302-308 dzień inwazji izraelskiej na Strefę Gazy (3-9.08.2024) – podsumowanie wydarzeń

Liczba palestyńskich ofiar od 7 października 2023 r. (stan na 8.08.2024):
  • Ponad 39 699 ofiar śmiertelnych i co najmniej 91 722 osoby ranne według danych Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy
  • Ponad 620 ofiar śmiertelnych na okupowanym Zachodnim Brzegu i we Wschodniej Jerozolimie według danych Ministerstwa Zdrowia Autonomii Palestyńskiej (Mondoweiss)

3 sierpnia:

Izrael trzykrotnie w ciągu godziny zbombardował szkołę w dzielnicy Szejch Radwan w mieście Gaza, 16 osób nie żyje. (Anadolu, Reuters – nagranie, Al Jazeera – nagranie)

Izrael przeprowadził atak powietrzny na dom między Chan Junus a Rafah, pięć ofiar śmiertelnych, w tym dziecko. (WAFA)

UNRWA (Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie) poinformowała o wznowieniu działalności edukacyjnej w szkołach w centralnej i południowej Strefie Gazy. (Anadolu)

Izraelska armia przeprowadziła dwa ataki powietrzne na okolice Tulkarem na Zachodnim Brzegu, zabijając dziewięć osób, i przeprowadziła najazd na miasto, podczas którego zaatakowani gazem łzawiącym zostali m.in. dziennikarze relacjonujący zdarzenie. (Al Jazeera, Reuters – nagranie)

Izraelskie siły przeprowadziły najazd na Isawiję (dzielnicę Jerozolimy) oraz Ramallah i okoliczną miejscowość Al-Mughajer. Co najmniej trzy osoby zostały ranne w Jerozolimie, dwie w guberni Ramallah. (WAFA [1], [2], [3])

W wyniku obrażeń głowy odniesionych podczas izraelskiego najazdu na obóz dla uchodźców Balata w rejonie Nablusu, w piątek 2 sierpnia zmarł ratownik Palestyńskiego Towarzystwa Czerwonego Półksiężyca. (PRCS, New Arab)

Trzydziestu Palestyńczyków, w tym dzieci, zostało zatrzymanych na Zachodnim Brzegu. (WAFA)

Izraelscy osadnicy podpalili ok. 40 drzew oliwnych w miejscowości Surif (Hebron). (WAFA)

Irańskie władze zatrzymały kilkadziesiąt osób w ramach śledztwa prowadzonego w sprawie zabójstwa Ismaila Haniji. Wśród aresztowanych znaleźli się oficerowie służb wywiadowczych, wojska i pracownicy pensjonatu, w którym nocował przywódca biura politycznego Hamasu. Według informacji irańskiego wywiadu USA dały Izraelowi zielone światło na przeprowadzenie zamachu. (New York Times, Anadolu, New Arab)

W Warszawie odbył się propalestyński protest. (Ahmed Elsaftawy – nagranie)

Władze Australii zapowiedziały umożliwienie Palestyńczykom dłuższego pobytu w kraju. Do tej pory palestyńscy uchodźcy mogli wjeżdżać do Australii na wizach turystycznych. (Guardian)

W izraelskim ataku dronem na libańskie miasto Dejr Sirjan zabity został 17-latek, sześć osób zostało rannych. W wyniku izraelskiej agresji na Liban od października ub.r. wysiedlonych zostało ponad 98 tys. Libańczyków (stan na 9.07 wg Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, IOM), 515 zostało zabitych, ponad dwa tysiące zostało rannych, a 234 wystawionych na działanie broni chemicznej (stan na 31.07 wg libańskiego Ministerstwa Zdrowia). (Anadolu, IOM, MOPH)

4 sierpnia:

Izrael zbombardował dwie prowadzone przez UNRWA szkoły w mieście Gaza. Zabitych zostało co najmniej 30 osób. Według danych Palestyńskiej Obrony Cywilnej 80% ofiar śmiertelnych i rannych to dzieci. (Al Jazeera, Reuters – nagranie)

Zbombardowane przez Izrael zostały namioty uchodźców przy szpitalu Al-Aksa w mieście Gaza. Nie żyją cztery osoby, kilkadziesiąt zostało rannych w ataku i wywołanym przez niego pożarze. (Al Jazeera – nagranie)

Izraelskie siły postrzeliły w plecy 23-letniego Palestyńczyka we wsi Arura (Ramallah). Mężczyzna trafił do szpitala. (WAFA)

