym z rejonów, które wcześniej oznaczył jako bezpieczne. Według Komisarza Generalnego UNRWA Philippe’a Lazzariniego ponad 75 tys. osób zostało w ostatnich dniach przesiedlonych w południowo-zachodniej Strefie Gazy. (Al Jazeera [1], [2], Philippe Lazzarini)

Wstępne śledztwo organizacji Euro-Med Human Rights Monitor wykazało, że w szkole Al-Tabin nie znajdowały się ani baza ani członkowie Hamasu. (Euro-Med)

1,8% populacji Strefy Gazy została zabita w izraelskich atakach – wynika z raportu Palestyńskiego Biura Statystycznego. Za zaginione pod gruzami uznaje się 10 tys. osób, 34 osoby zmarły w wyniku niedożywienia. (PCBS)

Josep Borrell, Wysoki Przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, wezwał UE do nałożenia sankcji na Itamara Ben-Gewira, izraelskiego ministra bezpieczeństwa narodowego, według którego odcięcie pomocy humanitarnej do Strefy Gazy sprawiłoby, że Hamas „padłby na kolana”. (Anadolu)

W Bejt Lid na Zachodnim Brzegu odbyła się demonstracja, w której wzięli udział Izraelczycy postulujący o prawo strażników do „robienia z palestyńskimi więźniami, co chcą”. Demonstracja jest częścią społecznego sprzeciwu wobec pociągnięcia do odpowiedzialności strażników oskarżonych o gwałt na palestyńskim więźniu. (Al Jazeera)

Izraelskie siły zatrzymały i przesłuchały dwoje palestyńskich dziennikarzy: Ahmada Jalajela i Rose Al-Zaro. Następnie dziennikarze otrzymali zakaz wstępu przez tydzień na teren jerozolimskiego starego miasta i meczetu Al-Aksa. (WAFA)

Izraelski sąd przedłużył do 13 października areszt Rashy Herzallah, dziennikarki agencji prasowej WAFA, która została 2 czerwca wezwana na przesłuchanie w związku z „podżeganiem”. W izraelskich więzieniach przetrzymywanych jest aktualnie 53 dziennikarzy, 94 zostało aresztowanych od początku izraelskiej inwazji na Gazę w październiku. (WAFA)

Na całym Zachodnim Brzegu izraelskie siły zatrzymały 16 Palestyńczyków. (WAFA)

Izraelskie wojsko przeprowadziło najazdy na wsie w Dolinie Jordanu oraz obozy dla uchodźców Al-Fawar (Hebron) i Muchajjam Ajn Bajt Al-Ma (Nablus). Jeden Palestyńczyk został postrzelony. Zamknięte zostały także punkty kontrolne na drogach wjazdowych do Jerycha. (WAFA [1], [2], [3], [4])

Zmarło dwóch Palestyńczyków rannych podczas izraelskich najazdów na Dżenin w zeszłym tygodniu. (WAFA)

Izraelscy osadnicy odcięli Palestyńczykom z Masafer Jatta dostęp do studni, a w pobliżu Salfitu wyrwali z korzeniami ok. 100 kilkudziesięcioletnich drzew oliwnych. (WAFA [1], [2])

12 sierpnia:

Izrael w Strefie Gazy przeprowadził ataki m.in. w Chan Junus (10 ofiar śmiertelnych) i mieście Gaza (pięć osób nie żyje). (WAFA [1], [2], [3])

Izraelskie wojsko zastrzeliło w Azzunie na Zachodnim Brzegu 18-letniego Palestyńczyka, Tarika Daouda, dowódcę Brygad Kassama w Kalkilii. (New Arab)

Izraelscy osadnicy zaatakowali i ranili dwóch 15-letnich Palestyńczyków, którzy wypasali owce w pobliżu Artas (Betlejem). Osadnicy przyłożyli chłopcom do szyi noże, zmusili do wejścia na teren pobliskiego osiedla, połamali im nogi i oddali na nich mocz, po czym wywieźli ich i porzucili związanych w pobliżu Artas, gdzie odnaleźli ich mieszkańcy. Chłopcy zostali przewiezieni do szpitala. (OCHA)