Izraelskie wojsko wprowadziło godzinę policyjną w Umm Safa (Ramallah), a następnie przeprowadziło najazd na miejscowość. Zamknięty został także wjazd do Salfitu. (WAFA [1], [2])

Na całym Zachodnim Brzegu zatrzymanych zostało łącznie ośmiu Palestyńczyków. (WAFA)

Izraelscy osadnicy obrzucali kamieniami palestyńskie pojazdy w okolicach Salfitu i Nablusu. (WAFA)

​​Śledztwo dziennikarskie izraelskiego „Magazynu +972” wykazało, że izraelska armia korzysta z usługi chmurowej Amazona do przechowywania danych z monitoringu mieszkańców Gazy i wykorzystuje narzędzia sztucznej inteligencji od Google i Microsoftu do celów wojskowych. Poprzednie śledztwa magazynu ujawniły sposób działania systemów sztucznej inteligencji „Gospel” i „Lavender”, służących izraelskiemu wojsku do masowego namierzania celów przy minimalnej weryfikacji wyników przez człowieka. Udział gigantów technologicznych w rozwiązaniach dla izraelskiego rządu monitorował już wcześniej ruch No Tech for Apartheid. (+972)

Prawnik Komisji ds. Osób Zatrzymanych i Byłych Więźniów (Commission of Detainees and Ex-Detainees Affairs) przekazał zeznania o torturach od kolejnych osób przetrzymywanych w izraelskim ośrodku detencyjnym Ofer. (CDA)

Izraelski minister finansów Becalel Smotricz nakazał zajęcie 26 mln dolarów funduszy podatkowych przeznaczonych dla Autonomii Palestyńskiej. To piąty tego typu przypadek wstrzymania środków przez ministerstwo. (New Arab)

Jordański minister spraw zagranicznych Ayman Safadi udał się z wizytą do Teheranu. To pierwsza wizyta jordańskich władz w Iranie od 20 lat. Jordańska przestrzeń powietrzna i lądowa znajduje się na drodze zapowiadanego przez Iran odwetu za izraelski atak na Haniję. (Associated Press)

5 sierpnia:

Izraelska armia przeprowadziła ataki m.in. w Dejr Al-Balah w centralnej Strefie Gazy (pięć osób nie żyje) i Tal Al-Hawa, dzielnicy miasta Gaza (sześć ofiar śmiertelnych). (WAFA [1], [2])

Izrael zwrócił ciała 84 zabitych w Strefie Gazy Palestyńczyków. Według Palestyńskiej Obrony Cywilnej nie jest jasne, czy zwłoki zostały wykopane z cmentarzy w Strefie podczas izraelskiej ofensywy lądowej czy należą do osób porwanych i torturowanych przez armię, wojsko nie podało również nazwisk, pochodzenia ani wieku ofiar. (New Arab, Reuters – nagranie)

Izrael wydał kolejny nakaz ewakuacji ludności z dziewięciu dzielnic Chan Junus. (WAFA)

Izraelska organizacja praw człowieka B’Tselem opublikowała raport zatytułowany „Welcome to Hell” („Witajcie w piekle”) z relacjami fizycznych, psychicznych i seksualnych tortur, którym poddawani są Palestyńczycy w izraelskich ośrodkach detencyjnych. Raport powstał na podstawie rozmów z 55 osobami wypuszczonymi z 16 ośrodków. Większości z nich nie postawiono żadnych zarzutów. (B’Tselem, Guardian, Vivapalestyna.pl)

Tortury i przemoc seksualna w izraelskim ośrodku Sde Teiman są „sprzeczne z prawem i odrażające, lecz stanowią jedynie wierzchołek góry lodowej” – zaopiniowała niezależna rada ekspertów ONZ. Co najmniej 53 osoby zmarły w wyniku panujących tam nieludzkich warunków w ciągu ostatnich 10 miesięcy. (OHCHR)

Izraelskie wojsko przeprowadziło najazd na Dżenin i jego obóz dla uchodźców, zniszczone zostały pojazdy mieszkańców, sześciu Palestyńczyków zostało postrzelonych. (WAFA [1], [2])

Izraelscy żołnierze postrzelili Palestyńczyka we wsi Habla (Kalkilia). Mężczyzna wylądował w szpitalu, jego stan jest stabilny. (WAFA)

Na Zachodnim Brzegu izraelskie siły zatrzymały 25 Palestyńczyków. (WAFA)

Izraelscy osadnicy podpalili palestyńską działkę we wsi Burin (Nablus). (WAFA)

Izraelskie władze okupacyjne przeprowadziły rozbiórkę trzech palestyńskich domów w Bejt Dżala (Betlejem), Dżalamie (Dżenin) oraz studni w miejscowości Jatta (Hebron). (WAFA [1], [2], [3])

Śmierć głodowa dwóch milionów Palestyńczyków w Strefie Gazy byłaby „uzasadniona i moralna”, jednak nie do zrealizowania, dopóki nie zostaną uwolnieni izraelscy zakładnicy – powiedział izraelski minister finansów Becalel Smotricz podczas konferencji prasowej. (Anadolu)

UNRWA zakończyła wewnętrzne śledztwo toczące się w sprawie 19 pracowników oskarżanych przez Izrael o udział w ataku 7 października. W przypadku dziesięciu osób nie znaleziono żadnych lub wystarczających dowodów na powiązanie z atakiem. Dziewięciu pracowników „mogło być zaangażowanych”, a agencja zapowiedziała ich zwolnienie. Około 200 pracowników tej organizacji zostało zabitych od ubiegłego roku w izraelskiej agresji. (UNRWA, Al Jazeera – nagranie)

W obliczu groźby irańskiego odwetu i wojny z Libanem wartość akcji na giełdzie w Tel Awiwie spadała drugi dzień z rzędu, a szekel tracił na wartości od sześciu dni. (Times of Israel)

Władze Uniwersytetu Warszawskiego zapowiedziały negocjacje z protestującymi studentami z udziałem mediatora we wrześniu. Studenci domagają się od uczelni zerwania współpracy z izraelskimi instytucjami i potępienia okupacji Palestyny. (TVN Warszawa)

6 sierpnia:

W izraelskim ataku w południowej Strefie Gazy zginął fotoreporter Mohammed Abu Saad. Według statystyk Biura Informacyjnego Gazy to 166 dziennikarz zabity w izraelskiej agresji. (Anadolu [1], [2] – nagranie)

Co najmniej trzy osoby zostały zabite w wyniku ataków Izraela na Rafah i miasto Gaza. Zbombardowane zostały także namioty uchodźców w Dejr Al-Balah w centralnej części Strefy. (WAFA, Al Jazeera – nagranie)

Izraelskie siły przeprowadziły bombardowanie i najazdy w guberniach Dżenin i Tubas, w których zabitych zostało ośmiu Palestyńczyków, a kilkunastu zostało rannych. (New Arab, Al Jazeera – nagranie)

Izraelscy żołnierze zastrzelili na przejściu kontrolnym w okolicy Bejt Dżala (Betlejem) Palestyńczyka, którego podejrzewali o przeprowadzenie ataku nożowego. Postrzelony i pozostawiony bez opieki medycznej został również mężczyzna podejrzewany o atak na jedną z nielegalnych izraelskich osad w Dolinie Jordanu. Mężczyzna zmarł na skutek wykrwawienia. (WAFA [1], [2])

Restrykcje dotyczące przemieszczania się oraz przemoc ze strony sił izraelskich i osadników powodują ograniczenie dostępu do opieki medycznej dla Palestyńczyków w Hebronie i jego okolicach na okupowanym Zachodnim Brzegu – stwierdził raport Lekarzy Bez Granic. (Lekarze Bez Granic, Vivapalestyna.pl)

Hamas wybrał następcę zamordowanego w Teheranie Ismaila Haniji. Jest nim mieszkający w Gazie 61-letni Jahja Sinwar, założyciel zbrojnego skrzydła ugrupowania, który jest uważany za mniej kompromisowego od swojego poprzednika. Uważa się, że wybór Sinwara ma stanowić dla Izraela wyraźny sygnał sprzeciwu. (Al Jazeera [1], [2], Associated Press)

Izraelscy osadnicy obrzucili kamieniami Palestyńczyków (gubernia Hebron) i samochody (Betlejem) oraz podpalili gaj oliwny i parking samochodowy (Nablus). (WAFA [1], [2], [3])

Na Zachodnim Brzegu zatrzymanych zostało 16 Palestyńczyków. (WAFA)

Izraelskie władze okupacyjne wyburzyły należący do Palestyńczyków dom w Jerozolimie. (WAFA)