Na Zachodnim Brzegu izraelskie siły zatrzymały łącznie 12 Palestyńczyków. (WAFA)

Izraelskie władze okupacyjne zagrabiły 1,4 ha palestyńskich działek pod rozbudowę żydowskiego osiedla na zachód od Salfitu oraz wstrzymały budowę dwóch domów. (WAFA [1], [2])

Hamas poinformował, że jeden z izraelskich zakładników został zastrzelony przez pilnującego go strażnika. Dwie inne zakładniczki zostały poważnie ranne w osobnym zdarzeniu. To pierwsze tego typu oświadczenie Hamasu, poprzednie śmierci zakładników zostały przypisane izraelskim bombardowaniom. Ugrupowanie zapowiedziało zbadanie obu przypadków. (Sky News, Al Jazeera)

13 sierpnia:

W izraelskim ataku zabite zostały nowonarodzone bliźnięta i ich matka. Jedynym ocalałym jest ojciec, który w momencie bombardowania odbierał akty urodzenia dzieci. (Al Jazeera – nagranie)

W pozostałych atakach m.in. na miasto Gaza i obozy dla uchodźców Nusejrat i Burajdż zginęło co najmniej 15 osób. (Anadolu)

Izraelscy żołnierze oskarżeni o zgwałcenie palestyńskiego więźnia w ośrodku Sde Teiman zostali zwolnieni i umieszczeni w areszcie domowym, ponieważ „nie stanowią zagrożenia”. (New Arab)

Izraelska armia systematycznie wykorzystuje palestyńskich cywilów jako żywe tarcze w Stefie Gazy – stwierdził raport gazety „Haaretz”. Śledztwo dziennikarskie zostało oparte na rozmowach z izraelskimi żołnierzami i dowódcami. (Vivapalestyna.pl, Haaretz, Anadolu, Guardian)

Izraelskie więzienia prezentują „poziom przemocy porównywalny z okrucieństwami udokumentowanymi w Guantanamo i Abu Ghraib” – oświadczyła palestyńska organizacja praw człowieka Al-Mezan, wzywając do ukarania odpowiedzialnych za nadużycia. (Al Mezan, Al Jazeera)

Izraelskie wojsko przeprowadziło najazdy na obóz dla uchodźców Szufat i dzielnicę Wadi Al-Dżauz w Jerozolimie oraz na Ramallah, gdzie zastrzelony został Palestyńczyk. (WAFA [1], [2])

Izraelscy żołnierze postrzelili idącego do pracy 67-letniego Palestyńczyka w pobliżu przejścia przez mur apartheidu w Tubas i 17-latka pracującego w myjni samochodowej w miejscowości Anata. Chłopiec zmarł tego samego dnia w wyniku obrażeń. (WAFA [1], [2])

Izraelskie władze okupacyjne wyburzyły w Ramallah dwa domy należące do Palestyńczyków przetrzymywanych w izraelskich więzieniach. Rozbiórka wywołała opór mieszkańców miasta, w wyniku agresji wojska zginął jeden Palestyńczyk, trzech zostało rannych. (Anadolu)

Na Zachodnim Brzegu izraelskie siły aresztowały 20 Palestyńczyków. (WAFA)

Izraelscy osadnicy zaatakowali w Susji (Masafer Jatta) palestyńskich pasterzy i zagranicznych aktywistów dokumentujących napaść oraz wyrwali w okolicy Tulkarem kilkadziesiąt drzew oliwnych. (WAFA [1], [2])

Około 2250 (wg danych Departamentu Funduszy Islamskich) Izraelczyków w towarzystwie ministra Ben-Gewira weszło na teren meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, wymachując izraelskimi flagami. Palestyńczykom uniemożliwiono w tym czasie wstęp do świątyni. Izraelskie prowokacje w meczecie potępił m.in. Josep Borrell. (Anadolu [1], [2], [3] – nagranie, Al Jazeera [1], [2] – nagranie)