Chrześcijańska organizacja Texans for Israel (Teksańczycy na rzecz Izraela), izraelska organizacja Regavim, przewodniczący obu grup i dwaj amerykańsko-izraelscy obywatele mieszkający na okupowanym Zachodnim Brzegu złożyli w stanie Teksas pozew przeciwko administracji Bidena, która nałożyła sankcje na izraelskich osadników. (Times of Israel)

Niemiecki sąd ukarał 22-letnią kobietę grzywną w wysokości 655 dolarów za skandowanie hasła „od rzeki do morza” podczas zeszłorocznego propalestyńskiego protestu w Berlinie. (Al Jazeera)

7 sierpnia:

Izrael zbombardował namioty uchodźców w Chan Junus, co najmniej siedem ofiar śmiertelnych. (Anadolu, Al Jazeera – nagranie)

W izraelskim ataku na okolice Dejr Al-Balah zabity został palestyński wolontariusz organizacji pomocowej World Central Kitchen, Nadi Sallout. (WCK)

Izrael wydał nakaz ewakuacji Palestyńczyków z Bejt Hanun i Bejt Lahija w północnej Strefie Gazy. (Al Jazeera)

Izraelska stacja Channel 12 wyemitowała nagranie ukazujące gwałt izraelskich strażników na palestyńskim więźniu w ośrodku Sde Teiman. (New Arab, News.com.au – nagranie)

Hamas zapowiedział kontynuowanie negocjacji w sprawie zawieszenia broni w Gazie pomimo zamachu na Haniję i konieczności wyboru nowego przywódcy. (Anadolu)

Zmarł młody Palestyńczyk raniony dzień wcześniej w samochodzie zbombardowanym przez Izrael w Dżeninie. (WAFA)

Izrael przeprowadził najazdy na Bejt Furik, Hebron i obóz dla uchodźców Balata, wysadzając w powietrze siedzibę Fatahu i raniąc łącznie pięć osób. (New Arab, WAFA)

W sklepie w obozie dla uchodźców Szufat na północ od Jerozolimy wybuchł pożar wywołany izraelskim rajdem z użyciem gazu łzawiącego i bomb hukowych. (WAFA)

Izraelska policja i służby wywiadu wtargnęły do centrum kultury Yabous w Jerozolimie w trakcie seansu filmów krótkometrażowych „Gaza’s Untold Stories from Ground Zero”, wyrzuciły uczestników wydarzenia z budynku i zamknęły ośrodek. (WAFA)

Co najmniej 26 Palestyńczyków zostało zatrzymanych na Zachodnim Brzegu. (WAFA)

Izraelscy osadnicy wtargnęli do beduińskiej społeczności w pobliżu Jerycha, zastraszając mieszkańców. (WAFA)

Izraelskie siły okupacyjne rozebrały budynek mieszkalny w Bejt Dadżan (Nablus) i namioty Palestyńczyków, którym wcześniej wyburzyły domy, pozbawiając po raz kolejny mieszkania 10 rodzin. (WAFA [1], [2])

Turcja złożyła wniosek o dołączenie do sprawy RPA toczącej się przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości przeciwko Izraelowi o łamanie Konwencji o ludobójstwie. (MTS)

Lufthansa przedłużyła do 13 sierpnia zawieszenie lotów do Tel Awiwu, Teheranu, Bejrutu, Ammanu i Irbilu. (Anadolu)

Microsoft przekazuje datki trzem organizacjom zlokalizowanym w nielegalnych żydowskich osiedlach na okupowanym Zachodnim Brzegu, w tym jednej, która wspiera izraelską armię: Ma’aleh Adumim Foundation, Ein Prat Academy for Leadership i Megilot Dead Sea Rescue Team – poinformowała agencja prasowa Anadolu. Microsoft poprzez charytatywny system pracowniczy umożliwia przekazanie części wynagrodzenia różnym organizacjom. Firma jednocześnie wstrzymała możliwość wsparcia UNRWA. Pracownicy wystosowali petycję o wykluczenie z charytatywnego portfela izraelskich organizacji, które stoją w sprzeczności z prawem międzynarodowym. (Anadolu)

Sri Lanka przekazała UNRWA 590 tys. dolarów. (ONZ Sri Lanka)

8 sierpnia:

Izrael zbombardował m.in. dwie szkoły w mieście Gaza, zabijając co najmniej 15 osób i raniąc ok. 30. Ratownicy nie zdołali dotrzeć do wszystkich ofiar znajdujących się pod gruzami ze względu na brak odpowiedniego sprzętu. (Al Jazeera)