W Jerychu izraelskie władze okupacyjne nakazały wstrzymanie budowy 15 domów. (WAFA)

Siedem osób z brytyjskiej grupy aktywistycznej Palestine Action zostało oskarżonych o zakłócanie porządku z użyciem przemocy, włamanie i inne przestępstwa podczas protestów w magazynie izraelskiej firmy zbrojeniowej Elbit w pobliżu Bristolu. Aktywiści od lat blokują fabryki Elbitu, powodując straty finansowe. (New Arab)

14 sierpnia:

W izraelskich atakach zostały zabite m.in. cztery osoby w mieście Gaza, pięć w Chan Junus i cztery, w tym dwóch ratowników obrony cywilnej, w Rafah. (WAFA [1], [2])

2100 z 17 tys. dzieci zabitych podczas izraelskiej agresji na Strefę Gazy miało mniej niż dwa lata – poinformowała organizacja Euro-Med Human Rights Monitor. (Euro-Med)

Izraelskie wojsko przeprowadziło najazd na dom w Tubas, w wyniku którego zginął jeden Palestyńczyk, oraz przypuściło atak dronem na pobliską miejscowość Tammun, zabijając cztery osoby. Kilka osób zostało rannych także w izraelskim szturmie na Al-Chadr (Betlejem). (Al Jazeera, WAFA)

Izraelskie wojsko zatrzymało palestyńską studentkę medycyny na latającym punkcie kontrolnym ustawionym na drodze w okolicy Nablusu. (WAFA)

Izraelscy osadnicy ukradli 200 owiec palestyńskim pasterzom w okolicy Jerycha. (WAFA)

Izraelskie władze okupacyjne wyburzyły cztery domy, namiot i dwa inne obiekty w Masafer Jatta oraz dom, myjnię samochodową i stację benzynową w At-Tur (Jerozolima). (WAFA [1], [2], Al-Haq – nagranie)

Izraelski rząd wyznaczył na terenie wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO działkę w pobliżu Betlejem, na której ma powstać nowa żydowska osada Nahal Heletz. Izraelski minister finansów Becalel Smotricz skomentował posunięcie następująco: „Żaden antyizraelizm czy antysyjonizm nie powstrzyma dalszego rozwoju osiedli. Będziemy nadal walczyć z niebezpieczną ideą państwa palestyńskiego i tworzyć fakty dokonane. To jest moja życiowa misja”. (Times of Israel, New York Times, Al Jazeera)

Stany Zjednoczone zatwierdziły sprzedaż broni do Izraela o wartości 20 mld dolarów – poinformował Departament Stanu. (Associated Press)

15 sierpnia:

W izraelskich atakach zabite zostało m.in. co najmniej 12 osób w mieście Gaza, Bani Suhajla i obozie da uchodźców Dżabalia. (WAFA [1], [2])

Liczba ofiar śmiertelnych izraelskiej agresji na Strefę Gazy przekroczyła 40 tys. – poinformowało Ministerstwo Zdrowia w Gazie. (Al Jazeera)

Dwóch Palestyńczyków zginęło, a siedem osób, w tym dziecko, zostało rannych podczas izraelskiego ataku dronem na obóz dla uchodźców Balata (Nablus). Izraelska armia przeprowadziła też najazd na Hebron. (New Arab, WAFA)

Około 100 izraelskich uzbrojonych osadników zaatakowało miejscowość Dżit (Kalkilia), strzelając w stronę palestyńskich domów i podpalając samochody. Zastrzelony został 23-letni Palestyńczyk, kilka osób jest rannych. Pogrom potępiły m.in. Jordania, Francja, USA, Wielka Brytania, Hamas, Autonomia Palestyńska, przedstawiciele ONZ i UE oraz minister obrony Izraela. (BBC, Al Jazeera, Reuters – nagranie, WAFA)

W innych atakach izraelskich osadników napadnięty został Palestyńczyk w Masafer Jatta, podpalone zostały pola uprawne i gaje oliwne w okolicach Tulkarem i Betlejem oraz skradzione zostało stado owiec w Dolinie Jordanu. (WAFA [1], [2], [3], [4])

Na Zachodnim Brzegu izraelskie siły zatrzymały w sumie ok. 30 Palestyńczyków. (Anadolu)

Hamas poinformował, że strażnik, który w poniedziałek zabił izraelskiego zakładnika, zrobił to „w akcie zemsty”, wbrew rozkazom ugrupowania, po tym, gdy dowiedział się, że dwoje jego dzieci zginęło w izraelskim ataku. (New Arab)

Izrael osiągnął militarnie swoje „maksimum” w Strefie Gazy, a główne deklarowane cele, tj. eliminacja Hamasu i uwolnienie zakładników, nie zostały mimo to osiągnięte – stwierdzili wysocy rangą amerykańscy urzędnicy w rozmowie z „New York Times”. (New York Times)

Rektorka Uniwersytetu Columbia Minouche Shafik złożyła rezygnację ze stanowiska. Shafik w kwietniu wezwała policję do rozgromienia propalestyńskiego miasteczka namiotowego na kampusie uczelni, w wyniku czego aresztowanych zostało ok. 100 studentów. (BBC)

W ramach solidarności z palestyńskimi dziennikarzami 113 dziennikarzy, 20 serwisów informacyjnych i siedem organizacji na rzecz wolności prasy wystosowało do Sekretarza Stanu USA Anthony’ego Blinkena list wzywający do nałożenia embarga na broń dla Izraela. (Courage Foundation)

Sąd Najwyższy w Kanadzie wydał nakaz likwidacji propalestyńskiego miasteczka namiotowego na Vancouver Island University. Studenci mają trzy dni na demontaż. (CBC)

16 sierpnia:

W izraelskich atakach na Strefę Gazy zabite zostały m.in. cztery osoby, w tym troje dzieci, w Al-Mawasi. (WAFA)

Izrael wydał nakaz ewakuacji z Dejr Al-Balah i kilku dzielnic Chan Junus. Wcześniej obszary te uznawane były przez armię za „bezpieczne”. (Anadolu)

Ministerstwo Zdrowia Gazy, WHO, UNICEF i UNRWA planują zaszczepić 640 tys. dzieci poniżej 10 r.ż. przeciwko wirusowi polio wykrytemu w ściekach w Strefie Gazy. Organizacje wezwały do pauzy humanitarnej na przełomie sierpnia i września na czas dwuetapowej kampanii szczepionkowej. Ministerstwo wieczorem odnotowało pierwszy przypadek zachorowania. (UNRWA, Guardian)

Z Egiptu do Malezji w celu dalszego leczenia przetransportowanych zostało 41 palestyńskich pacjentów ze Strefy Gazy wraz z rodzinami. (WAFA)

Izraelska armia przeprowadziła najazdy na Dejr As-Sudan (Ramallah), Bejt Rima (Ramallah) i Kaf Kaddum (Kalkilia). Dwóch Palestyńczyków, w tym 14-latek, zostało postrzelonych. Dwie osoby zostały potrącone przez izraelski pojazd wojskowy, ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. (WAFA [1], [2], [3])

Izraelscy osadnicy wywołali 273 pożary od 7 października ub.r. – poinformowała Komisja ds. Kolonizacji i Oporu przeciwko Murowi. (CWRC)

Ostatnie czternaście rodzin z beduińskiej społeczności Umm Al-Dżimal w Dolinie Jordanu musiało przesiedlić się w bezpieczniejsze miejsce w związku z eskalacją osadniczych ataków. W sumie 24 społeczności palestyńskich Beduinów, składające się z 266 rodzin (łącznie 1517 osób) zostały w ten sposób wysiedlone po 7 października 2023. (WAFA)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 38
Skip to content