Organizacja Human Rights Watch opublikowała szczegółowy opis zdarzeń z 21 grudnia 2023 r., tj. wtargnięcia izraelskiej armii do domu w Gazie i otwarcia ognia do palestyńskiej rodziny chroniącej się wewnątrz. (HRW)

Izraelskie siły okupacyjne otoczyły jeden z domów w pobliżu Hebronu, zmusiły mieszkającą w nim rodzinę do ewakuacji i wysadziły budynek w powietrze. (WAFA)

Izraelskie wojsko przeprowadziło najazd na Madamę (Nablus), odciąwszy uprzednio dostęp do dróg wjazdowych. (WAFA)

Izraelska policja nałożyła na szejka Ekremę Sabriego, imama meczetu Al-Aksa, sześciomiesięczny zakaz wstępu do jerozolimskiej świątyni. Imam został aresztowany w zeszły piątek z powodu wyrażania żalu z powodu zabójstwa Ismaila Haniji. (New Arab)

Palestyńskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Międzynarodowy Trybunał Karny do wydania nakazu aresztowania izraelskiego ministra finansów Becalela Smotricza za stwierdzenie, że głodzenie Palestyńczyków w Strefie Gazy byłoby „uzasadnione i moralne”. (Al Jazeera)

Izrael odebrał ośmiu dyplomatom norweskiej ambasady w Tel Awiwie możliwość działania w Autonomii Palestyńskiej. Decyzja ta jest odwetem za uznanie przez Norwegię państwowości Palestyny. Norweski minister spraw zagranicznych Espen Barth Eide ostrzegł, że posunięcie to będzie miało „konsekwencje dla dalszych stosunków z rządem Netanjahu”. (Ynet, New Arab)

9 sierpnia:

Ponad 60 tys. Palestyńczyków uciekło z Chan Junus po zrzuceniu przez Izrael ulotek z nakazem ewakuacji. W izraelskich atakach na miasto zabitych zostało co najmniej 14 osób, w tym dwóch dziennikarzy: Tamim Muamar i Abdallah al-Susi. (New Arab [1], [2], WAFA)

Palestyńczycy są wykorzystywani przez izraelskie wojsko jako żywe tarcze w tych miejscach w Strefie Gazy, gdzie prowadzone są inwazje lądowe – poinformował w rozmowie z agencją prasową Anadolu jeden z byłych uprowadzonych. Porwanym żołnierze przymocowują kamery i nakazują sprawdzanie domów i zniszczonych pojazdów wojskowych przed wkroczeniem armii. (Anadolu)

Izraelskie wojsko otworzyło ogień i gaz łzawiący w stronę protestujących przeciwko okupacji Palestyńczyków w miejscowości Bejta na Zachodnim Brzegu. Postrzelony został amerykański aktywista nagrywający zdarzenie. (New Arab)

Izraelscy osadnicy dotkliwie pobili pasterza w Dolinie Jordanu oraz napadli palestyńską rodzinę, która omyłkowo wjechała do izraelskiej osady w pobliżu Nablusu, grożąc bronią 3-letniej dziewczynce i obrzucając samochód i pozostałych członków rodziny kamieniami. (WAFA [1], [2], [3])

Stany Zjednoczone przekażą Izraelowi kolejne wsparcie militarne w wysokości 3,5 mld dolarów – poinformował rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. (Al Jazeera)

Stany Zjednoczone uznały, że Necah Jehuda, izraelski batalion znany ze szczególnie represyjnych działań wobec Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu, w tym zabójstw, kwalifikuje się do amerykańskiego wsparcia wojskowego. Według USA nadużycia popełnione przez żołnierzy zostały „skutecznie skorygowane”. Wcześniej administracja Bidena rozważała wstrzymanie wsparcia w związku z podejrzeniami o morderstwo 78-letniego Palestyńczyka-Amerykanina, Omara Assada, w styczniu 2022 r. (Al Jazeera)

Kilka linii lotniczych, w tym hiszpańska Vueling i włoska ITA, przedłużyło zawieszenie lotów do Tel Awiwu do 13 sierpnia. Łącznie ok. 20 linii lotniczych wstrzymało loty. (Anadolu)

Kropla drąży skałę! Twoje zaangażowanie ma znaczenie. Pomóż w promocji tego portalu. Udostępnij proszę:
Joanna Obruśnik
Joanna Obruśnik
Artykuły: 38
Skip to content